برم هگزین؛ روش مصرف و عوارض قرص و شربت برم هگزین

برم هگزین (Bromhexine) با اسامی تجاری موکولین و مدالیت، یک داروی شیمیایی و خلط‌آور است که برای طیف وسیعی از مشکلات مربوط به سیستم تنفسی که با افزایش ترشحات مخاطی همراهند، تجویز و استفاده می‌شود. منشا ساخت برم هگزین گیاهی به نام آداتودا است که تاثیر زیادی در پاکسازی ترشحات مخاطی، بهبود وضعیت تنفسی و کاهش سرفه دارد. به همین جهت این دارو یکی از رایج‌ترین داروها برای درمان سرفه و خلط سینه است و می‌توان آن را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد. البته مصرف خودسرانه‌ی قرص، آمپول یا شربت برم هگزین عوارض جانبی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است آن را با احتیاط و فقط با نظر پزشک مصرف کنید. برای آشنایی بیشتر با موارد مصرف، دوز و روش مصرف، عوارض جانبی و نکات احتیاطی در مصرف آمپول، قرص و شربت برم هگزین با این مقاله از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه شوید.

عکس شربت برم هگزین (Bromhexine) و قرص برم هگزین
قرص و شربت برم هگزین برای درمان چه بیماری مفید است؟

اطلاعات دارویی و موارد مصرف برم هگزین

برم هگزین – BROMHEXINE HCL
نام تجاری دارو موکولین، مدالیت، شربت بلتیل
رده‌بندی فارماکولوژیک اکسپکتورانت
رده‌بندی درمانی خلط آور، اسکپکتورانت
رده‌بندی مصرف در حاملگی گروه C – با احتیاط و تحت نظر پزشک مصرف شود
شرایط نگهداری در دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.
اشکال دارویی برم هگزین
قرص برم هگزین 8 میلی‌گرم
شربت برم هگزین با غلظت 4 میلی‌گرم در 5 میلی‌لیتر
آمپول برم هگزین با غلظت 4 میلی‌گرم در 2 میلی‌لیتر

قرص و شربت برم هگزین برای چیست؟

برم هگزین یک داروی خلط‌آور و ضد احتقان است که به تنهایی یا همراه با سایر داروهای سیستم تنفسی مانند دیفین هیدرامین، دکسترومتورفان و گایافنزین برای کاهش غلظت ترشحات مخاطی و پاکسازی آنها در شرایط مرتبط با ترشح بیش از حد مخاط مثل بیماری‌های سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شود. به علاوه، استفاده از قرص و شربت برم هگزین برای سینوزیت، آسم، برونشکتازی، برونشیت و سایر اختلالات مجاری تنفسی که با تجمع و خشکی ترشحات مخاطی همراه است، استفاده می‌شود.

فارماکوکینتیک و مکانیسم اثر برم هگزین

همانطور که گفته شد، داروی برم هگزین یک داروی خلط‌آور است. به همین دلیل قبل از آشنایی با مکانیسم اثر این دارو، بهتر است با مفهوم و دلیل ایجاد خلط آشنا شوید. خلط یا موکوس در علم پزشکی به عنوان سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود و در حالت طبیعی مفید است. در واقع خلط مجاری تنفسی در بینی، دهان و گلو را پوشش داده و از ورود میکروب‌ها، آلرژن‌ها و تحریک‌کننده‌ها به بدن جلوگیری می‌کند. خلط همچنین از خشک شدن مجاری تنفسی و ریه‌ها در اثر فرایند تنفسی ممانعت می‌کند. 

اما برخی از عوامل نظیر حساسیت (آلرژی)، سیگار کشیدن، آلودگی، عفونت دستگاه تنفسی و سرماخوردگی باعث افزایش تولید مخاط در بدن می‌شود که این مساله باعث بروز نشانه‌هایی مانند آبریزش بینی و تولید خلط می‌شود. همچنین افزایش تولید خلط در سینوس‌ها، بینی و سینه منجر به سرفه خلط‌دار می‌شود. در این شرایط برای تسکین سرفه و خلط سینه از برخی دارو‌ها مثل برم هگزین استفاده می‌شود.

داروی برم هگزین باعث تحريك غدد مخاطي نايژه شده و تركيبات گليكوپروتئيني موجود در ترشحات را تغییر می‌دهد. این مساله باعث کاهش ویسکوزیته و چسبندگي و رقيق شدن ترشحات شده و باعث افزایش خروج آنها می‌شود. به این ترتیب مصرف این دارو باعث خروج راحت‌تر خلط‌ها و تسکین علائم می‌شود.

برم هگزین پس از مصرف به سرعت در دستگاه گوارشی جذب شده و پس از یک ساعت به میزان بالا به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. در نهایت پس از اثر‌گذاری در بدن، عمدتا از طریق ادرار (85 تا 90 درصد) و به مقدار ناچیز از طریق مدفوع دفع می‌شود. نیمه عمر این دارو پس از مصرف یک دوز خوراکی (بین 8 تا 32 میلی‌گرم) بین 6.6 تا 31.4 ساعت است (منبع).

شربت و قرص موکولین برای چی خوبه
موارد مصرف شربت و قرص برم هگزین

دوز و طریقه مصرف داروی برم هگزین

داروی برم هگزین در اشکال مختلفی شامل قرص، آمپول و شربت تولید و تجویز می‌شود. بهتر است این دارو را با نظر و تجویز دکتر به صورت روزانه مصرف کنید. دوز روزانه و روش مصرف داروی برم هگزین به شرح زیر است.

قرص و شربت برم هگزین برای سرفه و عفونت‌های دستگاه تنفسی

در افراد بزرگتر از 12 سال:

 • روش اول: 8 تا 16 میلی‌گرم (1 تا 2 عدد قرص یا 2 تا 4 قاشق شربت) از راه خوراکی سه یا چهار بار در روز
 • روش دوم: روزانه 8 تا 24 میلی‌گرم آمپول برم هگزین از راه تزریق وریدی آهسته یا تزریق عمیق عضلانی
 • روش سوم: 4 تا 20 میلی‌گرم از دارو را با 250 تا 500 میلی‌لیتر از محلول دکستروز 5 درصد (DW5%) یا محلول کلرید‌سدیم 0.9 درصد رقیق کرد و از راه تزریق وریدی آهسته

در کودکان سنین 5 تا 12 سال:

 • 4 میلی‌گرم (یک قاشق شربت) از راه خوراکی چهار بار در روز

در کودکان 2 تا 5 سال:

 • 4 میلی‌گرم (یک قاشق شربت) از راه خوراکی دو بار در روز

برای آشنایی بیشتر با داروی برم هگزین و روش مصرف آن، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

موارد مصرف قرص موکولین چیست
قرص مدالیت برم هگزین برای چیست؟

نکات مهم در مصرف قرص و شربت برم هگزین

در زمان مصرف داروی برم هگزین یا موکولین به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • برای جلوگیری از بروز عوارض گوارشی، دارو را پس از غذا مصرف کنید.
 • می‌توانید الگزیر برم‌هگزین را با آب رقیق نموده و سپس مصرف کنید.
 • مصرف آمپول برم هگزین برای كودكان كمتر از 12 سال توصيه نمي‌شود.
 • در صورتی که علائم بیماری و سرفه با گذشت 14 روز از مصرف برم هگزین بهبود نیافت، حتما با پزشک مشورت کنید.
 • مصرف داروی برم هگزین باعث افزایش موقت ترانس آمینازهای خون می‌شود.

روش نگهداری شربت و قرص برم هگزین

داروی برم هگزین را در دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد و دور از تابش مستقیم نور خورشید و رطوبت نگهداری کنید. دارو را از دسترس کودکان دور نگه داشته و از قرار دادن آن در فریزر اجتناب کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از ابزارهای مخصوص نگهداری و یادآوری دارو برای نگهداری هرچه بهتر برم هگزین استفاده کنید. برای خرید این محصولات از لینک زیر کمک بگیرید:

شربت موکولین برای چیست
قرص و شربت موکولین برم هگزین با نام تجاری بیسولون

موارد احتیاط قرص و شربت برم هگزین

در صورت داشتن بیماری‌ها و مشکلات سلامتی زیر، قبل از مصرف داروی برم هگزین با پزشک خود مشورت کنید:

 • زخم معده
 • آسم
 • بیماری شدید کبدی
 • مشکلات کلیوی

به طور کلی مصرف داروی برم هگزین با عوارض گوارشی همراه است. در نتیجه در صورت وجود زخم پیتیک (زخم معده یا زخم دوازدهه، دارو باید با احتیاط و تحت نظر و تجویز پزشک مصرف شود.

موارد منع مصرف برم هگزین

در صورت وجود برخی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی، مصرف داروی برم هگزین برای شما ممنوع است و در صورت استفاده از این دارو احتمال بروز عوارض خطرناکی وجود دارد. موارد منع مصرف داروی برم هگزین شامل موارد زیر است:

 • حساسیت مفرط به داروی برم هگزین

مصرف قرص و شربت برم هگزین در بارداری

داروی برم هگزین با توجه به طبقه‌بندی FDA آمریکا در گروه C برای مصرف در دوران بارداری قرار دارد. به طور کلی شواهد آزمایشگاهی نشان می‌دهد که مصرف دارو‌های گروه C نظیر داروی برم هگزین عوارض جانبی روی جنین خواهد داشت. البته این عوارض برای انسان به صورت قطعی ثابت نشده‌است. با این وجود معمولا فواید مصرف داروی برم هگزین در زنان باردار نسبت به عوارض احتمالی آن بیشتر است. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که برم هگزین در سه ماه اول بارداری استفاده نشود. در ادامه نیز مصرف دارو فقط باید تحت نظارت پزشک و با تجویز ایشان باشد.

مصرف برم هگزین در دوران شیردهی

عوارضی برای مصرف داروی برم هگزین در مادران شیر‌ده گزارش نشده‌است. با این وجود به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دارو را در دوران شیردهی مصرف نکنید. مصرف دارو فقط باید تحت نظر پزشک و با تایید ایشان باشد.

مصرف شربت برم هگزین برای کودکان

استفاده از برم هگزین برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است. برای کودکان بزرگتر از 2 سال نیز مصرف دارو فقط باید با نظر پزشک و دوز تجویزی ایشان باشد. در ضمن مصرف آمپول برم هگزین برای کودکان و نوزادان ممنوع است.

شربت برم هگزین چیست
مقدار مصرف شربت برم هگزین در کودکان

عوارض برم هگزین

مصرف غیر‌اصولی و بدون مشورت پزشک داروی برم هگزین، ممکن است مشابه سایر دارو‌های شیمیایی عوارض مختلفی برای شما به همراه داشته باشد از جمله (منبع):

 • سیستم اعصاب مرکزی: سر‌درد، گیجی
 • گوارشی: عوارض گوارشی خفیف مثل تهوع، استفراغ، اسهال و درد بالای شکم
 • پوستی: راش پوستی یا دانه و قرمزی روی پوست
 • سایر عوارض: افزایش تعریق و مشکلات تنفسی

البته عوارض مصرف برم هگزین معمولا خفیف و زودگذر است. در صورت تداوم و شدید شدن عوارض جانبی فورا به پزشک مراجعه کنید.

مسمویت با برم هگزین

متوسط دوز کشنده داروی برم هگزین روی موش‌های آزمایشگاهی برابر با 6 گرم دارو به ازای هر کیلوگرم از وزن جاندار است. بنابراین در صورت مصرف دارو نزدیک یا بیش از این مقدار، احتمال اوردوز و مسمویت وجود دارد. علائم مسمومیت با برم هگزین شامل سردرد، حالت تهوع، استفراغ و سایر عوارض جانبی ذکر شده در قسمت قبل با شدت بیشتر است.

در صورت مصرف بیش از اندازه دارو و مشاهده علائم مسمویت، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

قرص برم هگزین یا قرص موکولین یا قرص مدالیت
قرص مداليت 8 و قرص موکولین 8 برای چیست؟

تداخل دارویی برم هگزین

مورد خاصی مطرح نشده‌است. با این وجود بهتر است قبل از مصرف داروی برم هگزین با پزشک خود مشورت کرده و سایر دارو‌های مصرفی خود را به اطلاع پزشک برسانید.

داروهای مشابه برم هگزین

داروی برم هگزین در گروه دارویی داروهای مهار کننده سرفه، خلط‌آور‌ها، نرم کننده‌های مخاط و ضد احتقان بینی طبقه‌بندی می‌شود. همچنین این دارو از نظر درمانی در گروه داروهای تنفسی و زیر‌گروه داروهای خلط آور قرار می‌گیرد. به همین جهت ممکن است به جای داروی برم هگزین هر یک از دارو‌های زیر برای شما تجویز شود:

 • گایافنزین (Guaifenesin)
 • اکسپکتورانت (Expectorant)
 • اکسپکتورانت کدئین (Expectorant Codeine)

این دارو‌ها شدت اثر متفاوتی داشته و با دوز متفاوتی مصرف می‌شوند. توصیه می‌شود که این دارو‌ها را بدون نسخه و مشورت پزشک مصرف نکنید.

داروی موکولین برم هگزین برای چیست
نکات مهم درباره قرص و شربت موکولین برم هگزین

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره برم هگزین

در صورت فراموش کردن یک نوبت از برم هگزین چیکار کنیم؟

در صورتی که یک دوز از داروی برم هگزین را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. البته اگر به دوز بعدی دارو نزدیک هستید، دوز فراموش شده را کنار گذاشته و از آن صرف نظر کنید. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید دوز برم هگزین را دو برابر کنید.

آیا شربت برم هگزین خواب آور است؟

بله؛ شربت و قرص برم هگزین خواب آور است و حتی ممکن است باعث سرگیجه شود. به همین دلیل اگر پس از مصرف دارو دچار خواب آلودگی شدید، از رانندگی و سایر کارهای پرخطر پرهیز کنید.

آیا شربت برم هگزین برای کرونا موثر است؟

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که برم هگزین و یکی از متابولیت‌های آن به نام آمبروکسول، برای پیشگیری و درمان COVID-19 موثر هستند. این ویژگی به فعل و انفعالات این ترکیب‌ها با گیرنده‌های سلولی در ریه مرتبط است. البته این تحقیقات همچنان نیاز به توسعه و بررسی بیشتر دارد. به همین دلیل اکیدا توصیه می‌کنیم از مصرف خودسرانه‌ی شربت برم هگزین برای تسکین سرفه‌های کرونا پرهیز کرده و دارو را فقط با نظر پزشک مصرف کنید.

آیا قرص برم هگزین برای باردار شدن موثر است؟

با وجود اینکه برخی از شواهد نشان می‌دهد که مصرف برم هگزین به باردار شدن کمک می‌کند، با این وجود در حال حاضر مطالعات قوی و محکمی برای تایید این موضوع وجود ندارد. به همین دلیل در این مورد پیشنهاد می‌کنیم با پزشک متخصص زنان مشورت کرده و به توصیه‌ی ایشان عمل کنید.

سوال دیگری درباره قرص و شربت برم هگزین دارید؟ آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

× توجه!
دوز مصرفی، عوارض جانبی و سایر اطلاعات ارائه شده در این مطلب با توجه به وبسایت‌های خارجی و دیگر مراجع جمع‌آوری شده و لی‌لی‌مگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد. توصیه می‌کنیم داروی برم هگزین را فقط تحت نظر پزشک مصرف کنید.