مراقبت های بعد از کاشت مو که باید جدی بگیرید!

مراقبت های بعد از کاشت مو مانند مراقبت‌های بعد از هر عمل جراحی باید با دقت و حوصله انجام پذیرد. عدم رعایت توصیه های بعد از کاشت مو نه تنها عوارض جانبی پیوند مو را افزایش می‌دهد، بلکه باعث کمتر شدن بازدهی این عمل نیز خواهد شد. رعایت نکاتی ساده و انجام پرهیزاتی بعد از کاشت مو در موفقیت‌آمیز بودن نتیجه‌ی پیوند، حفظ موهای کاشته شده و تسریع روند رشد مو موثر خواهد بود. در ادامه با ما در مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه باشید تا شما را با مراقبت های پس از کاشت مو آشنا نماییم. 

مراقبت های بعد از کاشت مو که باید جدی بگیرید!
آشنایی با مهمترین اصول مراقبت بعد از کاشت مو

نحوه رشد موها بعد از کاشت مو چگونه است؟

مراقبت های بعد از کاشت مو یکی از مهمترین مراحل کاشت مو است که توجه به آن برای موفقیت در نتیجه پیوند مو ضروری است. اما پیش از آنکه به سراغ مراقبت های پس از کاشت مو برویم، بهتر است شما را اندکی با فرآیند رشد مو پس از کاشت آشنا کنیم. در 2-3 ماه اول بعد از کاشت، موهای کاشت شده شروع به جوانه زدن زیر پوست می‌کند و بعد از 4 تا 6 ماه از زیر پوست بیرون می‌آید. در ششمین ماه، حدود 40 تا 60 درصد از موها رشد می‌کند. در ابتدا موهای رشد کرده ممکن است نازک و تنک باشد اما به مرور پر و ضخیم می‌شود. چرخه رشد موهای کاشت شده معمولا 12 ماه است مگر در برخی موارد که 18 ماه طول می‌کشد که این مساله در کاشت مو در زنان بیشتر رایج  است.

سیر زمانی رشد موها و اصول کلی مراقب بعد از کاشت مو

 • 2 هفته اول بعد از کاشت بسیار بحرانی است و مراقبت از موها بسیار مهم است. در این زمان اطراف موهای کاشته شده یک لایه پوسته تشکیل می‌شود که با شستشو به مرور برداشته می‌شود. بعد از آن موهای کاشته شده می‌ریزد و در هفته چهارم دیگر هیچ مویی روی سرتان نیست!
 • در ماه دوم، تارهای مو وارد فاز استراحت می‌شود. این دوره متغیر است و در آن چهره شخص دقیقا مثل قبل از کاشت مو خواهد بود.
 • در ماه دوم تا چهارم، موهای جدید شروع به جوانه زدن می‌کند.
 • در ماه پنجم تا نهم بخش زیادی از موها از زیر پوست در آمده است. البته این موها اغلب نازک است و به مرور ضخیم‌تر می‌شود.
 • بعد از 1 سال 80 تا 90 درصد موهای کاشت شده رشد می‌کند و به مرور با کامل شدن موها، به شکل طبیعی در می‌آید.
 • در برخی متقاضیان بعد از 2 سال، ظاهر موهای کاشت شده با بلندتر شدن موها تا حد ممکن شبیه به موهای قدیمی می‌شود.
سیر زمانی رشد موها و اصول کلی مراقب بعد از کاشت مو
توصیه های مهم بعد از کاشت مو FIT، ترکیبی و SUT

مراقبت های بعد از کاشت مو برای کاهش عوارض جانبی

احتمال ایجاد عوارض کاشت مو شامل تورم، خون‌ریزی، خارش، بی‌حسی و عفونت پس از عمل وجود دارد. البته این عوارض معمولا موقتی و زودگذر هستند و با رعایت اصول مراقبت بعد از کاشت مو خیلی زود از بین رفته و یا کلا بروز نمی‌کنند. این موارد عبارتند از:

اقدامات لازم بعد از کاشت مو برای جلوگیری از تورم

تورم یکی از عوارض کاشت مو است که با رعایت توصیه های بعد از کاشت مو به سرعت برطرف می‌شود. این تورم ممکن است در پیشانی و یا ناحیه اطراف چشم ایجاد شود و ۲ الی ۵ روز پس از کاشت مو ادامه یابد. در صورت تجربه این درد، می‌توانید کمپرس یخ روی پیشانی و چشم خود بگذارید. به طور کلی این تورم خطرناک نیست و معمولا بدون نیاز به هیچ گونه دارویی و با کمپرس یخ از بین می‌رود. البته پزشک برای احتیاط برای شما قرص‌های ضد تورم تجویز می‌کند. لطفا توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از کمپرس یخ برای مناطق گیرنده و اهدا کننده خود استفاده کنید (منبع).

توصیه های بعد از کاشت مو برای درمان خارش سر

خارش یکی از متدوال‌ترین عوارض کاشت مو است که البته با رعایت مراقب های بعد از کاشت مو به سرعت برطرف می‌شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که خارش سر می‌تواند نشانه‌ای از بهبودی و روند طبیعی رشد موها پس از کاشت هم باشد.

خارش ممکن است بعد از پنج روز شروع شود که می‌توانید برای بهبود آن از اسپری و آب آلوئه ورا استفاده نمایید. لوسیون آلوئه ورا برای ناحیه اهداکننده می‌تواند کمک بزرگی به بهبودی نماید. خارش‌ها را می‌توانید با لمس آرام انگشت (نرمی انگشت) بهبود ببخشید ولی به هیچ وجه از ناخن برای خارش پوست استفاده ننمایید. در ضمن دقت کنید که دستتان تمیز باشد تا از انتقال آلودگی به زخم‌های سر و بروز عفونت جلوگیری شود.

اقدامات لازم بعد از کاشت مو برای درمان بی حسی سر

بی‌حسی سر ممکن است تا یک روز پس از عمل باقی بماند. البته تورم داخلی نیز ممکن است پس از درمان سبب بی‌حسی شود که به آن ادم (edema) می‌گویند. معمولا بی‌حسی یکی از عوارض موقت کاشت مو است و پس از گذشت چند روز کم‌کم برطرف می‌شود. اما بعضی اوقات ممکن است تا دوازده هفته طول هم بکشد و شما در این دوره و در زمان شانه زدن حس کنید کسی دارد از پشت یک ورقه پلاستیکی به سرتان دست می‌زند. با کاهش تورم داخلی اینطور به نظر می‌رسد که لایه پلاستیک نازک و نازکتر شده و سپس برداشته می‌شود. از آنجا که این عارضه در اکثر موارد به سرعت رفع می‌شود، نیاز به اقدامی جهت رفع آن نیست.

مراقبت های پس از کاشت مو برای درمان دلمه های بعد از کاشت مو

معمولا دلمه‌ها 7 تا 10 روز بعد از عمل کاشت مو می‌ریزند، البته گاهی اوقات ریزش آن‌ها بیشتر هم طول می‌کشد. اگر دلمه‌ها زیاد به چشم می‌آیند، می‌توانید از برخی پمادها (آکوافور، باسیتراسین یا پلی‌سپورین) برای نرم کردن آنها استفاده کنید. البته این پمادها روغنی بوده و می‌توانید به جای آنها از ژل‌های قابل حل در آب هم استفاده کنید.

توصیه های بعد از کاشت مو برای درمان زخم سر

در پیوند مو به منظور قرار دادن فولیکول‌های مو در منطقه‌ جدید لازم است که در قسمت مورد نظر از پوست سر سوراخ‌های ریزی به وسیله‌ی ابزاری تخصصی ایجاد شود. سوراخ‌های ایجاد شده ممکن است با گذشت زمان سبب ایجاد زخم شوند. در واقع بسته به نوع تکنیکی که برای کاشت مو انتخاب می‌کنید، ممکن است زخم‌هایی در محل کاشت مو به وجود بیایند. لازم به ذکر است که این زخم‌ها در روش‌های نوین کاشت مو نظیر کاشت مو به روش میکرو FIT یا کاشت مو به روش Super FUE کمتر خواهد بود.

به طور متوسط دوره‌ی درمان زخم‌ها پس از کاشت مو 7 الی 15 روز خواهد بود. در روز اول پس از کاشت مو، فولیکول‌های کاشته شده پیوند ضعیفی دارند و لازم است که در مراقبت از موها بسیار دقت کنید. در ضمن لازم است که از خارش پوست سر اجتناب کنید، چرا که این امر سبب آسیب به فولیکول‌های مو می‌گردد و ممکن است که زخم‌ها کنده شوند. بنابراین چنانچه مراقبت های پس از کاشت مو به درستی انجام گیرد، این زخم‌ها کاملا موقتی هستند و از بین خواهند رفت.

توصیه های بعد از کاشت مو برای درمان زخم سر
مراقبتهای بعد از کاشت مو برای درمان زخم بعد از کاشت مو

مهمترین نکات در مراقبت های بعد از کاشت مو

در قسمت قبل روش‌ها و راهکارهای جلوگیری و درمان عوارض جانبی ناشی از کاشت موی طبیعی را بیان کردیم. در ادامه مجموعه‌ای از مهمترین توصیه‌ها درباره مراقبت های بعد از کاشت مو ارائه می‌شود:

مراقبت های پس از کاشت مو؛ نحوه باز کردن پانسمان سر چگونه است؟

باز کردن پانسمان اولین گام از مراقبت های بعد از کاشت مو است که بهتر است توسط فرد متخصص انجام گیرد تا کمترین آسیب به سر و موهای کاشته شده وارد شود. برای این کار ابتدا کلاه توریِ روی سر خود را که اصطلاحا آن را “سرجی فیکس” می‌نامند، بردارید. سپس ناحیه بین ناحیه اهداکننده و کاشت را از کنار گوش قیچی کرده و پانسمان ناحیه برداشت را به آرامی بردارید. برای ناحیه کاشت، لایه‌های بالایی را به آرامی بردارید و سپس مقدار زیادی آب روی لایه های زیرین که به ناحیه کاشت چسبیده بریزید و منتظر بمانید تا پانسمان کاملا خیس بخورد. پس از حدود ۱۵ دقیقه به آرامی پانسمان را از روی ناحیه کاشت بردارید.

مهمترین نکات در مراقبت های بعد از کاشت مو
بعد از کاشت مو چه مراقبت هایی لازم است؟

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ داروهای تقویتی بعد از کاشت مو کدام است؟

یکی از مهمترین موارد در اصول مراقبت بعد از کاشت مو، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک است. این داروها معمولا شامل موارد زیر است:

 • آنتی بیوتیک‌هایی نظیر سیپروپروکساسین به شما در پیشگیری از بروز عفونت کمک می‌کنند. آنتی بیوتیک‌ها معمولا بعد از صرف شام باید میل شوند.
 • داروهای مسکن که معمولا باید آنها را هر 4 تا 6 ساعت مصرف کرده و یا در صورت لزوم دو عدد از این قرص‌ها را مصرف کنید.
 • از مصرف آسپیرین تا 3 روز بعد از عمل خودداری کنید (مگر در صورت تجویز پزشک)، زیرا مصرف این قرص‌ها باعث تشدید خونریزی خواهند شد.
 • قرص دگزامتازون پس از عمل جراحی به اکثر بیماران داده می‌شود تا تورم احتمالی در ناحیه‌ی پیشانی را کاهش دهد. معمولا باید به مدت 2 تا 3 روز و روزانه 2 عدد از این قرص ترجیحا بعد از صبحانه و شام مصرف شود. در صورتی که بیمار از زخم معده رنج می‌برد، این دارو باید به همراه پروبیوتیک‌ها مصرف شود.
مراقبت های بعد از کاشت مو؛ داروهای تقویتی بعد از کاشت مو کدام است؟
چه داروهایی برای مراقبت بعد از کاشت مو نیاز است؟

مراقبت های پس از کاشت مو؛ طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

نحوه صحیح خوابیدن یکی از مراقبت های بعد از کاشت مو است که تاثیر زیادی در موفقیت پیوند مو دارد. در 3 شب اول پس از کاشت مو باید از بالشت بلند و یا دو عدد بالشت روی هم استفاده کنید. بهتر است زاویه 30 تا 45 درجه بین سر و زمین ایجاد شود. اینکار برای پیشگیری از ورم سر مفید است. بهتر است به صورت طاق باز بخوابید اما خوابیدن به پهلوها هم مشکلی ندارد. اما هرگز روی شکم نخوابید. مهمترین نکته این است که ناحیه‌ی تحت درمان نباید تحت فشار بالشت قرار بگیرد. برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید پس از مشورت با پزشک، در زمان خواب حوله‌ای را دور گردنتان بپیچید تا به این وسیله بین سرتان و بالشت فاصله ایجاد شود.

مراقبت های پس از کاشت مو؛ طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟
نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو از مهمترین توصیه های پس از کاشت مو

مراقبت های بعد کاشت مو؛ تغذیه بعد از کاشت مو چگونه است؟

رعایت رژیم غذایی مناسب یکی از مهمترین بخش‌ها در توصیه های بعد از کاشت مو است. تغذیه بعد از کاشت مو باید عاری از چربی باشد. زیرا چربی به بافت مو آسیب می‌رساند. با توجه به کاشته شدن مو، فولیکول‌ها حساس‌تر شده و چربی‌ها روند سریع‌تری برای آسیب رسانی می‌گیرند و به فرآیند کاشت و رشد موها آسیب وارد می‌کنند. باید توجه داشت در هفته اول بعد از کاشت مو فقط از غذاهای سبک و بدون چربی مانند سوپ سبزیجات استفاده کرد و بعد از هفته اول چربی و غذاهای چرب را به مقدار بسیار پایینی به رژیم غذایی اضافه کرد. از دیگر مواردی که راز سلامتی مو را در پی دارد، نوشیدن آب است. نوشیدن آب کافی خون بیشتری را به فولیکول‌ها می‌رساند و باعث می‌شود موی پیوند شده کاملا تثبیت شود. پس روزانه آب زیاد مصرف کنید چون علاوه بر رشد مو، مانع از خشکی و شکنندگی موها نیز می‌شود.

مصرف اسفناج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، فلفل و سیب زمینی به دلیل داشتن حجم بالایی از مواد مورد نیاز می‌تواند برای افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند، مناسب باشد. همچنین ماهی دارای روغن‌های مختلف و مواد مغذی مناسب برای رشد و تقویت فولیکول‌های مو می‌باشد. از دیگر خوراکی‌های سودمند برای استحکام و تقویت موها، حبوبات و آجیل‌ها می‌باشند. غذاهای سرشار از پروتئین، ویتامین B6، روی، آهن، منیزیم و کلسیم هم باعث تامین منابع غنی و عالی برای رشد سالم موهای تازه کاشته شده و دیگر موها می‌شود. پس مصرف این خوراکی‌ها را هم در رژیم غذایی پس از کاشت مو قرار دهید.

مراقبت های بعد کاشت مو؛ تغذیه بعد از کاشت مو چگونه است؟
تغذیه سالم از مهمترین اصول مراقبت پس از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ نحوه شستشو بعد از کاشت مو چگونه است؟

موهایی که به تازگی کاشته شده‌اند، به اندازه موهای اولیه شما قوی نیستند و نیازمند مراقبت‌های بیشتری هستند و باید متفاوت از موهای اولیه شسته شوند. بنابراین نحوه صحیح شستن سر یکی از مهمترین بخش‌های مراقبت های بعد از کاشت مو است. استحمام بعد از کاشت مو موضوعی است که باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. حمام کردن نادرست و شستشو اشتباه سر بعد از کاشت مو باعث بروز مشکلاتی از جمله آسیب رسیدن به گرافت های کاشته شده می‌شود. اما نحوه صحیح شستن سر بعد از کاشت مو چگونه است؟

از روز چهارم کاشت تا 2 الی 3 هفته بعد از کاشت، پوست سر را توسط اسپری آبپاشی که حاوی آب جوشیده و سرد شده است، دائما مرطوب نگه دارید تا از تشکیل لخته یا کراست روی سر جلوگیری شود. همچنین از روز چهارم کاشت در ظرفی مناسب مقداری شامپو بچه و آب یا شامپوی ژاکوس آندره و آب را مخلوط کرده و کف حاصل را به آرامی توسط اسفنج (ابر) روی سر بگذارید. سپس توسط یک کاسه یا به کمک آبپاشی با دست، از پشت سر و به آرامی آب را روی سر ریخته و شستشو را بدون دست کشیدن روی سر انجام دهیم. اگر بعد از 15 روز زخم ها بهبود یافتند، دیگر نیازی به استفاده از لوسیون نیست. بعد از برطرف شدن زخم‌‌ها می‏‌توانید هنگام شستشو کف سر را با نوک انگشتان به آرامی ماساژ دهید. اما اگر بعد از 15 روز هنوز زخم‌‏هایی بر روی سر قرار داشتند، استفاده از لوسیون و شامپو را باید تا هنگام بهبودی کامل زخم‌ها ادامه دهید. لازم به ذکر است که تا انتهای ماه اول پس از کاشت نباید از حوله برای خشک کردن سر استفاده کنید. بهتر است در این مدت اجازه دهید موها به صورت طبیعی خشک شوند. بعد از یک ماه برای خشک کردن سر می‌‏توان از حوله استفاده کرد. می‌توانید از دستورالعمل شستشوی سایت نشویل نیز استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ نحوه شستشو بعد از کاشت مو چگونه است؟
نحوه شستن مو از مهمترین مراقبت های پس از کاشت مو

توصیه های بعد از کاشت مو درباره کارهایی که ممنوع است

تا به اینجا مواردی را بیان کردیم که باید بعد از کاشت مو به آنها عمل کنید. در کنار این موارد برخی فعالیت‌ها و کارها پس از کاشت مو ممنوع است. این موارد عبارتند از:

در صورت تمایل می‌توانید صوت این ویدئو را جداگانه بشنوید:

عدم مصرف دخانیات از مراقبت های بعد از کاشت مو

پرهیز از مصرف سیگار و قلیان یکی از موارد ضروری در مراقبت های بعد از کاشت مو است. تاثیرات منفی و مضر سیگار و قلیان بر کاشت مو یکی از مواردی است که بعد از کاشت مو یا همان پیوند مو باید به آن توجه کرد. استفاده مداوم و مکرر از سیگار و قلیان می‌تواند نتیجه این عمل را از بین ببرد و باعث ریختن موهای پیوندی شما شود. سایر مشکلات سیگار برای روند رشد موها بعد از کاشت شامل موارد زیر است:

 • سیگار باعث تاخیر در ترمیم زخم‌ها می‌شود.
 • مصرف دخانیات به هر شکل باعث کاهش جریان خون رسانی به پوست سر می‌شود.
 • نیکوتین موجود در دخانیات باعث انقباض عروق می‌شود.
 • به دلیل افزایش مونوکسید کربن در خون، قدرت حمل اکسیژن خون کم می‌شود.
 • کشیدن سیگار بعد از کاشت مو رشد موهای پیوند زده شده را مختل و کند می‌کند.
عدم مصرف دخانیات از مراقبت های بعد از کاشت مو
عدم مصرف سیگار از مهمترین توصیه های بعد از کاشت موی طبیعی

عدم مصرف مشروبات الکلی از اصول مهم مراقبت بعد از کاشت مو

کنترل کردن مصرف الکل یکی از اقدامات لازم بعد از کاشت مو است. مصرف الکل می‌بایست در چند هفته قبل و بعد از کاشت مو به طور کلی قطع گردد تا بر نتیجه درمان تاثیر نگذاشته و آن را مختل نکند. مصرف الکل بعد از کاشت مو به صورت مکرر و زیاد سبب تخریب فولیکول‌ها خواهد شد. به علاوه مصرف الکل باعث لخته شدن خون و پیوسته شدن پلاکت‌ها می‌شود که به فولیکول‌های کاشته شده آسیب می‌رساند. از این منظر درمان کاشت مو متوقف شده و اثر درمان کاملا بی‌نتیجه خواهد ماند و امکان آسیب به فولیکول‌های اصلی نیز وجود دارد.

نحوه رشد موها بعد از کاشت مو چگونه است؟
عدم مصرف مشروبات الکلی از مهمترین مراقبت های لازم بعد از کاشت مو

کاهش روابط زناشویی از اقدامات لازم بعد از کاشت مو

میزان رابطه زناشویی بعد از کاشت مو یکی از توصیه های بعد از کاشت مو است که توسط پزشک به شما منتقل خواهد شد. به دلیل حساسیت بالا و ضعیف بودن فولیکول‌های مو بعد از کاشت، هرگونه فشار، کشیده شدن، ورزش، تمرینات بدنی روزانه، فعالیت‌های جنسی و هرگونه فعالیت هیجانی و نوسانات غیرمتعارف که ممکن است باعث تکان خوردن و خم شدن سر شود، توصیه نمی‌شود. از طرفی دیگر، رابطه جنسی بعد از کاشت مو باعث افزایش کارکرد قلب می‌شود که این امر در نتیجه کاشت مو تاثیر می‌گذارد. چرا که به دلیل فعالیت بدنی و همچنین فعالیت جنسی ممکن است گردش خون به درستی صورت نگیرد.شاید دوری از روابط زناشویی و کنترل آن کار چندان آسانی نباشد و نمی‌توان تمایل زیاد افرادی را به رابطه جنسی انکار کرد، اما با توجه به تحرکات و هیجاناتی که ممکن است در حین رابطه بوجود بیاید، کنترل کردن خود در روابط زناشویی تا مدت زمان تعیین شده توسط پزشک توصیه می‌شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو برای کاهش عوارض جانبی
کنترل رابطه زناشویی بعد از نکات لازم بعد از کاشت مو

پرهیز از ورزش سنگین از مراقبت های پس از کاشت مو

پرهیز از فعالیت‌های ورزشی سنگین مانند بسکتبال، والیبال، فوتبال، دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی و وزنه زدن از مهمترین مراقبت های بعد از کاشت مو است. خودداری از این کارها برای حداقل سه روز تا یک هفته بعد از عمل جراحی‌تان توصیه می‌شود. البته نوع عمل کاشت مو نیز در این مورد موثر است. در روش برداشت نواری (روش FUT) دوره نقاهت پس از کاشت مو طولانی‌تر است و ممکن است پزشک به شما توصیه کند که حداقل به مدت یک تا 2 ماه از فعالیت‌های ورزشی سنگین دوری کنید. اما در روش‌های استخراج واحد فولیکولی نظیر روش FUE یا روش SUT این مدت زمان کوتاه‌تر است. در نظر داشته باشید که این فعالیت‌ها با وجود سرگرم کردن شما ممکن است باعث خونریزی و از دست رفتن پیوند شوند. به علاوه انجام ورزش‌های سنگین پس از کاشت مو باعث تورم شدید دور چشم و پیشانی می‌شود که از عوارض رایج کاشت مو است.

همچنین شنا در استخری که در آب آن کلر وجود دارد منع شده و حداقل تا یک هفته بعد از جراحی باید از انجام این کار خودداری کرد. شنا در استخر آب شور سه روز بعد از جراحی به شدت توصیه شده، گرچه انجام این کار ضروری نیست.

اقدامات لازم بعد از کاشت مو برای درمان بی حسی سر
پرهیز از فعالیت‌های سنگین از اقدامات لازم بعد از کاشت مو

توصیه های بعد از كاشت مو درباره آرایش موها

یکی دیگر از اصول مراقبت بعد از کاشت مو به نحوه آرایش موها، رنگ کردن، استفاده از سشوار پس از کاشت مو و گذاشتن کلاه مربوط می‌شود. برای آشنایی با این اصول، به موارد زیر توجه کنید:

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ شانه کردن موها از چه زمانی امکان دارد؟

ممکن است عادت کردن به موهای جدیدتان کمی زمان ببرد. از آنجا که موهای جدید چند ماه بعد از عمل کاشت مو ظاهر می‌شوند، در هفته‌های ابتدایی بعد از پیوند مو باید روی آرایش موهای قدیمی در سایر نقاط سر تمرکز کنید.‌ بعد از رشد موهای جدید نیز ممکن است بخواهید کمی نحوه آرایش موهایتان را تغییر دهید. برای مثال، بعضی افراد بعد از کاشت مو به محض اینکه بتوانند موهایشان را شانه کنند، تصمیم می‌گیرند که یک طرف موها را روی ناحیه کاشته شده قرار داده و آن را بپوشانند. شما می‌توانید حدودا دو هفته بعد از جراحی و در زمان شروع روند رشد مو بعد از کاشت مو، برای حفظ حالت موهایتان از اسپری، ژل یا موس استفاده کنید. بعد از کاشت مو، موس می‌تواند بسیار مفید واقع شود، زیرا می‌توان از آن برای حجم دادن به موها و پرپشت‌تر نشان دادن آن‌ها استفاده کرد. پس حتما از پزشکتان بپرسید چه موقع می‌توانید استفاده از مواد حالت دهنده مو را شروع کنید.

توصیه های بعد از كاشت مو درباره آرایش موها
توصيه هاي لازم پس از انجام كاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ رنگ کردن موها از چه زمانی مجاز است؟

رنگ کردن موها به ویژه پس از کاشت مو در زنان، یکی از مسائل مهم در مراقبت های بعد از کاشت مو است. با توجه به نظر پزشکان و کلینیک‌های معتبر کاشت مو، باید حداقل تا 4 هفته پس از کاشت مو از رنگ کردن موهایتان پرهیز کنید (منبع). پس از این دوره هم برای رنگ کردن موها حتما با پزشکتان مشورت کنید. در صورتی که مجاز به رنگ کردن موهای جدید هستید، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است موهای جدید به رنگ مو حساسیت نشان دهند. بنابراین حتی اگر یک رنگ را قبلا استفاده کرده‌اید، برای اطمینان یک پچ تست (آزمایش حساسیت) انجام دهید، چرا که ممکن است فولیکول‌های جدید مو واکنش متفاوتی نسبت به رنگ نشان دهند. ذکر این نکته هم ضروری است که رنگ مو حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند بر نتیجه‌ی عمل کاشت مو تاثیر منفی بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود که 45 الی 60 روز بعد از کاشت، از رنگ کردن مو خودداری نمایید. برای کوتاه کردن موها هم توجه داشته باشید که اصلاح مو با قیچی تا انتهای ماه سوم و اصلاح موها با تیغ تا انتهای ماه ششم ممنوع است (منبع).

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ رنگ کردن موها از چه زمانی مجاز است؟
پرهیز از رنگ کردن موی سر و ابرو از مراقبتهای پس از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ آیا کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو اشکالی دارد؟

بعد از کاشت مو، پوست سر ملتهب و کمی دردناک است که البته این التهاب و درد با مصرف داروها و رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو به سادگی مدیریت می‌شود. یکی از این موارد عدم استفاده از کلاه پس از کاشت مو است. به طور کلی در هفته اول پس از کاشت مو استفاده از کلاه ممنوع است. پس از این زمان، استفاده از کلاه مناسب بعد از کاشت مو برای محافظت سر در برابر گرمای آسیب زننده نور خورشید ایرادی ندارد. البته در نظر داشته باشید که بعد از پیوند مو پوست سر ملتهب است و همچنین فولیکول‌ها در حساس‌ترین مرحله بعد از پیوند هستند، پس باید کلاه را با دقت و به آرامی روی سر بگذارید.

برای انتخاب کلاه باید به سراغ کلاه‌های شل و گشاد بروید. جنس کلاه نیز به هیچ عنوان پنبه‌ای، نخی و یا چسبناک نباشد تا آسیب‌های جبران ناپذیری به موهای کاشته شده وارد نکند. در زمان استفاده از کلاه هم بهتر است از فشردن کلاه بر سر خود بپرهیزید. در هنگام برداشتن کلاه نیز از هر دو دست خود کمک بگیرید و از برداشتن کلاه به صورت شتاب زده پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو؛ آیا کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو اشکالی دارد؟
عدم استفاده از کلاه از مهمترین مراقبت های بعد کاشت مو

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های بعد از کاشت مو، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو بهترین روش برای بازیابی موهای از دست رفته در مردان و زنان است. اما این عمل نتیجه بخش نخواهد بود مگر این که مراقبت های بعد از کاشت مو را به خوبی و با دقت انجام داده و از مواردی که برای رشد موهایتان ضرر دارد، پرهیز کنید. هرچند انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو در تهران یا سایر شهرها یکی از مهمترین عوامل برای رسیدن به نتیجه مطلوب است، اما بسیاری از عوارض کاشت مو و دلایل ناموفق بودن نتیجه پیوند مو، مربوط به عدم رعایت درست توصیه های بعد از کاشت مو است. پس تلاش نمایید که توصیه‌های گفته شده را رعایت کنید و مطابق با دستورالعمل‌های پزشک معالج به نتیجه مطلوب خود برسید.