روغن موتور دنا، دنا پلاس و توربو (مشخصات و خرید)

روغن موتور دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو باید از گرید 10W-40 با سطح کیفی SM یا SN باشد. به علاوه شما برای تعویض روغن دنا به همراه فیلتر روغن، به 5.5 لیتر روغن موتور نیاز دارید. برای آشنایی بیشتر با مشخصات بهترین روغن موتور برای خودروی دنا و دنا پلاس اتومات و دنده‌ای، خرید بهترین روغن برای موتور خودروی دنا، بهترین زمان تعویض روغن دنا و همچنین خرید فیلتر روغن موتور خودرو دنا با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

معرفی بهترین روغن موتور برای دنا EF7

آشنایی با بهترین روغن موتور برای دنا و دنا پلاس

در مطالب قبلی لی‌لی‌مگ با عنوان بهترین روغن موتور برای سمند ، بهترین روغن موتور برای رانا ، روغن موتور تندر 90 و روغن موتور مناسب اچ سی کراس ، شما را با روغن موتور مناسب خودروهای مختلف تولید ایران‌خودرو آشنا کردیم. در این مطلب نیز قصد داریم شما را با مشخصات بهترین روغن موتور برای دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو آشنا کنیم. اما پیش از آن لازم است اطلاعات مختصری درباره مشخصات فنی خودروی دنا به شما بدهیم.

مشخصات فنی دنا و دنا پلاس

ایران ‌خودرو دنا را برای اولین بار در سال 1393 به عنوان فیس لیفتی از خودروی سمند به بازار عرضه کرد. در این خودرو مشابه سمند سورن از موتور EF7 استفاده شده است. به طور کلی مشخصات فنی سمند سورن و دنا تقریبا یکسان است. از سال 1396 نیز خودرو دنا پلاس به عنوان فیس لیفت دنا به بازار عرضه شد. این خودرو نیز از همان موتور EF7 استفاده می‌کند و فقط در برخی جزئیات فنی و ظاهری با خودرو دنا تفاوت دارد. خودرو دنا پلاس توربو نیز از سال 1397 به بازار وارد شد. این خودرو از نظر ظاهری مشابه خودرو دنا پلاس است. البته از نظر فنی در خودروی دنا پلاس توربو از یک سیستم توربوشارژ در کنار موتور EF7 استفاده شده است. در نهایت از سال 1399 خودرو دنا پلاس اتومات به بازار عرضه می‌شود که در این خودرو نیز از همان موتور EF7 استفاده شده است.

بنابراین تمام نسخه‌های خودرو دنا از موتور EF7 یا همان موتور ملی استفاده می‌کنند. این پیشرانه 4 سیلندر و 1.7 لیتر حجم دارد و با آرایش خطی در درون کاپوت دنا قرار گرفته است. لازم به ذکر است که در مدل اولیه ماشین دنا شتاب اولیه در حد متوسط ارزیابی می‌شد ولی در ماشین دنا پلاس با رفع برخی از ایرادها و افزایش کیفیت، با وجود یکسان بودن بخش فنی، شتاب‌گیری بهتری را شاهد هستیم (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موتور EF7 به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع خودرو دنا و دنا پلاس دنا پلاس توربو
نوع موتور EF7 EF7_TC
حجم موتور (ml) 1646 1645
نسبت تراکم 11:1 9.5:1
حداکثر قدرت موتور (hp) 115 150
دور موتور برای حداکثر قدرت (r/min) 6000 5500
حداکثر گشتاور موتور (N.m) 157 215
دور موتور برای حداکثر گشتاور (r/min) 4500 2200-4800
حداکثر سرعت (km/h) 189 205
مصرف سوخت ترکیبی (L/100km) 7.94 8.1
دور آرام موتور (rpm) 750 850

برای آشنایی بیشتر با خودروی دنا و دنا پلاس توربو، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور مناسب دنا پلاس و دنا معمولی

با توجه به اعلام ایران‌خودرو، مشخصات روغن موتور مخصوص دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو به شرح زیر است:

شاخص روغن موتور روغن موتور انواع دنا
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SM و API SN
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE هوای گرم و معتدل: SAE 10W-40
هوای خیلی سرد: SAE 5W-40
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک یا تمام سنتتیک
حجم روغن موتور 5.5 لیتر با تعویض فیلتر روغن
زمان تعویض روغن موتور هر 10000 کیلومتر

مطابق دفترچه راهنمای خودرو، روغن موتور خودروی دنا و دنا پلاس با موتور EF7 معمولی باید از گرید 10W-40 با کیفیت حداقلی SJ باشد. همچنین با توجه به دفترچه راهنمای محصول، روغن 10W-40 با حداقل سطح کیفی SL روغن پیشنهادی ایران خودرو برای دنا پلاس با موتور EF7 توربوشارژ است. با این وجود بنابر تجربه و با توجه به نظر کارشناسان، بهتر است در تمام مدل‌های خودروی دنا از روغن موتور 10W-40 با سطح کیفی SM یا SN استفاده نمایید. به علاوه برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که در مناطق خیلی سرد و کوهستانی بهتر است از روغن 5W-40 برای موتور EF7 استفاده شود. این روغن باعث استارت بهتر موتور در صبح و عملکرد روان‌تر آن می‌شود.

توجه: هرگز و هرگز از روغن با گرید 20W-50 برای خودروی دنا، دنا پلاس یا دنا پلاس توربو استفاده نکنید. این کار باعث آسیب رسیدن به موتور EF7 می‌شود.

حجم روغن موتور دنا چند لیتر است؟

حجم روغن موتور دنا EF7 معمولی یا توربو بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 5 لیتر است. البته بنابر توصیه‌ی سازنده، شما باید فیلتر روغن دنا را همزمان با تعویض روغن موتور عوض کنید. این کار برای عملکرد بهتر موتور و جلوگیری از آسیب به آن ضروری است. در این شرایط حجم روغن موتور دنا EF7 با تعویض فیلتر روغن برابر با 5.5 لیتر خواهد بود.

حجم روغن موتور دنا پلاس و دنا معمولی

راهنمای خرید و قیمت روغن موتور دنا و دنا پلاس

برندهای داخلی و خارجی زیادی در بازار روغن موتور وجود دارند که روغن با مشخات مناسب برای موتور EF7 تولید می‌کنند. از بین برندهای مختلف، پیشنهاد ما استفاده از روغن موتور اسپیدی، ایرانول، فلومکس و کاسترول به عنوان بهترین مارک روغن موتور برای دنا و دنا پلاس است. در ادامه لیستی از انواع روغن موتور مناسب برای دنا و دنا پلاس ارایه می‌شود. برای آگاهی از قیمت محصولات و خرید آنلاین، گزینه خرید اینترنتی را انتخاب کنید.

خرید روغن موتور دنا و دنا پلاس

بهترین مارک روغن موتور برای دنا شامل موارد زیر است:

روغن موتور اسپیدی مدل Platinum 10W-40
برند تولیدکننده: اسپیدی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور ایرانول ریسینگ برای دنا
برند تولیدکننده: ایرانول
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کاسپین برای دنا
برند تولیدکننده: کاسپین
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور فلومکس مگناتک برای دنا
برند تولیدکننده: فلومکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور فوکس تیتان فورمولا برای دنا توربو
برند تولیدکننده: فوکس
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن‌ موتور کاسترول برای دنا مدل مگناتک
برند تولیدکننده: کاسترول
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پروفی کار Evolution XT
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پروفی کار Ultra Performance
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور ادینول سمی سنت برای دنا
برند تولیدکننده: ادینول
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور الف مدل EVOLUTION 700 ST
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

خرید فیلتر روغن دنا و دنا پلاس

می‌توانید فیلتر روغن مناسب موتور EF7 در خودروی دنا را از بین محصولات زیر خریداری کنید:

فیلتر روغن آرو کد 50799 مناسب برای دنا
برند: آرو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و سمند EF7

فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GE3103
برند: بهران فیلتر
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و سمند با موتور EF7

فیلتر روغن لوکومبیل مدل LO 66622 برای دنا
برند: لوکومبیل
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا EF7

فیلتر روغن ایساکو برای دنا و سمند EF7
برند: ایساکو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و دنا پلاس

فیلتر روغن دنا پلاس سرکان مدل SF 7110
برند: سرکان
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: دنا و دنا پلاس

بهترین زمان تعویض روغن موتور دنا و دنا پلاس

مطابق اعلام سازنده شما باید روغن موتور دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو را هر 10 هزار کیلومتر تعویض کنید. البته اگر از خودروی دنا در شرایط سخت استفاده می‌کنید (مثل رانندگی در تهران یا سایر شهرهای شلوغ، رانندگی طولانی با سرعت بالا یا رانندگی در جاده‌های خاکی)، باید روغن موتور را حداکثر هر 8000 کیلومتر تعویض نمایید. در نظر داشته باشید که میزان مجاز کم کردن روغن موتور انواع مختلف دنا در هر 1000 کیلومتر 0.2 لیتر یا 200 سی‌سی است.

نشانگر پایین بودن فشار روغن موتور یکی دیگر از راه‌هایی است که شما به کمک آن می‌توانید زمان مناسب برای تعویض روغن دنا را متوجه شوید. این چراغ در زمان استارت موتور برای چند ثانیه روشن شده و بعد خاموش می‌شود. اما اگر این چراغ پس از روشن شدن موتور دنا روشن بماند یا در زمان رانندگی با خودرو به یکباره روشن شود، نشان‌دهنده‌ی کاهش سطح روغن درون موتور است که می‌تواند خودروی شما را در معرض آسیب جدی قرار دهد. در این شرایط باید خودرو را متوقف کرده و سطح روغن دنا را بررسی نمایید. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

برای پاسخ به این پرسش قسمت بعدی را مطالعه بفرمایید.

بهترین زمان تعویض روغن دنا و دنا پلاس توربو

نحوه بازرسی روغن موتور خودرو دنا و دنا پلاس

جدا از بحث روشن شدن چراغ هشدار روغن موتور، کنترل منظم و هفتگی سطح روغن دنا ضروری است. به طور کلی ایران‌خودرو توصیه می‌کند که سطح روغن انواع دنا با موتور معمولی یا توربو را هر 1000 کیلومتر بررسی نمایید و در صورت نیاز مقداری روغن به موتور خودرو اضافه کنید.

برای این کار خودروی دنا را روشن کنید تا موتور گرم شود. سپس آن را در سطحی کاملا صاف پارک کنید (این کار برای جلوگیری از بروز خطا در نمایش سطح روغن ضروری است). بعد موتور را خاموش کرده و پس از 5 دقیقه سطح روغن موتور را اندازه‌گیری کنید. برای این کار کاپوت دنا را بالا زده و میله اندازه‌گیری روغن را بیرون بکشید (این میله در خودروی دنا با موتور EF7 معمولی یا توربو در سمت چپ محفظه‌ی موتور قرار دارد). میله را با یک پارچه پاک کرده و دوباره در جایش قرار دهید. سپس آن را بیرون کشیده و سطح روغن را بخوانید. در این شرایط دو شاخص روی میله می‌بینید. شاخص پایین که نشان‌دهنده‌ی حداقل روغن مجاز (4.45 لیتر) و شاخص بالاتر که نشان‌دهنده‌ی حداکثر روغن مجاز (5.2 لیتر) در موتور دنا است. اگر سطح روغن به شاخص پایین نزدیک بود یا کمتر از آن بود، باید مقداری روغن به موتور دنا اضافه کنید. برای اینکار درپوش مخزن روغن موتور را باز کنید (این درپوش در سمت راست محفظه‌ی موتور دنا قرار دارد). سپس مقداری روغن اضافه کرده و سطح روغن را اندازه بگیرید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که سطح روغن دنا روی میله‌ی اندازه‌گیری به شاخص حداکثر برسد.

توجه: پس از اضافه کردن روغن موتور، حتما درپوش مخزن روغن را محکم ببندید و بعد موتور را روشن کنید. در غیر این صورت احتمال بیرون پاشیدن روغن موتور و آتش‌سوزی وجود دارد.

اضافه کردن روغن موتور روشی مناسب برای مراقبت از موتور خودروی دنا در فواصل بین تعویض روغن است. زمانی که موعد تعویض روغن خودرو فرا برسد، تمامی روغن موجود در محفظه‌ی آن تخلیه شده و روغن موتور جدید جایگزین می‌شود. اما برای تعویض روغن موتور دنا باید چه کار کنیم؟

آموزش نحوه بررسی سطح روغن موتور دنا توربو پلاس

آموزش تعویض روغن موتور دنا و دنا پلاس

تعویض روغن موتور دنا به تجربه و مهارت نیاز دارد. اما اگر آن را یاد بگیرید، شما را از پرداخت هزینه تعویض روغن دنا نجات خواهد داد! برای این کار شما به یک آچار مناسب برای باز کردن پیچ کارتل، یک تشت فلزی برای تخلیه روغن، روغن موتور و فیلتر روغن تازه و جک خودروی دنا نیاز دارید. پس از آماده سازی این وسایل، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کاپوت دنا را بالا زده و درپوش مخزن روغن موتور را باز کنید.
 2. جلوی خودرو را به کمک جک کمی بلند کنید تا به خوبی به زیر موتور دسترسی داشته باشید. سپس پیچ کارتل را که روی محفظه‌ی فلزی زیر موتور قرار دارد، باز کنید تا روغن موتور کهنه و سوخته خارج شود. قبل از این کار حتما تشت فلزی را زیر محل تخلیه روغن قرار دهید. این کار احتمالا چند دقیقه طول می‌کشد.
 3. اکنون باید فیلتر روغن قدیمی را باز کنید. برای این کار یک آچار مناسب برداشته و فیلتر روغن را در خلاف جهت عقربه‌های ساخت بچرخانید. زمانی که فیلتر خارج شد، اورینگ قدیمی را هم خارج کرده و محل نصب فیلتر را به کمک یک دستمال نخی کاملا تمیز کنید. بعد اورینگ جدید را نصب کرده و فیلتر روغن جدید را در جایش قرار دهید. سپس آن را به کمک آچار در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و محکم کنید.
 4. پیچ کارتل را با یک دستمال پاک کرده و بعد ببندید. اکنون یک قیف روی در مخزن روغن گذاشته و روغن موتور جدید را به موتور دنا اضافه کنید. پس از اتمام کار، سطح روغن را به کمک میله‌ی اندازه‌گیری بررسی کرده و در صورت اطمینان از مناسب بودن مقدار روغن موتور، درپوش مخزن روغن دنا را ببندید.
راهنمای تعویض و انتخاب بهترین روغن برای دنا EF7

سخن پایانی درباره روغن موتور مناسب دنا EF7

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره مناسبترین روغن برای موتور خودروی دنا و دنا پلاس به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره روغن مناسب دنا و دنا پلاس را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که از نظر شما بهترین برند روغن موتور برای دنا و دنا پلاس چیست؟

2 دیدگاه دربارهٔ «روغن موتور دنا، دنا پلاس و توربو (مشخصات و خرید)»

 1. سلام وقت بخیر سپاس از شما مطالبی که که برای روغن موتور ارایه کردید مفید بود. بنظر شما روغن گیربکس دستی دنا را چطور انتخاب کنیم؟ چرا پس از تعویض روغن گیربکس از کاسه نمد نشت میدهد؟ درحالی که قبلاً نشتی نداشت!!! کاسه نمد های فابریک هم همینطور. نمایندگی گفته باید یک کاسه نمد ژاپنی تهیه کنیم. آیا شما هم تایید میکنید؟
  ممنون از راهنمایی شما.

  1. سلام دوست عزیز
   برای دنا بهتر است از روغن گیربکس 75w80 با سطح کیفی gl-5 استفاده کنید. برندهایی مثل آترود، لیکومولی و موتوسل مناسب هستند.
   درباره روغن ریزی دو دلیل اصلی دارد. اول این که کاسه نمد نامرغوب است و دوم این که کاسه نمد به درستی در جایش قرار نگرفته است. ولی این صحبت که حتما باید از کاسه نمد ژاپنی با قیمت بالا استفاده کنید، خیلی قابل اعتماد و قابل تایید نیست. توصیه می‌کنیم این مورد را در فروم‌ها و سایر پلتفرم‌های فضای مجازی از دیگر دارندگان خودروی دنا بپرسید. یا این که خودرو را به یک تعمیرگاه دیگر ببرید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *