روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 (مشخات و خرید)

روغن موتور مناسب تیبا کدام است؟ بهترین روغن موتور برای تیبا 2 کدام است؟ بهترین مارک روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 چیست؟ ظرفیت روغن موتور تیبا و تیبا 2 چقدر است؟ بهترین زمان تعویض روغن تیبا و تیبا 2 چه وقتی است؟ نحوه تعویض روغن تیبا 2 چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و همچنین کسب اطلاعات کاربردی درباره روغن موتور مناسب تیبا و تعویض آن، با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

راهنمای خرید بهترین روغن موتور برای تیبا

آشنایی با بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2

ویسکوزیته و شاخص کیفیت بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 مشابه روغن موتور مناسب پراید ، روغن موتور مناسب ساینا ، روغن موتور مناسب زانتیا ، روغن موتور مناسب برلیانس و بهترین روغن موتور برای نیسان وانت به مشخصات فنی موتور خودرو وابسته است. به همین دلیل پیش از معرفی مشخصات روغن موتور مخصوص تیبا، ابتدا باید با مشخصات فنی خودرو آشنا شوید:

مشخصات فنی تیبا و تیبا 2

تیبا یکی از محصولات گروه خودروسازی سایپا است که در ابتدا با نام مینیاتور و در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ رونمایی شد. این خودرو در حقیقت نتیجه‌ی پروژه‌ی سایپا برای ارتقای پلتفرم پراید بود. تیبا در ابتدای تولید انبوهش در سال 1388، در چهار تیپ تیبا SL بدون ایربگ، تیبا LX با ایربگ راننده، تیبا SX با دو ایربگ و تیبا EX با آپشن‌های بیشتر نظیر رینگ آلومینیومی، شیشه برقی، آینه برقی و ریموت کنترل عرضه شد. این 4 نوع از خودروی تیبا از نظر مشخصات فنی تفاوتی نداشته و فقط آپشن‌ها و قیمت متفاوتی داشتند. لازم به ذکر است که تولید تیبا SL از سال 1392 و تیبا EX و تیبا LX از سال 1395 متوقف شده و در حال حاضر فقط تیبا SX بنزینی توسط سایپا تولید و عرضه می‌شود. در تمام 4 مدل تیبا از پیشرانه‌ی M15 با 4 سیلندر خطی و 8 سوپاپ استفاده می‌شود که حجم 1.5 لیتری دارد. این موتور دقیقا همان موتوری از است که در خودروهای مختلف ساینا استفاده شده است.

گروه سایپا از سال 1392 اقدام به تولید و عرضه‌ی خودرو تیبا هاچ بک یا تیبا 2 کرد. این خودرو از ابتدا در دو تیپ تیبا هاچ بک SX و تیبا هاچ بک EX تولید شد که البته تولید تیپ SX آن از سال 1396 متوقف شد. همچنین سایپا از سال 1399 تولید تیبا هاچ بک پلاس را آغاز کرد که آپشن‌های بیشتری نسبت به تیپ EX داشته و ظاهر آن هم تفاوت‌هایی دارد. لازم به ذکر است که در تمام مدل‌های تیبا 2 هم از موتور 4 سیلندر و 1.5 لیتری M15 استفاده شده است (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مشخصات فنی این موتور به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع خودرو تیبا و تیبا 2
نوع موتور M15
تعداد سیلندر 4
ترتیب احتراق سیلندرها 1-3-4-2
نوع سوپاپ 8 سوپاپ SOHC
قطر سیلندر (mm) 75.6
کورس پیستون (mm) 83.7
حجم موتور (ml) 1503
نسبت تراکم 9.7:1
حداکثر قدرت (hp) 87
دور موتور برای حداکثر قدرت (rpm) 5300
حداکثر گشتاور (N.m) 126
دور موتور برای حداکثر گشتاور (rpm) 3600
دور آرام (rpm) 850

برای آشنایی بیشتر با خودروهای تیبا و مقایسه‌ی بین تیبا و تیبا 2 شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2

مشخصات بهترین روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 مطابق اعلام سایپا در دفترچه راهنمای خودرو، به شرح زیر است:

شاخص روغن موتور تیبا و تیبا 2
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SL، API SM و API SN
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE SAE 10W-40
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک
حجم روغن موتور 3.4 لیتر با تعویض فیلتر روغن
زمان تعویض روغن موتور هر 10000 کیلومتر یا سالانه

با توجه به اعلام گروه سایپا، بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 روغن موتور با پایه­ی نیمه سینتتیک با حداقل کیفیت API SL و ویسکوزیته SAE 10W-40 است. البته شما می‌توانید در مناطق بسیار گرم یا در فصل تابستان، از روغن موتور 20W-50 هم برای تیبا استفاده کنید. همچنین استفاده از روغن موتور تمام سنتتیک برای بهبود عملکرد موتور و افزایش عمر مفید قطعات توصیه می‌شود.

حجم روغن موتور تیبا و تیبا 2

حجم روغن تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک (تیبا 2) بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 3 لیتر است. همچنین حجم روغن موتور تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک با تعویض فیلتر روغن برابر با 3.4 لیتر است. ذکر این نکته ضروری است که شما باید در هر مرتبه تعویض روغن موتور تیبا، فیلتر روغن آن را هم تعویض کنید.

مشخصات و قیمت روغن موتور تیبا یورو 4

خرید روغن موتور تیبا و تیبا 2

در ادامه لیستی از بهترین برند روغن موتور برای تیبا ارایه می‌شود. این لیست با توجه به نظر کاربران در مورد روغن موتور تیبا و با توجه به مشخصات ذکر شده در قسمت قبلی جمع آوری شده است. در ضمن شما می‌توانید با انتخاب گزینه خرید، از آخرین قیمت خرید روغن تیبا هم مطلع شوید. همچنین اگر پیشنهاد دیگری برای خرید روغن موتور تیبا دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

بهترین روغن موتور برای تیبا از برندهای مختلف

روغن ایرانول برای تیبا مدل Racing
برند تولیدکننده: ایرانول
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کاسپین مدل 10W40
برند تولیدکننده: کاسپین
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور سینولکس آریاس 10W-40 SL
برند تولیدکننده: سینولکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور اسپیدی برای تیبا مدل Platinum 10W-40
برند تولیدکننده: اسپیدی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور بهران پیشتاز برای تیبا مدل 10W-40
برند تولیدکننده: بهران
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور فلومکس مدل HIGH TECH 10W40
برند تولیدکننده: فلومکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور پروفی کار ULTRA PERFORMANCE 10W-40
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن به توتال مدل Quartz 7000
برند تولیدکننده: به توتال
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور elf برای تیبا مدل Evolution 700ST
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کانادا لوبریفنت SL 10W-40 25000
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

خرید فیلتر روغن تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن خودروی سرکان مدل SF 7735
برند: سرکان
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GS 1121
برند: بهران فیلتر
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن نوآوران مدل P2101 همراه فیلتر کابین و هوا
برند: نوآوران
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

بهترین زمان تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2

براساس دفترچه راهنما تیبا، شما باید روغن موتور و فیلتر روغن تیبا و تیبا هاچ بک را هر 10000 کیلومتر یا به صورت سالانه تعویض کنید. البته ذکر دو نکته در این مورد ضروری است. مورد اول اینکه سرویس اولیه‌ی خودرو تیبا و تیبا 2 صفر کیلومتر پس از 3 ماه از تحویل خودرو و مسافت طی شده‌ی حداقل 1000 کیلومتر انجام می‌شود. سرویس ثانویه نیز پس از 6 ماه و مسافت طی شده‌ی 4500 تا 5500 (هر کدام زودتر فرا رسید) انجام می‌گیرد. بنابراین زمان تعویض روغن موتور تیبا صفر در این دو سرویس و با توجه به مسافت پیموده شده می‌باشد. نکته‌ی دوم این است که تعویض روغن موتور تیبا به صورت سالانه یا پس از هر 10000 کیلومتر، مربوط به شرایط عادی کارکرد خودرو است. اگر از خودرو در شرایط سخت مثل رانندگی در ترافیک همراه با درجا کار کردن مداوم موتور، رانندگی مداوم در هوای گرم و رانندگی در جاده‌های ناهموار و خاکی استفاده می‌کنید، لازم است روغن موتور تیبا را هر 6 ماه یا پس از پیمایش 5000 کیلومتر (هر کدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض کنید. در ادامه شما را با نحوه بررسی و تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2 آشنا می‌کنیم.

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور تیبا 2

نحوه کنترل روغن موتور تیبا و تیبا 2

ضروری است که شما سطح روغن موتور تیبا و تیبا 2 را در فواصل بین تعویض روغن و به صورت ماهیانه کنترل کنید و در صورت نیاز مخزن روغن را با روغن موتور مناسب پر نمایید. برای کنترل سطح روغن موتور تیبا و تیبا 2 روش زیر را دنبال کنید:

 1. خودرو تیبا را در سطحی صاف قرار دهید.
 2. موتور خودرو را روشن نموده و بگذارید تا به دمای معمول کاری خود برسد.
 3. موتور خودرو را خاموش کرده و چند دقیقه صبر کنید تا روغن به کارتل برگردد.
 4. میله نشانگر سطح روغن تیبا را از جایش بیرون کشیده، تمیز نمایید و دوباره آن را کاملا در محل خودش قرار دهید.
 5. میله نشانگر سطح روغن را دوباره بیرون بکشید و این بار به محلی که روغن به آن رسیده است (سطح روغن)، توجه کنید. سطح روغن باید مطابق شکل زیر بین دو علامت F و L باشد. اگر سطح روغن نزدیک یا روی L بود، مقداری روغن موتور با مشخصات ذکر شده در قسمت قبل بیافزایید تا سطح روغن به F برسد. توجه کنید که نباید بیش از علامت F روغن اضافه کنید.

در نظر داشته باشید که علت کم شدن روغن موتور تیبا ممکن است ناشی از کار کردن موتور در دور بالا، افزایش بیش از اندازه‌ی دمای موتور، اشکالات فنی و روغن سوزی، تبخیر طبیعی روغن درون موتور و عدم انتخاب روغن موتور با ویسکوزیته مناسب باشد.

گیج روغن تیبا برای اندازه‌گیری سطح روغن موتور تیبا

نحوه تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2

به طور کلی تعویض روغن خودرو به مهارت نیاز دارد. اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید به کمک دستورالعمل زیر و بدون نیاز به پرداخت هزینه تعویض روغن موتور تیبا، خودتان آن را تعویض نمایید:

 1. ابتدا موتور تیبا را روشن کرده و چند دقیقه صبر کنید تا موتور به دمای کاری برسد. بعد موتور را خاموش کنید.
 2. درب محفظه‌ی روغن تیبا را باز کرده و پیچ تخلیه‌ی روغن را باز کنید. پیش از آن حتما یک ظرف زیر محفظه تخلیه قرار دهید تا روغن سوخته و مصرف شده درون آن بریزد. پس از اینکه روغن سوخته کاملا خالی شد، پیچ تخلیه‌ی محفظه‌ی روغن را ببندید.
 3. برای تعویض فیلتر روغن تیبا، آن را به کمک آچار مخصوص باز کرده و اورینگ فیلتر روغن قدیمی را هم از جایش خارج کنید. بعد با یک پارچه‌ی تمیز، محل نصب فیلتر روغن را کاملا از آلودگی و روغن سوخته پاک کنید.
 4. اورینگ فیلتر روغن جدید را با کمی روغن چرب کرده و در جای خودش قرار دهید. سپس فیلتر روغن جدید را به کمک آچار مخصوص در محل مورد نظر نصب کنید. مراقب باشید که حتما از فیلتر روغن مناسب تیبا یا تیبا 2 استفاده نمایید.
 5. حال مقداری روغن موتور جدید با مشخصات ذکر شده در قسمت قبل را درون محفظه‌ی روغن تیبا بریزید تا سطح روغن موتور به شاخص F روی گیج روغن موتور برسد. به هیچ عنوان موتور را با روغن بیشتر از سطح F پر نکنید.
 6. درپوش محفظه روغن موتور را بسته و موتور تیبا را دوباره روشن کنید. در این مرحله اطراف فیلتر روغن را کنترل کرده و مطمئن شوید که اطراف اورینگ فیلتر روغن نشت نکند.
 7. پس از چند دقیقه موتور را خاموش کرده و دوباره چند دقیقه صبر کنید. سپس سطح روغن موتور را با بیرون کشیدن میله‌ی اندازه‌گیری کنترل کنید. اگر سطح روغن کمتر از سطح F بود، مقداری روغن موتور اضافه کنید تا سطح روغن به این علامت برسد.

توجه: فیلترهای روغن از نظر ظاهری تقریبا یکسان هستند اما طراحی داخلی آنها می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل توجه کنید که برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور خودرو، تنها از فیلتر روغن مناسب تیبا یا تیبا 2 استفاده کنید. در ضمن نحوه تعویض فیلتر روغن به مهارت و دقت نیاز دارد. به همین دلیل دستور العمل فوق را به دقت رعایت کنید زیرا نصب نادرست فیلتر روغن می‌تواند باعث نشتی روغن و آسیب رسیدن به موتور تیبا شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض فیلتر روغن تیبا و تیبا 2، می‌توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

همه چیز درباره روغن موتور مناسب تیبا 2

سخن پایانی درباره روغن موتور مناسب تیبا

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره روغن موتور مخصوص تیبا به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره بهترین روغن موتور تیبا را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که بهترین روغن موتور ایرانی برای تیبا کدام است و شما از چه برندی استفاده می‌کنید؟

52 دیدگاه دربارهٔ «روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 (مشخات و خرید)»

 1. سلام تیبا مدل ۹۵ دارم هر ۵۰۰۰ کیلومتر نیم لیتر کم میکنه تا یک لیتر هم بعضی وقتا کم میکنه
  آیا روغن سوزی داره

  1. سلام دوست عزیز
   روغن‌سوزی با علائمی مثل خروج دود آبی، بوی روغن سوخته در محفظه موتور، وجود روغن روی دهانه شمع و … همراه است. اگر این علائم وجود دارد، احتمال روغن‌سوزی است.
   همچنین در نظر داشته باشید که مصرف روغن تیبا کمی بیش از حد استاندارد است و بیشتر به دلیل داغ شدن بیش از حد موتور این خودرو است. بنابراین توصیه می‌کنیم خیلی به آن حساس نباشید. ترجیحا از روغن‌های معتبر استفاده کرده و بیش از اندازه به موتور خودرو فشار نیاورید. این موارد مصرف روغن را کاهش می‌دهد.

 2. دوست عزیز توی دفترچه تیبا زده 3.4لیتر با تعویض فیلتر چطور شما زدین3.7لیتر با احتساب فیلتر ؟تازه تاکید هم میکنین سطح گیج روغن بیشتر نباشه

 3. بهترین روغن برای موتور تیبا ایرانول ریسینگ تا4000کیلومترنیم لیترهم کم نمیکنه ضمناموتورتیبانه زیادداغ میشه نه روغن کم میکنه

 4. سلام بنده خودروی تیبا صفر کیلومتر تحویل گرفتم. میخوام در کارکرد ۵۰۰ تا روغن تمام سنتتیک ۱۰-۴۰ بهران با درجه SN بریزم کارم درسته یا نه؟ ضمنا این روغن ریزی برای همه تیباها هست؟ یعنی منم باید منتطر باشم کم کنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم تا سرویس اولیه خودرو صبر کنید بعد از روغن مورد نظرتان استفاده کنید. درباره کم کردن روغن هم مشکلی است که بیشتر دارندگان این خودرو با آن مواجه هستند. البته استفاده از روغن‌های باکیفیت و اصل و همچنین سبک رانندگی مناسب کمی در کاهش آن موثر است.

 5. سلام .
  بنده تیبا ۲ مدل ۹۹ دارم .هنگامی که خودرو را از نمایندگی تحویل گرفتم .روغن موتور را تعویض کردم . و تعویض روغنی روغن بهران نیمه سنتتیک انقضا گذشته داخل ماشینم ریخت .مشکل اینجاست که هر ۱۰۰۰کیلومتر یه ربع لیتر کم میکنه.آیا مشکل از انقضای گذشته روغن است . یا یک نوع روغن دیگه باید بریزم.
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   کیفیت پایین روغن یکی از دلایل کاهش بیش از حد روغن است. از طرفی به طور کلی کاهش روغن در موتور تیبا هم کمی بیش از حد استاندارد است و این مشکل مربوط به خود موتور است.
   پیشنهاد می‌کنیم از همین روغن بهران، ایرانول یا سایر برندهای مطرح با تاریخ مناسب استفاده کنید، احتمالا مشکل تا حدودی حل می‌شود.

 6. سلام
  بنده تیبا ۲ مدل ۹۶ دارم و هر ۵۰۰۰ هزار تا روغن عوض میکنم،میخواستم بدونم با توجه به بالا بودن قیمت روغن ۱۰.۴۰ میتونم از ۲۰.۵۰ استفاده کنم.و کیلومترم هم تو این ۴ سال ۳۵هزار تا بوده.راهنمایی می‌فرمایید.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از روغن 10 40 قطعا برای محافظت بهتر از موتور خودروی شما و جلوگیری از آسیب های احتمالی بهتر است.
   البته اگر در شهرهای خیلی گرم هستید، استفاده از روغن 20 50 هم مناسب است. به علاوه در فصل تابستان یا سایر روزهای گرم سال هم می توانید از روغن 20 50 به جای 10 40 استفاده کنید.

 7. سلام.من تیبا۲مدل 94دارم هر۳ماه یکبار روغن تموم می‌کنه. یعنی میبرم پیش تعویض روغنی روغن داخلش می‌ریزه، چون روغن نداره که بخوادعوضش کنه.میخاستم ببینم مشکلش چیه؟
  روغن ریزی روغن سوزی هم ندارد.

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی روغن سوزی تیبا زیاد است و این موضوعی است که بسیاری از دارندگان این خودرو با آن مواجه هستند.
   پیشنهاد می کنیم خودرو را به نمایندگی ببرید ولی در کل خیلی به مصرف زیاد روغن تیبا حساس نباشید.

  1. سلام دوست عزیز
   اصلا توصیه نمی کنیم.
   بهتر است از روغن های 10w40 معرفی شده در همین مقاله مثل بهران، ایرانول ریسینگ، اسپیدی و کاسپین برای تیبا استفاده کنید.

 8. سلام.ساینامدل97خریدم اوردم روغن کرال 10w40ریختم . شمع و وایرعوض کردم سوزناشوشستم.خطاهم نداره.الان ماشین ریپ میزنه.میتونین کمکم کنین.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *