روغن موتور دنا، دنا پلاس و توربو (مشخصات و خرید)

روغن موتور دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو باید از گرید 10W-40 با سطح کیفی SM یا SN باشد. به علاوه شما برای تعویض روغن دنا به همراه فیلتر روغن، به 5.5 لیتر روغن موتور نیاز دارید. برای آشنایی بیشتر با مشخصات بهترین روغن موتور برای خودروی دنا و دنا پلاس اتومات و دنده‌ای، خرید بهترین روغن برای موتور خودروی دنا، بهترین زمان تعویض روغن دنا و همچنین خرید فیلتر روغن موتور خودرو دنا با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

معرفی بهترین روغن موتور برای دنا EF7

آشنایی با بهترین روغن موتور برای دنا و دنا پلاس

در مطالب قبلی لی‌لی‌مگ با عنوان بهترین روغن موتور برای سمند ، بهترین روغن موتور برای رانا ، روغن موتور تندر 90 و روغن موتور مناسب اچ سی کراس ، شما را با روغن موتور مناسب خودروهای مختلف تولید ایران‌خودرو آشنا کردیم. در این مطلب نیز قصد داریم شما را با مشخصات بهترین روغن موتور برای دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو آشنا کنیم. اما پیش از آن لازم است اطلاعات مختصری درباره مشخصات فنی خودروی دنا به شما بدهیم.

مشخصات فنی دنا و دنا پلاس

ایران ‌خودرو دنا را برای اولین بار در سال 1393 به عنوان فیس لیفتی از خودروی سمند به بازار عرضه کرد. در این خودرو مشابه سمند سورن از موتور EF7 استفاده شده است. به طور کلی مشخصات فنی سمند سورن و دنا تقریبا یکسان است. از سال 1396 نیز خودرو دنا پلاس به عنوان فیس لیفت دنا به بازار عرضه شد. این خودرو نیز از همان موتور EF7 استفاده می‌کند و فقط در برخی جزئیات فنی و ظاهری با خودرو دنا تفاوت دارد. خودرو دنا پلاس توربو نیز از سال 1397 به بازار وارد شد. این خودرو از نظر ظاهری مشابه خودرو دنا پلاس است. البته از نظر فنی در خودروی دنا پلاس توربو از یک سیستم توربوشارژ در کنار موتور EF7 استفاده شده است. در نهایت از سال 1399 خودرو دنا پلاس اتومات به بازار عرضه می‌شود که در این خودرو نیز از همان موتور EF7 استفاده شده است.

بنابراین تمام نسخه‌های خودرو دنا از موتور EF7 یا همان موتور ملی استفاده می‌کنند. این پیشرانه 4 سیلندر و 1.7 لیتر حجم دارد و با آرایش خطی در درون کاپوت دنا قرار گرفته است. لازم به ذکر است که در مدل اولیه ماشین دنا شتاب اولیه در حد متوسط ارزیابی می‌شد ولی در ماشین دنا پلاس با رفع برخی از ایرادها و افزایش کیفیت، با وجود یکسان بودن بخش فنی، شتاب‌گیری بهتری را شاهد هستیم (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موتور EF7 به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع خودرو دنا و دنا پلاس دنا پلاس توربو
نوع موتور EF7 EF7_TC
حجم موتور (ml) 1646 1645
نسبت تراکم 11:1 9.5:1
حداکثر قدرت موتور (hp) 115 150
دور موتور برای حداکثر قدرت (r/min) 6000 5500
حداکثر گشتاور موتور (N.m) 157 215
دور موتور برای حداکثر گشتاور (r/min) 4500 2200-4800
حداکثر سرعت (km/h) 189 205
مصرف سوخت ترکیبی (L/100km) 7.94 8.1
دور آرام موتور (rpm) 750 850

برای آشنایی بیشتر با خودروی دنا و دنا پلاس توربو، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور مناسب دنا پلاس و دنا معمولی

با توجه به اعلام ایران‌خودرو، مشخصات روغن موتور مخصوص دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو به شرح زیر است:

شاخص روغن موتور روغن موتور انواع دنا
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SM و API SN
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE هوای گرم و معتدل: SAE 10W-40
هوای خیلی سرد: SAE 5W-40
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک یا تمام سنتتیک
حجم روغن موتور 5.5 لیتر با تعویض فیلتر روغن
زمان تعویض روغن موتور هر 10000 کیلومتر

مطابق دفترچه راهنمای خودرو، روغن موتور خودروی دنا و دنا پلاس با موتور EF7 معمولی باید از گرید 10W-40 با کیفیت حداقلی SJ باشد. همچنین با توجه به دفترچه راهنمای محصول، روغن 10W-40 با حداقل سطح کیفی SL روغن پیشنهادی ایران خودرو برای دنا پلاس با موتور EF7 توربوشارژ است. با این وجود بنابر تجربه و با توجه به نظر کارشناسان، بهتر است در تمام مدل‌های خودروی دنا از روغن موتور 10W-40 با سطح کیفی SM یا SN استفاده نمایید. به علاوه برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که در مناطق خیلی سرد و کوهستانی بهتر است از روغن 5W-40 برای موتور EF7 استفاده شود. این روغن باعث استارت بهتر موتور در صبح و عملکرد روان‌تر آن می‌شود.

توجه: هرگز و هرگز از روغن با گرید 20W-50 برای خودروی دنا، دنا پلاس یا دنا پلاس توربو استفاده نکنید. این کار باعث آسیب رسیدن به موتور EF7 می‌شود.

حجم روغن موتور دنا چند لیتر است؟

حجم روغن موتور دنا EF7 معمولی یا توربو بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 5 لیتر است. البته بنابر توصیه‌ی سازنده، شما باید فیلتر روغن دنا را همزمان با تعویض روغن موتور عوض کنید. این کار برای عملکرد بهتر موتور و جلوگیری از آسیب به آن ضروری است. در این شرایط حجم روغن موتور دنا EF7 با تعویض فیلتر روغن برابر با 5.5 لیتر خواهد بود.

حجم روغن موتور دنا پلاس و دنا معمولی

راهنمای خرید و قیمت روغن موتور دنا و دنا پلاس

برندهای داخلی و خارجی زیادی در بازار روغن موتور وجود دارند که روغن با مشخات مناسب برای موتور EF7 تولید می‌کنند. از بین برندهای مختلف، پیشنهاد ما استفاده از روغن موتور اسپیدی، ایرانول، فلومکس و کاسترول به عنوان بهترین مارک روغن موتور برای دنا و دنا پلاس است. در ادامه لیستی از انواع روغن موتور مناسب برای دنا و دنا پلاس ارایه می‌شود. برای آگاهی از قیمت محصولات و خرید آنلاین، گزینه خرید اینترنتی را انتخاب کنید.

خرید روغن موتور دنا و دنا پلاس

بهترین مارک روغن موتور برای دنا شامل موارد زیر است:

روغن موتور اسپیدی مدل Platinum 10W-40
برند تولیدکننده: اسپیدی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور ایرانول ریسینگ برای دنا
برند تولیدکننده: ایرانول
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کاسپین برای دنا
برند تولیدکننده: کاسپین
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور فلومکس مگناتک برای دنا
برند تولیدکننده: فلومکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور فوکس تیتان فورمولا برای دنا توربو
برند تولیدکننده: فوکس
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن‌ موتور کاسترول برای دنا مدل مگناتک
برند تولیدکننده: کاسترول
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پروفی کار Evolution XT
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پروفی کار Ultra Performance
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور ادینول سمی سنت برای دنا
برند تولیدکننده: ادینول
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور الف مدل EVOLUTION 700 ST
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

خرید فیلتر روغن دنا و دنا پلاس

می‌توانید فیلتر روغن مناسب موتور EF7 در خودروی دنا را از بین محصولات زیر خریداری کنید:

فیلتر روغن آرو کد 50799 مناسب برای دنا
برند: آرو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و سمند EF7

فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GE3103
برند: بهران فیلتر
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و سمند با موتور EF7

فیلتر روغن لوکومبیل مدل LO 66622 برای دنا
برند: لوکومبیل
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا EF7

فیلتر روغن ایساکو برای دنا و سمند EF7
برند: ایساکو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و دنا پلاس

فیلتر روغن دنا پلاس سرکان مدل SF 7110
برند: سرکان
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و دنا پلاس

بهترین زمان تعویض روغن موتور دنا و دنا پلاس

مطابق اعلام سازنده شما باید روغن موتور دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو را هر 10 هزار کیلومتر تعویض کنید. البته اگر از خودروی دنا در شرایط سخت استفاده می‌کنید (مثل رانندگی در تهران یا سایر شهرهای شلوغ، رانندگی طولانی با سرعت بالا یا رانندگی در جاده‌های خاکی)، باید روغن موتور را حداکثر هر 8000 کیلومتر تعویض نمایید. در نظر داشته باشید که میزان مجاز کم کردن روغن موتور انواع مختلف دنا در هر 1000 کیلومتر 0.2 لیتر یا 200 سی‌سی است.

نشانگر پایین بودن فشار روغن موتور یکی دیگر از راه‌هایی است که شما به کمک آن می‌توانید زمان مناسب برای تعویض روغن دنا را متوجه شوید. این چراغ در زمان استارت موتور برای چند ثانیه روشن شده و بعد خاموش می‌شود. اما اگر این چراغ پس از روشن شدن موتور دنا روشن بماند یا در زمان رانندگی با خودرو به یکباره روشن شود، نشان‌دهنده‌ی کاهش سطح روغن درون موتور است که می‌تواند خودروی شما را در معرض آسیب جدی قرار دهد. در این شرایط باید خودرو را متوقف کرده و سطح روغن دنا را بررسی نمایید. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

برای پاسخ به این پرسش قسمت بعدی را مطالعه بفرمایید.

بهترین زمان تعویض روغن دنا و دنا پلاس توربو

نحوه بازرسی روغن موتور خودرو دنا و دنا پلاس

جدا از بحث روشن شدن چراغ هشدار روغن موتور، کنترل منظم و هفتگی سطح روغن دنا ضروری است. به طور کلی ایران‌خودرو توصیه می‌کند که سطح روغن انواع دنا با موتور معمولی یا توربو را هر 1000 کیلومتر بررسی نمایید و در صورت نیاز مقداری روغن به موتور خودرو اضافه کنید.

برای این کار خودروی دنا را روشن کنید تا موتور گرم شود. سپس آن را در سطحی کاملا صاف پارک کنید (این کار برای جلوگیری از بروز خطا در نمایش سطح روغن ضروری است). بعد موتور را خاموش کرده و پس از 5 دقیقه سطح روغن موتور را اندازه‌گیری کنید. برای این کار کاپوت دنا را بالا زده و میله اندازه‌گیری روغن را بیرون بکشید (این میله در خودروی دنا با موتور EF7 معمولی یا توربو در سمت چپ محفظه‌ی موتور قرار دارد). میله را با یک پارچه پاک کرده و دوباره در جایش قرار دهید. سپس آن را بیرون کشیده و سطح روغن را بخوانید. در این شرایط دو شاخص روی میله می‌بینید. شاخص پایین که نشان‌دهنده‌ی حداقل روغن مجاز (4.45 لیتر) و شاخص بالاتر که نشان‌دهنده‌ی حداکثر روغن مجاز (5.2 لیتر) در موتور دنا است. اگر سطح روغن به شاخص پایین نزدیک بود یا کمتر از آن بود، باید مقداری روغن به موتور دنا اضافه کنید. برای اینکار درپوش مخزن روغن موتور را باز کنید (این درپوش در سمت راست محفظه‌ی موتور دنا قرار دارد). سپس مقداری روغن اضافه کرده و سطح روغن را اندازه بگیرید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که سطح روغن دنا روی میله‌ی اندازه‌گیری به شاخص حداکثر برسد.

توجه: پس از اضافه کردن روغن موتور، حتما درپوش مخزن روغن را محکم ببندید و بعد موتور را روشن کنید. در غیر این صورت احتمال بیرون پاشیدن روغن موتور و آتش‌سوزی وجود دارد.

اضافه کردن روغن موتور روشی مناسب برای مراقبت از موتور خودروی دنا در فواصل بین تعویض روغن است. زمانی که موعد تعویض روغن خودرو فرا برسد، تمامی روغن موجود در محفظه‌ی آن تخلیه شده و روغن موتور جدید جایگزین می‌شود. اما برای تعویض روغن موتور دنا باید چه کار کنیم؟

آموزش نحوه بررسی سطح روغن موتور دنا توربو پلاس

آموزش تعویض روغن موتور دنا و دنا پلاس

تعویض روغن موتور دنا به تجربه و مهارت نیاز دارد. اما اگر آن را یاد بگیرید، شما را از پرداخت هزینه تعویض روغن دنا نجات خواهد داد! برای این کار شما به یک آچار مناسب برای باز کردن پیچ کارتل، یک تشت فلزی برای تخلیه روغن، روغن موتور و فیلتر روغن تازه و جک خودروی دنا نیاز دارید. پس از آماده سازی این وسایل، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کاپوت دنا را بالا زده و درپوش مخزن روغن موتور را باز کنید.
 2. جلوی خودرو را به کمک جک کمی بلند کنید تا به خوبی به زیر موتور دسترسی داشته باشید. سپس پیچ کارتل را که روی محفظه‌ی فلزی زیر موتور قرار دارد، باز کنید تا روغن موتور کهنه و سوخته خارج شود. قبل از این کار حتما تشت فلزی را زیر محل تخلیه روغن قرار دهید. این کار احتمالا چند دقیقه طول می‌کشد.
 3. اکنون باید فیلتر روغن قدیمی را باز کنید. برای این کار یک آچار مناسب برداشته و فیلتر روغن را در خلاف جهت عقربه‌های ساخت بچرخانید. زمانی که فیلتر خارج شد، اورینگ قدیمی را هم خارج کرده و محل نصب فیلتر را به کمک یک دستمال نخی کاملا تمیز کنید. بعد اورینگ جدید را نصب کرده و فیلتر روغن جدید را در جایش قرار دهید. سپس آن را به کمک آچار در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و محکم کنید.
 4. پیچ کارتل را با یک دستمال پاک کرده و بعد ببندید. اکنون یک قیف روی در مخزن روغن گذاشته و روغن موتور جدید را به موتور دنا اضافه کنید. پس از اتمام کار، سطح روغن را به کمک میله‌ی اندازه‌گیری بررسی کرده و در صورت اطمینان از مناسب بودن مقدار روغن موتور، درپوش مخزن روغن دنا را ببندید.
راهنمای تعویض و انتخاب بهترین روغن برای دنا EF7

سخن پایانی درباره روغن موتور مناسب دنا EF7

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره مناسبترین روغن برای موتور خودروی دنا و دنا پلاس به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره روغن مناسب دنا و دنا پلاس را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که از نظر شما بهترین برند روغن موتور برای دنا و دنا پلاس چیست؟

56 دیدگاه دربارهٔ «روغن موتور دنا، دنا پلاس و توربو (مشخصات و خرید)»

 1. سلام
  من دنا معمولی دارم و دو تا سوال در رابطه با روغن موتور داشتم
  من روغن موتور بوش مدل لاکچری SN 10W40 داخل موتور ماشینم ریختم و میخواستم نظرتونو در رابطه با این برند بپرسم که کیفیت این روغن موتور به چه شکله؟
  یه سوال دیگه اینکه چون موتور دنا، ۵.۵ لیتر روغن میخواد، اون تعویض روغنی که پیشش رفته بودم، باز شده این روغنو برای نیم لیتر باقیمونده نداشت، برای همین روغن موتور بوش مدل لاکچری SM 10W40 واسم ریخت به جاش. میخواستم ببینم مشکلی برای موتور پیش نمیاد حالا به جای SN، مدل SM ریخت؟

  1. سلام دوست عزیز
   روغن بوش 10w40 از نظر گرید برای تیبا مناسب است. در مورد کیفیت برند هم خیلی برند معروفی نیست و بازخورد مثبتی و منفی دارد. پیشنهاد می کنیم اگر در این دوره استفاده، موتور مشکلی نداشت و به خوبی کار کرد، استفاده از آن را ادامه دهید.
   در مورد نیم لیتر روغن اضافی، توصیه می کنیم از ترکیب روغن های مختلف با سطح کیفی یا گریدهای مختلفی پرهیز کنید. بهتر بود روغن sm با sn ترکیب نمی شد و فقط از یکی استفاده می کردید. توصیه می کنیم در تعویض روغن بعدی مراقب این موضوع باشید.

   1. ممنون از شما. والا دوره ی قبل از همین روغن استفاده کرده بودم و مشکلی باهاش نداشتم و اذیتم نکرد
    ولی میشه بفرمایید چه برند روغنی بهترینه واسه دنا که من دوره بعد استفاده کنم؟
    در رابطه با روغن پروفیکار، نظرتون چیه؟

    1. سلام دوست عزیز
     روغن‌های تولید داخل مثل بهران، ایرانول و پارس مناسبند. پروفیکار هم اگر اصل باشد، مناسب است.
     در کل پیشنهاد می‌کنیم روغن موتور مصرفی را در یک برند ثابت نگهداشته و تغییر ندهید. تغییر مداوم روغن به موتور آسیب می‌زند.

    1. سلام دوست عزیز
     روغن‌های پروفیکار هم کیفیت مناسبی دارند. فقط هنگام خرید از اصل بودن محصول مطمئن باشید.

 2. سلام با تشکر از توضیحات عالی بنده از روغن موتور برايس40-10 اس ال استفاده کردم برای دنا پلاس توربو به نظر شما خوب هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   این روغن از نظر لزجت برای دنا مناسب است اما از نظر کیفیت نظری در مورد آن نداریم. توصیه می‌کنیم از برندهای معروف‌تر استفاده کنید.

 3. سلام
  بنده دنا معمولی دارم و ده هزار کیلومتر استفاده کردم .
  زمانیکه هزارتا با ماشین رفتم پس از داغ شدن موتور در حالت درجا صدای لاق لاق لاق (نه خیلی بلند و داخل کابین هم نمیاد ) از موتور به گوش رسید . چهار هزارو پانصد رفتم نمایندگی و روغن عوض کردم . صدا کامل بعد از تعویض روغن از بین رفت ولی پس از ۱۰۰۰ کیلومتر دوباره به گوش میرسید. دوباره ۹۱۰۰ روغن عوض کردم و صدا کامل افتاد ولی هزارتا باهاش رفتم و دوباره صدا به گوش میرسه . نمایندگی میخواد طبیعی جلوه بده ، بنطرتون مشکل از کجا میتونه باشه ؟ کلافم کرده

  1. سلام دوست عزیز
   شاید کیفیت روغنی که نمایندگی می ریزد مناسب نیست. بهتر است در گام اول این مورد را بررسی کنید. روغن باید از گرید 10w40 با سطح کیفی حداقل sm و از برندهای معتبر باشد. اگر روغن نمایندگی مشکلی نداشت، باید نقص فنی خودرو را پیدا کنید. برای این کار با نمایندگی مشورت کرده یا به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

 4. با سلام
  خسته نباشین.
  من ی مدت روغن سوپر پیشتاز ۱۰ ..۴۰ ریختم.
  الان روغن خیلی کم کرده بود .
  ینی موتور تعمیر اومده یا الان روغن مگنت ریختم دورست بشه

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا باید مشخص کنید که چقدر کم کرده است؟
   اگر 0.2 تا 0.3 لیتر در هر هزار کیلومتر کم کرده، خیلی جای نگرانی نیست. اما اگر بیشتر است، مشکلی وجود دارد. در این شرایط وضعیت کم کردن روغن را پس از ریختن روغن جدید کنترل کنید. اگر مشکل حل نشد، احتمال نقص فنی وجود دارد.

  2. روغن سوپر پیشتاز به درد ای اف نمیخوره فرمول پایین هست بخار میشه از روغن لوبریفیانت کانادا استفاده کنید

 5. با عرض سلام و درود خدمت شما استاد بزرگوار
  خدمت شما عرض کنم که آیا شمع سوزنی ان جی کا اصلی سه زمانه را برای دنا پیشنهاد می کنید یا نه.؟لطفا اگر مناسب نمی دانید چه شمعی را پیشنهاد می کنید که برای دنا مناسب باشد.با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   شمع‌های ان‌جی‌کی و بوش اگر اصل باشند، مناسب هستند. می‌توانید از این برندها برای شمع دنا استفاده کنید.

 6. سلام دوست عزیز خسته نباشید
  سه ماهه پیش دنا 97 که 45000 کار کرده بود گرفتم روغن کاسترول مگنت 10-40 ریختم البته با تعویض فیلتر 5 لیتر ریختم ولی بعد از 2500 کیلومتر گیج روغن را که نگاه کردم فقط انتهای گیج روغنی بود یعنی تقریبا 1 لیتر روغن کم کرده لطفاً راهنمایی کنید که چکار کنم اشکال از روغن باید باشه یا چیزه دیگری هست

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است مصرف بالای روغن به دلیل کیفیت نامناسب روغن یا مشکل فنی خودرو باشد. برای تشخیش قطعی باید خودرو را به یک مکانیک مجرب نشان دهید.

 7. سلام وقت بخیر
  روغنی که نمایندگی برای دنا توربو استفاده میکنه بهتام ۱۰ ۴۰ با سطح کیفی sl هست، خیلی ها میگن sn بریزی عالی هست ولی یه بنده خدایی که تو شرکت ایساکو هست میگه فقط باید sl بریزی!!! حالا موندم چه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   روغن با سطح کیفی sl پیشنهاد حداقلی دفترچه راهنمای خودروی دناست و مشکلی برای موتور خودرو ایجاد نمی‌کند. ولی اگر از روغن‌های sm یا sn استفاده کنید، عملکرد موتور بهتر خواهد بود.

 8. محمد میرزای شمسی

  سلام من دنا ودل 96 دارم .و چند وقتی است که هوا سرد شده و مخصوصا روزهایی که دمای هوا به صفر و زیر صفر میرسه چراغ روغنم و stopروشن میشه و بعد از حدود 10د قیقه که کار میکنه و ماشین داغ میشه درست میشه و اروز روغن و stop میره .دلیلش رو میشه بگید چیه و چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا به دلیل سرمای شدید هوا در روزهای اخیر است که روی عملکرد روغن موتور تاثیر گذاشته و باعث می‌شود تا زمان گرم شدن موتور و افزایش دمای روغن، عملکرد آن مناسب نباشد.
   بهتر است سطح روغن را چک کنید، و مطمئن شوید که از روغن 10w40 باکیفیت استفاده شده است. اگر مشکل در روزهای آینده و با افزایش نسبی دمای هوا همچنان ادامه داشت، حتما با نمایندگی یا یک فرد مجرب مشورت کنید.

 9. سلام روغن موتور دنا پلاس مدل ۱۳۹۹ در نمایندگی تعویض کردم و همون موقع تحویل گرفتن خودرو روغن چک کردم وگیچ روغن پایین نشان داد و کارشناس نمایندگی ایران خودرو گفت که این طبیعی و گیچ دنا روغن درست نشون نمیده آیا این درست است یانه

  1. سلام دوست عزیز
   گیج اگر درست باشد، باید سطح روغن را صحیح نشان دهد. پس یا گیج مشکل دارد یا اینکه روغن کافی نبوده است.

 10. وحید از شیراز

  درود بر شما
  هر چند کیلومتر باید روغن گیربکس تعویض گردد
  آیا زمانی که میخواهیم روغن سرریز به آن اضافه کنیم 20در50بریزیم مثلاً نیم لیتر اشکالی داره

  1. سلام دوست عزیز
   برای دنا اتوماتیک تعويض روغن گيربكس هر 40 هزار كيلومتر يا 5 سال (هر کدام زودتر فرا برسد). البته بهتر است هر 10 هزار کیلومتر سطح روغن را کنترل کرده و در صورت نیاز سرریز نمایید.
   برای دنا گیربکس دستی معمولا روغن گیربکس همزمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ تعویض می شود که زمان آن بسته به نوع رانندگی و شرایط محیطی می تواند تا 100 هزار کیلومتر هم باشد. البته بهتر است هر 30 هزار کیلومتر سطح روغن گیربکس را بررسی کرده و در صورت نیاز روغن مناسب را سرریز نمایید.
   در مورد سرریز کردن روغن موتور هم به دو نکته توجه داشته باشید. اول اینکه دقیقا از همان روغن داخل موتور باشد. یعنی اگر روغن بهران 20w50 داخل موتور است، روغن سرریزی هم دقیقا همین مدل باشد. سعی کنید از مخلوط کردن روغن ها با مشخصات و برندهای مختلف پرهیز کنید. در مورد حجم سرریز هم عدد دقیقی نمی توان گفت. بهتر است مقداری روغن سرریز کرده و بعد سطح روغن موتور را به کمک گیج اندازه بگیرید. مراقب باشید که مقدار روغن از شاخص حداکثر روی گیج بالاتر نرود.

 11. سلام خسته نباشید.
  ۱. ایا شما پیشنهاد میکنید ماشین دنا اتومات که از شرکت گرفتم بعد از ۴ هزارتا روغن موتور و گیربکس و ترمز رو تعویض کنم یا فقط روغن موتور عوض کنم.؟؟
  ۲. توی دفترچه ایرانخودرو گفته برای دناپلاس توربو اتوماتیک فقط از سطح کیفی SL استفاده کنید( ۱۰w۴۰) شما فرمودی SM .. حالا طبق دفترچه راهنما ایرانخودرو عمل کنیم یا شما.؟؟
  ۳. روغن‌موتور با فیلتر ب ای دنا اتومات ۵ لیتر هست یا ۵/۵ لیتر؟؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   ۱. اگر منظور شما تعویض اولیه است، توصیه می‌کنیم مطابق گارانتی عمل کنید. سرویس اول خودروی صفر بهتر است توسط نمایندگی انجام شود. در تعویض‌های بعدی هم روغن موتور را هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر عوض کنید. نیازی به تعویض همزمان روغن موتور و گیربکس نیست.
   ۲. استفاده از روغن sl هیچ مشکلی ندارد. البته برای مراقبت بهتر از موتور می‌توانید از روغن sm یا sn هم استفاده کنید.
   ۳. ۵ لیتر بدون تعویض فیلتر و ۵.۵ لیتر با تعویض فیلتر روغن

 12. سلام دوست عزیز… بنده ماشینمو(دنا پلاس) بردم برای تعویض روغن
  متأسفانه اشتباهی روغن اسپیدی 20w50 ریخته
  خواستم بدون آیا مشکلی برای ماشینم ایجاد میکنه و سریع روغن شو عوض کنم یا اینکه بذارم 5000 تا بگذره بعد عوض کنم

  1. سلام دوست عزیز
   برای محافظت از موتور خودرو بهتر است روغن را کاملا تخلیه کرده و از روغن 10w40 با مشخصات ذکر شده برای دنا پلاس استفاده کنید.

 13. سلام وقت بخیر
  سپاس با توجه به مطالب مفیدتون، چرا در نمایندگی اصرار می کنند که با کیلومتر 5000روغن و تعویض کنید؟ با توجه به اینکه کیلومتر مناسب ده هزار عنوان شده

  1. سلام دوست عزیز
   10 هزار کیلومتر عددی است که برای شرایط عادی عنوان می شود. برای رانندگی در شهرهای شلوغ مثل تهران و به طور کلی رانندگی در شرایط سخت، روغن موتور باید بین کیلومتر 5 هزار تا حداکثر 8 هزار تعویض شود. احتمالا نمایندگی هم بر همین مبنا روغن را در کیلومتر 5 هزار تعویض می کند.

 14. باسلام،وقت بخیر،اتوموبیلی که ازش استفاده میکنم،دنامعمولی هست،ودر جاده کندوان درحین سربالایی ها بخصوص سرپیچ ها چرخاندن فرمان به سمت راست کمی بصورت سفت شدن وبا گیر لحظه ای آزاد میشه ولی درجاده های مستقیم وکفی وحتی در سرازیرها این عیب دیده نمیشه،از راهنمایی شما سپاسگزاری میشود،با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است به دلیل فرسودگی قطعات، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها یا مشکل در روغن هیدرولیک باشد. برای تشخیص قطعی مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   در مناطق خیلی سرد و کوهستانی می توانید از روغن 5w40 استفاده کنید. در سایر شرایط آب و هوایی بهتر است از همان روغن 10w40 استفاده کنید.

 15. سلام و عرض ادب
  من دنا پلاس دارم و روغن بهران پیشتاز 10/40 استفاده میکردم و وقتی ماشین استارت میزدم حدود چند ثانیه صدای سوپاپ می داد خیلی تحقیق کردم در اینترنت در عین حال هم بعلت تقلبی بودن نمی خواستم روغن خارجی استفاده کنم .با استفاده روغن 10/40 تمام سنتتیک
  فلومکس این مشکل حل شد .دوستان امتحان کنند

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.
   برند فلومکس نظرات مثبت زیادی را از طرف مصرف‌کنندگان به همراه داشته است.

  2. ریختن پنج‌ لیتر و نیم مشکل حل میشه پنج لیتر برای ای اف کم‌ هست و صدای استکانی سوپاپ میده روغن لوبریفیانت کانادا هم خوبه فرمول اس ام یا اس ان

 16. باسلام..با تعویض روغن هنگام کشیدن فول ازسطح حداکثرمیله،روغن بالاتره ..آیا ایرادی برای موتورش نداره ،،؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر‌ سطح روغن موتور بیشتر از شاخص حداکثر باشد، ممکن است باعث نشت روغن و آسیب به قطعات خودرو شود. توصیه می‌کنیم روغن اضافی را از موتور خارج کرده و سطح روغن را به زیر شاخص حداکثر برسانید.

  1. سلام دوست عزیز
   هر دو برندهای خوب و باکیفیتی هستند و تفاوت زیادی با هم ندارند.
   ولی بعید است که بتوانید روغن موتور توتال اصل در ایران پیدا کنید. در مورد برند الف هم احتمالا شرایط به همین صورت است.
   به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از خرید این روغن ها، از اصل بودن آنها مطمئن شوید.

 17. سلام وقت بخیر
  لطفا خلاصه و کامل چند سوال بنده را پاسخ دهید.
  1. بهترین روغن موتور برای دناپلاس توربو شارژ اتوماتیک چیه؟ (برند ایرانی با نوع و مدل دو مورد بفرما )
  2. بهترین روغن گیربکس برای دناپلاس توربو شارژ اتوماتیک چیه؟ (برند ایرانی با نوع و مدل دو مورد بفرما )
  3. بهترین روغن ترمز برای دناپلاس توربو شارژ اتوماتیک چیه؟ (برند ایرانی با نوع و مدل دو مورد بفرما )
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   برای روغن موتور می توانید از روغن موتور کاسپین 10w40 تمام سنتتیک با سطح کیفی sm یا روغن اسپیدی 10w40 تمام سنتتیک با سطح کیفی sm استفاده کنید.
   برای روغن ترمز می توانید از روغن کاسپین dot 4 استفاده کنید. البته روغن ترمز dot 4 از برند آلمانی تکستار هم کیفیت بالایی دارد.
   برای روغن گیربکس دنا اتوماتیک هم می توانید از روغن بهران اتوماتیک MVLV یا روغن گیربکس بهران LT 71141 استفاده کنید.

 18. سلام وقت بخیر سپاس از شما مطالبی که که برای روغن موتور ارایه کردید مفید بود. بنظر شما روغن گیربکس دستی دنا را چطور انتخاب کنیم؟ چرا پس از تعویض روغن گیربکس از کاسه نمد نشت میدهد؟ درحالی که قبلاً نشتی نداشت!!! کاسه نمد های فابریک هم همینطور. نمایندگی گفته باید یک کاسه نمد ژاپنی تهیه کنیم. آیا شما هم تایید میکنید؟
  ممنون از راهنمایی شما.

  1. سلام دوست عزیز
   برای دنا بهتر است از روغن گیربکس 75w80 با سطح کیفی gl-5 استفاده کنید. برندهایی مثل آترود، لیکومولی و موتوسل مناسب هستند.
   درباره روغن ریزی دو دلیل اصلی دارد. اول این که کاسه نمد نامرغوب است و دوم این که کاسه نمد به درستی در جایش قرار نگرفته است. ولی این صحبت که حتما باید از کاسه نمد ژاپنی با قیمت بالا استفاده کنید، خیلی قابل اعتماد و قابل تایید نیست. توصیه می‌کنیم این مورد را در فروم‌ها و سایر پلتفرم‌های فضای مجازی از دیگر دارندگان خودروی دنا بپرسید. یا این که خودرو را به یک تعمیرگاه دیگر ببرید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.