قرص سیتالوپرام چیست؟ (موارد مصرف، دوز و عوارض)

قرص سیتالوپرام (Citalopram) که با اسامی تجاری سیتالوتد، سیتالکس، تیدی‌پرام و سیتاکسا به فروش می‌رسد، یک داروی ضد افسردگی از گروه داروهای مهارکننده‌ی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. این دارو برای درمان اختلال افسردگی، اختلال هراس و اجتماع هراسی تجویز می‌شود. به علاوه در موارد خاص از قرص سیتالوپرام برای درمان زود انزالی آقایان هم استفاده می‌شود. از عوارض شایع این دارو می‌توان به خشکی دهان، تعریق زیاد، خواب آلودگی و احساس خستگی اشاره کرد. همچنین مصرف غیراصولی و خارج از دوز سیتالوپرام ممکن است باعث بروز عوارض جدی نظیر سندروم سروتونین و اختلالات جنسی شود. به همین دلیل مصرف این دارو کاملا باید تحت نظر پزشک باشد. در ادامه با مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه شوید تا شما را با موارد مصرف، دوز و روش مصرف، عوارض جانبی، عوارض قطع مصرف و نکات احتیاطی در مورد داروی سیتالوپرام آشنا کنیم.

عکس قرص سیتالوپرام 20، قرص سیتالوپرام 40
قرص سیتالوپرام چیست و چه کاربردی دارد؟

اطلاعات دارویی و موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام – Citalopram
نام تجاری دارو قرص سیتالورامین، قرص تیدی پرام، قرص سیتالوتد، قرص سیتالکس، قرص سیتاکسا، قرص سیپرام
رده‌بندی مصرف در حاملگی گروه C – با احتیاط و تحت نظر پزشک مصرف شود
شرایط نگهداری در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و حرارت
اشکال دارویی سیتالوپرام
قرص سیتالوپرام 10 میلی‌گرم
قرص سیتالوپرام 20 میلی‌گرم
قرص سیتالوپرام 40 میلی‌گرم
قطره خوراکی سیتالوپرتم 40 میلی‌گرم

قرص سیتالوپرام برای چیست؟

سیتالوپرام به عنوان یک داروی مهار کننده‌ی انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته شده و برای درمان افسردگی استفاده می‌شود. این دارو سطح انرژی شما را افزایش داده و باعث می‌شود احساس خوبی پس از مصرف آن داشته باشید. به علاوه این دارو عوارض جانبی ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی قدیمی دارد.

با توجه به اعلام موسسه ملی بهداشت انگلستان، قرص سیتالوپرام بعد از داروهای میرتازاپین، اس سیتالوپرام، ونلافاکسین و سرترالین در رتبه‌ی پنجم داروهای ضد افسردگی از نظر تاثیرگذاری قرار دارد. البته تاثیرگذاری این دارو برای درمان افسردگی در کودکان هنوز مشخص نیست و به همین دلیل فقط برای درمان افسردگی بزرگسالان تجویز می‌شود.

همچنین سیتالوپرام برای درمان حملات هراس به دلیل ترس از مکان‌های شلوغ (اجتماع هراسی) یا سایر اختلالات هم موثر است.

قرص سیتالوپرام برای زود انزالی

مطالعات نشان می‌دهد که داروی سیتالوپرام مشابه سایر داروهای ضد افسردگی SSRI مثل پاروکستین، سرترالین و فلوکستین برای درمان زود انزالی موثر است (اطلاعا بیشتر را در فایل pdf زیر بخوانید).

البته سیتالوپرام و سایر داروهای SSRI برخلاف داروی داپوکستین اثرگذاری فوری ندارند و باید برای یک دوره‌ی مشخص مصرف شوند (معمولا 3 هفته) تا زمان انزال را افزایش دهند. همچنین در نظر داشته باشید که قرص پاروکستین در مقایسه با سیتالوپرام یا سایر داروهای SSRI موفقیت بیشتری در درمان زود انزالی دارد. به همین دلیل معمولا شروع درمان با این دارو خواهد بود. و در صورت عدم تاثیرگذاری مناسب یا بروز عوارض جانبی، ممکن است دارو به سیتالوپرام یا سایر داروهای SSRI تغییر کند.

نکته‌ی مهم در مصرف سیتالوپرام برای انزال زود رس این است که این دارو پس از مدتی اثر خود را از دست می‌دهد. بسیاری از مصرف کنندگان سیتالوپرام گزارش داده‌اند که این دارو زمان انزال را فقط برای چند هفته یا چند ماه اول افزایش داده و پس از آن تاثیر آن از بین رفته است. به همین دلیل بسیاری از متخصصان این دارو را یک درمان قطعی برای زود انزالی نمی‌دانند و توصیه می‌کنند که از روش‌های مطمئن و بدون عوارض نظیر ورزش‌های تقویت عضلانی یا تکنیک‌های رفتاری برای درمان مشکل خود استفاده کنید.

مکانیسم تاثیر سیتالوپرام بر مغز

همانطور که گفته شد، سیتالوپرام یک داروی مهارکننده‌ی بازجذب سروتونین در سلول‌های مغزی است. این دارو کمک می‌کند که سطح هورمون سروتونین در مغز افزایش یافته و به تعادل برسد. به تعادل رسیدن سطح هورمون سروتونین در مغز باعث می‌شود که علائم افسردگی از بین رفته و حس نشاط و شادابی ایجاد شود.

این دارو پس از مصرف به راحتی در دستگاه گوارشی جذب شده و پس از 2 تا 4 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی می‌رسد. سپس این دارو به متابولیت‌های فعال و غیرفعال متابولیزه شده و در نهایت عمدتا از طریق کبد (حدود 85 درصد) و مابقی از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه‌ی عمر دفعی سیتالوپرام حدود 35 ساعت است.

قرص سیتالوپرام20، قرص سیتالوپرام 40 و قرص سیتالوپرام 10
انواع مختلف قرص سیتالوپرام

دوز و نحوه مصرف سیتالوپرام

قرص ضد افسردگی سیتالوپرام در انواع 10 میل، 20 میل و 40 میل وجود دارد. البته این دارو در شکل قطره خوراکی هم تولید شده و در موارد خاص تجویز می‌شود. اینکه چه دوزی از دارو برای شما مناسب است، کاملا به نظر پزشک بستگی دارد و بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان، سن، آزمایشات و سایر داروهایی که مصرف می‌کنید، تعیین می‌شود.

معمولا دوز مصرف سیتالوپرام در بزرگسالان 20 میلی گرم در روز است. اما برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، ممکن است دارو با دوز کمتری شروع شده و دوز آن به تدریج افزایش یابد تا به حداکثر دوز 40 میلی‌گرم در روز برسد. البته برای سالمندان بزرگتر از 60 سال یا مبتلایان به بیماری‌های کبدی، حداکثر دوز توصیه شده 20 میلی گرم در روز است.

در ادامه دوز و نحوه مصرف داروی سیتالوپرام برای بیماری‌های مختلف آورده شده است:

قرص سیتالوپرام برای افسردگی

در بزرگسالان (بین 18 تا 60 سال):

دارو با دوز 20 میلی‌گرم آغاز می‌شود که باید یک مرتبه در روز مصرف شود. در ادامه پزشک ممکن است دوز مصرفی را افزایش دهد. البته دوزها نباید بیش از یک بار در هفته افزایش یابد.

حداکثر دوز دارو 40 میلی گرم است که یک بار در روز مصرف می‌شود.

در سالمندان (بزرگتر از 60 سال):

مصرف بیش از 20 میلی گرم در روز در این گروه مجاز نیست. زیرا کلیه‌های افراد مسن عملکرد ضعیف‌تری دارند و مصرف دوزهای بالا از سیتالوپرام باعث می‌شود که بدن دارو را با سرعت کمتری متابولیزه و دفع کند. در نتیجه مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی‌تری در بدن باقی می‌ماند. این موضوع خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل پزشک معمولا دارو را با دوز کمتری شروع کرده تا از افزایش بیش از حد سطح دارو در بدن جلوگیری کند.

نحوه مصرف سیتالوپرام برای زود انزالی

دوز سیتالوپرام برای زود انزالی کاملا توسط پزشک تعیین می‌شود. ممکن است دارو با دوز 10 میل یا 20 میل شروع شده و در صورت نیاز دوز آن افزایش یابد. البته در صورت بروز عوارض جانبی یا عدم تاثیرگذاری پس از یک دوره‌ی مصرف، امکان تغییر دارو و استفاده از سایر داروهای SSRI وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با اثرگذاری این داروها روی زود انزالی، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

قرص سیتالوپرام 20 برای چیست؟
قرص سیتالوپرام و زود انزالی

نکات مهم در مصرف داروی سیتالوپرام

 • داروی سیتالوپرام را می‌توانید با یا بدون غذا مصرف کنید.
 • می‌توانید داروی سیتالوپرام را در هر ساعت از روز بخورید، به شرط آنکه همواره به آن پایبند باشید و ساعت مصرف دارو را تغییر ندهید.
 • اگر پس از مصرف دارو دچار خواب آلودگی می‌شوید، مصرف سیتالوپرام در شب یا عصر را به شما توصیه می‌کنیم.
 • اگر پس از مصرف دارو دچار بی‌خوابی می‌شوید، بهتر است آن را صبح‌ها همراه با صبحانه مصرف کنید.
 • به هیچ عنوان دوز قرص سیتالوپرام را افزایش ندهید حتی اگر یک نوبت از دارو را فراموش کردید.
 • سیتالوپرام را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید.
 • معمولا 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا سیتالوپرام تاثیر خود را بگذارید. بنابراین اگر دارو در ابتدای مصرف، تاثیری در درمان افسردگی یا سایر اختلالات نداشت، مصرف آن را ترک نکنید.
 • حتی اگر پس از چند هفته از مصرف سیتالوپرام، احساس خوبی داشتید و علائم افسردگی برطرف شد، به هیچ عنوان مصرف دارو را قطع نکنید. قطع مصرف این دارو، به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی، باید تحت نظر پزشک باشد.
 • خستگی، خشکی دهان و تعریق از شایع‌ترین عوارض داروی سیتالوپرام هستند. البته این عوارض خفیف هستند و معمولا بعد از مدتی از بین می‌روند.
 • مصرف این دارو همراه با نوشیدنی‌های الکلی توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است باعث تشدید خواب آلودگی شود.
 • اگر از سیتالوپرام برای درمان حملات وحشت استفاده می‌کنید، ممکن است اضطراب شما در هفته‌های اول درمان بدتر شود. این عارضه معمولا پس از چند هفته از بین می‌رود. اما اگر این مشکل آزار دهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید.
 • در طی چند ماه اول مصرف سیتالوپرام یا در زمان تغییر دوز دارو، احتمال ایجاد افکار مرتبط با خودکشی زیاد است. این موضوع در جوانان بیشتر شایع است. بهتر است مراقب این تغییرات باشید و اگر متوجه تغییرات جدید یا ناگهانی در خلق و خو، رفتار، اعمال، افکار یا احساسات شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

روش نگهداری سیتالوپرام

داروی سیتالوپرام را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از قرار دادن این دارو در حمام اکیدا خودداری کنید. به علاوه این دارو را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

برای نگهداری بهتر قرص سیتالوپرام و یادآوری زمان مصرف آن، می‌توانید از ابزارهای مخصوص نگهداری دارو استفاده کنید. برای آشنایی با این محصولات و خرید اینترنتی آنها، از لینک زیر استفاده کنید:

قرص سیتالوتد سیتالوپرام 20، قرص تیدی پرام، قرص سیپرام، قرص سیتاکسا، قرص سیپرامیل
انواع تجاری سیتالوپرام

موارد احتیاط در مصرف قرص سیتالوپرام

در صورت داشتن بیماری‌ها و مشکلات سلامتی زیر، قبل از مصرف داروی سیتالوپرام با پزشک خود مشورت کنید:

 • سابقه‌ی واکنش آلرژیک به سیتالوپرام یا سایر داروها
 • سابقه‌ی مشکل قلبی (سیتالوپرام می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد)
 • خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند
 • مادران شیرده
 • سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی ابتلا به بیماری گلوکوم زاویه بسته
 • بیماری کلیوی یا کبدی
 • تشنج یا صرع
 • زخم روده، زخم معده یا سایر زخم‌های گوارشی
 • سابقه‌ی مصرف هر گونه داروی ضد افسردگی دیگر
 • سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی
 • سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی

همچنین اگر به دیابت مبتلا هستید، سیتالوپرام می‌تواند کنترل قند خون را دشوارتر کند. به همین دلیل قند خون را در هفته‌های اول درمان با سیتالوپرام مرتبا کنترل کرده و در صورت لزوم برای کنترل دیابت خود با پزشک مشورت کنید.

موارد منع مصرف قرص سیتالوپرام

در صورت وجود برخی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی، مصرف داروی سیتالوپرام برای شما ممنوع است و در صورت استفاده از این دارو احتمال بروز عوارض خطرناکی وجود دارد. موارد منع مصرف سیتالوپرام شامل موارد زیر است:

 • افراد کوچکتر از 18 سال
 • مبتلایان به هیپوناترمی یا کمبود سدیم در خون
 • مبتلایان به هیپوکلایمی یا کمبود پتاسیم در خون
 • مبتلایان به هیپومنیزمی یا کمبود منیزیوم در خون
 • مبتلایان به سندروم QT

مصرف سیتالوپرام در بارداری

داروی سیتالوپرام با توجه به طبقه‌بندی FDA آمریکا در گروه C برای مصرف در دوران بارداری قرار دارد. به این معنا که مصرف این دارو فقط با تجویز پزشک و در صورت نیاز قطعی به آن مجاز است.

به طور کلی مصرف سیتالوپرام ممکن است باعث بروز برخی عوارض در نوزاد شود. مطالعات نشان می‌دهد که اگر مادر در طول 3 ماه آخر بارداری از این دارو استفاده کند، ممکن است نوزاد تازه متولد شده به ندرت دچار علائم ترک مانند مشکلات تغذیه‌ای، مشکلات تنفسی، تشنج، سفتی عضلات یا گریه‌ی مداوم شود. در طرف مقابل، اگر افسردگی خانم باردار درمان نشود، احتمال بروز مشکلات دیگری وجود دارد که به سلامت مادر و جنین آسیب می‌زند. بنابراین مصرف قرص سیتالوپرام در بارداری فواید و مضراتی دارد که باید در کنار هم در نظر گرفته شوند. این وظیفه‌ی پزشک است که این موارد را سنجیده و مصرف یا عدم مصرف این دارو در بارداری را مشخص کند.

توجه: اگر در دوره‌ی مصرف سیتالوپرام باردار شده‌اید یا قصد بارداری دارید، حتما موضوع را به اطلاع پزشک برسانید. در این شرایط به هیچ عنوان مصرف دارو را بدون تایید پزشک قطع نکنید.

مصرف سیتالوپرام در شیر‌دهی

سیتالوپرام به شیر مادر منتقل شده و از این طریق به نوزاد شیرخوار منتقل می‌شود. به همین دلیل استفاده از این دارو در شیردهی ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین قبل از مصرف قرص سیتالوپرام در شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. معمولا قطع یا ادامه‌ی مصرف دارو در شیردهی به بروز یا عدم بروز عوارض جانبی در نوزاد بستگی دارد. به این معنا که اگر همزمان با مصرف دارو مشکلی در نوزاد شیرخوار ایجاد نشود، مصرف دارو ادامه پیدا می‌کند.

توجه: امتناع غیرمعمول نوزاد از شیر خوردن، خواب آلودگی غیرمعمول یا هر گونه عارضه و مشکل غیرمعمول دیگر ممکن است نشانه‌ای برای ایجاد عوارض جانبی در نوزاد باشد. در صورت بروز این موارد، خیلی سریع به پزشک مراجعه کرده و موضوع را به اطلاع ایشان برسانید.

مصرف سیتالوپرام برای کودکان

به طور کلی ایمن و موثر بودن داروی سیتالوپرام برای افراد زیر 18 سال اثبات نشده است. به همین دلیل مصرف این دارو برای کودکان، نوجوانان و جوانان کمتر از 18 سال ممنوع است.

قرص سیتالورامین20
عوارض سیتالوپرام 20 (با نام تجاری قرص سیتالورامین 20)

عوارض سیتالوپرام چیست؟

مانند همه داروها، سیتالوپرام نیز در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد می‌کند. البته این عوارض به ندرت اتفاق می‌افتد و بسیاری از افراد یا هیچ عارضه جانبی نخواهند داشت یا فقط عوارض جزئی و خفیف دارند. به علاوه برخی از عوارض جانبی رایج سیتالوپرام به تدریج با عادت کردن بدن به دارو بهبود یافته و دیگر ظاهر نمی‌شوند. در ادامه شما را با عوارض شایع و عوارض جدی سیتالوپرام آشنا می‌کنیم:

عوارض شایع قرص سیتالوپرام

عوارض شایع سیتالوپرام در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر اتفاق می‌افتد. این عوارض عبارتند از:

 • خشک شدن دهان
 • تعریق زیاد
 • بی‌خوابی
 • خواب آلودگی
 • احساس خستگی یا ضعف

در صورت بروز این عوارض به مصرف دارو ادامه دهید، اما اگر این عوارض آزاردهنده شد یا از بین نرفت، موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.

همچنین عمل کردن به توصیه‌های زیر شدت عوارض شایع سیتالوپرام را کاهش می‌دهد:

 • خشک شدن دهان: آدامس بدون قند یا شیرینی‌های بدون قند بجوید
 • تعریق زیاد: لباس‌های گشاد بپوشید و از محصولات ضد تعریق استفاده کنید. اگر این موارد کمکی نکرد، احتمالا باید با نظر و تجویز پزشک از سایر داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.
 • بی‌خوابی: قرص سیتالوپرام را در ابتدای صبح مصرف کنید.
 • خواب آلودگی: سیتالوپرام را عصر بخورید. به علاوه در این شرایط از رانندگی، استفاده از ابزار یا ماشین آلات و به طور کلی انجام کارهای پرخطر پرهیز کنید.
 • احساس خستگی یا ضعف: در این شرایط از رانندگی کردن و انجام کارهای پرخطر اجتناب کنید.

عوارض جدی قرص سیتالوپرام

عوارض جدی و خطرناک سیتالوپرام بسیار نادر است و در کمتر از 1 مورد از هر 1000 نفر اتفاق می‌افتد (منبع). این عوارض شامل موارد زیر است (در صورت ایجاد این عوارض فورا به اورژانس یا پزشک مراجعه کنید):

 • درد یا فشار در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه شدید یا بیهوش شدن
 • هرگونه خونریزی شدید که به سختی قطع شود
 • خونریزی از لثه یا کوفتگی‌هایی که بدون دلیل ظاهر می‌شوند یا بزرگتر می‌شوند
 • افکار در مورد آسیب زدن به خودتان یا خودکشی
 • نعوظ دردناک که بیش از 4 ساعت طول می‌کشد (این عارضه ممکن است حتی در صورت عدم رابطه جنسی نیز اتفاق بیفتد)
 • سردردهای مکرر، گیجی، ضعف، گرفتگی عضلانی و تشنج (این موارد نشان دهنده‌ی کاهش شدید سدیم است)
 • استفراغ خونی یا استفراغ تیره، سرفه خونی، مدفوع سیاه یا قرمز و ادرار خونی (این موارد نشان دهنده‌ی خونریزی روده است)

موارد زیر هم از عوارض جدی سیتالوپرام است. در صورت بروز این موارد به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تغییرات در پریود با علائمی مانند خونریزی شدید، لکه بینی یا خونریزی بین پریود
 • افزایش وزن یا کاهش وزن غیرطبیعی
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر در توانایی جنسی

علاوه بر موارد فوق، احتمال ایجاد واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) به سیتالوپرام در موارد نادر وجود دارد. این واکنش با علائم زیر همراه است:

 • بثورات پوستی شامل خارش، قرمزی، تورم، تاول یا لایه برداری پوست
 • خس خس کردن
 • احساس تنگی در گلو یا سینه
 • بروز مشکل در نفس کشیدن و صحبت کردن
 • تورم دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو

در صورت واکنش آلرژیک به سیتالوپرام، خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید.

مسمومیت با قرص سیتالوپرام

میزان سیتالوپرام که می‌تواند منجر به اوردوز یا مسمویت شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این وجود اگر دارو را بیش از اندازه مصرف کرده و هریک از علائم زیر ظاهر شد، احتمال مسمویت وجود دارد. در این موارد سریعا با پزشک تماس بگیرید:

 • استفراغ
 • لرزش
 • احساس خواب آلودگی
 • سریع شدن ضربان قلب
 • تشنج
معجزه سیتالوپرام در مقایسه با عوارض قرص سیتالوپرام 20
عوارض داروی سیتالوپرام چیست

سندروم سروتونین از عوارض قرص سیتالوپرام

مصرف سیتالوپرام به ندرت ممکن است سطح سروتونین را بیش از اندازه افزایش دهد و باعث ایجاد بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین یا مسمویت سروتونین شود. این عارضه با علائم زیر همراه است (منبع):

 • افزایش ضربان قلب
 • توهم
 • سردرگمی
 • سرگیجه شدید
 • حالت تهوع، استفراغ و اسهال
 • کشیدگی عضلانی
 • تب بی‌دلیل
 • تحریک غیر عادی و بی‌قراری

اگر در کنار سیتالوپرام از سایر داروهای افزایش دهنده سروتونین استفاده کنید، احتمال بروز این عارضه‌ی خطرناک بیشتر خواهد بود.

عوارض قطع سیتالوپرام چیست؟

قطع ناگهانی سیتالوپرام باعث بروز عوارض جانبی می‌شود. این عوارض عبارتند از:

 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • نوسانات خلقی
 • احساس بی‌قراری
 • سردرد
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • خستگی
 • تغییرات در خواب
 • احساسات کوتاه مدت مانند شوک الکتریکی
 • لرزش

به هیچ عنوان نباید مصرف سیتالوپرام را خودسرانه متوقف کنید. لازم است به پزشک خود مراجعه کرده و مصرف دارو را با مشورت ایشان قطع کنید. در این شرایط پزشک یک برنامه‌ی ترک دارو برای شما در نظر می‌گیرد. در این برنامه دوز دارو به تدریج کاهش می‌یابد تا در نهایت قطع شود. این روش از بروز عوارض قطع ناگهانی قرص سیتالوپرام جلوگیری خواهد کرد.

نحوه قطع مصرف قرص سیتالوپرام هگزال
چگونه قرص سیتالوپرام را قطع کنیم

سیتالوپرام با چه داروهایی تداخل دارد؟

برخی از داروها و سیتالوپرام می‌توانند با هم تداخل داشته باشند و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهند. این موارد عبارتند از (منبع):

 • مصرف همزمان سیتالوپرام با داروهای موثر بر ضربان قلب نظیر آمیودارون، کلرپرومازین، متادون، موکسی فلوکساسین، پنتامیدین، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول و تیوریدازین باعث افزایش ضربان قلب شده و احتمال بروز مشکلات جدی قلبی را افزایش می‌دهد.
 • مصرف سیتالوپرام با داروهای آمفتامین مثل دکستروآمفتامین و لیزدگزامفتامین تداخل داشته و باعث افزایش بیش از اندازه‌ی سطح سروتونین می‌شود.
 • داروهای میگرن نظیر آلموتریپتان، سوماتریپتان و زولمیتریپتان با سیتالوپرام تداخل دارویی داشته و ممکن است باعث افزایش سطح سروتونین و در نهایت سندروم سروتونین شوند.
 • قرص سیتالوپرام با داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای مانند آمیتریپتیلین، ایمی پرامین و نورتریپتیلین تداخل دارد.
 • مصرف سیتالوپرام با مخمر سنت جان (داروی گیاهی ضد افسردگی) خطر سندروم سروتونین را افزایش می‌دهد.
 • مصرف داروهای بازدارنده‌ی مونوآمین اکسیداز (MAOI) مثل ایزوکربوکسازید، فنلزین، متیلین بلو، لینزولید و ترانیل‌سیپرومین با داروی سیتالوپرام تداخل دارویی جدی دارد. این داروها نباید حداقل 2 هفته قبل از شروع مصرف یا حداقل 2 هفته بعد از قطع مصرف سیتالوپرام استفاده شوند.
 • مصرف سیتالوپرام با برخی داروهای آرام‌بخش و خواب آور مثل لورازپام، آلپرازولام، دیازپام و میدازولام باعث افزایش اثر آرم‌بخشی و خواب‌آوری این داروها می‌شود.
 • داروهای مهارکننده‌ی آنزیم سیتوکروم P450 مثل سایمتیدین، کلوپیدوگرل، کلرامفنیکل، فلووکسامین، امپرازول و مودافینیل
 • برخی داروهای رقیق کننده‌ی خون نظیر وارفارین، هپارین، انوکساپارین و دالتپارین
 • برخی داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن و کتورولاک
 • داروی آسپرین
 • ترامادول

در نظر داشته باشید که موارد فوق همه‌ی تداخلات دارویی احتمالی سیتالوپرام نیست. به همین دلیل توصیه می‌کنیم لیستی از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) را آماده کرده و آن را به اطلاع پزشک خود برسانید.

داروهای جایگزین سیتالوپرام

داروی سیتالوپرام در گروه داروهای ضد افسردگی طبقه‌بندی می‌شود. همچنین این دارو از نظر درمانی در گروه داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی و زیر‌گروه داروهای روان درمانی قرار می‌گیرد. به همین جهت ممکن است به جای داروی سیتالوپرام هر یک از دارو‌های زیر برای شما تجویز شود:

 • اس سیتالوپرام (Escitalopram)
 • فلوکستین (Fluoxetine)
 • سرترالین (Sertraline)
 • پاروکستین (Paroxetine)
 • فلووکسامین (Fluvoxamine)

این دارو‌ها شدت اثر متفاوتی داشته و با دوز متفاوتی مصرف می‌شوند. توصیه می‌شود که این دارو‌ها را بدون نسخه و مشورت پزشک مصرف نکنید.

فلوکستین، سرترالین، پاروکستین یا سیتالوپرام
داروهای جایگزین قرص سیتالوپرام

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره سیتالوپرام

در صورت فراموش کردن یک نوبت از سیتالوپرام چیکار کنیم؟

اگر یک دوز از سیتالوپرام را فراموش کردید، جای نگرانی نیست. می‌توانید دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. مگر اینکه به دوز بعدی دارو نزدیک شده باشید. در این شرایط دوز فراموش شده را کنار بگذارید و دوز بعدی را روز بعد و در ساعت معمول مصرف کنید. در ضمن هرگز 2 دوز از دارو را برای جبران دوز فراموش شده به طور هم زمان مصرف نکنید.

آیا قرص سیتالوپرام زود انزالی را درمان می‌کند؟

تحقیقات ثابت کرده است که سیتالوپرام برای افزایش زمان انزال در آقایان موثر است. البته مصرف دارو باید تحت نظر پزشک باشد. در ضمن این دارو باید برای یک دوره‌ی زمانی مصرف شود تا تاثیر مناسب را ایجاد کند.

آیا قرص سیتالوپرام چاق کننده است؟

مصرف سیتالوپرام و افزایش وزن یا حتی کاهش وزن ممکن است به هم مرتبط باشند. زیرا این دارو می‌تواند اشتها و میل شما به خوردن غذا را کاهش دهد، به همین دلیل ممکن است در ابتدای مصرف دارو کمی لاغر شوید. اما در ادامه و با بازگشت اشتها، احتمال افزایش وزن و چاقی وجود دارد. به طور کلی اگر در دوره‌ی مصرف سیتالوپرام با افزایش یا کاهش غیرطبیعی وزن روبرو شدید، سریعات موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.

قیمت قرص سیتالوپرام خارجی چقدر است؟

قیمت سیتالوپرام خارجی 10 و 20 میلی‌گرم حداقل 13 دلار برای بسته 30 تایی و برای قرص 30 میل حداقل 17 دلار برای بسته 30 تایی است. البته اکیدا توصیه می‌کنیم از خرید اینترنتی سیتالوپرام پرهیز کرده و این دارو را فقط با نسخه‌ی پزشک و از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید.

تفاوت سیتالوپرام و سرترالین چیست؟ کدام بهتر است؟

این داروها از نظر عوارض جانبی اندکی متفاوت هستند. اما مهم‌ترین تفاوت سرترالین و سیتالوپرام در این است که موارد مصرف سرترالین بیشتر از سیتالوپرام است. این دارو علاوه بر درمان افسردگی، برای درمان اختلال وسواس فکری عملی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال ناخوشی پیشقاعدگی موثر است. با این وجود این دو دارو هیچ گونه مزیت خاصی نسبت به هم ندارند. نکته‌ی مهم این است که در برخی از افراد سیتالوپرام و در گروه دیگر سرترالین بهتر جواب می‌دهد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که “سیتالوپرام قوی تره یا سرترالین؟” یا “سرترالین بهتر است یا سیتالوپرام” باید گفت که هیچ کدام قوی‌تر از دیگری نیست. بلکه هر کدام که برای شما سازگارتر باشد و عوارض جانبی کمتری ایجاد کند، باید مصرف شود.

فلوکستین بهتر است یا سیتالوپرام؟

معمولا استفاده از سیتالوپرام برای درمان افسردگی متداول‌تر از فلوکستین است. زیرا این دارو عوارض جانبی کمتری در مقایسه با فلوکستین دارد. البته این موضوع در تمامی موارد صادق نیست و ممکن است تاثیر فلوکستین در برخی از بیماران بهتر از سیتالوپرام باشد. بنابراین نکته‌ی مهم در انتخاب سیتالوپرام یا فلوکستین این است که کدام دارو سازگاری بیشتری با بدن شما دارد و عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند.

همچنین در نظر داشته باشید که استفاده از قرص سیتالوپرام در کودکان ممنوع است ولی فلوکستین در موارد خاص برای کودکان بزرگتر از 8 سال تجویز می‌شود.

آیا مصرف همزمان فلوکستین و سیتالوپرام مجاز است؟

مصرف همزمان فلوکستین با سایر داروهای ضد افسردگی نظیر سیتالوپرام باعث تداخل دارویی و ایجاد عوارض جانبی می‌شود. بنابراین این داروها معمولا همزمان با هم تجویز نمی‌شوند. در صورتی که پزشک شما این داروها را همزمان با هم تجویز کرده است، بهتر است دلیل آن را از پزشک معالج خود بپرسید.

فرق سیتالوپرام و اس سیتالوپرام چیست؟

اس سیتالوپرام و سیتالوپرام هر دو برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند. این دو دارو از نظر اسمی خیلی به هم شبیه‌اند، با این وجود این دو دارو کاملا متفاوت هستند. اصلی‌ترین تفاوت سیتالوپرام و اس سیتالوپرام عبارتند از:

 • دوز سیتالوپرام معمولا دو برابر دوز اس سیتالوپرام است.
 • عوارض جانبی دو دارو متفاوت است.
 • موارد مصرف اس سیتالوپرام بیشتر از سیتالوپرام است.

توصیه می‌کنیم در حین استفاده از سیتالوپرام، از داروهای حاوی اس سیتالوپرام استفاده نکنید.

آیا سیتالوپرام عوارض جنسی دارد؟

به طور کلی مصرف سیتالوپرام می‌تواند باعث افزایش زمان انزال شود (چه در افراد مبتلا به زود انزالی و چه در افرادی که مشکل زود انزالی ندارند). در طرف مقابل، مصرف این دارو به ندرت باعث ایجاد برخی عوارض منفی بر عملکرد جنسی می‌شود. این عوارض عبارتند از:

 • نعوظ دردناک و مشکلات انزال در مردان
 • خونریزی واژینال و اختلال ارگاسم در زنان
 • کاهش میل جنسی در مردان و زنان

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با سیتالوپرام و موارد مصرف و عوارض آن، ویدئوی زیر را به زبان اصلی (انگلیسی) مشاهده نمایید:

در صورت تمایل می‌توانید صوت این ویدئو را به صورت جداگانه (زبان اصلی – انگلیسی) بشنوید:

این عوارض معمولا پس از یک یا 2 هفته از مصرف دارو به طور طبیعی از بین می‌روند. البته این عوارض در موارد بسیار نادر برای طولانی‌مدت باقی مانده و حتی پس از قطع مصرف دارو هم از بین نمی‌روند. در این موارد حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان با روش‌های مناسب قرار بگیرید.

سوال دیگری درباره داروی سیتالوپرام دارید؟ آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

× توجه!
دوز مصرفی، عوارض جانبی و سایر اطلاعات ارائه شده در این مطلب با توجه به وبسایت‌های خارجی و دیگر مراجع جمع‌آوری شده و لی‌لی‌مگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد. توصیه می‌کنیم داروی سیتالوپرام را فقط تحت نظر پزشک مصرف کنید.