پیرسینگ

پیرسینگ بدن؛ انواع پیرسینگ چیست و چه عوارضی دارد؟

 

پیرسـینگ بدن (Piercing) به معنای سوراخ کردن نقاط مختلف بدن و آویزان کردن گوشواره، حلقه و یا هر نوع شی تزیینی است. پیرسینگ یکی از عمل‌های زیبایی است که با وجود قدمت نسبتا طولانی، به تازگی در جامعه ما مد شده است. البته پیرسینگ یک عمل نسبتا خطرناک است و ممکن است عوارضی برای شما داشته باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به سوراخ کردن بدن، اطلاعاتی درباره این عمل بدست بیاورید. در صفحه پیرسینگ از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ، ما شما را با همه چیز درباره پیرسینگ بدن آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه شوید.

 

پیرسینگ چیست و چه انواعی دارد؟

تاریخچه پیرسینگ بدن چیست؟ 

 

تاریخچه پیرسینگ و اینکه اولین بار چه کسانی و از چه نژادی این کار را انجام دادند، مشخص نیست اما با توجه به شواهد تاریخی این گونه بیان می‌شود که سوراخ کاری بدن و به طور ویژه سوراخ کردن گوش برای آویختن گوشواره ریشه‌ای باستانی در فرهنگ اقوام و کشورهای مختلف در سراسر دنیا دارد. حتی شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین مومیایی کشف شده تا به امروز که مومیایی “اوتسی مرد یخی” نام دارد، یک سوراخ گوشواره به قطر 7 تا 11 میلی‌متر داشته است! از دیگر شواهدی که از رواج پیرسینگ در دوران باستان حکایت می‌کند، می‌توان به متن کتاب مقدس بایبل اشاره کرد. در این کتاب ذکر شده است که ابراهیم یک حلقه بینی و یک بازوبند به ربکا، همسر پسرش اسحاق، هدیه داده است. این موضوع نشان می‌دهد که پیرسینگ یا سوراخ کردن بینی در آن دوران هم وجود داشته است. در کتاب مقدس خروج هم اشاره شده است که سامری یک گوساله طلایی از گوشواره‌های ذوب شده ساخته شده است که باز هم دلالت بر رواج گوشواره و سوراخ کردن گوش در گذشته‌های دور دارد. در کتاب مقدس تثنیه هم بیان شده است که انداختن گوشواره نوعی علامت بردگی بوده است.

در کنار موارد فوق، شواهد نشان می‌دهد که سوراخ کردن یا پیرسینگ گوش از قرن 16 میلادی در هند رواج داشته است. در نقاط دیگر جهان نیز سوراخ کردن یک یا هر دو گوش و آویختن گوشواره در بین مردها در کشورها و فرهنگ‌های غیرغربی گذشته‌ای طولانی دارد. سایر انواع پیرسینگ بدن هم مشابه پیرسینگ گوش ابداع و به صورت پیوسته وجود داشته است. برای مثال سوراخ کردن تیغه بینی در بین زن‌های هندی از قرن 16 میلادی رواج داشته است.

با وجود این که پیرسینگ از دوران باستان و در فرهنگ غیرغربی وجود داشته است، اما شکل امروزی آن ریشه در اواسط قرن 20 میلادی و در فرهنگ کشورهای غربی دارد. استفاده از گوشواره ابتدا توسط زنانی که تحت تاثیر فرهنگ غرب بودند، رواج یافت و سپس مردان به استفاده از این نوع از زیورآلات گرایش یافتند. این مردها بیشتر عضو گروه‌های خاص موسیقی، همجنسگرایان یا پانک بودند و قصد داشتند با استفاده‌ی افراطی از گوشواره مخاطبان و طرفداران بیشتری را به سمت سبک خاص موسیقی یا گرایش‌های خودشان جذب کنند. رواج یافتن دیگر انواع پیرسینگ بدن در عصر حاضر هم عمدتا ریشه در گروه‌های خاص در فرهنگ غربی دارد که با استفاده‌ی افراطی و عجیب از پیرسینگ، این فرهنگ‌ها را جا انداخته و جوانان سایر فرهنگ‌ها و کشورها از جمله کشورهای خاورمیانه نظیر ایران را به این سمت سوق داده اند.

 

همه چیز درباره تاریخچه پیرسینگ بدن

با انواع پیرسینگ بدن آشنا شوید

 

سوراخ کردن بدن از زمان باستان در بین اقوام مختلف وجود داشته است. رایج‌ترین نوع این عمل سوراخ کردن گوش است که از دیرباز در فرهنگ ما وجود داشته است. با این وجود امروزه تحت تاثیر فرهنگ غربی، شکل‌ها و انواع دیگری از پیرسینگ رایج شده است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

 

انواع پیرسینگ گوش

 

پیرسینگ گوش (Ear Piercing) یا سوراخ کردن گوش مشهورترین نوع پیرسینگ بدن است که معمولا میزان درد و طول درمان آن کمتر از سایر انواع پیرسینگ است. در این روش ممکن است سوراخ یا سوراخ‌هایی در بافت نرمه گوش، لاله گوش و یا بخش‌های غضروفی ایجاد شود. در این بین سوراخ کردن نرمه گوش به دلیل درد و عوارض کمتر، محبوب‌تر است.

 

انواع پیرسینگ بینی

 

پیرسینگ بینی (Nose Piercing) یا سوراخ کردن بینی عملی نسبتا پیچیده‌تر در مقایسه با پیرسینگ گوش است و طرفداران کمتری دارد. در پیرسینگ بینی ممکن است سوراخ یا سوراخ‌هایی در پره بینی، بافت نرم تیغه بینی (پیرسینگ سپتوم) یا بافت نرم بالای بینی ایجاده شده و حلقه یا میله‌های تزئینی و نگین‌دار از آن آویزان شود. پیرسینگ بینی نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد و احتمال بروز عفونت در آن زیاد است.

 

انواع پیرسینگ لب

 

در پیرسینگ لب (Lip Piercing)، بافت نرم لب پایینی یا بالایی سوراخ شده و یک حلقه تزئینی به آن نصب می‌شود. احتمال بروز عوارض خطرناکی نظیر عفونت، آسیب به اعصاب، کلوئید یا گوشت اضافه، آسیب به دندان و لثه در پیرسینگ لب بالاست. به همین جهت بهتر است به جای سوراخ کردن لب، از پیرسینگ بدون سوراخ یا فیک استفاده شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

پیرسینگ لب یکی از رایج‌ترین انواع پیرسینگ بدن

انواع پیرسینگ زبان

 

پیرسینگ زبان (Tongue Piercing) یا سوراخ کردن زبان یکی دیگر از انواع پیرسینگ است که به تازگی مد شده است. در این روش نیز احتمال عفونت زبان، اختلال در حس چشایی و ابتلا به بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت B، هپاتیت C و عفونت آنژین لودویگ بسیار بالاست. به همین دلیل بسیاری از پزشکان پیرسینگ زبان را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند.

 

انواع پیرسینگ ناف

 

پیرسینگ ناف (Navel Piercing) دردناک‌ترین نوع پیرسینگ است که البته جذابیت و محبوبیت زیادی دارد. در این پیرسینگ معمولا در بافت لبه‌ی بالایی ناف سوراخی ایجاد شده و یک حلقه یا میله تزیینی از آن عبور داده می‌شود. به دلیل تجمع اعصاب در بافت‌های این بخش، پیرسینگ ناف درد زیادی دارد. در ضمن در نظر داشته باشید که انجام این پیرسینگ در بارداری و یا برای خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، اکیدا ممنوع است.

 

از دیگر انواع پیرسینگ یا سوراخ‌کاری بدن می‌توان به پیرسینگ دندان، پیرسینگ چشم، پیرسینگ ابرو، پیرسینگ گونه، پیرسینگ دهان، پیرسینگ سینه، پیرسینگ دست و انگشت‌ها، پیرسینگ سرفیس، پیرسینگ سینه بند، پیرسینگ گردن، پیرسینگ ترقوه و پیرسینگ لگنی اشاره کرد که هر کدام مدل‌های مختلفی دارند.

 

انواع پیرسینگ میکرودرمال

 

درمال پیرسینگ یا پیرسینگ میکرودرمال (Microdermal Piercing) که به عنوان نگین کاری هم شناخته می‌شود، نوع خاصی از پیرسینگ بدن است. در این روش برخلاف سوراخ‌کاری معمولی، یک طرف پیرسینگ به کمک پانچ کردن یا استفاده از یک سوزن ال شکل در زیر پوست قرار می‌گیرد و از بیرون دیده نمی‌شود و در ادامه نگین پیرسینگ روی سمت دیگر آن نصب می‌شود. میکرودرمال معمولا در بخش‌های صاف پوست مثل پشت گردن، کمر، سینه یا بخش‌های مسطح صورت انجام گرفته و نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد.

 

انواع پیرسینگ بدون سوراخ (پیرسینگ موقت)

 

پیرسینگ بدون سوراخ یا پیرسینگ موقت یک جایگزین مناسب برای سوراخ کردن بدن و رهایی از عوارض و خطرات آن است. در این روش حلقه یا نگین تزئینی بدون نیاز به سوراخ روی پوست نصب می‌شود. پیرسینگ موقت انواع مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به پیرسینگ چسبی، پیرسینگ مغناطیسی و پیرسینگ فیک اشاره کرد.

البته شما می‌توانید پیرسینگ‌های فیک را به راحتی در منزل هم درست کنید. برای آشنایی با این تکنیک، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

 


 

در ادامه شما را با چند نکته‌ی مهم درباره پیرسینگ بدن آشنا می‌کنیم.

 

حلقه‌های پیرسینگ فیک از بی‌دردترین انواع پیرسینگ بدن

مهمترین عوارض پیرسینگ چیست؟

 

سوراخ کردن بافت بدن اگر با دقت و مهارت کافی و همچنین رعایت اصول بهداشتی انجام نگیرد، قطعا عوارض مختلفی به همراه خواهد داشت. عفونت در محل سوراخ یکی از رایج‌ترین عوارض پیرسینگ است که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی در حین عمل و بعد از آن ایجاد می‌شود. به علاوه پیرسینگ ممکن است منجر به برخی بیماری‌های عفونی نظیر هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز شود که تهدیدی جدی برای سلامتی شما خواهند بود. علاوه بر عفونت، خونریزی و آسیب به بافت بدن، آلرژی و حساسیت به بدلیجات پیرسینگ، عفونت غضروف ناشی از سوراخ كردن غضروف گوش، پارگی عصب، ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید و سرطان پوست از دیگر عوارض پیرسینگ بدن است.

 

بهترین مرکز پیرسینگ بدن کجاست؟

 

در صورتی که تصمیم قطعی برای پیرسینگ بدن دارید، بهتر است برای این کار مناسب‌ترین مرکز پیرسینگ را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که تفاوت قیمت پیرسینگ بین مراکز مختلف خیلی زیاد نیست. بنابراین در انتخاب مرکز پیرسینگ نرخ قیمت‌ها را خیلی ملاک قرار ندهید و به جای آن به سراغ کلینیک‌های معتبر با پزشکان و پیرسینگ‌کارهای باتجربه و ماهر بروید. به علاوه وضعیت بهداشتی مرکز اهمیت بسیار زیادی دارد که این موضوع را باید با مراجعه و تحقیق حضوری بررسی کنید. یک مرکز پیرسینگ بهداشتی، مرکزی است که در آن مواردی نظیر استفاده از وسایل یکبار مصرف، استفاده از سوزن و وسایل آکبند و نو، استفاده از وسایل استیل و فاقد نیکل، استریل کردن وسایل و ابزارهای غیر یکبار مصرف، استفاده از دستکش یکبار مصرف و استفاده از بی حسی موضعی رعایت شود.

 

مهمترین نکات برای خرید پیرسینگ چیست؟

 

یکی از رایج‌ترین عوارض پیرسینگ، حساسیت به بدلیجات و به طور مشخص حساسیت به نیکل است. به همین دلیل در انتخاب و خرید پیرسینگ باید احتیاط و توجه زیادی داشته باشید. زیرا گوشواره و آویز زینتی مستقیما با محل زخم در تماسند و ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند. بنابراین قبل از خرید پیرسینگ و سوراخ کردن بدن باید وضعیت حساسیت بدن به فلزات را مشخص کنید. به علاوه بهتر است برای پیشگیری از حساسیت، جنس پیرسینگ را از طلا، نقره یا فلزهای غیرسمی مثل تیتانیوم، نیوبیوم، استیل و پلاتین انتخاب کنید. همچنین در صورتی که به تمام فلزات حساسیت دارید، می‌توانید از حلقه‌های غیرفلزی استفاده کنید.

 

بهترین مدل پیرسینگ چیست؟

 

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره مدل‌های مختلف پیرسینگ کسب کرده و با روش‌ها و عوارض این عمل بیشتر آشنا شوید، صفحه پیرسینگ مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ را دنبال کنید.