دهانشویه پرسیکا؛ عوارض و موارد مصرف قطره پرسیکا

دهانشویه پرسیکا یک دهانشویه کاملا گیاهی و یک جایگزین عالی برای رهایی از عوارض جانبی دهانشویه‌های شیمیایی است. پرسیکا خواص ضد ويروسي، ضدقارچي و ضدالتهابي دارد و به همین دلیل برای درمان آفت دهان، جلوگیری از جرم دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان التهاب لثه مفید است. در ادامه با ما در مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه باشید تا شما را با روش مصرف دهانشویه پرسیکا آشنا کنیم.

معرفی کامل پرسیکا و خواص فوق العاده آن

دهانشویه پرسیکا چیست و چه مزایایی دارد؟

پرسیکا (Persica) یک دهانشویه صد درصد گیاهی است که از گیاه مسواک ساخته شده است. در سالیان اخیر مطالعات زیادی درباره فواید گیاه مسواک صورت گرفته است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر این گیاه برای سلامت دندان‌ها بیش از بسیاری از مواد شیمایی است. این تحقیقات در نهایت منجر به ساخت دهانشویه پرسیکا شد. در ادامه به بررسی این دهانشویه می‌پردازیم.

ترکیبات قطره پرسیکا 

پرسیکا یک دهانشویه گیاهی است که از ترکیب عصاره هیدروالکلی گیاهان مسواک (Salvadora Persica)، بومادران (Achillea Millefolium) و نعناع (Mentha Spicata) ساخته شده است. درصد مواد تشکیل دهنده پرسیکا به شرح زیر است:

 • عصاره هیدروالکلی گیاه مسواک: 30 درصد
 • عصاره هیدروالکلی بومادران: 25 درصد
 • عصاره هیدروالکلی نعناع: 45 درصد

گیاهان فوق حاوی مواد آلی و معدنی هستند که خواص فوق‌العاده‌ای برای درمان بیماری‌های دهان و دندان دارد. بر همین اساس مواد موثره دهانشویه پرسیکا عبارتند از:

 • کلسیم
 • فلوراید
 • کلراید
 • ترکیبات ایزوتیوسیانات
 • روغن‌­های فرار مثل منتول و آزولن
 • تانن
 • آلکالویید آکیلئن

موارد مصرف دهانشویه پرسیکا 

قطره پرسیکا به دلیل داشتن مواد موثره فوق، کاربردهای زیر را دارد:

 • درمان آماس و جلوگیری از خونریزی لثه
 • پیشگیری از بیماری‌های لثه
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان
 • از بین بردن بوی بد دهان
 • ضد­عفونی کردن دهان
 • درمان آفت دهان
 • تسکین درد دندان
قیمت قطره گیاهی پرسیکا پورسینا

قیمت قطره پرسیکا چقدر است؟ 

محلول دهانشویه پرسیکا به شکل یک شیشه حاوی 30 میلی‌لیتر محلول و توسط داروسازی پورسینا (وبسایت) تولید می‌شود. برای خرید اینترنتی پرسیکا از لینک زیر استفاده کنید:

مکانیزم اثر پرسیکا 

همانطور که گفته شد، دهانشویه پرسیکا ترکیبی از سه گیاه دارویی مسواک، نعناع و بومادران است. وجود این گیاهان و ترکیبات آنها، نقش اصلی را در عملکرد قطره پرسیکا ایفا می‌کند. بنابراین می‌توان مکانیزم اثر پرسیکا را با توجه به خواص ترکیبات آن در موارد زیر خلاصه کرد:

فواید گیاه مسواک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و پلاک دندان 

گیاه مسواک ماده‌ای مشهور در طب سنتی است. حتی پیامبر اسلام نیز استفاده از گیاه مسواک را برای برای تمیزکردن، استحکام و جلوگیری از پوسیدگی دندان و سفت شدن لثه توصیه کرده‌اند. اما علت خواص جادویی گیاه مسواک چیست؟

گیاه مسواک دارای مقادیر زیادی کلراید است. به همین دلیل با تشکیل پلاک دندان مقابله کرده و از جرم گیری دندان و زرد شدن آنها پیشگیری می‌کند. علاوه بر این، کلراید تاثیر زیادی در جلوگیری از بیماری ژنژیویت یا التهاب لثه دارد. گیاه مسواک حاوی کلسیم نیز می‌باشد و به همین دلیل برای استحکام دندان مفید است. فلوراید موجود در این گیاه در کنار کلسیم نقش موثری در جلوگیری از پوسیدگی دندان دارد. همچنین مواد آنتی­‌بیوتیکی و تاننی موجود در گیاه مسواک سبب می‌شود تا مصرف پرسیکا برای درمان آماس و جلوگیری از خونریزی لثه مفید باشد. این ترکیبات برای درمان آفت دهان نیز موثرند. در نهایت ترکیبات ایزوتیوسیانات موجود در گیاه مسواک باعث می‌شود تا مصرف دهانشویه پرسیکا از رشد باکتری­‌های دهانی جلوگیری کند.

فواید بومادران برای درمان آفت دهان و جلوگیری از خونریزی لثه 

عصاره هیدروالکلی گیاه بومادران که برای تهیه دهانشویه پرسیکا استفاده می‌شود، دارای ترکیبات سزکوییترپن لاکتون (آزولن) است. آزولن اثر ضد باکتریایی دارد و به همین دلیل برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان مفید است. به علاوه عصاره بومادران حاوی ماده‌ای به نام آکیلئین است که زمان انعقاد خون را کاهش داده و برای جلوگیری از خونریزی لثه مناسب است.

فواید نعناع برای کاهش بوی بد دهان 

عصاره نعناع حاوی ماده‌ای به نام منتول است. منتول نوعی الکل ده کربنی است که اثر مسکنی دارد. به همین دلیل مصرف دهانشویه پرسیکا برای کاهش دردهای دندانی مفید است. به علاوه منتول اثر ضد­عفونی کنندگی دارد و به همین جهت برای پاکسازی باکتری‌های دهانی و کاهش بوی بدن دهان موثر است.

گیاه مسواک ضد آفت دهان و جرم دندان

روش استفاده از دهانشویه پرسیکا 

همانطور که گفته شد، پرسیکا برای درمان بیماری‌های مختلف دهان و دندان کاربرد دارد. در ادامه روش مصرف پرسیکا برای بیماری‌های مختلف دهان ارائه شده است. برای تاثیرگذاری مناسب، لازم است پرسیکا را مطابق دستورهای زیر مصرف کنید.

طرز استفاده از دهانشویه پرسیکا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های دهان 

در صورتی که به بیماری‌های دهان و دندان مبتلا نیستید و قصد دارید از قطره پرسیکا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و پیشگیری از بیماری­‌های دهان و دندان استفاده کنید، روزانه 2 نوبت و در هر نوبت 10 تا 15 قطره از دارو را در 15 میلی‌لیتر (2 تا 3 قاشق غذاخوری) آب حل کرده و محلول را به مدت 20 ثانیه در دهان گردش دهید. سپس محلول را از دهان خارج کنید.

روش مصرف دهانشویه پرسیکا برای جلوگیری از خونریزی لثه و درمان آفت دهان 

در صورتی که قصد دارید از قطره پرسیکا برای جلوگیری از خونریزی لثه و درمان آفت دهان استفاده کنید، روزانه 3 تا 5 نوبت و در هر نوبت 10 تا 15 قطره از دارو را در 15 میلی‌لیتر (2 تا 3 قاشق غذاخوری) آب حل کرده و مشابه قبل محلول را به مدت 20 ثانیه در دهان بچرخانید. پس از این زمان محلول را از دهان بیرون بریزید.

نحوه مصرف دهانشویه پرسیکا برای جلوگیری از عفونت لثه بعد از کشیدن دندان 

در صورتی که قصد دارید از قطره پرسیکا برای جلوگیری از خونریزی و عفونت بعد از کشیدن دندان و جراحی­‌ها استفاده کنید، به مدت 2 تا 4 چهار روز، روزانه 4 تا 5 نوبت و در هر نوبت 30 تا 40 قطره از دهانشویه را در 15 میلی‌لیتر (2 تا 3 قاشق غذاخوری) آب حل کرده و مشابه قبل محلول را به مدت 20 ثانیه در دهان گردش دهید. سپس دهانشویه را از دهان خارج کنید.

چند نکته مهم در مصرف دهان شویه پرسیکا 

 • برای افزایش طول عمر و سفید شدن دندان­ها، جلوگیری از خونریزی لثه، پیوره و آفت دهان هر روز حداقل یک نوبت (ترجیحا بعد از مسواک شب) از قطره پرسیکا استفاده کرده و در صورت امکان دهان را پس از مصرف آن نشویید.
 • پس از هر بار شستن دهان با پرسیکا، از خوردن و آشامیدن حداقل به مدت 20-10 دقیقه اجتناب کنید.
 • از رقیق کردن بیش از اندازه پرسیکا برای درست کردن دهانشویه خودداری کنید.
چگونه از دهانشویه پرسیکا استفاده کنیم

سوالات متدوال درباره قطره پرسیکا 

موارد احتیاطی و منع مصرف پرسیکا چیست؟ 

به طور کلی دهانشویه پرسیکا یک داروی گیاهی است و تقریبا همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. فقط کسانی که به نعناع و بومادران حساسیت دارند، باید از مصرف پرسیکا پرهیز کنند زیرا احتمال بروز واکنش­‌های آلرژیک وجود دارد.

عوارض مصرف پرسیکا چیست؟ 

اگر دهانشویه پرسیکا را مطابق روش بیان شده درست کرده و پس از مصرف از قورت دادن آن پرهیز کنید، هیچ گونه عارضه‌ی جانبی ایجاد نمی‌شود. در واقع گیاهان استفاده شده در ساخت قطره پرسیکا قر‌ن‌­هاست به عنوان ماد‌ه‌­­ی خوراکی مصرف می‌شوند و به همین دلیل مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

عوارض دهانشویه پرسیکا در بارداری چیست؟ 

به طور کلی تاثیر استفاده از دهانشویه پرسیکا برای زنان باردار به طور کامل مشخص نشده است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که زنان بار­دار حتما با پزشک خود مشورت کرده و سپس دارو را مصرف کنند. به علاوه بهتر است این افراد از قورت دادن قطره پرسیکا پرهیز کنند.

آیا مصرف دهانشویه پرسیکا در کودکان مجاز است؟ 

استفاده از دهانشویه پرسیکا در کودکان باید با تجویز دندانپزشک همراه باشد. معمولا مصرف دهانشویه در کودکان خردسال که نمی‌توانند محتویات دهان را خارج کنند، توصیه نمی‌شود. زیرا ورود بیش از اندازه فلوراید به بدن کودک ممکن است خطرناک باشد. بنابراین اگر کودک شما سن کمی دارد، بهتر است پس از مشورت با پزشک و در صورت نیاز از پرسیکا استفاده کنید.

شرایط نگهداری قطره پرسیکا چگونه است؟ 

نیازی نیست قطره پرسیکا را در یخچال نگهداری کنید. فقط باید دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌­گراد باشد. البته گذاشتن آن در یخچال هم بلامانع است، فقط از یخ‌زدگی دارو جلوگیری کنید. همچنین دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

تداخل دارویی پرسیکا چیست؟ 

پرسیکا یک قطره گیاهی است و مطابق اعلام سازنده هیچ گونه تداخل دارویی ندارد.

قطره پرسیکا پورسینا – Persica Drop

بررسی تخصصی خواص محلول دهانشویه پرسیکا 

تاکنون مطالعات زیادی درباره تاثیر قطره پرسیکا بر بیماری‌های مختلف دهان و دندان صورت گرفته است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با خواص این دهانشویه‌ی گیاهی، به صورت مختصر به آنها اشاره می‌کنیم:

بررسي اثر دهانشویه گیاهی پرسیکا بر درمان آفت دهان 

در سال 1382 تحقیقی با عنوان “بررسي اثر دهان شويه پرسيكا بر ضايعات آفتي عود كننده دهان” صورت گرفت. در این تحقیق بیماران به دو دسته تقسیم شدند. برای یک گروه دهانشویه پرسیکا تجویز شد و برای گروه دیگر از روش درمان پلاسبو (درمان غیرواقعی با دارونما) استفاده شد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که مصرف قطره پرسیکا تاثیر چشمگیری در کاهش درد و زمان ترمیم آفت دهان دارد. به همین جهت می‌توان از این دارو به جای داروهای شیمیایی برای درمان ضایعات آفتی استفاده کرد.

بررسی اثر قطره دهانشویه پرسیکا بر درمان التهاب لثه 

در سال 1383 پژوهشی با عنوان “اثر دهانشويه پرسيكا بر روي التهاب لثه ناشي از پلاك ميكروبي” صورت گرفت. در این تحقیق بیماران مبتلا به التهاب لثه متوسط به دو گروه تقسیم شده و فقط در یکی از آنها استفاده از دهانشویه پرسیکا تجویز شد. مقایسه شاخص‌های لثه‌ای، پلاك دنداني و خونريزي از لثه بین دو گروه نشان می‌دهد که مصرف دهانشویه پرسیکا تاثیر مناسبی در کاهش التهاب لثه دارد. به علاوه برای این دارو هیچ گونه عارضه جانبی گزارش نشد.

مقایسه اثر ضدباکتریایی دهان شویه گیاهی پرسیکا و دهانشویه ماتریکا 

در سال 1390 یک مطالعه آزمایشگاهی با عنوان “اثرات ضدباکتریایی دهان‏شویه‌های گیاهی پرسیکا و ماتریکا بر باکتری‌های شایع دهان” صورت گرفت. در این تحقیق مقایسه‌ای بین تاثیر دو دهانشویه‌ی گیاهی پرسیکا و ماتریکا با دهانشویه کلرهگزیدین بر روی رشد باکتری‌های مختلف دهان انجام شد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که قدرت دهانشویه‌های گیاهی در جلوگیری از رشد باکتری‌ها کمتر از دهانشویه شیمیایی است. البته مزیت دهانشویه گیاهی این است که برخلاف مواد شیمیایی هیچ گونه عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند.

مقایسه اثر دهانشویه پرسیکا و ایرشا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان 

در سال 1390 مقاله‌ای با عنوان “اثر دهان‌شویه پرسیکا و ایرشا بر pH بزاق” به چاپ رسید. در این مقاله مقایسه‌ای بین دو دهانشویه پرسیکا و ایرشا صورت گرفت و مشخص شد که در زمان استفاده از پرسیکا pH افزایش بیشتری دارد. در نتیجه با مصرف پرسیکا بزاق دهان توانایی بیشتری برای خنثی سازی اسیدهای حاصل از فعالیت میکروارگانیسم‌های دهان دارد و به همین دلیل تاثیر بیشتری در پیشگیری از پوسیدگی دندان دارد.

مقایسه اثر دهانشویه پرسیکا و کلرهگزیدین بر خونریزی لثه پس از جرم گیری دندان 

در سال 1393 تحقیقی با عنوان “مقایسه اثر دهانشویه‌های پرسیکا و کلرهگزیدین بر روی خونریزی لثه پس از جرم‌گیری” منتشر شد. در این تحقیق بیماران مبتلا به التهاب لثه‌ی خفیف تا متوسط به سه گروه تقسیم شده و برای گروه اول محلول آب و نمک، گروه دوم دهانشویه کلرهگزیدین و گروه سوم دهانشویه پرسیکا تجویز شد. بررسی‌های صورت گرفته روی شاخص خونریزی لثه در سه گروه نشان می‌دهد که تاثیر پرسیکا بر کاهش خونریزی از لثه بیشتر از کلرهگزیدین است.

بررسی اثرات ضد ویروسی دهانشویه پرسیکا 

در سال 1395 پایان‌نامه‌ای با عنوان “بررسی اثرات ضد ویروسی دهانشویه ی پرسیکا بر ویروس هرپس سیمپلکس تیپ یک” منتشر شد. در این تحقیق تاثیر دهانشویه پرسیکا بر سلول‌های عفونی شده با ویروس HSV-1 (عامل تبخال) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که پرسیکا اثر ضدویروسی مناسبی در مواجهه با هرپس سیمپلکس تیپ یک دارد و به همین دلیل برای جلوگیری از انتقال و عفونت با این ویروس موثر است.

پرسیکا – بهترین دهانشویه ضد پوسیدگی دندان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دهانشویه و موارد مصرف آن، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره پرسیکا 

دهانشویه پرسیکا در کنار دهانشویه ماتریکا و دهانشویه گیاهی ایرشا از بهترین محصولات گیاهی برای درمان مشکلات دهان و دندان است. در کنار این موارد می‌توان به داروهای گیاهی دیگری نظیر آفتین ژل، قطره میرتکس و قطره ایرال وکس اشاره کرد که همگی برای درمان آفت دهان تجویز می‌شوند. در پایان منتظر نظرها و سوال‌های شما درباره دهانشویه پرسیکا هستیم.

12 دیدگاه دربارهٔ «دهانشویه پرسیکا؛ عوارض و موارد مصرف قطره پرسیکا»

  1. سلام
   دوست عزیز
   مصرف دهانشویه پرسیکا به صورت روزانه و بعد از مسواک شب مشکلی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقدار و نحوه مصرف، بخش “روش استفاده از دهانشویه پرسیکا” را مطالعه بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف دهانشویه پرسیکا بعد از کشیدن دندان یا در افراد با دندان پر شده و عصب کشی شده مشکلی ندارد. برای دوز مصرفی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله. دهانشویه پرسیکا ترکیبات الکلی دارد. ولی الکل ها شاخه گسترده ای از ترکیبات هستند که انواع مختلفی دارند. و از آنجایی که ترکیبات الکلی موجود در دهانشویه پرسیکا از پایه گیاهی می باشند (عصاره هیدروالکلی گیاهان مسواک، نعنا و بومادران)، هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند.

  1. سلام دوست عزیز
   خیر، مصرف دهانشویه پرسیکا باعث زرد شدن دندان نمی شود. بلکه در این دهانشویه گیاهی از گیاه مسواک استفاده شده که حاوی مقادیر زیادی کلراید است. به همین دلیل مصرف پرسیکا برای پیشگیری از جرم گرفتن و زرد شدن دندان ها هم مفید است.

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از دهاشنویه پرسیکا اصولا تاثیری روی براکت‌های ارتودنسی نداشته و باعث کنده شدن آن نمی‌شود.
   البته برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می‌کنیم با یک دندانپزشک هم مشورت کنید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *