خلافی خودرو؛ راهنمای کامل استعلام خلافی خودرو

خلافی خودرو و پرداخت آن یکی از مهمترین مسائلی است که مالکان وسیله نقلیه با آن روبرو هستند. اگر توسط پلیس یا دوربین‌های راهنمایی و رانندگی برای شما جریمه ثبت شده‌است، باید وضعیت جریمه‌تان را تعیین و تکلیف کنید. در این شرایط راهی جز پرداخت و یا اعتراض در مقابل شما نخواهد بود. در صورتی که وضعیت خلافی خودرو مشخص نشود، در زمان تعویض پلاک، تغییر مالکیت خودرو و یا زمانی که خودرو به هر دلیل توقیف شود، باید تمام خلافی‌های ثبت شده را با جرایم آن تسویه کنید تا بتوانید ماشین را به نام فرد دیگری سند بزنید یا آن را از پارکینگ ترخیص کنید. پس برای هر مالک خودرویی مهم است تا از روندهای اداری پرداخت جرائم، اعتراض به خلافی خودرو و ترخیص خودرو مطلع باشد. در ادامه با ما در مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه باشید تا شما را  با کلیدی‌ترین مطالب مرتبط با این موضوع آشنا کنیم.

خلافی خودرو؛ راهنمای کامل استعلام خلافی خودرو
روش‌های استعلام خلافی خودرو و عدم خلافی ماشین

اطلاع از خلافی خودرو را جدی بگیرید!

چرا فکر می‌کنید جریمه شده‌اید؟

 • احتمالا نزدیک خط عابر پیاده توقف کردید و فلاش دوربین باعث شده فکر کنید از شما عکس گرفته است!
 • سرعتتان نزدیک به حد مجاز بوده و شک کردید که دوربین از شما عکس گرفته یا نه!
 • در حال تلفن حرف زدن از کنار پلیس رد شدید و نمی‌دانید که پلیس جریمه نوشته یا نه!

در هر صورت ممکن است یکی از این احتمالات را داده باشید و به دنبال این هستید که بدانید آیا جریمه‌ای برایتان ثبت شده است یا خیر! در نظر داشته باشید که اگر ماشین به نام خودتان باشد و شماره تلفن صحیح در موقع سند زدن خودرو داده باشید، بعد از صدور قبض، پیامک جریمه برای شما خواهد آمد. البته چشم امید به آمدن پیامک نداشته باشید، چون امکان دارد در بعضی مواقع به دلیل اختلال در سامانه‌های پیامکی پیام برای شما ارسال نشود. به علاوه افزایش خلافی خودرو ممکن است در زمان فروش یا توقیف خودرو برای شما دردسرساز شود. پس بهتر است هر چند وقت یک بار برای اطلاع از میزان خلافی اقدام کنید. چند راه برای مشاهده میزان خلافی خودرو پیش روی شماست که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

روش‌های رایگان استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت

در قسمت اول، روش‌های رایگان برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو را به شما معرفی می‌کنیم. در این روش‌ها شما با اتصال به اینترنت و بدون هیچ هزینه اضافی می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده کرده و در صورت تمایل جرایم خود را پرداخت کنید. این روش‌ها عبارتند از:

استعلام ریز خلافی خودرو و موتورسیکلت از سایت راهور 120

سایت راهور 120 برای پلیس راهنمایی و رانندگی است که علاوه بر استعلام جرایم رانندگی، خدماتی مانند استعلام نمره منفی گواهینامه، پیگیری کارت هوشمند سوخت، استعلام تصادفات رانندگی ثبت شده برای خودرو و وضعیت پلاک فک شده را ارائه می‌کند. اطلاعات ثبت شده در این سایت هر هفته یک بار به روز می‌شود و تاریخ آخرین به روز رسانی نیز در سایت ثبت شده است. به همین خاطر این سایت تنها جریمه‌هایی که تا تاریخ به روزرسانی ثبت شده است را نمایش می‌دهد. در این سایت امکان مشاهده و پرداخت جرایم رانندگی برای موتور و ماشین تنها با استفاده از کارت ماشین جدید (الکترونیکی) و قدیمی مقدور است. زیرا برای استعلام در سایت راهور به بارکدپستی درج شده در پشت کارت نیاز دارید.

مزایای دریافت خلافی خودرو از سایت راهور 120

 • مطمئن‌ترین روش مشاهده خلافی خودرو
 • از سایر خدمات سایت راهور هم می‌توان استفاده کرد.
 • امکان سواستفاده از اطلاعات کاربر وجود ندارد.

معایب استعلام جریمه خودرو از راهور 120

 • سابقه پرداخت‌ها را نمایش نمی‌دهد.
 • برای هر بار ورود نیاز به ثبت بارکد پستی است.
 • فقط با بارکد پستی قابل استعلام است.

نحوه پرداخت خلافی خودرو از طریق اینترنت و سایت راهور 120 (آپدیت زمستان 98)

 1. سایت راهور 120 را در گوگل جستجو کنید.
سایت خلافی خودرو (راهور 120)
 1. گزینه استعلام تخلفات خودرو و موتور سیکلت را از منوی سایت انتخاب کنید. (برای دسترسی سریع کلیک کنید). در صفحه استعلام تخلفات رانندگی، تاریخ آخرین بروز رسانی درج شده است. کارت ماشین یا موتور را آماده کرده و به بارکد پستی پشت آن توجه کنید.
دریافت خلافی آنلاین خودرو
 1. در کارت های قدیمی شماره بارکد پستی 8 رقمی است و در کارت‌های الکترونیک (جدید) بارکد پستی 9 رقمی است. این شماره را در کادر پایین صفحه وارد کنید. متن درون تصویر (کد کپجا) را هم وارد کرده و گزینه جستجو را فشار دهید.
  مزایای دریافت خلافی خودرو از سایت راهور 120
  استعلام اینترنتی خلافی خودرو با بارکد پستی

 

 1. در صفحه‌ی جدید شماره پلاک، مجموع تعداد تخلفات، مجموع جریمه‌ها و شرح هر کدام از جریمه‌ها ثبت شده است. در صورت تمایل می‌توانید از این صفحه پرینت هم بگیرید. به علاوه ممکن است در این صفحه جریمه‌هایی در آدرس‌هایی برای شما ثبت شده است که تا به حال در آنجا حضور نداشته‌اید و نسبت به آن معترض هستید. برای آشنایی با نحوه اعتراض به خلافی خودرو به بخش انتهای مقاله بروید.
  روش‌های رایگان استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت
  چاپ خلافی خودرو از سایت راهور 120
 1. برای پرداخت جریمه، بر روی خانه مربعی شکل در سمت راست هر جریمه کلیک کرده تا جریمه انتخاب شود. در جدول بالا سمت چپ، تعداد و مبلغ جرایم انتخاب شده نمایش داده می‌شود.
اطلاع از خلافی خودرو را جدی بگیرید!
مشاهده آنلاین جرایم راهور ۱۲۰
 1. با انتخاب درگاه بانک ملی و انتخاب گزینه پرداخت به صفحه‌ای انتقال داده می‌شوید که شماره فاکتور صادر شده را نمایش می‌دهد. این شماره را ثبت کنید تا در مراجعات بعدی از آن استفاده کنید.
خلافی خودرو؛ راهنمای کامل استعلام خلافی خودرو
شماره فاکتور را یادداشت کنید
 1. با انتخاب پرداخت آنلاین به صفحه بانک ملی منتقل می‌شوید. مبلغ درج شده در این قسمت را چک کنید تا اشتباه نباشد. سپس گزینه بررسی قبض را فشار دهید. با فشار دادن دکمه بررسی قبض، وضعیت قبض به آماده پرداخت تغییر می‌کند. گزینه پرداخت را انتخاب کنید تا به صفحه پرداخت بانک ملی منتقل شوید. در این مرحله به کمک اطلاعات کارت و رمز دوم پویا مبلغ جریمه را پرداخت کنید. پس از پرداخت خلافی به سایت راهور متصل خواهید شد. توجه کنید جریمه پرداخت شده 72 ساعت بعد از لیست جرایم حذف خواهد شد.
نحوه پرداخت خلافی خودرو از طریق اینترنت و سایت راهور 120
پرداخت عوارض خودرو با انتخاب گزینه بررسی قبوض

گرفتن خلافی خودرو با استفاده از بات تلگرام

در زمانی که تلگرام در کشور فعال و قانونی بود، بات تلگرامی به نام @Car_Services_Bot در حوزه خدمات خودرو فعال بود. با این بات تلگرامی می‌توانستید استعلام خلافی ماشین، استعلام نمره منفی گواهینامه و شخص ثالث خودرو را مشاهده کنید. در حال حاضر خدمات این بات با توجه به محدود بودن نرم‌افزار تلگرام با اختلال مواجه هست.

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

بهتر است وقت خود را برای استعلام خلافی با کد ملی تلف نکنید. زیرا در حال حاضر امکان استفاده از کد ملی برای استعلام خلافی خودرو وجود ندارد. بنابراین اگر هر یک از نرم‌افزارهای استعلام خلافی از شما کد ملی درخواست کرد، سریعا آن برنامه را حذف نمایید.

روش سریع استعلام خلافی خودرو با نرم‌افزارهای موبایل

اپلیکیشن‌ و نرم‌افزارهای زیادی برای استعلام خلافی خودرو برای اندروید و آیفون (IOS) وجود دارد. این نرم‌افزارها از داده‌های سایت راهور 120 استفاده می‌کنند. به علاوه در درون این اپلیکیشن‌ها امکان اتصال به درگاه بانکی برای پرداخت جرایم هم وجود دارد. البته باید در انتخاب این نرم افزارها دقت بالایی کرد تا از اطلاعات بانکی سواستفاده نشود.

مزایای استفاده از برنامه استعلام خلافی ماشین

 • حفظ سابقه پرداخت‌ها
 • ثبت سابقه استعلام خودرو
 • اطلاع رسانی خلافی خودرو ثبت شده جدید برای خودرو (فقط در بعضی از نرم‌افزارها)
 • رایگان بودن خدمات
 • مشاهده جزییات جرایم
 • امکان انتخاب موردی جرایم و پرداخت

معایب گرفتن خلافی ماشین با نرم‌افزارهای موبایل

 • امنیت پایین نرم‌افزارها
 • رابط کاربری ضعیف در برخی از موارد
 • امکان سواستفاده از اطلاعات کارت بانکی
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی
معایب گرفتن خلافی ماشین با نرم‌افزارهای موبایل
اپلیکیشن‌های اندرویدی برای استعلام خلافی موتور و ماشین
روش سریع استعلام خلافی خودرو با نرم‌افزارهای موبایل
برنامه خلافی خودرو برای آیفون (IOS)

استعلام و پرداخت خلافی خودرو با اپلیکیشن‌های خدمات مالی

شاید در تبلیغات نرم‌افزارهای مالی دیده باشید که امکان پرداخت جرایم رانندگی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. این اپلیکیشن‌ها در کنار پرداخت قبض خلافی خودرو، امکان پرداخت تمامی قبوض، خرید شارژ تلفن همراه، کارت به کارت، پرداخت جرایم شهرداری، عوارض آزادراه و بیمه را نیز دارد. از جمله این نرم افزار‌ها می‌توان به اپلیکیشن آپ، اپلیکیشن تاپ، اپلیکیشن 724، اپلیکیشن هفت هشتاد، اپلیکیشن کیپاد و اپلیکیشن پرنا اشاره کرد. نرم افزارهای معرفی شده برای پرداخت جرایم رانندگی در گوشی‌های اندروید و آیفون قابل نصب هستند.

مزایای پرداخت جریمه خودرو با نرم‌افزارهای خدمات مالی

 • امکانات مالی زیاد در کنار پرداخت جرایم رانندگی
 • امکان مشاهده جرایم طرح ترافیک و آزادراه در بعضی نرم‌افزارهای مالی

معایب پرداخت قبض جریمه خودرو با نرم‌افزارهای خدمات مالی

 • نیاز به اتصال به اینترنت
 • نیاز به گوشی همراه هوشمند
 • جرایم قابل مشاهده نیست
 • در صورت داشتن قبض می‌توان جرایم را پرداخت کرد
معایب پرداخت قبض جریمه خودرو با نرم‌افزارهای خدمات مالی
پرداخت خلافی خودرو با موبایل

روش‌های غیر رایگان استعلام خلافی خودرو و موتورسیکلت

در قسمت قبل روش‌های اینترنتی و رایگان برای استعلام و پرداخت جرایم رانندگی را به شما معرفی کردیم. علاوه بر روش‌های فوق، می‌توان میزان خلافی خودرو را به صورت حضوری یا پیامکی و با صرف هزینه‌ای مشخص دریافت کرد. این روش‌ها عبارتند از:

استعلام حضوری خلافی خودرو با مراجعه به پلیس+10 (آپدیت زمستان 98)

در حال حاضر در شهر تهران 137 مرکز پلیس+10 یا دفتر خدمات الکترونیک انتظامی وجود دارد که خدمات مرتبط با سازمان راهنمایی و رانندگی، نظام وظیفه و گذرنامه را انجام می‌دهند. می‌توانید مرکز پلیس+10 نزدیک به خودتان را با آدرس و شماره تلفن از سایت epolice پیدا کنید. سپس برای گرفتن خلافی خودرو با همراه داشتن کارت خودرو، سند و یا بیمه نامه (نیاز به حضور مالک خودرو نیست) با پرداخت 65،000 ريال و در صورت بیشتر از 3 برگ بودن جرایم به ازاء هر برگ 5،500 ريال، پرینت جرایم خودرو را تحویل بگیرید. این مراکز تنها جرایم خودروهایی که کمتر از یک میلیون تومان باشند را ارائه می‌کنند. اگر خلافی خودرو شما بالاتر از یک میلیون تومان است و قصد پرداخت آن را دارید، باید به مرکز اجراییات پلیس مراجعه کنید و یا از روش‌های غیرحضوری استعلام خلافی خودرو استفاده کنید.

مزایای استعلام تخلفات رانندگی با مراجعه به پلیس+10

 • امکان ارائه اعتراض به خلافی خودرو
 • امکان پیگیری سایر خدمات مرتبط با راهنمایی و رانندگی
 • داشتن پرینت رسمی خلافی خودرو برای ارائه به ثبت اسناد جهت معاوضه و فروش خودرو

معایب مراجعه به پلیس+10 برای مشاهده خلافی خودرو

 • زمان گیر بودن
 • صرف هزینه نسبتا زیاد در مقایسه با سایر روش‌ها
 • عدم امکان استعلام برای خودروهای با خلافی بالای یک میلیون تومان

توجه: برای پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز پلیس+10 با ورود به سایت epolice نام استان خود را از لیست همه استان‌ها انتخاب کنید. با فشردن کلید جستجو تمام مراکز پلیس+10 در استان نمایش داده می‌شود. به علاوه می‌توانید به کمک کادر بالایی مراکز نزدیک به خودتان را هم پیدا کنید. در ضمن شماره تلفن‌های ثبت شده برای مراکز معمولا به علت شلوغ بودن مراکز پاسخگو نیستند.

استعلام حضوری خلافی خودرو با مراجعه به پلیس+10
جستجو مراکز پلیس+10 در سایت epolice

استعلام خلافی خودرو از طریق vin و پیامک

ارسال کد VIN خودرو یکی دیگر از روش‌های استعلام جریمه‌های راهنمایی و رانندگی وسیله نقلیه است. این کد مخفف (Vehicle Identification Number) به معنای کد شناسایی خودرو است که در کارت‌های جدید (الکترونیک) بر روی کارت و در زیر نام مالک نوشته شده و در کارت‌های قدیمی خودرو در پشت کارت و در حاشیه راست کارت ثبت شده است. با ارسال این کد به سامانه 1101202020 می‌توانید از مجموع خلافی خودرو تا آخرین روز ثبت شده در سامانه راهور مطلع شوید. معمولا این سامانه هفته‌ای یک بار به روزرسانی می‌شود. برای پرداخت جرایم هم باید در انتهای کد VIN کلید ستاره را وارد کنید.

مزایای استعلام خلافی خودرو با پیامک

 • دسترسی آسان
 • بدون نیاز به اینترنت
 • عدم نیاز به گوشی هوشمند
 • سریع مطلع شدن از مبلغ نهایی جریمه
 • استعلام نمره منفی گواهینامه با ارسال شماره گواهینامه

معایب دریافت خلافی خودرو از طریق اس ام اس

 • فقط با VIN قابل استعلام است
 • هزینه 350 تومانی برای هر پیامک
 • امکان تاخیر در ارسال پیامک در صورت شلوغی سامانه
 • عدم نمایش جزییات جرایم
 • عدم حفظ سابقه پرداخت‌ها

آموزش پرداخت خلافی موتور و خودرو با پیامک

 1. شماره کد شناسایی خودرو یا VIN خودروی خود را از روی کارت ماشین، سند خودرو یا بیمه‌نامه ماشین پیدا کنید. برای یافتن این کد می‌توانید از تصاویر زیر کمک بگیرید.
  آموزش پرداخت خلافی موتور و خودرو با پیامک
  شماره VIN در کارت ماشین جدید (الکترونیک)
  استعلام خلافی خودرو از طریق vin و پیامک
  کد VIN در کارت ماشین قدیمی
  استعلام خلافی خودرو از طریق vin و پیامک
  شماره VIN در سند مالکیت خودرو (برگ سبز خودرو)
  مزایای استعلام خلافی خودرو با پیامک
  کد VIN در بیمه نامه شخص ثالث خودرو
 1. کد 17رقمی VIN را به صورت کامل به شماره پیامک 1101202020 ارسال کنید. پس از چند دقیقه پیامکی حاوی مبلغ کل جریمه، تعداد جرایم و تاریخ آخرین بروز رسانی نمایش داده می‌شود.
  معایب دریافت خلافی خودرو از طریق اس ام اس
  پیامک به سامانه خلافی خودرو
 1. درصورتی که قصد پرداخت کل مبلغ جرایم را دارید، یک بار دیگر کد VIN را وارد کرده و در انتهای آن ستاره قرار دهید. پیامکی حاوی مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت برایتان ارسال می‌شود. شناسه قبض دریافت شده را می‌توانید از طریق خودپرداز، دستگاه کارت‌خوان، نرم‌افزارهای خدمات مالی، نرم افزارهای پرداخت قبض، سایت و نرم افزارهای بانک‌ها پرداخت نمایید.
آموزش پرداخت خلافی موتور و خودرو با پیامک
دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو با گوشی و کد USSD

با شماره گیری *110# در تلفن‌های همراه می‌توانید وضعیت خدمات مرتبط با پلیس را استعلام بگیرید. با استفاده از سامانه 110 همانند ارسال پیامک می‌توانید از مبلغ کل جرایم رانندگی و همچنین شناسه قبض و شناسه پرداخت برای پرداخت کل جرایم مطلع شوید.

مزایای استعلام تلفنی خلافی خودرو از سامانه 110

 • دسترسی آسان
 • بدون نیاز به اینترنت
 • عدم نیاز به گوشی هوشمند
 • سریع مطلع شدن از مبلغ نهایی جریمه
 • امکان مشاهده خدمات آگاهی، کلانتری، پلیس+10

معایب اعلام خلافی خودرو با USSD 

 • فقط با VIN قابل استعلام است.
 • هزینه 350 تومانی برای هر استعلام
 • امکان تاخیر در ارسال درصورت شلوغی سامانه
 • عدم نمایش جزییات جرایم
 • عدم حفظ سابقه پرداخت‌ها

نحوه پرداخت جریمه ماشین با سامانه 110 تلفن همراه

 1. کارت ماشین، سند مالکیت یا بیمه نامه شخص ثالث خودرو را آماده کنید. سپس در قسمت تماس تلفن همراهتان عبارت *110# را وارد کنید و گزینه تماس را فشار دهید.
  استعلام خلافی خودرو با گوشی و کد USSD
  شماره گیری *110#
 1. دقت کنید که زبان نوشتاری گوشی به انگلیسی باشد. از منویی که برایتان نمایش داده می‌شود، گزینه 1 را برای مشاهده “خدمات قابل ارائه” انتخاب کنید و بعد گزینه ارسال (SEND) را فشار دهید. در صورتی که گوشی هوشمند ندارید، گزینه تماس را فشار دهید.
  نحوه پرداخت جریمه ماشین با سامانه 110 تلفن همراه
  ارسال یک به سامانه 110
 1. در منویی که نمایش داده می‌شود، با وارد کردن شماره 1 استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید.
  معایب اعلام خلافی خودرو با USSD
  ارسال یک برای استعلام خلافی خودرو
 1. اگر می‌خواهید تعداد خلافی خودرو، آخرین تاریخ به روزرسانی جریمه‌ها و مبلغ کل جرایم را ملاحظه کنید، عدد 1 را برای سامانه ارسال کنید. اگر قصد پرداخت جرایم را دارید عدد 2 را وارد کنید تا مبلغ به همراه شناسه پرداخت و شناسه قبض برایتان ارسال شود.
  مزایای استعلام تلفنی خلافی خودرو از سامانه 110
  مشاهده ریز خلافی خودرو با ارسال یک
 1. در صفحه‌ی جدید کد VIN یا کد شناسایی خودرو را وارد کنید. کد VIN در حاشیه سمت راست کارت ماشین‌های قدیمی، روی کارت ماشین‌های جدید پایین‌تر از نام مالک خودرو، در سند مالکیت خودرو و در بیمه نامه شخص ثالث درج شده است. 17 رقم VIN را وارد کنید و دکمه ارسال را فشار دهید.
  استعلام خلافی خودرو با گوشی و کد USSD
  وارد کردن کد VIN
 1. در این قسمت از شما پرسیده می‌شود که آیا تمایل به کسر مبلغ 350 تومان از شارژتان را دارید. در صورت ارسال عدد 1 استعلام برایتان ارسال خواهد شد.
  نحوه پرداخت جریمه ماشین با سامانه 110 تلفن همراه
  پرداخت هزینه استعلام خلافی
 1. درصورت ارسال عدد 1 و تایید ارسال پیامک، باید منتظر پیامک از طریق سامانه 1101202020 باشید.
  معایب اعلام خلافی خودرو با USSD
  ارسال جرایم رانندگی با پیامک
 1. پیامک مربوط به مجموع مبالغ جریمه برایتان ارسال خواهد شد. برای دیدن جزییات جریمه از سایت راهور 120 و یا نرم‌افزارهای مرتبط استفاده کنید. درصورتی که قصد پرداخت کل جرایم را دارید، همین مسیر را تکرار کرده و گزینه خلافی خودرو با شناسه را انتخاب کنید. با یکی از شیوه‌های پرداخت قبض می‌توانید مانند سایر قبوض، جرایم را پرداخت کنید. پس از 72 ساعت تا یک هفته مبلغ بدهی قبوض در سایت راهور ثبت می‌شود. اگر قصد استفاده از سایر خدمات این سامانه را دارید، در زمان شماره گیری *110# به جای گزینه خدمات قابل ارائه، خدمات در دست اقدام را انتخاب نمایید.
نحوه پرداخت جریمه ماشین با سامانه 110 تلفن همراه
پیامک خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک

پلیس تنها دو امکان برای استعلام خلافی خودرو قرار داده است؛ یعنی استفاده از بارکد پستی یا استفاده از شماره VIN  ثبت شده در کارت شناسایی وسیله نقلیه. نرم‌افزارها و سایت‌های مختلف نیز از اطلاعات سایت راهور استفاده می‌کنند که آن هم تنها با بارکد پستی قابل انجام است. پس بیشتر از این در سایت‌های مختلف به دنبال روش استعلام خلافی با پلاک نباشید، چرا که به نتیجه‌ای نخواهید رسید. زیرا این دسترسی از طرف پلیس بسته شده است.

البته پلیس راهور در آذر سال 97 تلفن گویای 02188288888 را راه‌اندازی کرد. با تماس با این شماره تلفن و اعلام شماره پلاک، اپراتور مبلغ میزان خلافی را اعلام می‌کرد. اما این شماره تماس از آبان سال 98 دیگر پاسخگو نیست. علت پاسخگو نبودن این شماره مشخص نیست، اما شاید بتوان زیاد بودن تماس‌ها، جایگزین شدن سایر شیوه‌های استعلام و تماس‌های غیرضروری را دلیل حذف این سامانه عنوان کرد. در هر صورت با این روش تنها مبلغ جرایم اعلام می‌شد و ریز جرایم قابل بررسی نبود. هزینه این خدمت به میزان زمانی که با اپراتور مکالمه می‌شد طبق تعرفه‌های مخابرات محاسبه می‌گردید.

استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک
استعلام خلافی ماشین با شماره پلاک

تا به اینجا روش‌های مختلف استعلام و پرداخت قبوض جریمه را بررسی کردیم. احتمال وجود اشتباه در لیست جرایم رانندگی وجود دارد. شاید شما هم پس از استعلام خلافی خودرو به این مورد برخورد کرده باشید. اما برای اعتراض به خلافی خودرو باید چه کار کنیم؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

آیا اعتراض به خلافی خودرو نتیجه دارد؟

پیش از آنکه به سراغ روش‌های اعتراض به خلافی خودرو برویم، باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا اصلا اعتراض به خلافی خودرو نتیجه دارد؟

با وجود اینکه بخش عمده‌‎ای از اعتراض به جرایم رانندگی سیستمی و الکترونیکی شده است، اما همچنان وقت‌گیر است و امکان ثبت غیرحضوری اعتراض وجود ندارد. بنابر تجربه کاربران ما و مشورت با مراکز پلیس+10، ممکن است جرایمی به اشتباه در سیستم ثبت شود و پس از یک دوره به روزرسانی، به صورت خودکار از لیست خلافی خودرو پاک شود. اما در صورتی که جرایم پاک نشد، باید حداقل 3 روز زمان برای اعتراض و پیگیری‌های آن کنار بگذارید. آیا چنین زمان آزادی در برنامه خود دارید؟ همچنین حتما قبل از اعتراض مطمئن شوید که خلافی ثبت شده اشتباه است و مستندات کافی برای اثبات این ادعا جمع‌آوری کنید. به علاوه اگر مبلغ خلافی خودرو از 3 روز عدم حضور شما در شغلتان کمتر است، بهتر است از اعتراض به جریمه صرف نظر کنید. در این صورت باید برای جلوگیری از دو برابر شدن جرایم، قبل از 60 روز آنها را پرداخت کنید. اگر تصمیم قطعی گرفتید که به جریمه خودرو اعتراض کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا اعتراض به خلافی خودرو نتیجه دارد؟
نحوه اعتراض به خلافی ماشین و كم كردن خلافي خودرو

نحوه اعتراض به خلافی خودرو چگونه است؟

در مجموع 4 نوع قبض برای ثبت تخلفات رانندگی صادر می‌شود. این جرایم با نام‌های تسلیمی، دوبرگی، الصاقی و دوربین در صورت وضعیت خلافی خودرو ثبت می‌شوند. در صورتیکه به هر کدام از این قبض‌ها اعتراض داشته باشید، می‌‌توانید اعتراض خود را اعلام کنید تا پس از رسیدگی و در صورت وارد بودن اعتراض، جریمه از لیست پرداختی‌ها حذف گردد. در ادامه به روش‌های اعتراض به انواع مختلف جرایم می‌پردازیم.

اعتراض به جریمه تسلیمی

پلیس در حین وقوع تخلف، راننده خاطی را متوقف می‌کند و با دریافت مدارک خودرو و با توجه به مشخصات خودرو برگه جریمه صادر می‌کند. این نوع از قبض را جریمه تسلیمی می‌گویند. برگه جریمه تسلیمی دارای شناسه قبض و پرداخت است و در صورت عدم پرداخت یا اعتراض به آن، ظرف 60 روز این مبلغ دو برابر خواهد شد. اما برای اعتراض به جریمه تسلیمی چه کار کنیم؟

جریمه تسلیمی را پلیس به شما تحویل داده است. بنابراین بهترین زمان اعتراض به این جریمه قبل از نوشتن جریمه است. باید پلیس را راضی کنید تا با شما کنار بیاید. سعی کنید تخلف خود را قبول کنید و نشان دهید که دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنید. در اصل جریمه برای عدم تکرار تخلف است. اگر موفق نشدید و پلیس به ناحق شما را جریمه کرده است، باید از طریق پلیس+10 و پس از آن مراجعه به مراکز اجراییات پلیس تا 60 روز پس از صدور برگه جریمه اقدام به اعتراض کنید. اثبات این موضوع برای قاضی و پلیسی که در مرکز اجراییات حضور دارند، تنها با مستندات کامل و موجه امکان پذیر است. البته در نظر داشته باشید که معمولا اعتراض به جریمه تسلیمی پذیرفته نمی‌شود و بهتر است آن را قبل از 2 برابر شدن پرداخت کنید.

اعتراض به جریمه تسلیمی
روش‌های اعتراض به جریمه رانندگی

اعتراض به جریمه دوبرگی

زمانی که پلیس فرمان ایست می‌دهد، بایستی خودرو متوقف شده تا تخلف توسط پلیس رسیدگی شود. در صورتی که خودرو عمدا یا سهوا به دستور ایست پلیس توجه نکند، پلیس جریمه‌ای برای تخلف اولیه صادر کرده و به علاوه جریمه‌ای دیگر نیز برای عدم توجه به فرمان ایست صادر می‌کند. به این صورت دو برگ جریمه برای راننده متخلف صادر می‌شود و به همین جهت به آن جریمه دوبرگی می‌گویند. مبلغ جریمه‌ی عدم توجه به فرمان پلیس طبق جدول جرایم راهنمایی و رانندگی حداکثر 60 هزار تومان است که به جریمه‌ای که راننده مرتکب شده است، افزوده می‌شود. این جریمه در صورت عدم پرداخت طی 60 روز دو برابر نمی‌شود. زیرا راننده برگه‌ی جریمه را دریافت نکرده و از صدور آن مطلع نیست.

در این جرایم ممکن است پلیس هم دچار اشتباه شود. چرا که جریمه را برای خودروی در حال حرکت ثبت می‌کند و ممکن است در نوشتن شماره پلاک خطایی صورت بگیرد. به همین خاطر روند اداری مشخصی برای اعتراض به این تخلف وجود دارد. در هر صورت در نظر داشته باشید اگر فرمان پلیس مبنی بر توقف صادر شد، حتما باید توقف کنید. زیرا در صورت سرپیچی از فرمان مبلغ 60 هزار تومان دیگر به تخلف شما اضافه خواهد شد. در این شرایط برای اعتراض به جریمه باید به مراکز پلیس+10 نزدیک محلتان مراجعه کنید. سپس با تکمیل مدارک و فرم‌های مربوطه اعتراض خود را به صورت سیستمی ثبت کنید. نتیجه اعتراض شما از طریق پیامک اعلام خواهد شد. اطلاع رسانی نتیجه رسیدگی پلیس ظرف 24 ساعت انجام می‌شود اما ممکن است تا یک هفته نیز به طول بینجامد. در صورتی که اعتراض پذیرفته نشود، می‌توانید با مستندات کامل‌تری مجددا درخواست اعتراض ارسال کنید. در این حالت باید درخواست رسیدگی مجدد خود را در پلیس+10 ثبت کرده و با صدور معرفی نامه به نزدیک‌ترین مراکز اجراییات پلیس مراجعه کنید.

جریمه خودداری مانند جریمه دوبرگی است!

ممکن است فردی که از نظر پلیس متخلف شناخته شده است، نسبت به عملکرد پلیس اعتراض داشته باشد و برگ جریمه را از پلیس دریافت نکند. این حالت باز هم شامل جریمه دوبرگی می‌شود، چرا که راننده از فرمان پلیس سرپیچی کرده است. در این شرایط اگر به شیوه عملکرد پلیس اعتراض دارید باید مانند جریمه تسلیمی و به همراه مستندات به آن اعتراض کنید.

اعتراض به جریمه دوبرگی
اعتراض به جریمه پلیس راهور

اعتراض به جریمه الصاقی

جریمه الصاقی، جریمه‌ای است که پلیس برگ جریمه را به وسیله نقلیه متصل می‌کند. پلیس برای ماشین‌هایی که راننده در آن حضور ندارد و خودرو در محل و شرایط ممنوع پارک شده باشد، قبض جریمه صادر کرده و آن را به زیر برف پاک‌کن الصاق می‌کند. به همین دلیل این جریمه را جریمه الصاقی می‌گویند. از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی به این دلیل که برگه جریمه به نحوی به راننده تحویل داده شده است و راننده به علت قصور جریمه را پرداخت نکرده است، پس از 60 روز جریمه آن دو برابر می‌شود. اما برای اعتراض به جریمه الصاقی باید چه کار کنیم؟

یک مشکل درباره جریمه الصاقی این است که احتمال دارد برگه جریمه از زیر برف پاک کن بیفتد و شما اصلا متوجه صادر شدن این قبض نشده باشید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که برای چک کردن خلافی خودرو حتما برنامه ریزی داشته باشید. برای ثبت اعتراض برای این نوع خلافی نیز باید به مراکز پلیس+10 مراجعه کرده و با همراه داشتن مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه اعتراض خود را ثبت کنید. نتیجه از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود. در صورتی که اعتراض تایید نشود، باید ظرف مدت 20 روز با مستندات کامل‌تری مجددا اعتراض کرده و یا اقدام به پرداخت جریمه کنید و الا بعد از این مدت جریمه 2 برابر خواهد شد.

اعتراض به جریمه الصاقی
اعتراض به جریمه‌های اشتباهی پلیس راهور

اعتراض به خلافی دوربین

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی سرعت غیر مجاز، ورود به محدوده طرح ترافیک، عبور از چراغ قرمز و عبور از خط ویژه را ثبت می‌کند. این تخلفات جریمه نسبتا سنگینی دارند. در گذشته پلیس تصویر این تخلفات را با برگ جریمه برای آدرس خودروی متخلف ارسال می‌نمود. این جرایم در صورت تاخیر مشمول جریمه دو برابری نخواهند شد. برای اعتراض به جریمه دوربین چه کار کنیم؟

بنابر نظر پلیس احتمال خطا در این سامانه 1 درصد است. چرا که خطای انسانی در آن وجود ندارد. اما متاسفانه برخی افراد سودجو و متقلب با مخدوش کردن پلاک خودرو و تعویض شماره‌های ثبت شده روی پلاک، باعث می‌شوند تا تخلف برای فرد دیگری ثبت شود. به همین خاطر بعضی از افراد برای جرایم ثبت شده با دوربین بر روی پلاک خود اعتراض می‌کنند. برای اعتراض به این نوع جرایم باید به صورت مستقیم به مراکز اجراییات پلیس مراجعه کرد تا با ثبت اعتراض، پلیس پرینت تصویر خودرو در حین ارتکاب تخلف را به معترض نشان دهد. در صورتی که خودرو و مشخصات ثبت شده با خودروی فرد مغایر باشد، جریمه حذف خواهد شد. در غیر این صورت باید جریمه ظرف مدت 20 روز پرداخت گردد و الا 100 % جریمه به آن اضافه می‌شود.

لازم به ذکر است پلیس اگر از مخدوش کردن پلاک به هر نحوی مطلع شود، علاوه بر جریمه 60 هزار تومان، خودرو توقیف شده و فرد به مراجع قضایی معرفی می‌شود. چرا که این کار جرم تلقی می‌شود و سزای آن 6 ماه تا یکسال حبس است. مصادیق این تخلف شامل مواردی همچون استفاده از پلاک زیر سپر یا پشت شیشه، استفاده از طلق روی پلاک، ناخوانا بودن پلاک، مخدوش کردن پلاک یا استفاده از پلاک‌های غیرمجاز است.

اعتراض به خلافی دوربین
اعتراض به خلافی خودرو دوربین

مراحل و مدارک لازم برای اعتراض به خلافی خودرو در یک نگاه

 • اقدام به اعتراض قبل از گذشتن 60 روز از صدور برگه جریمه
 • مراجعه به پلیس+10
 • گرفتن صورت وضعیت خلافی‌های خودرو (داشتن استعلام خلافی در گوشی و یا پرینت از سایت راهور مورد پذیرش نیست.)
 • تکمیل فرم‌‎های اعتراض و مستندات (حتما شماره صحیح موبایل جهت اطلاع رسانی داده شود)
 • پرداخت مبلغ تقریبی 20 هزار تومن
 • ارائه اصل یا کپی کارت ماشین، سند مالکیت خودرو (برگ سبز)، کارت ملی مالک یا وکیل قانونی (ارائه اصل وکالت نامه) و کارت ملی راننده متخلف (درصورتي كه شخص ديگري غير از مالك خودرو راننده باشد)
 • دریافت پاسخ اعتراض 24 ساعت تا نهایتا یک هفته
 • پذیرش و پرداخت قبض ظرف مدت 20 روز برای جلوگیری از دو برابر شدن جریمه و یا اعتراض به نتیجه رسیدگی
 • برای اعتراض به نتیجه رسیدگی مجددا به پلیس+10 مراجعه شود
 • ثبت اعتراض توسط کاربر در پلیس+10 برای صدور معرفی نامه
 • مراجعه به نزدیک‌ترین واحد اجرائیات محل سکونت
 • تسلیم مدارک و مستندات (تنها اصل مدارک مورد قبول است) به واحد اجرائیات با حضور مالک و توضیح مختصر درباره موضوع اعتراض
 • اعلام رسیدگی صورت گرفته در مرکز اجراییات از طریق پیامک ظرف 7 روز
 • حذف جریمه در صورت کامل بودن مستندات و صحیح بودن اعتراض و یا اعلام دلیل رد پذیرش اعتراض و اعلام مهلت 20 روزه برای پرداخت جریمه جهت جلوگیری از دو برابر شدن آن

آدرس مراکز اجراییات و مراکز اعتراض به خلافی خودرو تهران

يگان شماره تلفن آدرس پستي
منطقه 21 44538808 تهرانسر ـ انتهای بلوار یاس
منطقه 16 55330307 خیابان بعثت ـ خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو
منطقه 12   واحد شماره 3 مستقر در منطقه 12 پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری 112
منطقه 14 33057528 خیابان نبرد ـ میدان نبرد ـ انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی
منطقه 1   واحد شماره 5 مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان
منطقه 10 55437161 بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان ـ ایثارگران و خانواده شهداء)
منطقه 20 55902110 شهرری ـ خیابان استخر ـ روبروی فروشگاه شهروند
منطقه 3 86083244 بزرگراه حقانی ـ نرسیده به تقاطع جهان کودک ـ مقابل پارک آب و آتش
منطقه 22 44736840 همت غرب ـ آزادگان جنوب ـ شهرک گلستان ـ بلوار گلها ـ خیابان یاسمن جنوبی
منطقه 1   واحد رسیدگی دادسرای ناحیه 32. آدرس: خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال 98

مورد تخلف کلان شهر و جاده‌های بین شهری سایر شهرها روستا و راه روستایی
رانندگی در حالت مستی و مصرف روانگردان‌‌ها 400,000 400,000 400,000
تجاوز از سرعت مجاز (بیش 50 کیلومتر در ساعت) 200,000 180,000 100,000
تجاوز از سرعت مجاز (بیش 30 تا 50 کیلومتر در ساعت) 200,000 180,000 100,000
سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه 200,000 180,000 100,000
عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی 200,000 180,000 100,000
حرکت به طور مارپیچ 150,000 135,000 75,000
حرکت با دنده عقب در آزاد راهها و بزرگراه ها 150,000 135,000
حرکات نمایشی مانند دورزدن درجا و یا حرکت موتورسیکل 150,000 135,000 75,000
استفاده از موبایل یا وسایل ارتباطی حین رانندگی 100,000 80,000 40,000
ایجاد آلودگی صوتی 100,000 100,000 100,000
عبور از محل ممنوع ( ورود ممنوع ) 90,000 50,000 20,000
عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه 80,000 60,000
تجاوز به چپ از محور راه 75,000 60,000 30,000
دور زدن در محل ممنوع 75,000 60,000 30,000
نقص در سامانه روشنایی در شب 75,000 60,000 45,000
حمل آهن آلات بدون شرایط ایمنی و مقررات مربوطه 75,000 60,000 45,000
سبقت از سمت راست یا استفاده از شانه راه 75,000 60,000 45,000
عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی و یا شرایط من 75,000 60,000 45,000
نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی 75,000 60,000 45,000
عدم رعایت مقررات حمل بار 67,500 45,000 30,000
عبور وسایل نقلیه از پیاده رو 65,000 35,000 15,000
تجاوز از سرعت مجاز تا 30 کیلومتر در ساعت 60,000 45,000 30,000
عدم استفاده از کمربند ایمنی برای راننده و سرنشین 60,000 40,000 20,000
رانندگی با وسایل عمومی خارج از ساعت مجاز 60,000 50,000 35,000
عدم توجه به فرمان ایست با پرچم پلیس و همیاران پلیس 60,000 50,000 35,000
توقف و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع ها 60,000 45,000 30,000
نداشتن پلاک عقب یا جلو و یا ناخوانا بودن آن 60,000 60,000 60,000
عدم استفاده از کلاه ایمنی برای راننده و سرنشین موت 60,000 40,000 20,000
تصادف ناشی از عدم توجه به جلو و یا رعایت نکردن فاصله 60,000 50,000 35,000
توقف روی خطوط عابر پیاده 60,000 60,000 60,000
عدم رعایت حق تقدم عبور 50,000 30,000 15,000
نصب پلاک های متفرقه (تغییر در استاندارد پلاک) 50,000 50,000 50,000
در آغوش داشتن اطفال حین رانندگی 50,000 40,000 30,000
دستکاری در دستگاه سرعت نگار وسایل حمل و نقل عمومی 50,000 50,000 50,000
توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع 50,000 40,000 20,000
عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگراه ها 50,000 40,000
استفاده از نور افکن یا چراغ دارای نور خیره کننده 50,000 40,000 30,000
عدم اعلام نشانی محل سکونت جدید به اداره راهنمایی و رانندگی 50,000 40,000 20,000
حرکت نکردن بین خطوط و یا تغییر خط بدون رعایت قوانین 50,000 35,000 10,000
نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله نقلیه (روزانه) 50,000 30,000 20,000
شیشه دودی غیرمجاز خودرو 50,000 30,000 30,000
قصور در بکار بردن علایم ایمنی، هشداردهنده حسب مورد 45,000 30,000 15,000
توقف وسایل نقلیه در حاشیه راهها برای فروش کالا 45,000 30,000 15,000
نداشتن آج مناسب در سطح اتکای لاستیک 45,000 30,000 15,000
رانندگی با وسیله نقلیه دودزا 45,000 30,000 15,000
نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه 45,000 30,000 15,000
مغایرت مشخصات مسافر یا محموله وسیله نقلیه 45,000 45,000 45,000
توقف در محل ایستادن ممنوع و یا مطلقا ممنوع 40,000 30,000 10,000
پیاده کردن سرنشین در محل غیرمجاز به نحوی که باعث س 40,000 20,000 10,000
استفاده از چراغ زنون غیرمجاز 40,000 40,000 40,000
توقف دوبله در معابر 30,000 20,000 10,000
کنار نبردن وسیله نقلیه که بعلت تصادف باعث سد معبر 30,000 20,000 10,000
عدم پرداخت عوارض مقرر در آزادراهها 30,000 15,000
نداشتن زنجیر چرخ 30,000 30,000 30,000
شعرنویسی روی خودرو 30,000 30,000 30,000

تمامی نرخ جریمه ها به تومان می‌باشد

آیا امکان بخشودگی جرایم رانندگی وجود دارد؟

بعضی از سال‌ها پلیس راهنمایی و رانندگی اقدام به عفو و بخشودگی جرایمی می‌کند که به علت عدم پرداخت دو برابر شده‌‌اند. این امکان هر سال اتفاق نمی‌افتد و نباید منتظر این بخشودگی‌‌ها بود. بنابراین باید قبل از موعد 60 روز به جریمه اعتراض کرده یا آن را پرداخت نمایید. اگر با اطلاع رسانی‌های پلیس راهنمایی و رانندگی این امکان مجددا فراهم شد، با پرداخت قبض جریمه اصلی، جریمه دو برابر شده نیز نهایتا ظرف یک هفته از لیست خلافی‌های خودرو حذف می‌شود. بهتر است قبل از اعتراض به خلافی خودرو، این موضوع را در نظر داشته باشید.

آیا امکان بخشودگی جرایم رانندگی وجود دارد؟
بخشودگی جریمه خودرو

نحوه پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط چگونه است؟

پرداخت جریمه خودرو در حالت کلی به صورت نقدی انجام می‌شود. یعنی یک برگ قبض جریمه را نمی‌توان به صورت اقساط پرداخت کرد. اما قبل از آنکه مجموع جرایم خودرو به یک میلیون تومان برسد، می‌توانید هر بار یک مورد را از لیست صورت وضعیت جریمه‌های خودرو انتخاب کرده و پرداخت کنید.

علاوه بر این موضوع، پلیس راهور در سال 98 با توجه به این که اکثر افرادی که جریمه‌های سنگین خودرو دارند، از اقشار کم درآمد هستند و یا وسیله نقلیه توقیف شده وسیله امرار معاش آنهاست، کل جرایم خودروهای توقیفی را با در نظر گرفتن برخی شرایط در 12 ماه تقسیط می‌کند. در ادامه به بررسی شرایط پرداخت اقساطی جرایم رانندگی می‌پردازیم.

شرایط قسط بندی خلافی خودرو

 • پلاک وسیله نقلیه شکایت نداشته باشد.
 • کمتر از 40 درصد جریمه‌ها مربوط به تخلفات حادثه ساز باشد (جریمه‌هایی که نمره منفی دارد)
 • وسیله نقلیه فرسوده نباشد (سواری شخصی 20 سال و موتور 6 سال)
 • تعهد مالک خودرو برای پرداخت جرایم ظرف مدت یک سال (در صورت عقب افتادن جریمه، خودرو توقیف خواهد شد)
 • بر روی سند مهر “شکایت دارد” ثبت می‌شود و تا تسویه کامل جریمه‌ها امکان فروش خودرو نیست.
 • 12 شناسه قبض و شناسه پرداخت تولید می‌شود و از ماه بعد از درخواست تقسیط، تمامی قبوض باید مطابق با روز درج شده در برگه اقساط پرداخت شود.

لیست تخلفات حادثه ساز در جرایم رانندگی

همانطور که گفتیم، پرداخت قسطی جرایم رانندگی در صورتی مقدور است که کمتر از 40 درصد از تخلفات مربوط به تخلفات حادثه ساز باشد. تخلفات حادثه ساز عبارتند از:

 • هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا، حرکت بر روی یک چرخ و یا هرگونه حرکات آکروباتی در سطح راه‌ها و خیابان‌ها
 • دور زدن در محل ممنوع
 • عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو
 • نقص سیستم روشنایی وسایل نقلیه به هنگام رانندگی در شب
 • روشن نکردن چراغ هنگام رانندگی در شب و در موقع لزوم
 • سبقت غیرمجاز
 • تجاوز از سرعت مجاز
 • مصرف کردن مواد روانگردان و مشروبات الکلی
 • عبور کردن از چراغ قرمز راهنمایی
 • گردش کردن به چپ یا به راست در محل ممنوع
 • رعایت نکردن حق تقدم عبور
 • عبور کردن از محل ممنوع (ورود ممنوع)
 • تجاوز یا انحراف به سمت چپ معابر
 • عدم رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه و یا عدم توجه به جلو
 • رانندگی با وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر (چراغ، لاستیک، فرمان، ترمز، برف پاک‌کن و زنجیر چرخ)
 • عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از سمعک، عینک یا تجهیزات خاص

چگونه خلافی خودروی دیگران را گزارش دهیم؟

همانطور که از نظر گذراندید، در برخی از موارد تخلف سایر رانندگان به اشتباه و به دلیل خطای پلیس در ثبت اطلاعات یا تغییر اعداد روی پلاک، برای شما درج می‌شود. در این شرایط شما ناچارید زمان و انرژی زیادی را برای اعتراض به این جرایم صرف کنید. بهترین راه برای پیشگیری از این موضوع، اعتراض کردن به قانون شکنی رانندگان متخلف است. این کار به فرهنگ سازی در جامعه کمک زیادی خواهد کرد و آمار تخلفات رانندگی را کاهش می‌دهد. اگر دوست ندارید مستقیما به افراد متخلف تذکر دهید، می‌توانید از تخلف آنها عکس بگیرید. سپس با مراجعه و عضویت در سامانه پلیس (کلیک کنید) تصویر تخلف انجام شده را ثبت کرده و آن را گزارش دهید.

شرایط قسط بندی خلافی خودرو
عضویت در سامانه گزارش تخلفات رانندگی
چگونه خلافی خودروی دیگران را گزارش دهیم؟
ورود به سامانه جهت ثبت تخلفات رانندگی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه استعلام خلافی خودرو، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره خلافی خودرو و جرایم رانندگی

یکی از راهکارهای پلیس برای جلوگیری کردن از تخلف رانندگان، صدور قبض جریمه است. حتما می‌دانید که ما تنها کشوری نیستیم که جریمه‌های رانندگی داریم. در سال 2018 طبق آمار سازمان بهداشت جهانی یک میلیون و 350 هزار نفر در سوانح جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند. یعنی در هر 24 ثانیه یک نفر در سوانح رانندگی جان خود را از دست می‌دهد. این آمار برای ایران از سال 2010 از هر 100 هزار نفر 34.1 نفر به 20.5 نفر در سال 2018 کاهش یافته است. کاهش این رقم نشان از فرهنگ سازی بیشتر برای کاهش خطرات جاده‌ای است که البته ابزار اجباری مثل بیشتر شدن مبلغ جریمه برای رانندگان متخلف نیز بی‌تاثیر نبوده است.

اگر بخواهیم مبلغ جریمه‌های راهنمایی و رانندگی در ایران را با سایر کشورها مقایسه کنیم، به نقل از ایسنا در کشوری مثل فنلاند در صورت بروز تخلف رانندگی، فرد متخلف بازداشت شده و به دادگاه ارجاع داده می‌شود. این فرد باید بر اساس میزان درآمدی که در سال دارد، جریمه پرداخت کند! برای مثال در پرونده‌ای که در سال 2011 خبر ساز شد، برای تجاوز سرعت از 50 مایل به 80 مایل مبلغ 200 هزار دلار جریمه برای یک خودرو صادر شد. جالب است بدانید که آمار کشته شدگان کشور فنلاند در سال 2018 از هر 100 هزار نفر تعداد 4.7 نفر می‌باشد. شاید راهکاری که فنلاند برای کم کردن سوانح جاده‌ای و ترافیکی دنبال کرده است، بر روی کاغذ پاسخ داده باشد. اما بهتر است ما با دقت بیشتر در رانندگی و تذکر به رانندگان متخلف، آمار سوانح جاده‌ای و مبلغ‌ جریمه‌هایمان را کاهش دهیم. از همه‌ی کاربران عزیزی که پیگیری اعتراض خلافی خودرو را انجام داده‌اند، تقاضا میکنیم نتیجه پیگیری های خود را در بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.