عفونت پیرسینگ گوش؛ درمان قطعی عفونت گوش سوراخ شده

عفونت پیرسینگ گوش یکی از مشکلات اصلی این عمل زیبایی است. سوراخ کردن گوش یا پیرسینگ گوش یکی از عمل‌­های زیبایی پرطرفدار است که البته در مواردی عوارض خطرناکی دارد. با توجه به گسترده بودن این عمل، استاندارد­های مختلفی برای آن تعریف شده‌­است تا خطرات و عوارض ناشی از سوراخ کردن گوش‌­ها را به حداقل برساند. در این مطلب از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ قصد داریم شما را با عوارض پیرسینگ گوش و به طور ویژه عفونت پیرسینگ گوش و درمان آن آشنا کنیم.

چگونه عفونت سوراخ گوش را درمان کنیم

شایع ترین عوارض سوراخ کردن گوش

در حالی که پیرسینگ گوش و پیرسینگ غضروف گوش از متداول‌ترین انواع پیرسینگ است، خطراتی جدی نیز به همراه دارد که در برخی موارد ظاهر می‌شوند. به طور کلی موارد زیر شایع‌­ترین خطرات سوراخ کردن گوش است:

 • آبسه کردن
 • واکنش‌­های آلرژیک
 • پری کندریت یا التهاب بخش خارجی گوش
 • عفونت
 • عفونت غضروف گوش
 • اسکار کلوئید یا گوشت اضافی در محل زخم
 • پاره شدن گوش در محل ایجاد سوراخ
 • آسیب­‌های ناشی از قرار دادن گوشواره یا حلقه مثل گیر کردن
 • انتقال بیماری‌­های خطرناک مثل ایدز و هپاتیت
 • سرطان پوست
 • قطع شدن عصب
آشنایی با روش‌های درمان عفونت گوش بعد از پیرسینگ

عفونت گوش سوراخ شده بعد از پیرسینگ

عفونت پیرسینگ گوش به دلیل تماس دست یا جسم خارجی آلوده ایجاد می‌شود. عامل عفونی ممکن است در زمان سوراخ کردن گوش و توسط سوزن یا ابزار غیراستریل منتقل شود یا ناشی از عدم رعایت اصول بهداشتی در دوره بهبود زخم باشد. همچنین استفاده از آویزهای سنگین هم می‌تواند روند التیام زخم را متوقف کرده و باعث عفونت شود. برای پیشگیری از عفونت گوش بهتر است قبل از این که گوشواره خود را عوض کنید یا به محل پیرسینگ دست بزنید، حتما دست­‌های خود را بشویید.

علائم عفونت پیرسینگ گوش

نشانه­‌های عفونت شامل قرمزی، درد و سوزش در محل پیرسینگ، ترشح مایع یا چرک (همراه با بوی بد)، تب کردن و کاهش فشار خون در موارد شدید است. اگر عفونت به صورت موضعی و در گوش باشد، به آن عفونت پری کندریت (Perichondritis) یا عفونت گوش خارجی گفته می‌­شود. البته در موارد شدید­تر عفونت وارد جریان خون می­‌شود که در این حالت منجر به عفونت خون یا سِپسیس (Sepsis) می‌­شود. اگرچه سِپسیس معمولا خطر زیادی ندارد اما در صورت گسترش یافتن و درمان نشدن می­‌تواند باعث شوک عفونی (شوک سِپتیک) و در نهایت مرگ شود.

عفونت سوراخ غضروف گوش چیست؟

عفونت غضروف گوش بسیار خطرناک‌تر از عفونت نرمه گوش است. این عفونت در اثر سوراخ کردن غضروف گوش ایجاد می‌شود. از آنجایی که غضروف عروق خونی کمتری دارد، امکان مقابله‌­ی گلبول­‌های سفید با سلول­‌های عفونی در آن کمتر است و در نتیجه عفونت در این ناحیه می‌­تواند خطرناک­تر باشد. به علاوه دوره درمان عفونت غضروف گوش طولانی‌تر است و بیشتر از 3 ماه طول می‌کشد. عفونت غضروف گوش می‌تواند به سرعت به داخل غضروف سرایت کرده و مشکلات جدی‌تری ایجاد کند. به همین جهت توصیه می‌شود که هرگز به سراغ سوراخ کردن گوش در بخش‌های غضروفی نروید.

علایم و روش درمان عفونت سوراخ گوشواره

درمان عفونت سوراخ گوش بعد از پیرسینگ

عفونت سوراخ گوش یکی از شایع‌ترین عوارض پیرسینگ است. در صورتی که این عفونت خفیف باشد، به راحتی می‌توان آن را در منزل درمان کرد. لازم به ذکر است که در زمان عفونت پیرسینگ نباید حلقه را از محل سوراخ خارج کنید. این کار باعث بسته شدن سوراخ و باقی ماندن عفونت می‌شود که بسیار خطرناک است. با در نظر داشتن این نکته به روش‌های زیر برای درمان عفونت سوراخ گوش توجه کنید.

درمان عفونت گوش سوراخ شده با پماد آنتی بیوتیک

استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی (کپسول و قرص) برای درمان آبسه و عفونت ناشی از سوراخ کردن گوش موثر است. همچنین می‌توان از پماد جنتامایسین یا پماد تتراسایکلین برای عفونت سوراخ گوش استفاده کرد. با این وجود نباید به صورت خودسرانه پماد آنتی بیوتیک مصرف کنید. در بسیاری از موارد متخصصان توصیه می‌کنند که برای درمان عفونت از محلول آب و نمک به جای پمادهای آنتی بیوتیک استفاده شود (منبع).

در ادامه شما را با چندین پماد برای عفونت سوراخ گوش و نحوه‌ی مصرف آنها آشنا می‌کنیم:

 

معرفی بهترین پماد برای عفونت گوش سوراخ شده

نحوه مصرف پماد جنتامایسین برای سوراخ گوش

جنتامایسین (Gentamicin) یک داروی آنتی بیوتیکی است که برای از بین بردن عوامل باکتریایی تجویز می‌شود. پماد موضعی جنتامایسین یکی از اشکال این دارو است که برای درمان عفونت‌های پوستی تجویز می‌شود. به علاوه بسیاری از پزشکان این دارو را به عنوان پماد برای گوش سوراخ شده و پیشگیری و درمان عفونت ناشی از سوراخ کردن گوش تجویز می‌کنند.

معمولا توصیه می‌شود که برای درمان عفونت گوش سوراخ شده روزانه 3 یا 4 مرتبه (با نظر پزشک) از پماد جنتامایسین استفاده شود. روش مصرف دارو به این ترتیب است که ابتدا باید دست‌ها را بشویید. سپس گوش عفونت کرده را به کمک محلول آب و نمک و دستور ذکر شده در قسمت بعدی شستشو دهید و کبره‌ها و آلودگی‌های اطراف زخم را به آرامی پاک کنید. سپس گوش را به کمک یک گاز استریل به آرامی خشک کنید. بعد مقدار کمی از پماد را اطراف سوراخ گوش بمالید. در نهایت دست‌ها را ضد عفونی کنید.

در نظر داشته باشید که مصرف خودسرانه‌ی پماد جنتامایسین برای درمان عفونت گوش بعد از سوراخ کردن اصلا توصیه نمی‌شود. بهتر از پیش از مصرف این دارو به پزشک مراجعه کرده و با توجه به شدت عفونت و با تجویز ایشان از دوز مشخصی از دارو استفاده نمایید. در ضمن توجه داشته باشید که مصرف این دارو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود. به علاوه مصرف این دارو در افرادی که به داروی جنتامایسین حساسیت دارند، ممنوع است.

چه پمادی برای گوش سوراخ شده خوبه؟

نحوه مصرف پماد تتراسایکلین برای سوراخ گوش

استفاده از پماد تتراسایکلین (Tetracycline) یکی از گزینه‌های درمانی مناسب است که برای سوراخ كردن گوش و عفونت احتمالی پس از آن تجویز می‌شود. این دارو علاوه بر درمان عفونت، برای پیشگیری از عفونت سوراخ گوش و همچنین درمان برخی دیگر از ضایعات پوستی نظیر جوش، آکنه و زخم‌های پوستی موثر است.

برای درمان عفونت پیرسینگ گوش باید از پماد تتراسایکلین 3 درصد استفاده کنید. طریقه‌ی مصرف دارو به این شکل است که ابتدا باید گوش عفونی را با محلول آب و نمک شستشو داده و چرک‌ها و آلودگی‌های اطراف سوراخ گوش را پاک کنید. سپس گوش را با یک پارچه یا گاز استریل خشک کنید. بعد به اندازه‌ی سر انگشت از پماد را روی سوراخ گوش بمالید. این کار روزانه یک تا 3 مرتبه (با نظر پزشک) تکرار کنید تا عفونت به سرعت برطرف شود.

توصیه می‌کنیم که فقط با دستور پزشک از پماد تتراسایکلین برای درمان عفونت گوش بعد از پیرسینگ استفاده کرده و از مصرف خودسرانه‌ی آن اکیدا پرهیز نمایید.

نحوه مصرف پماد تتراسایکلین برای عفونت سوراخ گوش

درمان خانگی عفونت سوراخ گوش با آب و نمک

 1. دست‌ها را به کمک آب و صابون آنتی باکتریال برای حداقل 20 ثانیه شسته و کاملا ضدعفونی کنید.
 2. یک چهاره قاشق چایخوری نمک بدون ید را در یک فنجان آب گرم حل کنید. می‌توانید محلول آب و نمک استریل را از داروخانه تهیه کرده و از آن استفاده کنید.
 3. یک فنجان کوچک را با محلول پر کرده و نرمه گوش عفونی را برای 3 تا 5 دقیقه در آن قرار دهید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، یک تکه پنبه یا یک گوش پاک کن را به محلول آغشته کرده و به آرامی محل سوراخ را تمیز کنید تا کبره‌ها و ترشحات خشک شده پاک شود.
 4. گوش را با آب تمیز و گرم شستشو دهید تا هیچ گونه نمکی روی زخم باقی نماند. سپس آن را با یک دستمال کاغذی یا گاز استریل خشک کنید. استفاده از حوله برای خشک کردن گوش ممنوع است!
 5. این روش را مطابق تجویز متخصص به صورت روزانه تکرار کنید.

چه زمان برای درمان عفونت سوراخ گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا عفونت گوش ناشی از پیرسینگ به سرعت از بین می‌رود. ولی در صورت بروز علایم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درمان نشدن عفونت بعد از چند روز
 • عفونت همراه تب
 • گسترش عفونت
 • گیر کردن گوشواره در پوست

در این موارد پزشک با تجویز قرص یا پماد آنتی‌بیوتیک عفونت گوش را کنترل و درمان می‌کند.

درمان سریع عفونت سوراخ گوش

درمان عفونت سوراخ غضروف گوش بعد از پیرسینگ

معمولا دوره‌ی بهبودی پیرسینگ غضروف گوش طولانی‌تر از پیرسینگ نرمه‌ی گوش است. به علاوه همانطور که اشاره شد، عفونت سوراخ غضروف بسیار خطرناک‌تر است و درمان آن مشکل‌تر می‌باشد. به علاوه سوراخ غضروف بسیار مستعد عفونت است و احتمال عفونت آن در مقایسه با سوراخ کردن بافت‌های نرم گوش بسیار بیشتر است. حتی اگر شما دستورالعمل‌های بهداشتی را هم به خوبی رعایت کنید، باز هم بروز عفونت غضروف گوش بعد از سوراخ کردن بسیار محتمل است. اما برای درمان این مشکل باید چه کار کنیم؟

برای درمان عفونت غضروف گوش در موارد خفیف به توصیه‌های زیر توجه کنید:

 • روزانه سه مرتبه محل سوراخ را با محلول آب و نمک (مطابق دستور قسمت قبل) شستشو دهید. حتما پس از شستن گوش، دو طرف آن را با یک پارچه‌ی استریل خشک کنید.
 • از مصرف خودسرانه‌ی الکل، هیدروژن پراکسید، پمادهای آنتی بیوتیک و سایر داروها پرهیز کنید. این داروها اگر به درستی و با دوز مناسب استفاده نشوند، دوره‌ی بهبودی زخم شما را طولانی می‌کنند.
 • به هیچ عنوان گوشواره را از سوراخ غضروف خارج نکنید. ترجیحا از گوشواره‌ی طلا استفاده کنید تا فرآیند بهبود تسریع یابد.

در صورتی که با رعایت موارد فوق و پس از چند روز علایم عفونت برطرف نشد یا افزایش یافت، حتما به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

درمان عفونت غضروف گوش بعد از پیرسینگ

چگونه از عفونت پیرسینگ گوش پیشگیری کنیم؟

در عمل پیرسینگ گوش یک سوراخ در بافت گوش ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان پیرسینگ را نوعی زخم در نظر گرفت که برای درمان به زمان و مراقبت نیاز دارد. البته ممکن است گوش سوراخ شده حتی سال‌ها بعد از درمان نیز دچار عفونت شود. برای پیشگیری از عفونت پیرسینگ گوش نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای سوراخ کردن گوش به مراکز معتبر و بهداشتی مراجعه کرده و از سوراخ کردن گوش در خانه پرهیز کنید.
 • پس از سوراخ کردن گوش، مطابق آموزش متخصص محل سوراخ را دو مرتبه در روز با محلول آب و نمک شستشو دهید.
 • حداقل تا 24 ساعت پس از پیرسینگ از حمام رفتن اجتناب کنید.
 • تا چند هفته از رفتن به استخر و سایر ورزش‌های آبی پرهیز کنید.
 • از دست زدن و دستکاری کردن گوشواره یا خاراندن سوراخ گوش به جز برای شستشوی محل پیرسینگ پرهیز کنید. قبل از دست زدن حتما دست‌ها را با آب و صابون شسته و ضدعفونی کنید.
 • از تماس گوشی تلفن یا هر جسم خارجی دیگر به محل سوراخ تا زمان بهبودی کامل جلوگیری کنید.
 • از خوابیدن روی پیرسینگ گوش اجتناب کنید.
 • در زمان تعویض لباس مراقب باشید تا گوشواره کشیده نشود.
 • روبالشی را به صورت هفتگی تعویض کنید.
 • پیرسینگ گوش با تفنگ‌های سوراخ کن خطرناک است و احتمال عفونت و سایر عوارض را افزایش می‌دهد. به همین جهت بهتر است از سوزن استریل برای سوراخ کردن گوش استفاده شود.
روش‌های پیشگیری و درمان عفونت پیرسینگ گوش

درمان سایر عوارض پیرسینگ گوش

برای درمان سایر عوارض پیرسینگ گوش می‌توانید از روش‌های درمانی زیر استفاده کنید. البته بهتر است که شرایط خود را با یک پزشک مطرح کنید و از توصیه­‌های او پیروی کنید.

درمان حساسیت به فلز بعد از سوراخ کردن گوش

واکنش­‌های آلرژیک معمولا در اثر حساسیت به فلزات ایجاد می­‌شود. در بیشتر موارد حساسیت به نیکل عامل اصلی آلرژی است. در این موارد بهتر است مورد آلرژی را شناسایی کرده و از آن دوری کنید. همچنین استفاده از دارو­های استروئیدی موضعی برای بهبود سریع‌­تر واکنش‌­های آلرژیک توصیه می­‌شود. البته این داروها را فقط باید با تجویز پزشک مصرف کنید.

درمان کلوئید یا گوشت اضافه بعد از پیرسینگ گوش

برای درمان اسکار کلوئید یا گوشت اضافه، از جراحی، تزریق کورتیکواستروئید، پرتو­درمانی یا لیزر­درمانی استفاده می‌­شود. معمولا این روش‌ها موثر خواهد بود و این عارضه از بین می‌رود.

پارگی گوش و گیر کردن گوشواره بعد از سوراخ کردن گوش

پاره شدن گوش معمولا با بخیه زدن (برای پارگی­‌های ساده) درمان می­شود؛ البته در موارد شدید­تر به جراحی گسترده­‌تری نیاز است. همچنین گیر کردن گوشواره در گوش معمولا به دلیل استفاده از دستگاه‌­های گوش سوراخ کن فنری ایجاد می­‌شود. عموما استفاده از عمل جراحی برای خارج کردن گوشواره ضروری است که با بی­‌حسی موضعی و ایجاد یک برش کوچک انجام می­‌شود.

جلوگیری از بسته شدن سوراخ گوش بعد از پیرسینگ

زمانی که نیاز است تا گوشواره به هر دلیلی (مثلا برای درمان هر یک از موارد فوق) از محل خودش خارج شود، معمولا یک حلقه‌­ی تفلونی در جای آن قرار می­‌گیرد تا سوراخ ایجاد شده گشاد باقی بماند. اگر سوراخ بسته شود، باید سه ماه صبر کرد و بعد از آن در محل دیگری که بافت اسکار (جای زخم) وجود ندارد، سوراخ جدیدی ایجاد شود.

خطرات سوراخ کردن گوش

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان عفونت گوش سوراخ شده، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره عفونت گوش سوراخ شده 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با عوارض مختلف پیرسینگ گوش و روش‌های مقابله با آنها آشنا کنیم. همانطور که مطالعه کردید، در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و مراقبتی در انواع مدل گوشواره پیرسینگ ، احتمال بروز عفونت و سایر مشکلات وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت انجام این عمل، به دقت توصیه‌های بهداشتی را رعایت کرده تا خطری شما را تهدید نکند. در پایان منتظر نظرها و سوال‌های شما درباره عوارض پیرسینگ گوش هستیم.

355 دیدگاه دربارهٔ «عفونت پیرسینگ گوش؛ درمان قطعی عفونت گوش سوراخ شده»

 1. سلام من تقریبا یک هفته هست گوشم رو سوراخ کردم از روز دوم متورم شد و درد شدید داشتم دکتر رفتم و از پماد تترا استفاده کردم و پرسینگ ها رو در آوردم و نخ گذاشتم بعد دو الی سه روز ورم گوشم خوابیده و درد آنچنانی ندارم اما کنار سوراخام یک چیز گرد و سفتی حس میکنم اون چیه درمان داره با چشم قابل دیدن نیست باید دست زد بهش و اینکه کی میتونم برم حموم و اشکال نداره شامپو به گوشام بخوره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در مورد سفتی در بافت گوش دو احتمال وجود دارد. ممکن است گره های طبیعی زیر پوست باشد یا اینکه گوشت اضافه باشد. برای تشخیص قطعی باید پزشک معاینه کند. توصیه می کنیم تا قبل از مراجعه به پزشک از فشار دادن یا تحریک آن پرهیز کنید. در مورد حمام هم مشکلی وجود ندارد ولی بهتر است تا زمان بهبودی کامل زخم از ورود صابون یا شامپو به سوراخ گوش جلوگیری کنید.

 2. سلام من حدود ۱۰ روز غضروفم رو سوراخ کردم و اصلا درد نداشت الان بعد از ۱۰ روز شروع کرده به درد شدید و التهاب و قرمزی … البته من گوشیم رو بر سرم تزریقی یکبار شستم و بعدش اینجوری شد .. و یکی دیگه از گوشامو ۱ ماه پیش سوراخ کردم و کسی که برام پرسبگ زده میگه اصلا تتراسایکلین نزن و واقعا نمیدونم چجوری ازش مراقبت کنم . و پرسینگ اسمایل هم زدم نمی‌دونم باید چجوری مراقبت کنم . ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   قرمزی، درد و التهاب از علایم عفونت است. بهتر است برای درمان پیرسینگ عفونی به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
   در مورد مراقبت از پیرسینگ‌های دیگر هم شستشوی روزانه با آب نمک توصیه می‌شود. همچنین از تماس دست آلوده یا هر جسم خارجی دیگر به پیرسینگ جلوگیری کنید. در صورت بروز علایم عفونت نیز با مشورت پزشک درمان مناسب را دنبال کنید.

 3. سلام وقت بخیر
  من ۱۱ روز هستش که روی قسمت نرمه گوش دومین سوراخ رو زدم و هم اکنون دست میزنم درد میکنه و دور سوراخ قرمز شده و گاهی خارش داره گاهی هم سوزش خیلی کم و بیشتر علائمی که داره خروج آب سبز رنگ هستش که بوی خوشایندی هم نداره
  سه روز اول با پنبه و الکل ضد عفونی میکردم و پماد آد میزدم و گوشواره رو میچرخوندم تو گوشم اما چند روزیه مپاد جنتکس چشمی میزنم خودم حس می‌کنم عفونت کرده ولی الان واقعا نمیدونم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که گفتید، احتمال خیلی زیاد پیرسینگ گوش شما عفونت کرده است. اولا توصیه می کنیم استفاده از الکل را متوقف کرده و فقط از شستشو با آب نمک برای ضدعفونی کردن پیرسینگ استفاده کنید. همچنین از تماس هر گونه جسم خارجی با پیرسینگ عفونی جلوگیری کنید. و با توجه به اینکه عفونت گوش طولانی شده است، اکیدا توصیه می کنیم که با یک پزشک مشورت کرده و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 4. سلام وقت بخیر، من نزدیکه سه ماهه که هلیکس گوشمو ۳ تا سوراخ کردم. و الان ۱/۵ ماهه که کنار هرکدوم از گوشواره ها یکچیزی مانند جوش زده و متورم شده. مثل عکسی که از پشت گوش گذاشتید ولی برای من کنار گوشوارهام هست و روش زده. بعضی وقتا هی گوشم قرمز و متورم میشه و اینا بزرگ میشه و دوباره کوچیک میشن. تا چند هفته پیش من همه ی مراقبتای لازم و پیشگیرهارو انجام دادم و حتی درمان ولی هیچکدوم جواب نداد…

  1. سلام دوست عزیز
   شاید به جواهرات پیرسینگ حساسیت دارید؟!
   توصیه می‌کنیم برای تشخیص قطعی حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 5. سلام خسته نباشید
  من شش روزه لاله گوشمو به روش سنتی و با سوزن در خانه سوراخ کردم و بعد نخ انداختم، به گفته یکی از آشناها مدام گوشمو با وازلین چرب می کردم و نخ‌و حرکتش می دادم.
  حالا دو روزه روی نخ ترشحات زرد رنگ وجود داره و متورم گاهی داغ میکنه، گاهی درد می گیره و گاهی درد نداره.
  الان از دیروز تا حالا زیر گوشم که گردنم میشه گرفته درد امکان داره بخاطر عفونت باشه؟
  سر همین جدیان نخو خارج کردم و گوشواره طلا انداختم اما یکی از سوراخ های گوشم خونریزی کرد اونو گوشواره ننداختم
  بخاطر شرایط کرونا نمبتونم به پزشک مراجعه کنم و یا نمک ید بخرم
  پماد آنتی بیوتیکم دارم اما مصرف نکردم
  و یه چیز دیگه عوارض داره اگه گوشو به نمک بد دار شست و شو بدیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا گوش شما عفونت کرده است و همین باعث درد و سایر علایم است. اگر امکان مراجعه حضوری به پزشک را ندارید، می‌توانید از سایت‌های مشاوره آنلاین مثل drsiana.com استفاده کنید.
   درباره استفاده از محلول آب نمک، این روش برای موارد خفیف عفونت توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کرده و با تایید ایشان از آب نمک یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 6. سلام خسته نباشید
  من تقریبا حدود 1ماه میشه گوشم رو سوراخ کردم
  (سوراخ سومی)
  گوش سمت چپ مشکلی نداره ولی سمت راستی هم باد کرده هم مایع چرکی ازش خارج میشه
  لطفاً راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا پیرسینگ شما عفونت کرده است. توصیه می‌کنیم پیرسینگ را با آب نمک شستشو داده و از تماس دست یا سایر اجسام با آن تا حد امکان جلوگیری کنید. در ضمن برای درمان قطعی حتما با یک پزشک مشورت کرده و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

 7. سلام من اون قسمت داخلی گوش یعنی stragus که غضروفیه رو سوراخ کردم منتها بعد چندروز دردو تورمش شروع شد ترسیدم درش بیارم نخ بندازم .بعدش یروز صب که بلند شدم دیدم گوشم ورم کرده و گوشواره انگار رفته تو گوشت خلاصه رفتم دکتر الان کلی سوزن و سرم زدم تو ورمش بخوابه منتها هنوز نخوابیده .به دکتر میگم بی حسی بزنه و یکم برش بده گوشواره رو دربیاره ولی میگه تا عفونتش نره ورمش نخوابه نمیشه .ولی هی داره بیشت فرو میره . چیکار کنم ؟ برم کس دیگه واسن درش بیاره ؟خیلی سردرگمم .

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت غضروف گوش اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل اکیدا از هر گونه اقدام خانگی پرهیز کرده و فقط به نظر پزشک عمل کنید. اگر نگران هستید، توصیه می‌کنیم به یک پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید تا شما را معاینه و درمان مناسب را تجویز کند.

 8. سلام من تقریبا یه هفته ی میشه گوشم و داخل خونه سوراخ کردم هنوزم خیلی درد دارم گوشواره ی طلا هم انداختم ولی هنوز خیلی درد داره و زده به گردنم و گردنم خیلی درد داره نمیتونم تکون بدم یعنی بخاطر همین گوشمه که گردنم درد گرفته و چیکار کنم که دردش خوب شه گوشم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   این میزان از درد غیرطبیعی است و ممکن است به دلیل عفونت باشد. اما پیش از هرگونه اقدام خانگی توصیه می کنیم به یک پزشک مراجعه کنید یا اینکه در این مورد با پیرسینگ کارتان مشورت کنید.

 9. سلام من ۷ ماهه گوشمو سوراخ کردم خیلی توب بود اما گوشم ضربه خورد حدود دوماه پیش مهلت خوب شدن پیدا نمیکرد باز اتفاقی ضربه میخوره الان ۳ روزه پشت گوشم انگار از کنار سوراخ شکاف خورده و خون میاد از پماد تتراسایکلین استفاده میکنم اما خوب نشده جیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   پماد تتراسایکلین برای عفونت مناسب است. پس در صورتی که گوش عفونت کرده باید از آن استفاده کنید. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام خانگی حتما به پزشک مراجعه کنید. ایشان وضعیت گوش را معاینه کرده و درمان مناسب را تجویز می‌کند.

 10. سلام ببخشید من سوراخ گوشم که از بچگی سوراخ کردم چند ماهی هست که متورم شده و مایع سفید خارج میشه و پشت گوشم پاره شده بعد از این همه سال عفونت کرده چه کاری باید بکنم؟بتادین هم زدم فایده نداشت.گوشواره فلزی بزارم میچسبه به گوشم طلا هم میزارم پشتش پاره میشه
  لطفا راهنماییم کنید خیلی اذیتم کرده این چند ماه

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم برای چند روز گوش را با محلول آب نمک شستشو دهید (یک یا دو مرتبه در روز). همچنین از تماس دست آلوده یا جسم خارجی به موضع عفونی جلوگیری کنید. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 11. سلام من حدود یک ماهه گوشامو سوراخ کردم
  قسمت غضروفی ام نیست که تعجب کنم چرا خوب نشده
  گوش سمت چپم مشکلی نداره بدون درده ولی گوش سمت راستم گه گاهی تیر میکشه میزنه به سرم

  جنتامایسین دکتر تجویز کرد ولی نگفت روزی چندبار بزنم الانم دارم کلافه میشم یهو بهم درد وارد میشه مثل شوک…

  1. سلام دوست عزیز
   پماد جنتامایسین معمولا 3 یا 4 مرتبه در روز تجویز می شود. البته توصیه می کنیم حتما درباره روش مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن اگر پس از یک دوره مصرف این دارو مشکل عفونت گوش و علایم آن حل نشده است، بهتر است دوباره به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر ایشان از یک روش دیگر برای درمان عفونت استفاده کنید.

 12. سلام من تقریبا دوماهی میشه ک غصروف گوشمو سوراخ کردم اما خیلی عفونت داره و متورمه هر روز هم بدتر میشه
  از گوشواره طلا هم استفاده کردم اما باز هم حساسیت نشون داده حتی جاهایی ک قبلا قرمز نبود چوون طلا روشه قرمز شده
  از بتادون استفاده کردم ک بهتر شه?
  میشه بگید چیکار کنم
  به گوش داخلی ک آسیبی نمیزنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از گوشواره‌های ضدحساسیت شاید موثر باشد. اما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا ایشان شما را معاینه کرده و درمان مناسب را تجویز کند. در نظر داشته باشید که عفونت غضروف اگر به موقع کنترل نشود، ممکن است خطرناک باشد.

   1. سلام من تقریبا ۴ هفته هستش ک غضروف گوشم رو سوراخ کردم درد داره و قرمزه یکی از گوش هام چندروز پیش ته گوشواره توش گیر کرد بزور در آوردیم اون گوشم هنوز گوشواره رو تکون میدم خون میاد ولی اون یکی فقط درد داره و قرمزه چه کاری باید انجام بدم؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     درد، تورم و قرمزی علایم عفونت هستند. از آنجایی که عفونت غضروف گوش اگر به موقع درمان نشود می‌تواند خطرناک باشد، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت برای معاینه دقیق و انتخاب درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

 13. سلام وقت بخیر من نزدیک به 5 ماه هست غضروف گوشمو سوارخ کردم ولی هنوز متورمه پشتش و درد دارهف تازگیا پیرسشو عوض کردم بدتر شده یه هاله فید رنگ دورش و کرفته ولی مایعی توش نیست

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است درد و سایر علایم به دلیل حساسیت، عفونت یا سایر مشکلات باشد. پیشنهاد می‌کنیم حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا ایشان شما را معاینه کرده و درمان مناسب را تجویز کند. ترجیحا به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید، بهتر است.

 14. سلام
  من دو روزه غضروف گوشمو با دستگاه سوراخ کردم
  و الان هم تورم و هم قرمز شده و درد داره
  میشه بگین چکار کنم تا زودتر خب شه
  ب نظرتون عفونت کرده ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بخشی از درد و تورم به دلیل سوراخ کزدن بافت غضروف است و در چند روز اول پس از پیرسینگ طبیعی است. البته احتمال عفونت هم وجود دارد ولی برای تشخیص قطعی باید توسط پزشک معاینه شوید.
   توصیه می‌کنیم شستشو با آب نمک را مطابق دستور همین مطلب انجام دهید. سایر موارد بهداشتی را هم به دقت رعایت کنید. اگر علایم پس از چند روز کاهش نیافت، حتما با پزشک یا پیرسینگ‌کارتان مشورت کنید.

 15. سلام .
  من 11 روز هست که تو خونه گوشم رو سوراخ کردم (ینفر واسم این کار رو کرد) و نخ انداخته بودم . الان میشه طلا بزارم ؟
  فقط مایع و ورم دارم . مایع سفیدش بوی بدی نداره .

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود از ابتدا گوشواره طلا استفاده می‌کردید. برای کاهش علایم هم حتما شستشو با آب نمک و سایر نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید.
   همچنین در حال حاضر بهتر است پس از مشورت با پیرسینگ‌کارتان از گوشواره استفاده کنید.

 16. سلام
  من ۴ روز هست گوشمو با سوزن سوراخ کردم و نخ داخلش کردم دو روز خب بود ولی بعدش نخو حرکت دادم عفونت کرده و اطراف گوشم درد میکنه.روغن و پمادم میزنم ولی فرقی نمیکنه‌.
  ممنون میشم راهنمایم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   روزانه دو مرتبه گوش را با محلول آب نمک شسشتو دهید. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد، برای ادامه درمان به پزشک مراجعه کنید.

 17. سلام من امروز روز ۴ امه که گوشمو سوراخ کردم بعد گوشواره رو در اوردم به جاش نخ زدم چون گوشواره حالت زنگ زدگی گرفته بود بعد با الکل فقط اطرافشو تمیز میکنم الان عفونت کرده با اینکه نخ رو هم میچرخونم ولی باز عفونت و داره درد میکنه یه پیرسینگم به قسمت غضروفی زدم که اون بیشتر درد میکنه
  الان فقط عفونته و درد میکنه یکمم قرمز شده ولی زیاد نیی
  راهنماییم کنین ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   موارد خفیف عفونت معمولا با شستشوی آب نمک و پس از چند روز از بین می‌رود. اما با توجه به اینکه غضروف گوش درگیر شده است، توصیه می‌کنیم حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و با تجویز و نظر ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 18. سلام
  من ۵ روز پیش گوشمو سوراخ کردم متاسفانه روز بعدش عفونت کرد ولی الان دردش بهتره
  برام گوشواره روکش طلا استفاده کرد الان میتونم درش بیارم که طلا بندازم؟ به روند بهبودش کمکی میکنه؟
  (هنوز عفونت داره البته)

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است اجازه دهید گوشواره اولیه تا زمان از بین رفتن عفونت و بهبودی کامل زخم در سوراخ بماند. بعد از آن می‌توانید با مشورت با پزشک خود، گوشواره را تعویض کنید.

 19. سلام من بیشتر از دوماه هست نرمه دوتا گوشم و با تفنگ‌ توسط دکتر سوراخ کردم کاملا هم ضدعفونی و پماد و رعایت کردم و همچنان گل گوش نگینی خود دستگاه داخل گوشم هست ولی هنوز زخمش خوب نشده داخل سوراخ ها قرمز و سفته و پشت گوش راستم زیر پشتی گل گوش له شده و زخمه … پماد موپیروسون و محلول اب نمک هم تاثیر نداره

  1. سلام دوست عزیز
   بهبود کامل زخم پیرسینگ ممکن است تا چند ماه طول بکشد به خصوص در مواردی که از تفنگ برای سوراخ کردن گوش استفاده می‌شود. توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کرده و داروهای تجویز شده را به طور منظم استفاده کنید. و اگر علایمی مثل سوزش، خارش، تورم، قرمزی و خروج ترشحات چرکی دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 20. سلام وقتتون بخیر
  من پنج روزه نرمه گوشمو سوراخ کردم روزای اول اصلا ورم نداشت ولی عز دیروز نرمه گوش راستم ورم کرده و وقتی طبق دستور پزشک پیرسینگو میچرخونم درد داره
  چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   درد و تورم در روزهای اول تا حدودی طبیعی است. توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را رعایت کنید، گوش را روزانه با آب نمک شستشو دهید و به تمامی توصیه‌های پزشک به دقت عمل کنید. همچنین مراقب علایم عفونت باشید. اگر در کنار درد و تورم علایمی مثل قرمزی، سوزش و چرک ایجاد شد، حتما با پزشک مشورت کرده و با نظر ایشان از آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید.

    1. سلام دوست عزیز
     در روزهای اول تا حدودی طبیعی است. اما اگر ادامه دار باشد، می‌تواند نشانه‌ای برای عفونت یا حساسیت باشد. اگر همراه خارش علایم دیگری مثل سوزش، قرمزی، تورم، درد یا خروج مایعات چرکی از سوراخ وجود دارد، احتمالا گوش عفونت کرده است، در غیر اینصورت جای نگرانی نیست.

 21. سللم خسته نباشید ، بعد ۴ روز از پرسینگم میگذره گوشواره رو به سختی در آوردم و دیدم که جاش سیاه شده
  کمی شستشو دادم، بعدم تتراسایکلین زدم و گوشواره جدید انداختم. خیلی ترسیدممم

  1. سلام دوست عزیز
   نظافت گوش را به دقت رعایت کنید. شستشو با آب نمک و استفاده از پماد را هم مطابق تجویز پزشک ادامه دهید. اگر پس از چند روز شدت عفونت کاهش نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 22. سلام الان یک ساله گوشمو سوراخ کردم جای سوراخ به شدت برجسته شده و مثل گوشت اضافه شده رنگشم صورتی هیچ چرکی هم داخلش نیست برای درمانش چکار کنم?

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان گوشت اضافه باید به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است از تزریق دارو، استفاده از لیزر یا سایر روش‌ها استفاده شود.

 23. سلام من نزدیک شیش هفت روزه غضروف گوشمو پرسینگ کردم ولی با تفنگ بیحسی هم نزده بود
  الان یکی از گوشواره هامو چون خیلیییی اذیتم میکرد در اوردم و اینک گوشم انگار باد کرده خیلیم قرمز شده دلیلش چی میتونه باشه و اینک چیکار کنم تا خوب بشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   سوراخ کردن گوش با تفنگ خطرناک است و عوارض بیشتری به همراه دارد.
   باد کردن گوش و قرمزی ممکن است به دلیل عفونت باشد. توصیه می‌کنیم در اولین فرصت به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و از ایشان مشورت بگیرید.

 24. سلام شبتون بخیر
  من دکمه گوشمو نزدیک ۷ماهه سوراخ کردم تا الان مشکلی نداشته اما امروز دیدم یه چیز سفیدی روشه مثل جوش چرکی دست ک زدم بهش زه مایع سفیدی ازش خارج شد بعدشم خونابه اومد اما اصلا درد نداره پماد تتراسایکلین برنم خوبه؟یا موپیروسین ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف پمادهای آنتی بیوتیک را بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌کنیم. بهتر است در گام اول از شستشو با آب نمک استفاده کنید. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 25. بهاره پارسا

  سلام من نزدیک ۴ ماه گوشمو سوراخ کردم عفونت کرده خیلیم مراقبت کردم با پماد شستشو ولی ی جوش مانند ایجاد شده ورم کرده خیلی درد داشتم گوشواررو خارج کردم ورمش بیشتر شد با صابون شستشو میدم ولی همچنان درد میکنه چکار کنم??

  1. سلام دوست عزیز
   در زمان عفونت بهتر است گوشواره را از گوش خارج نکنید. همچنین به جای شستشو با صابون، از محلول آب نمک استفاده کرده و گوش را با آن شستشو دهید. استفاده از آب نمک عفونت را در چند روز درمان می کند. ولی اگر عفونت طولانی شد و بهبود نیافت، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

    1. سلام دوست عزیز
     بهتر بود خارج نمی کردید.
     الان هم جای نگرانی نیست. بهتر است با پیرسینگ‌کار خود مشورت کرده یا به پزشک مراجعه کنید و درمان را زیر نظر ایشان ادامه دهید.

 26. سلام وقت بخیر. من حدود 10 سال پیش نرمه ی گوشمو سوراخ کردم و از وقتی که سوراخ کردم تا الان، همیشه داخل گوشم انگار ی چیز سفتی هست . بعد وقتی گوشوارمو در میارم داخل سوراخ گوشمو تمیز میکنم ، داخلش یه چیزای سیاهی هست که بو هم میده و اینکه پشت گوشم هم همیشه بو میده و حس میکنم به خاطر همونه . الان اینا علائم عفونته یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احساس سفتی داخل گوش ممکن است به دلیل گره های طبیعی داخل نرمه گوش باشد. بنابراین توصیه می کنیم از فشار دادن یا دستکاری کردن آن پرهیز کنید. درباره بوی بد و سیاهی احتمال عفونت وجود دارد. با توجه به اینکه عارضه شما طولانی مدت شده است، توصیه می کنیم حتما با یک پزشک مشورت کرده و نظر ایشان را جویا شوید.

  1. سلام دوست عزیز
   تورم در روزهای اول بعد از سوراخ کردن گوش کاملا طبیعی است. توصیه می کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کنید، از تماس دست یا سایر اجسام آلوده به گوش جلوگیری کنید و سوراخ گوش را روزانه با آب نمک نظافت کنید. با رعایت این موارد تورم به سرعت از بین می رود. اما اگر تورم بعد از چند روز کاهش نیافت یا شدیدتر شد، حتما با پزشک یا پیرسینگ کار خود مشورت کنید.

 27. سلام من یه هفتس ک لاله گوشمو سوراخ کردم دوتاس هرروز ضد عفونی میکردمو پماد میزدم الان یکم درد داره و سفته عفونت کرده یعنی؟برای این سفت شدنش چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت وجود دارد.
   توصیه می کنیم از فشار دادن، دست زدن یا هر گونه تحریک گوش پرهیز کنید. شستشو با آب نمک و استفاده از پماد را هم با دقت ادامه دهید. در صورتی که مشکل پس از چند روز برطرف نشد، برای تشخیص و درمان قطعی به پزشک مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت با درد، تورم، سوزش و یا خروج چرک همراه است. اگر جوش همراه با این علائم است، احتمال عفونت وجود دارد.
   توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را رعایت کرده و گوش را روزانه با آب نمک نظافت کنید. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد یا جدی‌تر شد، به پزشک مراجعه کنید تا ایشان شما را معاینه کرده و درمان مناسب را تجویز کند.

 28. سلام روز بخیر . من ۴ روزه گوشم رو سوراخ کردم ۵ تا سوراخ یک گوش و ۲ سوراخ گوش دیگه .یکی از گوش هام که ۵ تا سوراخه به شدت درد میکنه و غیر قابل تحمله .از ابتدا هم دکترم هم چرک خشک کن تجویز کرد هم پماد تترا ساکلین و مرتب مصرف میکنم اما دردش اروم نمیشه و حتی از خواب بیدار‌میشم از درد .فقط هم متورمه و علائم چرک نداره .خواستم بدونم این درد طبیعیه ؟اگر‌طبیعی نیست تا چند روز صبر کنم و به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد در روزهای اول کاملا طبیعی است به ویژه اینکه تعداد سوراخ‌های گوش سما هم زیاد است.
   توصیه می‌کنیم در نظافت گوش‌ها بسیار دقت کرده و با حوصله به توصیه‌های پزشک عمل کنید. در صورت رعایت این موارد، درد خیلی زود و حداکثر یک یا دو هفته پس از سوراخ کردن از بین می‌رود.
   در صورتی که درد در این مدت روند کاهشی نداشت و یا اینکه پس از این زمان برطرف نشد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 29. سلام من الان نزدیک ۵ ماهه گوشمو سوراخ کردم دوماه اول دوتا سوراخام عفونت کردن خوب شدن با اب نمک و سرم شستوشو میشستم خوب شد یدونه روی نرمه گوشم که غضروفیه یه دونه هم اون وسط گوشم سوراخ کردم بعد ۳ ماهه غضروفم عفونت کرده نخ انداختم با سرم شستم با ابنمک شدن چی کار کنم از دردش خسته شدم خون میاد عفونتش زرده من دوهفته پیش دلرم شستوشوش میدم انگار نه انگار

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه عفونت طولانی شده است، توصیه می کنیم حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. در این شرایط ممکن است از پمادهای آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک خوراکی استفاده شود. بستگی به تجویز پزشک دارد.

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد گوشت اضافه باشد که البته خیلی خطرناک نیست.
   پیشنهاد می‌کنیم از دستکاری کردن آن پرهیز کنید. و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص قطعی داده شده و روش درمان مناسب تجویز شود.

 30. سلام، من یه سوراخ کنار سوراخ اصلی و قسمت نرمه که میشه کنار نقطه ی گوش کردم و الان فک کنم پونزده روز شده و امروز گل گوشم رو باز کردم،و گوشوار طلا انداختم اما کبود شده و ترشح داره و یه کمم خون داره که بین ترشحات و کبودیه اون نقطه گم شده،من فک میکنم که عفونت کرده باشه،میشه یکم راهنماییم کنید؟(ورم هم داره)چون نمیدونم که به دکتر برم یا نه و مطمئن هم نیستم عفونت کرده باشه،تا الانم الکل با پنبه میزنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا سوراخ گوش عفونت کرده است.
   توصیه می‌کنیم از الکل روی زخم استفاده نکنید. به جای آن روزانه یک یا دو مرتبه گوش را با محلول آب نمک و دستور ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید. این کار را برای چند روز انجام دهید. در ضمن در این مدت گوشواره طلایی را از گوش خارج نکنید.
   اگر پس از چند روز علائم عفونت برطرف نشد یا افزایش یافت، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

 31. سلام من نرمه گوشم رو اسفند سوراخ کردم ولی هنوز وقتی بهش دست میزنم درد میکنه و داخل سوراخ قرمزه آیا عفونت کرده؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد و قرمزی از علائم عفونت است. البته اینکه چند وقت است که این علائم وجود دارد هم مهم است. اگر از زمان سوراخ کردن گوش این مشکلات وجود داشته، شاید به دلیل حساسیت به جواهر باشد. ولی اگر این مشکل چند وقت است که ایجاد شده و با علائم دیگری مثل تورم، سوزش و احیانا خروج مایعات چرکی همراه است، احتمال عفونت وجود دارد.
   توصیه می کنیم گوش را به صورت روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید. همچنین از دست زدن به گوش و دستکاری یا خارج کردن گوشواره پیرسینگ پرهیز کنید. اگر مشکل با رعایت این موارد پس از چند روز برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید تا ایشان شما را معاینه و درمان مناسب را تجویز کند.

 32. سلام خسته نباشید،دوماهه گوشمو سوراخ کردم نمی‌دونستم عفونت داره،دیروز گوشواره رو درآوردم تا گوشم استراحت کنه اما امروز اومدم بندازم نشد،سواخ متورم شده و انگار یه چیزی توی گوشم گیر کرده چیکار کنم؟
  امروز مطالب خوندم که نباید گوشواره رو خارج میکردم الان چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در گام اول باید مشکل را برطرف کنید.
   اگر تورم سوراخ گوش با قرمزی، سوزش، درد و احتمالا خروج چرک همراه است، گوش عفونت کرده است. در این شرایط توصیه می کنیم روانه دو مرتبه گوش را با آب نمک شستشو دهید. اگر پس از چند روز مشکل برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از دارو استفاده کنید.
   در مورد بسته شدن سوراخ هم باید با پیرسینگ کارتان مشورت کنید.

  2. سلام دخترم ٨ سالشه و گوشش و سوراخ كردم با تفنگ
   گوشش بعد يه ماه عفونت كرد والان نخ انداختم هنوز يه گوشش خون مياد و قرمزه
   به من گفتن بايد نخو كوك مينداختم ولي من نخ قرقره انداختم و ميگن دليل خوب نشدنش به خاطر نخ قرقره هست كه مواد داره
   الان بايد ميكار كنم خيلي هم ترسو هم و همش ميسوزه اگر ميشه راهنمايي كنيد درمان خانگي و به خاطر كرونا نخوام برم پزشك

   1. سلام دوست عزیز
    برای درمان خانگی فقط شستشوی روزانه با محلول آب نمک را توصیه می‌کنیم. این روش فقط در موارد خفیف موثر است. بنابراین اگر عفونت طولانی شده و با این روش درمان نشد، حتما باید با یک پزشک مشورت کنید. اگر برای مراجعه حضوری مشکل دارید، می‌توانید از سایت‌های مشاوره آنلاین با پزشکان متخصص مثل “دکتر ساینا” یا موارد مشابه کمک بگیرید.

 33. سلام من دکمه گوشمو سه ماه پیش سوراخ کردم بعد گوشواره معمولی انداختم توش الان دیگه پیرسینگ توش نمیره نه؟۰ون فک کنم تنگ شده

  1. سلام دوست عزیز
   اگر سوراخ گوش خالی بماند یا از گوشواره با اندازه نامناسب استفاده شود، احتمال تنگ یا بسته شدن سوراخ وجود دارد. در این شرایط توصیه می‌کنیم با پیرسینگ‌کارتان مشورت کنید.

 34. سلام من الان نزدیک ۱۰ ماهه بالای نرمه گوشم رو سوراخ کردم یعنی روی لاله نرم گوشم نیست و پشتش قلمبه شده ولی سوزن زدم توشو خالی کنم هیچی توش نیست اما گوشواره رو تو گوشم تکون میدم بوی بد عفونت میده چی کار کنم چی درمانش میکنه ضمنا الان باردارم هستم

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان گوشی عفونی را دستکاری نکنید. در گام بعدی بهتر است آن را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید. این کار را چند روز ادامه دهید. اگر مشکل برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کرده و درمان را تحت نظر ایشان ادامه دهید. در ضمن توصیه می‌کنیم از مصرف الکل یا داروهای آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

  1. سلام دوباره
   اگر گوشواره اذیت نمی‌کند و باعث درد نمی‌شود، اجازه دهید تا زمان مراجعه به پزشک داخل گوش بماند. بعد از آن به توصیه پزشک عمل کنید.

 35. سلام خسته نباشید من یکسال پیش قسمت غضروف گوشم رو سوراخ کردم هیچ مشکلی واسم پیش نیومد ولی متاسفانه یکی دوماهه گوشم از دو طرف گوشت اضافه اورده و الان دو روزه خیلی درد میکنه اصلا روی اون گوش نمیتونم بخوابم لطفا راهنماییم میکنید

  1. سلام دوست عزیز
   گوشت اضافه در موارد خفیف به صورت طبیعی از بین می رود. اما در موارد شدید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و از روش درمان مناسب استفاده کنید. در این موارد ممکن است پمادهای موضعی تجویز شده یا از تزریق آمپول یا لیزر درمانی استفاده شود.
   با توجه به اینکه عارضه برای چند روز باقی مانده و دردناک است، توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید.

 36. سلام من تقريبا داره ميشه دوروزه روي غضروف درونيه گوشمو سوراخ كردم .. قرمزيش فقد روز اول بود و الان خيلي قرمزي اينا نداره ولي ب شدت دست ميزنم بهش درد ميكنه و نميتونم ب پهلو بخابم ..در ضمن بهم خود شخصي ك زد گفت تا يك هفته قرص اموكسي بخورم و چرب نگهش دارم گوشم..تا چن وقت درد داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد در روزهای اول طبیعی است. هرچقدر پیرسینگ‌کار با مهارت بیشتری گوش را سوراخ کرده باشد، درد سریع‌تر از بین می‌رود.
   توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کرده و داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید تا درد خیلی زود از بین برود و پیرسینگ عفونت نکند.

 37. با سلام من نرمه گوشم رو بهمن ماه پیرسینگ زدم البته دکتر انجام داد ولی گوش راستم پشتش نزدیک سوراخ پیرسینگ کبود و برجسته و سفت شده و وقتی بهش دست میزنم درد میکنه ولی نه ترشح داره نه چرک کرده گوشواره هم راحت داخلش میچرخه، این عادیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال گوشت اضافه وجود دارد.
   این عارضه با پماد، تزریق دارو یا در موارد خیلی شدید با لیزر درمان می‌شود. توصیه می‌کنیم برای تشخیص قطعی و انتخاب روش درمان به پزشک مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   این موضوع تا حدودی طبیعی است.
   توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کنید. از دست زدن به گوش پرهیز کنید. آن را روزانه با محلول آب نمک شستشو داده و به سایر توصیه‌های پیرسینگ‌کارتان به دقت عمل کنید.
   در ضمن اگر قرمزی و تورم پس از چند روز برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای موضعی استفاده کنید.

 38. برای شستن گوش با آب سرم لاله گوش رو در آب بزاریم با این گوشواره میخی ها خیلی سخت میشه خشکش کرد و حتما رطوبت میمونه مشکلی نیست که بمونه ؟
  و اینکه با گوش پاک کن هم که اصلا آب سرم نمیرسه به گوش چون گل گوش مانعش میشه
  و سوال دیگم برا سوراخ کردن گوش نخ بهتره یا گوشواره میخی چون خودم میخی اصلا نمیشه تمیزش کرد یا دست بهش زد

  1. سلام دوست عزیز
   اگر گوش سوراخ شده را در آب نمک قرار می‌دهید، بعد از آن با یک پارچه استریل به آرامی اطراف سوراخ را خشک کنید. همین حد کافی است و جای نگرانی برای باقی ماندن رطوبت نیست.
   استفاده از گوش پاک کن هم برای نظافت اطراف سوراخ گوش و پاک کردن ترشحات مناسب است. در همین حد که اطراف سوراخ را پاک کنید، کفایت می‌کند.
   در مورد نخ یا گوشواره میخی هم توصیه می‌کنیم از گوشواره استفاده کنید. حتما اجازه دهید گوشواره تا زمان بهبود کامل درون سوراخ بماند.

 39. سلام من پنج روزه گوشمو با دستگاه تفنگی روی غضروف سوراخ کردم روز اول دردی نداشتم روز دوم شدید شد و روز سوم بیشتر و روز چهارم دیگه بینهایت حتی فکم و کل سرم شروع به درد اومدن کرد سوزش داره ودرد ولی نه تورم داره نه قرمزی و نه چرک هیچی فقط بهم گفتن باید حتما هروز الکل بزنم و سه بار در روز گوشواره رو تو گوشم بچرخونم احساس میکنم اینکارا باعث تشدیدش شده چون دیگه حتی کل شبم نتونستن از سوزشو درد بخوابم

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از الکل را اصلا توصیه نمی‌کنیم. به جای آن از شستشو با آب نمک استفاده کنید. همچنین بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و درمان را تحت نظر ایشان دنبال کنید.
   در نظر داشته باشید که سوراخ کردن گوش اگر با مراقبت اصولی همراه نباشد، ممکن است خطرناک باشد.

   1. سلام من ۵ روزه گوشمو از رو غضروف پرسینگ کردم ولی تو خونه نرفتم کلینیک و اینا بعد دردش روز دوم خیلی شدید شد ینی داشتم میمردم امروز گشواره رو داشتم عوض میکردم که عفونت مثل ادامس کشیده شد و من بیهوش شدم فشارم ۸ شده بود همون لحظه رفتم داروخانه پماد تتراسایکلین داد گفت ۴ بار در روز بزنم و با الکل تمیز کنم الان سوراخش بزرگ شده ولی بی حسه دست میزنم به گوشم درد نمیکنه ولی سرم گیج میره خواهش میکنم بگین چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     پیرسینگ غضروف گوش عملی حساس و نسبتا خطرناک است و احتمال عفونت در آن بسیار زیاد است. به همین دلیل باید در محیط کاملا استریل و توسط فرد متخصص اجرا شود.
     با توجه به علائمی که می فرمایید، گوش شما عفونت کرده است و با توجه به اینکه به افت فشار و سرگیجه منجر شده است، احتمالا عفونت شدید است. به همین دلیل اکیدا توصیه می کنیم از هرگونه اقدام خانگی و متفرقه پرهیز کرده و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. ایشان بعد از معاینه و بررسی شرح حال شما، درمان مناسب را تجویز خواهد کرد.

    2. سلام عزیزم به هیچ عنوان الکل استفاده نکنید به جاش از سرم شستشو یا سرم آب نمک در روز دوبار شستشو بدین چون من خودم عفونت داشتم و خود الکل و چرخاندن گوشواره باعثش شده بود که با مشورت پزشک آنتی بیوتیک مصرف کردم و شستشو با آب سرم و زدن پماد ۳درصد تتراسایکلین که بعد دوروز حالم خیلی بهتر شد و اصلا به هیچ عنوان اجازه ندین با دستگاه تفنگی (شاتگان )براتون سوراخ کنن حتما کلینیک و زیر نظر یک متخصص و با روش آنژیکت که هم پیرسینگ زیباتر و هم احتمال عفونت و درد به شدت کاهش پیدا میکنه و در آخر اینکه اگر تونستین پیش یک پیرسینگ کار حرفه ای برین تا بهتر بهتون کمک کنه و شاید پیرسینگتون رو براتون عوض کنه چون خود این گوشواره گلگوش ها مناسب نیستن

 40. سلام.وقت به خیر.من مدت یه هفته است غضروف هردو گوشمو سوراخ کردم.گوش سمت راستم درد خیلی کمی داره اما گوش سمت چپم یه روز خوبه یه روز خیلی شدید درد داره روزی یه بار با محلول اب نمک شستشو میدم و بعدش پماد تتراسایکلین میزنم.میخاستم بدونم این خفیف و شدید شدن این درد طبیعیه؟و اصلا چرا اینجوری میشه؟و اینکه ایا قرار همیشه اینجوری باشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   درد داشتن در هفته‌های اول بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است. اینکه یک روز خیلی درد دارد و روز دیگر درد نمی‌کند هم بستگی به شرایط و فشار آمدن به گوش دارد و جای نگرانی نیست.
   اگر موارد بهداشتی را با دقت دنبال کرده و شستشوی روزانه و استفاده از پماد را مطابق تجویز پزشک دنبال کنید، جای نگرانی نیست و درد به سرعت از بین خواهد رفت.

   1. سلام خسته نباشید من تقریبا سه ماهه پیش غضروف گوشمو سوراخ کردم و هیچ مشکلی نداشت تا ۲هفته پیش که وقتی گوشوارمو در آوردم یه چیزی حالت جرم روی گوشوارم بود که نمیدونم اگه چیز عادی باشه چون سوراخ روی لاله گوشمم وقتی زیاد گوشواره تو گوشمه همین میشه چون من زیاد گوشوارمو از گوشم در نمیارم شاید هر۲هفته یبار آیا این کار غلطیه؟؟ و یه سوالی که داشتم میگفتم این بود غضروف گوشم حدود ۲هفته پیش یه چیز قرمز اندازه عدس ازش زده بیرون و قرمزم هست ولی روش بسته نیست انگار یه تیکه از گوشت توی گوشمه که زده بیرون چون قشنگ مثل گوشت میمونه و هیچگونه خارش درد تورم قرمزی نداره گوشم.البته این گوش من شبیه چیزایی که از گوشت اضافه گوش توی اینترنت دیدم نبود و انگار یه تیکه گوشته چون تازست…نمیدونم چطوری توصیفش کنم ولی خیلییییی میترسم لطفا اگه میدونین بگین این چیه و چیکارش کنم تا خوب بشه

    1. سلام دوست عزیز
     بهتر است در چند ماه اول گوشواره داخل گوش بماند تا سوراخ غضروف کاملا درمان شود. زمان دقیق این موضوع با توجه به شرایط شما و توسط پیرسینگ‌کار تعیین می‌شود. بعد از آن می‌توانید گوشواره را از گوش خارج کنید. البته اگر سوراخ گوش برای مدت طولانی خالی باشد، ممکن است بسته شود.
     در مورد جرم روی گوش هم احتمالا همان گوشت اضافه است. این عارضه در بیشتر موارد به صورت طبیعی از بین می‌رود. بهتر است از دستکاری کردن یا فشار دادن آن پرهیز کنید و صبر کنید.
     اگر مشکل پس از مدتی برطرف نشد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا تشخیص قطعی صورت گرفته و روش درمان مناسب انتخاب شود.

 41. سلام خسته نباشید.من دوماهه پیش غضروف گوشمو سوراخ کردم.بعد از چند روز گلگوش رو درآوردم.به سختی در اومد و گوشم خون اومد .الان دوماهه بند انداختم.یکی از سوراخا کنار سوراخ یه دونه زده.هر چی پمادتتراساکلین زدم فایده نداشته .نمیدونم باید چیکار کنم که این دونه بره.میخواستم بدونم عفونت کرده؟ چون دردم داره وقتی دست میزنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت وجود دارد.
   ولی برای تشخیص قطعی توصیه می‌کنیم از هرگونه اقدام خانگی پرهیز کرده و حتما برای تشخیص قطعی و درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 42. سلام من گوشمو حدودیک ماهه سوراخ کردم مشکلی ندارم رو‌ز سوم گوشواره طلا انداختم اما الان پشت گوشم سفت شده هرچقدرم فشار میدم چیزی نمیاد ازش این سفتیه ب اندازه عدس هست چکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   سفتی پشت گوش اگر با درد، تورم، قرمزی و خروج چرک همراه نیست، پس نمی‌تواند نشانه‌ای از عفونت گوش باشد.
   ممکن است گوشت اضافه باشد که البته اصلا جای نگرانی نیست. این موارد معمولا به صورت طبیعی از بین می‌روند.
   توصیه می‌کنیم از فشار دادن و تحریک آن پرهیز کرده و اگر این مشکل پس از چند روز برطرف نشد، برای تشخیص قطعی به یک پزشک مراجعه کنید.

 43. سلام خسته نباشید
  من حدود یه ماه یا شایدم بیشتر هست که غضروف گوشمو سوراخ کردم،هیچ مشکلی تا به الان هم نداشتم
  پریشب خواستم گوشواره مو در بیارم و چون گوشواره م نگینی بود پین داشت اما پین پشتش به اصلا در نمیومد و بالاخره با هزار تلاش پینشو در آوردم اما چون خیلی واسه در آوردنش زور زدم سوراخ گوشم خونی شد ،و الان دو روزه گوشم یه خورده قرمز شده خواستم بگم این قرمزیش نشونه چی؟نکنه میخواد عفونت کنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال زیاد قرمز شدن به دلیل فشار به بافت اطراف سوراخ ایجاد شده است.
   اگر قرمزی با درد، تورم، سوزش و خروج چرک همراه شد، احتمال عفونت زیاد است. در غیر این صورت مشکلی نیست.
   توصیه می‌کنیم چند روزی با دقت از گوش مراقبت کنید. از تماس دست یا سایر اجسام آلوده با آن جلوگیری کنید و اطراف زخم را روزانه با آب نمک نظافت کنید. رعایت این موارد از عفونت پیشگیری خواهد کرد.

 44. سلام من گوشمو ۳روزه سوراخ کردم دو جا خیلی درد میکنه به شدت حتی اگه دستم بهش بخورع درد میکنه چیکار کنم حتی شبا نمیتونم راحت بخوابم

  1. سلام دوست عزیز
   درد بعد از سوراخ کردن گوش تا حدودی طبیعی است.
   برای کاهش آن می توانید اطراف سوراخ را با محلول آب نمک شستشو داده و از کمپرس گرم استفاده کنید.
   توصیه می کنیم خودسرانه از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نکنید.
   در صورتی که درد ادامه دار شد و یا تشدید یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 45. سلام من نرمه گوشمو ده روزه گوشمو سوراخ کردم توی این چند روزه دردش کم شده بود ولی گل گوشه پزشکیه به گوشم فشار میاورد الان فقط پین پشتشو باز کردم احساس راحتی میکنم ولی انگار که زخمش هنوز تازه هست نظرتون چیه امکانش هست گل گوشه برام تنگ بوده ؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه فقط ۱۰ روز از سوراخ کردن گوش می‌گذرد، این موضوع تا حدودی طبیعی است و جای نگرانی نیست.
   توصیه می‌کنیم به خوبی از زخم مراقبت کنید. روزانه آن را با آب نمک نظافت کنید. و از دست زدن به آن پرهیز کنید. همچنین گوشواره را از گوش خارج نکنید. در صورتی که مشکل پس از چند روز برطرف نشد یا تشدید شد، به پزشک مراجعه کنید.

 46. سلام وقتتون بخیر، من دو ماه پیش گوشمو سوراخ کردم اما نه غضروف رو، الان بعد از این دو ماه اون قسمت ورم کرده البته من گوشواره طلا ننداختم، پیرسینگ بدل انداختم، وقتی پیرسینگ رو بیرون اووردم چرک و خون از گوشم اومد، و الانم فشارش دادم کلی خون اومد، پماد بهش زدم، نمیدونم باید چیکار کنم،
  ممنون میشم کمکم کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است گوشواره را از سوراخ خارج نکنید. ترجیحا هم از گوشواره طلا یا ضدحساسیت استفاده کنید. حتما سوراخ گوش را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید. همچنین از دست زدن به گوش پرهیز کرده و موارد بهداشتی را به دقت رعایت کنید.
   استفاده از پماد هم بهتر است تحت نظر پزشک باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کرده تا ایشان شما را معاینه کند و داروی مناسب را تجویز کند.

 47. سلام من چندماهه گوش هاموسوراخ کردم سه تایی بعدالان چندروزپیش گوشواره مودرآوردم والان میخواستم گوشواره روداخل سوراخ کنم ولی نمیره داخل سوراخ گوشم چونکه پشت سوراخ یک دایره‌ای دراومدچکارکنم به پزشک مراجعه کردم والان میخوام ازداروهای مثل پمادو…

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم به تجویز پزشک عمل کنید. اگر ایشان استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک را تجویز کرده، حتما دارو را به موقع مصرف کنید. درباره گذاشتن یا نگذاشتن گوشواره داخل سوراخ هم به نظر پزشک عمل کنید.

 48. سلام
  من غضروف گوشمو سوراخ كردم خوب بود اما چند روزه به شدت درد داره و محل سوراخ دونه ابكي زده هم از پشت گوش هم از جلو بايد چيكار كنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت وجود دارد. توصیه می‌کنیم گوش را روزانه با محلول آب نمک استاندارد شستشو دهید. در صورتی که مشکل پس از چند روز برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و درمان را تحت نظر ایشان ادامه دهید.

 49. سلام
  من تقریبا سال پیش نرمه گوشمو سوراخ کردم
  گوش سمت چپم مشکلی نداره
  اما گوش سمت راستم هرچند وقت یکبار درد میگیره به طوری که هیچ چیزی حتی موهامم نباید باهاش برخورد کنه
  یکمم اون ناحیه سفت شده
  چکار باید کنم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علائمی که می‌فرمایید، مشکل شما عفونت سوراخ گوش نیست. زیرا عفونت با قرمزی، تورم و خروج چرک همراه است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به پزشک مراجعه کرده تا ایشان شما را معاینه و علت اصلی مشکل را مشخص کند.

 50. سلام من بیشتر از دو هفتس غضروف گوشمو سوراخ کردم و هفتع اول خیلی عادی و خوب داش میگذشت بدون هیچی و البته نه از پمادی استفاده کردم و نه محلول اب نمک الان چن روزه گوشم متورم و چرکی شده و این تورمش به حدیه که دیگه گوشواررو نگینشو خیلی خوب نمیتونم ببینم و انگار که گوشواره داره تو گوشم فرو میره واینا نیازه که گوشواررو توسط پزشک خارج کنم یا نه؟
  و اگه نیاز به خارج کردن داره برای بسته نشدنش میتونم گوشواره حلقه ای طلا بندازم ایا ؟

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص این موضوع با پزشک و پس از معاینه مشخص می‌شود. بنابراین در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

 51. سلام ببخشید
  گوشم ی دوهفته شده سوراخ نرمه انجام دادم اوایلش خوب بود بعد شروع کرد به آب ریختن آب زرد دکتر رفتم پماد همچی استفاده کردم هنوز آب میریزه
  البته الان فقط 4 روزه دارم استفاده میکنم در آوردن گوشواره کار درستیه؟
  راه کار دیگه ای دارید ک دیگه آب نریزه

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است گوشواره را در نیاورید.
   به درمان تجویز شده هم ادامه دهید. در کنار آن موارد بهداشتی را هم به دقت رعایت کنید. قبل از استفاده از پماد دست را با آب و صابون ضدعفونی کنید. از تماس موبایل، روسری، لباس یا هر جسم دیگری به گوش جلوگیری کرده و روبالشی را مرتب عوض کنید.
   اگر علائم بهبودی پس از چند روز دیگر ظاهر نشد، به متخصص پوست مراجعه کنید.

 52. سلام . من نرمه گوشم نزدیک ۲ ماهه سوراخش کردم ولی همش همون محل سوراخ شده عفونت میکنه وقتی دست میزنم چیز برجسته ای داخل نرمه گوشمه و همون داخل نرمه عفونت کرده چکار کنم ؟؟
  نرمه گوشم عفونت کرده و وقتی گوشواره میخوام بزارم داخلش دردم میاد چه کنم ؟؟?

  1. سلام دوست عزیز
   برجستگی داخل گوش ممکن است گره‌های طبیعی داخلی و یا گوشت اضافه باشد. برای تشخیص بهتر، باید به پزشک مراجعه کنید تا ایشان نرمه گوش شما را معاینه کند.
   درباره عفونت هم به دلیل اینکه عارضه طولانی شده و بهبود نیافته است، توصیه می‌کنیم درمان را تحت نظر پزشک دنبال کرده و از هر گونه اقدام خانگی پرهیز کنید.

 53. سلام ببخشید من تغریبا یه دوهفته میشه ک نرمی گوشمو سوراخ کردم از موقعی ک سوراخ کردم از پماد تتراسایکلین استفاده میکردم اما ی مدت استفاده نکردم بعد چند روز گوشم شروع کرد به مایع زردی ریختن خیلی هم خیس میشه تب چیزی ندارم فقط مشکل اینه خیلی خیس میشه
  چه راه حلی دارید
  چقدر طول میکشه تا درمان شه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خروج چرک احتمالا نشانه عفونت است. ولی اصلا جای نگرانی وجود ندارد. توصیه می‌کنیم گوشواره را از گوش خارج نکنید. اطراف سوراخ گوش را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید. از دست زدن یا تماس اجسام به گوش جلوگیری کرده و سایر موارد بهداشتی را رعایت کنید. احتمالا مشکل پس از چند روز حل می‌شود. اما در صورتی که ادامه دار شد یا شدیدتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 54. سلام من پیرسینگ غضروف گوش زدم اما دو طرف باد کرده کمی و مثل چرک و آب توش هست یبار پیرسینگ کارم گفت فشار بده تا چرک هاش در بیاد کردم و بادش رفت اما الان چند روزه بازم اونجوری شده ۳ ماه هست شاید زدم و از پماد هم استفاده میکنم

  1. سلام دوست عزیز
   پیرسینگ غضروف گوش بسیار مستعد عفونت است و به همین دلیل باید به دقت از آن مراقبت کنید. پبشنهاد می‌کنیم علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، با یک متخصص پوست هم مشورت کنید.

 55. سلام.من خیلی وقت پیش نرمی گوشمودوتاسوراخ کردم ازونموقع به بعددیگه هرچی میندازم چه بدل چه طلا کلا بادمیکنه ومایع زردمیاد تااون گوشواره رودربیارم.فقط یه گوشواره استیل دارم ک ب اون حساس نیستم وفقط اونومیتونم بندازم.هرپمادوالکل و..هم زدم فایده نداره ب محض عوض کردن گوشوارم بادمیکنه تادرش بیارم

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما حساسیت به فلزات و جواهرات است. بنابراین ناچار هستید فقط از جواهرات استیل یا سایر جواهراتی که به آن حساسیت ندارید، استفاده کنید.

 56. سلام من لبمو ۶ ماه پیش سوراخ کردم چند روز از پشت کلوئید تشکیل شده بزرگ و برجسته خیلی ناراحتم چه کاری میتونم انجام بدم آیا با شستشو با محلول نمک از بین میره یا مصرف قرص چرک‌خشک‌کن؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   روش های مختلفی برای درمان کلوئید وجود دارد مثل تزریق دارو، لیزر و حتی در مواردی کلوئید بدون نیاز به هیچ کاری و به صورت طبیعی از بین می رود. توصیه می کنیم برای انتخاب روش درمانی مناسب به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. ایشان بعد از معاینه شما، بهترین گزینه را پیشنهاد خواهند کرد.

 57. سلام وقتتون بخير
  من دو تا قسمت از غضروف گوشم رو سوراخ كردم چند هفته پيش و گوشت اضافه خيلي ريزي در اورده ، كسي كه پيرسينگ رو برام انجام دادن ميگن فقط شبا پماد جنتكس رو ادامه بدم با روزي دو بار اب نمك ، خواستم بدونم پماد ديگه اي نزنم؟ يك پيرسينگ كار ديگه پماد nn رو صبح و شب پيشنهاد دادن ، ممنون ميشم راهنمايي كنيد ??

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنیم به تجویز پیرسینگ‌کار خود عمل کرده و از مصرف سایر داروها و پمادها به صورت خودسرانه پرهیز کنید. و اگر مشکل پس از یک دوره مصرف پماد برطرف نشد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و درمان را تحت نظر ایشان ادامه دهید.

 58. سلام من پیرسینگ زدم هم اوایل خون میومد الان ضایعه زرد رنگ خشک شده همش جم میشه دردم میکنه همش موهام گیر میکنه بهش بعد کنارش انگار یه سوراخ ایجاد شده آیا عفونتیه یا خیر باید چکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام دوست عزیز
   اطراف پیرسینگ با با محلول آب نمک و گوش پاک کن نظافت کرده و کبره ها را به آرامی پاک کنید. در ضمن تا جای ممکن از دست زدن به زخم یا تماس سایر اجسام به آن جلوگیری کنید. اگر درد و سایر علائم با رعایت این دو نکته پس از چند روز برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 59. سلام
  من لاله ی گوشم رو سوراخ کردم، ولی پشت گوشم قسمتی که قفل گوشواره رو لاله ی گوشمه به صورت دایره ای قرمز شده ، گوشواره راحت میچرخه ، پماد تتراسایکلین هم زدم ، فقط یه سری ضایعه ی زرد رنگ حالت خشک شده جمع میشه پشت قفل گوشوارم، اما درد و تورم ندارم ، این حالت طبیعیه یا عفونته؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف پماد را با نظر پزشک ادامه دهید. ضایعه ها را هم به کمک محلول آب نمک و گوش پاک کن تمیز کنید. از دستکاری کردن گوشواره، دست زدن به زخم و تماس اجسام خارجی با آن جلوگیری کنید. اگر این موارد را رعایت کنید، جای نگرانی نخواهد بود.

 60. سلام خسته نباشید. من بیست و چند روز پیش گوش دخترم رو سوراخ کردم ولی با گذشت اینهمه وقت هنوز خوب نشده دیروز گوشواره رو درآوردم و نخ کردم تو گوشش و متوجه شدم که پشت گوشش حالت سفت شده و الان خیلی نگرانم میشه بهم بگید چیکار باید کنم در ضمن از پماد تتراسایکلین و ا چشمی استفاده می کنم. دخترم هم نه ماهه است.

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنیم از درمان‌های خانگی اجتناب کرده و در اولین فرصت از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

 61. سلام وقت بخیر من غضروف گوشم و سوراخ کردم عفونت و ورم داشت اما الان داره بهتر میشه به بدل الرژی دارم و گلگوشی ک انداختم حس میکنم داره دور گوشم‌و له میکنه و میره داخل اما کامل میچرخه چیکار کنم‌ لازمه برم دکتر راهنمایی میکنید

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا اندازه گوشواره برای سوراخ گوش شما مناسب نیست. بهتر است به پزشک متخصص یا پیرسینگ‌کارتان مراجعه کرده و گوشواره را تحت نظر ایشان عوض کنید.

 62. سلام من گوشمو مدت ۲۰ روزه که قسمت غضروفیش رو سوراخ کردم تا چند روز پیش گوشمو خوب بود و هیچ مشکلی نداشت ولی چند روزی بود ک گوشمو قرمز بود و کمی درد داشت تا اینکه امروز قفل پشت گوشواره خودش باز شد و گوشم ورم کرده و اب و خون از گوشم بیرون میاد گوشواره رو هم در اوردم و توی سوراخ گوشم هیچ چیزی نیس باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که دارید، احتمال عفونت گوش بسیار زیاد است. شستشوی گوش با آب نمک در موارد خفیف موثر است. اما در موارد شدیدتر و به ویژه عفونت غضروف گوش حتما باید از آنتی بیوتیک استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از آنتی بیوتیک های خوراکی یا پمادهای موضعی استفاده کنید.

 63. سلام خسته نباشید
  من یه هفته س غضروف گوشمو سوراخ کردم
  اما قسمتی که سوراخ کردم و اطرافش قرمزه شده ،به غیر از قرمز شدن هیچ علائم دیگه ای ندارم
  میخواستم احتمال این هست که داره عفونتی میشه؟یا نه طبیعیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرمزی در روزهای اول بعد از سوراخ کردن گوش تا حدودی طبیعی است. از طرفی قرمزی می تواند علامتی از عفونت یا حساسیت به پیرسینگ هم باشد. البته اگر فقط اطراف زخم قرمز است و علائمی نظیر خارش، سوزش، تورم، درد و خروج چرک وجود ندارد، اصلا جای نگرانی نیست. اگر موارد بهداشتی را با دقت رعایت کرده و اطراف زخم را روزانه نظافت کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

    1. سلام دوست عزیز
     خیلی جای نگرانی نیست. اگر تورم با درد، قرمزی و سوزش همراه بود، نشانه عفونت است.
     در ضمن دقت کنید که در زمان حمام رفتن، صابون یا سایر شوینده‌ها وارد زخم گوش نشود.

 64. سلام
  من حدود یه هفته هست غضروف گوشمو سوراخ کردم ،مشکلی ندیدم اما گاهی اوقات که هدفون میذارم بعد برش میدارم یه کم گوشم داغ میشه دلیلش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل خاصی نیست. البته بهتر است از تماس هدفون یا سایر اجسام خارجی با گوش تازه سوراخ شده جلوگیری کنید. ممکن است تماس هدفون باعث عفونت شود.

 65. سلام خسته نباشید من غضروف گوشم و سوراخ کردم ورم و قرمزی داره و عفونت کرده ترشح های زرد رنگ اما کم بیرون میاد 3 روز از سوراخ کردنش میگذره عفونتش و چجوری قطع کنم و به بدل هم حساسیت دارم گلگوش طلا هم ندارم میترسم عفونت بدتر بشه میشه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   پیرسینگ را با آب نمک ضدعفونی کنید. و حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید زیرا عفونت غضروف ممکن است خطرناک شود. درباره گوشواره هم می‌توانید از گوشواره‌های ضدحساسیت استفاده کنید.

 66. سلام من پنجشنبه گوشمو سوراخ کردم (۲تا سوراخ هرطرف) بهم گفتن روزی سه بار الکل بزنم و این کارو کردم الان روز سومه ولی لاله گوشم ورم کرده و درد داره ،عفونته؟آب نمک بزنم خوب میشه ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت با تورم، درد، قرمزی و سوزش در محل سوراخ گوش همراه است. پس ممکن است مشکل شما عفونت باشد.
   استفاده از آب نمک در کنار رعایت نکات بهداشتی مثل دست نزدن به گوش، جلوگیری از تماس موبایل یا لباس به گوش و تعویض مرتب روبالشی موثر است. در نهایت اگر مشکل پس از چند روز حل نشد یا تشدید یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 67. سلام ببخشید یه سوال دیگه به من گفتن که باید وقتی دو روز از سوراخ کردن گوش گذشت گوشواره رو تو گوشم بچرخونم این کار درسته ؟ و اصلا برای چیه؟
  و همچنین گفتن بعد از ۱۰ این گوشواره هارو در بیارم و گوشواره طلا بندازم چون این گوشواره را گوش رو میخورن این حرف درسته؟

  1. سلام دوست عزیز
   چرخاندن گوشواره مشکلی ندارد. در مورد تعویض گوشواره هم مشکلی نیست. فقط بعد از تعویض اجازه دهید که گوشواره طلایی تا زمان بهبودی کامل زخم درون سوراخ گوش بماند.

 68. ببخشید از کجا باید بدونم گوش عفونت میکنه یانه؟
  من هر چند ساعت یکبار به گوشم الکل میزنم یه گوشواره از این ضد حساسیت ها انداختم گوشم
  بعد از چند روز این گوشواره ها رو در بیارم و طلا بندازم؟
  بعد الان من دارم با پماد چشمی آ هر روز چربش میکنم خوبه؟

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت با قرمزی، تورم و سوزش سوراخ گوش و خروج چرک از زخم همراه است. در صورت مشاهده این علائم، احتمال عفونت وجود دارد.
   الکل زدن را خیلی توصیه نمی کنیم. فقط مراقب باشید که جسم آلوده به سوراخ گوش برخورد نکند. شستشوی روزانه با آب نمک و گوش پاک کن هم مناسب است. استفاده از پماد هم مشکلی ندارد. فقط در مصرف آن افراط نکنید زیرا روند بهبودی زخم را به تاخیر می اندازد.
   درباره تعویض گوشواره هم باید تا زمان بهبودی کامل زخم گوش صبر کنید. این زمان برای نرمه گوش بین 4 تا 8 هفته و برای غضروف گوش طولانی تر است.

 69. سلام من الان گوشمو با سوزن سوراخ کردن الان قرمز شده و هنگام سوراخ کردن کمی هم خون اومد بعدش چند بار الکل به گوشم زدم الان هم درد کمی داره

  1. سلام دوست عزیز
   این موارد در چند روز ابتدایی طبیعی است. فقط دقت کنید که زخم آلوده نشده و عفونت نکند. نظافت روزانه با آب نمک را هم فراموش نکنید. در ضمن حتما گوشواره (ترجیحا طلا) داخل سوراخ قرار دهید تا سوراخ بسته نشود و سریعتر بهبود یابد.

 70. سلام خسته نباشین
  من نزدیک به دوماه هست ک غضروف بالای گوشم رو سوراخ زدم اما هنوز گوشم درد داره و گاها خارش، دونه هایی کنار سوراخ های گوشم میزنن که بعد مدتی برطرف میشن اما باز دونه جدید ایجاد میشه
  این شرایط خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی جای نگرانی نیست. دونه ها ممکن است به دلیل تماس دست یا جسم آلوده ایجاد شده باشند. در این مورد توصیه می کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کرده و اطراف پیرسینگ را نظافت کنید. درد و خارش “کم” تا حدودی طبیعی است. اما اگر شدید و آزاردهنده است، باید به پزشک مراجعه کنید تا پس از معاینه دقیق تر، دلیل اصلی آن مشخص و درمان مناسب تجویز شود.

 71. سلام خسته نباشید من یه ماه پیش گوشمو سوراخ کردم عفونت کرد گوشوارمو در اوردم و سوراخ بسته شد با نخ و سوزن سوراخ کرده بودم الان دوباره سوراخ کردم امکان داره عفونت کنه باز؟ اخه قرمز شده و درد میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت وجود دارد. حتما به پزشک مراجعه کرده و پس از تجویز ایشان از آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی استفاده کنید. در ضمن گوشواره را تا زمان بهبودی کامل از گوش خارج نکنید.

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که این نوع از پیرسینگ روی بافت غضروفی گوش ایجاد می‌شود، مدت زمان درمان آن نسبتا طولانی و بین ۳ تا ۶ ماه خواهد بود. شما باید تا زمان بهبودی کامل صبر کرده و بعد پیرسینگ اولیه را خارج کنید. البته توصیه می‌کنیم تعویض پیرسینگ اولیه توسط پزشک یا پیرسینگ‌کار متخصص انجام شود.

 72. سلام خسته نباشید من سه روز قسمت نرمه گوش سوراخ کردم بعد فهمیدم به گوشواره حساسیت دارم مجبور شدم در بیارم یه گوشواره دیگه بندازم ولی اصلا بعدش درد ندارم فقط گوشوارم یکم چسبیده چون زخم خشک شده چیکار باید کنم؟میتونم بعد از اینکه دوباره زخم تحریک کردم برم حموم یا نه عفونت میگیره؟!

  1. سلام دوست عزیز
   سوراخ گوش را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید تا مشکل خشکی گوش برطرف شود. در ضمن اکر مشکل حساسیت برطرف شده است، از دستکاری کردن گوشواره جدید یا خارج کردن آن پرهیز کنید. در زمان حمام رفتن هم مراقب باشید که کف صابون به گوش زخم گوش نرسد. با رعایت این موارد نگرانی بابت عفونت وجود ندارد.

 73. سلام من ۲۰ روزه ک گوشمو سوراخ کردم امروز تصمیم گرفتم یکم تمیز کنم گوشواره مو وقتی پیچ پشتشو باز کردم دیدم ب اندازه پشتی گوشواره گوشم زخم شده و ی رنگ زرد رنگ ب خودش گرفته گوشوارمم از همون طبیا بود ک دکتر داد درش اوردمو گوشمو با الکل تمیز کردم و ی گوشواره استیل توش انداختم تا یکم هوا ب زخمم برسه سوراخمم توی عضورفه ب نظرتون مشکلی داره ک گوشواره طبیو دراوردم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود گوشواره اولیه را تا زمان بهبودی کامل زخم پیرسینگ تعویض نمی‌کردید. البته الان که این کار را انجام دادید، دیگر به گوشواره دست نزده و اجازه دهید گوشواره جدید باقی بماند. فقط موارد بهداشتی و نظافت روزانه را مطابق دستور دکتر ادامه دهید تا مشکلی پیش نیاید و زخم به سرعت درمان شود.

  1. سلام دوست عزیز
   خارش ممکن است یکی از علایم عفونت پیرسینگ گوش یا حتی حساسیت به پیرسینگ باشد. البته اگر سایر علایم مثل درد، تورم، قرمزی و خروج چرک وجود ندارد، اصلا جای نگرانی نیست.
   توصیه می کنیم از دستکاری کردن و به طور کلی تماس هر گونه جسم آلوده با سوراخ غضروف جلوگیری کرده و آن را به صورت روزانه شستشو دهید. در نهایت اگر مشکل پس از چند روز از بین نرفت، برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید.

 74. سلام خسته نباشید
  من گوشمو با نخ سوزن سوراخ کردم سوزنو البته ضد عفونی نکردن و الان سمت راست خیلی خوبه ولی سمت چپ یکم قرمز شده و انگار توی گوشم یه چیز هست و نخ هم هست تو گوشم اصلا نخه تکون نمیخوره یا تکونش میدم درد میگیره و یکمم ورم کرده میترسم عفونت کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت وجود دارد. توصیه می کنیم اطراف سوراخ گوش را با محلول آب و نمک نظافت کنید. همچنین بهتر است به جای نخ از گوشواره (ترجیحا از جنس طلا) استفاده کنید تا روند بهبودی سرعت یابد. در نهایت اگر پس از چند روز شستشو با آب نمک و رعایت نکات بهداشتی ذکر شده در این مطلب مشکل برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کرده و درمان را تحت نظر ایشان ادامه دهید.

 75. سلام من یک هفته میشه غضروف گوشمو سوراخ کروم. سه روز اول با محلول آب نمک شستشو دادم. الان ۴ روزه که با محلول شستشو ندادم. قسمت بالای گوشم قرمز شد از دیروز و باد کرده. چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال عفونت پیرسینگ غضروف گوش وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم شستشو و نظافت با آب نمک را ادامه داده و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. در صورت تشخیص عفونت ممکن است برای شما پماد آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

 76. سلام خسته نباشید
  من 3 روزه غضروف بالای گوشمو سوراخ کردم. 2 روز اول درد طبیعی داشت، امروز دردش بهتر شد ولی از بعداظهره بعد از حموم رفتن گوشم داغ کرده و تیر میکشه یکم. عفونت کرده؟

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت علاوه بر درد با قرمزی، تورم و احتمالا خروج چرک همراه است. توصیه می کنیم اصول بهداشتی را با دقت رعایت کنید. از دست زدن به گوش پرهیز کنید. گوشواره را دستکاری نکنید. روبالشی را مرتب عوض کرده و از تماس موبایل و سایر اجسام با گوش جلوگیری کنید. در ضمن شستشو و نظافت گوش با آب نمک و گوش پاک کن هم توصیه می شود. این موارد را رعایت کنید و اگر بعد از چند روز مشکل برطرف نشد یا تشدید یافت و سایر علایم عفونت هم ظاهر شد، به پزشک مراجعه کنید.

 77. سلام من 2 ماهه غضروف بالای گوشمو سوراخ کردم (توسط پزشک و با دستگاه تفنگی) روزاى اول خوب بود ولی بعد 4_5روز ورم کرد به طوریکه مجبور شدم پشت گوشواره رو در بیارم ولی بعد از یک دو روز تورم کامل بر طرف شد، الان یه هفتس گوشواره طلا انداختم تا روند بهبود سریع تر بشه ولی همچنان قرمزه و نبض داره ولی درد نمیکنه از هیچ قرص و پماد یا درمان خانگی استفاده نکردم تا الان چون فکر می کردم که این علائم برای یک دو ماه اول طبیعی باشه ولی الان خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنید لازمه به پزشک مراجعه کنم؟ روش های خانگیو امتحان کنم یا نه؟ ☹️ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   جای نگرانی وجود ندارد. موارد بهداشتی و اصول مراقبت را مطابق موارد ذکر شده در این مقاله رعایت کنید. از دستکاری کردن گوشواره هم پرهیز کنید. نظافت روزانه با آب نمک و گوش پاک کن هم موثر است. با رعایت این موارد همان قرمزی و نبض هم به سرعت برطرف می شود. فقط در صورتی که این قرمزی با درد و خروج ترشحات چرکی همراه شد، آن زمان باید به پزشک مراجعه کنید.

 78. سلام خسته نباشید من گوشم رو ۶ روزا پیرسینگ کردم بعد مشکلی نداشتم یه کمی ترم داشت که خوب شده بود امروز یه ذره دوباره پشت پیرسینگم ورم کرده و بعضی وقتا ورم میاد روی پشت پیرسینگم مثلا انگار پیرسینگم پشتش افتاده البته من هم با محلول اب نمک شست شو میدم هم از انتی بیوتیک (قرص) استفاده از پماد هم یه کم استفاده میکنم چیکار کنم زودتر خوب بشه

  1. سلام دوست عزیز
   در بیشتر موارد تورم در روزهای اول بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است و به مرور از بین می رود. از طرفی هر تورمی هم نشان دهنده عفونت پیرسینگ نیست. بنابراین برای تشخیص قطعی باید توسط پزشک معاینه شوید.

 79. سلام من نزدیک یک هفتس دکمه گوشمو سوراخ کردم درد زیادی نداره عفونتم نکرده ورمشم خوابیده ولی گوشوارش اذیتم میکنه نمیتونم الان عوضش کنم؟ و اینکه غضروف بالای گوشمم اندازه یه نقطه برامده شده بود توش خون جمع شده بود خاروندمش انگار ترکید خون اومد

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است گوشواره را تا زمان بهبودی کامل زخم عوض نکنید. اما اگر گوشواره خیلی اذیت می کند، توصیه می کنیم با پیرسینگ کار یا متخصص پوست که عمل پیرسینگ را برای شما انجام داده مشورت کرده و در صورت تایید ایشان از یک گوشواره با قطر میله کوچکتر استفاده کنید.
   درباره زخم هم اگر مشکل فقط در همان یک نقطه است، مشکلی نیست. توصیه می کنیم اطراف آن نقطه را با آب نمک و گوش پاک کن نظافت کرده و از دست زدن به آن پرهیز کنید.

 80. سلام من حدود ۴ روزه غضروف گوشم رو سوراخ کردم و گوشم ورم کرد و قرمز شد چون فکر میکردم بخاطر گوشوازه باشه درش اوردم و نخ انداختم تو گوشم و همش ازش خونابه میاد ولی همش پماد جنتامایسین میزنم میخواستم با اب و نمک تمیزش کنم انا مادرم بهم گفت اب بهش نخوره بهتره میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود گوشواره داخل سوراخ باقی می ماند تا سوراخ تنگ نشود. به علاوه گوشواره اگر از جنس طلا باشد، روند بهبود زخم را سرعت می دهد.
   شستشو با آب نمک برای درمان عفونت مشکلی ندارد. توصیه می کنیم چند روز این کار را انجام دهید ولی اگر پس از این مدت مشکل برطرف نشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

 81. سلام من نزدیک یک ماهه غضروف بالای گوشمو سوراخ کردم ولی این چند وقت خیلی میخارید بعد انگار یه جوری بود زیرش مثل جوش زده بود بیرون بعد ک خاروندمش خون اومد میشه بگید چیشده و چیکار باید بکنم 🙁

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما ممکن است حساسیت به پیرسینگ یا عفونت باشد.
   بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را معاینه کرده و مشکل را به صورت دقیقا تشخیص دهد.

 82. سلام من. و روزه گوشم رو سوراخ کردم هم غضروف هم پایین گوشم رو ورم داره و قرمزه از پماد جنتامایسن استفاده می کنم قبلش هم با پد الکلی تمیز می کنم
  عادی هست؟ یا نه و این که درد دارم خیلی

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پد الکلی را توصیه نمی کنیم. به جای این کار از شستشو با آب نمک استفاده کنید. پماد جنتامایسین هم برای درمان عفونت گوش مناسب است. البته اگر پس از چند روز استفاده از این روش مشکل برطرف نشد، توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید.

 83. سلام من یک هفتس گوشمو سوراخ کردم درد نداره فقط جای سوراخ یکم سفت شده. طبیعیه؟ به مرور زمان حل میشه؟
  در ضمن با سوزن گوشمو سوراخ کردم و الان نخ داخلشه مرتب هم از پماد تتراسیکلین استفاده میکنم. کی میتونم گوشواره بکنم داخلش؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   این موضوع در هفته های ابتدایی بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است.
   در مورد قرار دادن گوشواره، بهتر است بلافاصله بعد از سوراخ کردن گوش و به جای گذاشتن نخ از گوشواره استفاده می کردید. البته در انتخاب جنس گوشواره دقت کرده و اگر به فلز خاصی حساسیت دارید، از آن استفاده نکنید.

 84. سلام من حدودا ۴ یا ۵ ماهه که غضروف گوشمو سوراخ کردم و الان اطرافش باد کرده اما هیچ چرک یا خونی ازش خارج نمیشه و از پماد تتراساکلین هم استفاده میکنم اما بادش چندان خوب نشده به نظرتون عفونته یا گوشت اضافه؟

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت غضروف گوش با علایمی نظیر درد، قرمزی در اطراف سوراخ، تورم و خروج چرک همراه است. بنابراین اگر اطراف سوراخ گوش فقط متورم شده و سایر علایم وجود ندارد، احتمالا مشکل گوشت اضافه است. با این وجود توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کرده تا مشکل شما به صورت دقیق تشخیص داده شود.

 85. سلام من تازه 5 روزه گوشمو سوارخ کردم امروز خیلی گوشم درد میکرد وقتی خاستم گوشواره رو دربیارم که پماد بزنم چون حساسست دارم دیدم گوشواره درنمیاد و درد خیلی زیادی داره از طرفی نمیخام گوشم بسته بشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می کنیم گوشواره را تا چند هفته بعد از سوراخ کردن گوش و بهبودی کامل زخم در نیاورید. اما در صورتی که گوشواره دورن گوش گیر کرده و درد دارد، بهتر است به فرد متخصص (پیرسینگ کار حرفه ای یا پزشک متخصص) مراجعه کرده و از ایشان کمک بگیرید.

 86. سلام خسته نباشید م ی هفتس گوشمو سوراخ کردم درد داره تورم و قرمز نشده فقط درد میکنه این دردش تا کی ادامه داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   درد تا چند هفته بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است. این درد به مرور کاهش یافته و از بین می رود.

 87. سلام من حدودا ۲ ساله که گوشم رو سوراخ کردم و الان یهو متوجه شدم جای پشت سوراخ گوشم ورم کرده و مثل یه خالِ بزرگ گوشتی و سفت شده.
  و هرچی سعی کردم با سوزن اونو هی باز کم تا عفونت هاش ازش خارج بشه اصلا موفق نشدم چون خیلی سفت شده.
  توی این شرایط کرونا هم میترسم به پزشک مراجعه کنم اما واقعا نمیدونم چکار کنم .ممنون میشم منو راهنمایی کنید چون واقعا خیلی بدشکل شده .

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما به احتمال زیاد گوشت اضافه در پشت گوش است. شدت و درمان این عارضه در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی موارد مشکل به شکل طبیعی درمان شده و در مواردی نیاز به تزریق دارو، لیزردرمانی یا جراحی است. این که شدت عارضه و روش درمان برای شما چگونه است، پس از مشورت با متخصص پوست یا جراح زیبایی تعیین می شود.
   اگر از مراجعه به پزشک ترس دارید، می توانید از سایت های مشاوره آنلاین پزشکی مثل سایت drsaina استفاده کنید.

 88. سلام من چند ماهه غضروف گوشم رو سوراخ کردم اما به خاطر اینکه گوشوارم خیلی تنگ بود به گوشم فشار اورد و عفونت کرد الان ۴ هفتس همش پماد میزنم اما تغییری نکرده فقط با یخ کمی کوچیکتر شده میشه راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   درمان عفونت غضروف گوش کمی زمانبر است و حتما باید تحت نظارت پزشک باشد. به همین جهت توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کرده و اجازه دهید ایشان روند درمان را پیگیری کنند.

 89. سلام من حدود ۳ روزه پیرسینگ انگشت زدم و الان احساس قرمزی و کمی درد میکنم میخوام بدونم باید چیکار کنم تا مشکلم برطرف بشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   تورم همراه با درد، قرمز و خروج چرک از اطراف زخم نشانه های اصلی عفونت پیرسینگ انگشت هستند. اگر این علائم را دارید، احتمال عفونت وجود دارد. در این شرایط اطراف زخم را با محلول آب نمک و یک گوش پاک کن نظافت کنید. به علاوه در اولین فرصت به دکتر مراجعه کرده و به تجویز ایشان عمل کنید. زیرا عفونت پیرسینگ انگشت در موارد حاد ممکن است به پس زدن جواهر پیرسینگ و آسیب به بافت پوست منجر شود.

 90. سلام من ۱ ماه ۱۵ روز هست که گوشام رو سوراخ کردم از اونموقع هم کرم میزدم تا عفونت نکنه و جا باز کنه .گوشامم گوشتی هستن و به سختی سوراخ باز میکنن. به فلز هم حساسیت دارم. گوشواره ای که دکتر برام انداخته بود خیلی خوب بود و ضد حساسیت بود. اما ۵ روز پیش گوش سمت راستم باد و عفونت کرده بود. فرداش رفتیم دکتر ترشحات رو پاک کردن و یک پماد معمولی دادن.گوشواره های نقره انداختم. دیروز از درد نتونستم بخوابم چون اونیکی گوشمم این وضعیت رو پیدا کرده مجبور شدم گوشواره های طلا بندازم گفتم شاید علتش حساسیت باشه ولی من معمولا به نقره حساسیت نمی دادم. میشه راهنماییم کنین چی کار میتونم انجام بدم که از این وضعیت خلاص بشم؟ من تاحالا ۳ بار گوش سوراخ کردم و هر بار اینطوری شده. ضمنا من هر بار دستامو میشستم و کرم میزدم. دستام کاملا تمیز بودن.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا علایم عفونت و حساسیت به هم نزدیک هستند و احتمال اشتباه در تشخیص وجود دارد. توصیه می کنیم به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرده تا مشکل به صورت دقیق تر تشخیص و درمان شود.

 91. سلام دوباره ،من گفته بودم آبسه کوچیک دراومده اولش درد نداشت اماازصبح درد داره در جا هم کنده میشه خون میاد دکتر رفتم گفت عفونت کرده وپماد باکتروماد بهم تجویز کرد به نظرتون خوب لطفاراهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   پماد باکتروماد هم برای عفونت های پوستی مناسب است و تجویز می شود. توصیه می کنیم این دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. در ضمن دوباره تاکید می کنیم که رعایت موارد بهداشتی (مثل دست نزدن به سوراخ گوش) هم فراموش نشود.

 92. سلام،من دوهفته گوشمو سوراخ کردم دردش بهتر زیاد درد نمیکنه ولی امروز متوجه شدم یه آبسه کوچیک پشت گوشم کنار جایی که سوراخ کردم دراومده علتش چیه ؟ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است عفونت باشد. پیشنهاد می کنیم موارد بهداشتی را با دقت رعایت کرده و اطراف سوراخ گوش را به صورت روزانه با آب نمک نظافت کنید. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد یا شدید شد، با دستور پزشک از پماد استفاده کنید.

 93. سلام
  من نزدیک هفت یا هشت ماهع که گوشمو سوراخ کردم
  اما تا گوشواره هامو در میارم بسته میشه و گوشواره بزور میره توش
  چند روز پیش واسه عکس گرفتن مجبور شدم دوساعتی گوشوارمو در بیارم وقتی خواستم بزارم بزور رفت تو و‌خون اومد ازون موقع یکم موقع خواب یا اینکع بش دست میزدم درد میکرد الان ک‌نگا میکنم پشتش باد کرده و قرمز شده
  همین اتفاق واسه سوراخ قبلی گوشم افتاده بود اما اون بدتر بود طوری ک مجبور شدم گوشواررو در بیارم بزارم بسته شه خیلی چرک میومد سیاه شده بود و درد میکرد حالا ک بسته شده پشتش یع چیز سفته نمیدونم چجوری بگم انگار یه چیزی داخلشه این واسه سوراخ دوم گوش راستمه اما اینی ک الان دارم میگم واسه سوراخ سوم سمت چپ گوشمه
  باید چیکار کنم؟
  میترسم اینم اینجوری بشه.

  1. سلام دوست عزیز
   در برخی از افراد با خارج کردن گوشواره حتی برای مدتی کوتاه، سوراخ گوش تنگ می شود. پس برای این مشکل راه حلی وجود ندارد.
   اما برای درد و تورم؛ احتمالا مشکل عفونت است و باید خیلی سریع کنترل و درمان شود. با توجه به مشکل مشابه که در سوراخ دیگر داشتید، پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. در ضمن از دست زدن به گوش پرهیز کرده و روبالشی را مرتب تعویض کنید. همچنین نظافت روزانه سوراخ گوش با آب نمک هم مفید است.

 94. سلام ، من ۵ روز هست که گوشم رو سوراخ کردم(غضروف( و نه هیچ قسمتی که سفید شده باشه یا جوش های قرمز و هیچ چیزی از این قبیل وجود نداره . فقط سوراخ گوش سمت راستم باد داره و درد میکنه اما سمت چپ کاملا خوبه . و به توصیه پزشک هم از پماد تتراسایکلین استفاده میکنم و از نظر چرخیدن هم اوکی هستن و نچسبیدن اما بادش و دردش خیلی اذیتم میکنه . لطفا راهنمایی کنین ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت معمولا با قرمزی همراه است. پس اگر این علائم وجود ندارد، مشکل عفونت نیست. در ضمن درد و تورم در روزهای اول بعد از سوراخ کردن ممکن است طبیعی باشد. بنابراین بهتر است چند روزی صبر کرده و فقط به دستور پزشک عمل کنید. همچنین نکات بهداشتی را به دقت دنبال کرده و سوراخ گوش را مرتب نظافت کنید.

 95. سلام من۴هفتس که غضروف ولاله گوشاموسوارخ کردم والان خوب شدن ولی پشتشون یه دایره ای سفیددراومدمیخوام ازداروهای خونگی استفاده کنم اگه گیشه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مشکل با قرمزی اطراف سوراخ و درد همراه است، احتمال عفونت وجود دارد. در این شرایط باید سوراخ گوش را دو مرتبه در روز با آب نمک شستشو دهید.
   اما اگر این علایم وجود ندارد، توصیه می کنیم برای تشخیص قطعی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

 96. سلام خسته نباشید من چند بار گوشمو سوراخ کردم داخل بچگی و جاش مونوده منم یه روز رفتم خودم سوراخش کردم هیچ مشکلی نداش تااینکه دوهفته تقریبا گول گوشمو دراوردم بعد یکم بسته شد باز بازش کردم و حالت ابی از گوشم سوراخ میشه جدی نگرفتم خوب شد حالا چند روزه از یه گوشم یکم اب میاد میشه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   از دست زدن و تحریک سوراخ گوش پرهیز کنید. و برای معاینه دقیق تر و درمان به پزشک مراجعه کنید.

 97. سلام خسته نباشید.من یک هفته هست گوشمو سوراخ کردم غضروف گوشمو با دستگاه سوراخ کردم وبه بدلیجات حساسیت داشتم گوشواره دراوردم و طلا انداختم بازم اذیت بودم دراوردم الان نخ توی گوشم هست ولی چسبیده به گوشم و اصلا تکون نمیخوره خیلی اذیتم خیلی درد داره تورو خدا راهنمایی کنید???

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می کنیم از هر گونه اقدام خانگی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید. البته تا زمان مراجعه به پزشک از دست زدن به سوراخ گوش پرهیز کرده و آن را به کمک شستشو با آب نمک، تمیز نگه دارید.

 98. سلام ،من ۵روز گوشمو سوراخ کردم یه گوشم دردش کمه روبه بهبود ولی یه گوش دیگم وقتی به چیزی میخوره درد میکنه احساس میکنم یکم هم ورم داره به نظرتون عفونت کرده؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به این که در چند روز اول بعد از سوراخ کردن گوش قرار دارید، ممکن است تورم و درد به دلیل آسیب به بافت گوش بوده و عفونت نباشد. زیرا عفونت معمولا با درد، قرمزی، تورم و خروج چرک از اطراف سوراخ همراه است. با این وجود بهتر است موارد بهداشتی را رعایت کرده و گوش را به صورت روزانه با آب نمک نظافت کنید.

 99. سلام خسته نباشین
  من‌گوشامو با سوزن سوراخ کردم اوایل درد میکرد الان نخ گوشمه و درد میکنه
  گوشواره گوشم نمیشه چیکا باید بکنم خیلی درد کشییدم میترسم گوشم نشه و بیهودع درد کشیدع باشم ممنون میشم کمکم کنیم

  1. سلام دوست عزیز
   باید از ابتدا گوشواره داخل گوش قرار می دادید تا هم سوراخ تنگ نشود و هم روند بهبودی سریعتر انجام شود. در حال حاضر اولا توصیه می کنیم موارد بهداشتی را به دقت رعایت کرده و سوراخ گوش را نظافت کنید تا عفونت درمان شود. در صورتی که درد ادامه دار بود، حتما به یک پزشک مراجعه کنید.
   درباره تنگ شدن سوراخ گوش و این که امکان قرار دادن گوشواره وجود ندارد، بهتر است با یک پیرسینگ کار متخصص مشورت کنید.

   1. سلام دیروز امتحان کردم ب راحتی گوشواره گوشم شد?
    بدون اینکه حتی دردی بکشم خودمم باورم نمیشد ولی شد خیلی راحت گوشم شد

 100. سلام من گوش دخترمو تابستون سوراخ کردم ولی هنوزم گوشش چرک میاد گوشوارشو الان عوض کردم وطلا انداختم ولی بازم پوسته میشه وچرک میاد راهنمایی میکنید ویه سوال اینکه اگ نمک یددار باشه مشکلی پیش میاد

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است نمک بدون ید استفاده کنید. اگر دسترسی ندارید، محلول سالین از داروخانه تهیه کرده و از آن استفاده کنید.
   علاوه بر نظافت روزانه، رعایت بهداشت گوش هم مهم است. مثلا دست زدن به سوراخ گوش، بازی کردن با گوشواره یا تماس گوش با روبالشی آلوده می تواند باعث تداوم عفونت شود. پس این موارد را هم برای بهبودی سریع تر در نظر داشته باشید.
   در نهایت اگر مشکل عفونت سوراخ گوش طولانی یا حاد شده است، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

 101. سلام .
  من تقریبا شش ماهه که لاله ی گوشَمو سوراخ کردم . ولی الان گوش سمت راستم دور سوراخش یکم قرمز شده و وقتی گوشوار رو توش میچرخونم درد میکنه .
  اگه میشه لطفا کمکم کنید
  ببخشید یادم رفت بگم بعضی وقت هاهم از پوماد استریل چشمی زیروویت استفاده میکنم ،این پوماد بد نیست استفاده میکنم
  راستی اینو یادم رفت بگم من خودم توی خونه گوشمو سوراخ کردن حتی خیلی هم بهداشتی

  1. سلام دوست عزیز
   سوراخ کردن غضروف لاله گوش بسیار حساس است و احتمال عفونت حتی 6 ماه بعد از سوراخ کردن هم وجود دارد. توصیه می کنیم سوراخ گوش را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید. از دست زدن به گوشواره یا چرخاندن آن پرهیز کرده و موارد بهداشتی را با دقت رعایت کنید.
   درباره استفاده از پماد استریل چشمی هم این کار را توصیه نمی کنیم. همان شستشو با آب نمک برای نظافت کفایت می کند.
   در نهایت اگر مشکل عفونت پس از چند روز حل نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 102. چند وقته گوشمو سوراخ کردم الان پشت گوشم خونی شده بعد لخته شده خشک شده مثل زخم الان چیکار باید کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر فقط زخم و خونریزی وجود داشته و علایم دیگر عفونت نظیر تورم، درد، قرمزی و خروج چرک مشاهده نمی شود، جای نگرانی نیست. بهتر است اطراف سوراخ را نظافت کرده و موارد بهداشتی (مطابق دستور همین مقاله) را به دقت رعایت کنید.

 103. سلام من۳هفتس که لاله وغضروف هردوگوشاموسوراخ کردم والان هیچ دردی نداره فقط وقتی میخوام دورش روتمیزکنم خون ویه چیزسفیدازشون درمیادوالان ورم کردم وهفته‌ی اول براشون پمادبتاماتازن استفاده کردم والان دارم پمادتتراسکلین براشون استفاده میکنم لطفاراهنماییم کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   روزانه دو مرتبه پیرسینگ گوش را با محلول آب نمک شستشو دهید. در صورتی که پس از چند روز مشکل برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 104. سلام من یه هفتس که لاله هردوتا گوشمو دوتا سوراخ کردم، ورم ، قرمزی یا ترشح خاصی نداره، فقط یه مقدار میخاره و درد میکنه، امروز هم یکی از سوراخ ها یه مقدار خون ریزی داشت
  مشکلی داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   این علایم در هفته های ابتدایی بعد از سوراخ کردن طبیعی است. توصیه می کنیم از دست زدن به گوش و دستکاری گوشواره پرهیز کنید. موارد بهداشتی و نظافت پیرسینگ را هم با دقت رعایت کنید.

 105. سلام. من دو هفته میشه غضروف گوشم سوراخ کردم..
  پشت استخان‌گوشم یه چیز سفت انگار غده دراومده چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال گوشت اضافه وجود دارد. برای تشخیص بهتر و درمان، به پزشک مراجعه کنید.

 106. سلام
  من گوشم سوراخ کردم الان یک سه هفته ای میشه یکی از گوشام کنار پرسینگ بالای گوشواره دونه زده هم جلو هم عقب یک راهکار بهم بگین لطفا

  1. سلام دوست عزیز
   دانه ها احتمالا به دلیل عدم رعایت بهداشت در زمان سوراخ کردن گوش یا بعد از آن ایجاد شده است. بهتر است از دست زدن به آنها خودداری کرده و گوش را روزانه با محلول سالین شستشو دهید. استفاده از الکل یا آب اکسیژنه را هم اصلا توصیه نمی کنیم. اگر دانه ها پس از چند روز بهبود نیافت، می توانید با نظر پزشک از پمادهای موضعی استفاده کنید.

 107. سلام من ۴ماه پیش غضروف گوشم رو سوراخ کردم.همه مراقبتا هم انجام دادم به طور کامل.هیچ علائمی از عفونت ندارم‌.ولی درد داره.به تازگی هم گوشوارش رو عوض کردم و یه مقدار خون اومده.انگار زخمش تازست.این دردی ک داره نرماله؟(با لمس گوشواره درد میگیره)

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی درد و مشکلات سوراخ کردن غضروف گوش بیشتر از نرمه گوش است. ولی اگر درد طولانی شده و از بین نمی رود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا گوش شما معاینه شده و در صورت نیاز داروی مناسب تجویز شود.

 108. سلام من گوشمو دیروز گوشواره انداختم و یکی از سوراخا که گرفته بود عفونت کرد با آب و نمک عفونت رفع شد گوشواره هامو که در آوردم دیروز الان توی سوراخ گوشم احساس میکنم ی چیز گرد غده ای شکل وجود داره و سوراخ گوشم گرفته
  میشه راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   این مشکل شاید (برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید) ناشی از کیست های داخلی بافت گوش باشد. این کیست ها در بیشتر موارد به صورت طبیعی و پس از مدتی برطرف می شوند. فقط دقت کنید که هرگز نباید غده را فشار داده یا دستکاری کنید. چند روز کاری به آن نداشته باشید، اگر پس از این مدت مشکل رفع نشد، به پزشک مراجعه کنید.

 109. سلام من ۵ روزه گوشامو سوراخ کردم، گوش سمت راستم از دیشب ورم‌کرده و به شدت دو روزه میخاره از روز اولم بهش پماد انتی بیوتیک زدم ولی خیلی ورم کرده

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک را بدون تجویز پزشک اصلا توصیه نمی کنیم. به جای آن بهتر است از شستشوی آب نمک استفاده کرده و اگر بعد از چند روز مشکل برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

 110. سلام شبتون بخیر
  من الان حدود ۳ ماه میشه غضروف گوشم رو سوراخ کردم اما الان چن روزی میشه گوشم ورم کرده انگار جوش زده اما قرمز نیست از آب و نمکم چن وقت استفاده کردم اما گوشم بدتر خشک تر شد انگار
  چه نظری دارید شما

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است خشکی به دلیل استفاده از الکل یا صابون باشد. همچنین با توجه به علایمی که می فرمایید، احتمال دارد مشکل شما چیز دیگری غیر از عفونت باشد. پیشنهاد می کنیم به پزشک مراجعه کنید تا گوش شما معاینه شود.

    1. سلام دوست عزیز
     برای تشخیص قطعی مشکل و درمان آن، حتما باید نزد پزشک متخصص معاینه شوید. از آنجایی که ما در مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ تخصص و صلاحیت لازم برای این کار را نداریم، بهتر است برای معاینه دقیق تر و رفع مشکل با افراد متخصص مشورت کنید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم از اپلیکیشن های مشاوره آنلاین پزشکی استفاده کنید. یک نمونه از این اپلیکیشن ها را می توانید از طریق لینک زیر دانلود و روی گوشی خود نصب کنید:
     https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teleyar.teleyare.hospitel

 111. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من تمام راهکارهای شما و نظرات رو خواندم اما به جواب سوالم نرسیدم
  ببخشید من حدود سه هفتست گوشمو سوراخ کردم دیشب متوجه شدم دور سوراخ گوشم گوشت اضافی هستش تا اینکه سایت شما رو مطالعه کردم و یک بار با آب و نمک گوشم رو شستشو دادم امروز صبح متوجه شدم که اون محلی که گوشت اضافه آورده بود شدیدا زخم شده
  نمیتونم به دکتر مراجعه کنم
  میشه راهنماییم کنین خیلی نگرانم
  البته این سوراخ دوم هست

  1. البته یک هفته بعد از پرسینگ گوشم عفونت کرده بود و زخم شده بود برا همین گوشواره رو در آورده و نخ انداختم . گوشواره های پرسینگم مناسب نبودن چون از روز اول کاملا زنگ زده بودن و تغییر رنگ داده بودن
   هر راهکاری رو برای درمان گوشم انجام دادم ولی جواب نمیده . کلافه شدم اگر نخ رو از گوشم در بیارم و ریگه سوراخ گرفته شه مشکل حل میشه چون واقعا اذیت میشم
   ببخشید زیاد سوال میکنم اگر عفونت گوشم شدید باشه باید به دکتر مراجعه کنم ؟ دکتر عمومی ؟
   من از پماد آد و تترا هم استفاده کردم و هیچ تاثیری نداشته گوشم رو با الکل هم ضدعفونی کردم گوشواره های پرسینگ هم بدل بوده

   1. سلام دوست عزیز
    برای مراقبت از پیرسینگ گوش چند نکته ضروری است. اول اینکه حتما از یک گوشواره مناسب استفاده کنید. گوشواره مناسب دو ویژگی دارد: جنس آن حساسیت زا نباید (ترجیحا طلا باشد) و اندازه آن بیش از اندازه بزرگ یا کوچک نباشد. نکته دوم اینکه این گوشواره تا زمان بهبودی کامل زخم درون سوراخ بماند. نکته سوم اینکه استفاده از الکل به هیچ عنوان مناسب نیست و استفاده از پماد آنتی بیوتیک هم فقط باید با نظارت پزشک باشد. احتمال مشکل شما به دلیل رعایت نکردن این نکات ایجاد شده است.
    اما برای درمان، اولا توصیه می کنیم گوشواره را خارج نکنید. دوما مصرف الکل و پماد را قطع کرده و فقط از آب نمک برای شستشو (یک یا دو مرتبه در روز) استفاده کنید. و در نهایت اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد، به پزشک عمومی یا متخصص پوست مراجعه کنید.

     1. سلام دوست عزیز
      بهتر است از گوشواره طلا استفاده کنید. البته در زمان گذاشتن گوشواره به یک نکته دقت کنید. اینکه ممکن است سوراخ گوش کمی تنگ شده باشد. پس مراقب باشید که در اثر گذاشتن گوشواره، سوراخ گوش دوباره زخم نشود.

 112. من حدود ۱هفته است گوشم وسوراخ کردم الان خیلی متورم شده پمادمافناید استفاده میکنم اصلا تاثیری نکده در ضمن خیلی چرک داره نمتونم سرم و رو بالش بزام ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. سلام دوست عزیز
   اول توصیه میکنیم از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک نظیر پماد مفناید بدون تجویز پزشک پرهیز کنید. دوم توصیه میکنیم از آب نمک برای شستشوی روزانه پیرسینگ گوش استفاده کنید. در صورتی که عفونت بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 113. سلام خسته نباشید
  من یک هفتس که گوشمو پیرسینگ زدم
  ولی الان دیدم که گوشم بالاش روی غضروف ورم کرده و قرمز شده
  اشکالی نداره گوشمو بجز اینکه با سرم شستشو میشورم باالکل هم ضدعفونی کنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟
  بعد یه سوال دیگه؟
  همزمان در روز میشه دو مرتبه از پماد تترا و ویتامین آ استفاده کرد؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از الکل را توصیه نمی کنیم. زیرا روند بهبود و التیام زخم را کند می کند. درباره استفاده همزمان از پماد آنتی بیوتیک و ویتامین آ فقط طبق نظر پزشک عمل کنید. استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک را هم توصیه نمی کنیم.

 114. سلام من گوشمو چهارماهه سوراخ کردم بد الان خیلییی ترشح میده اصن خیسه خیس میشه ترشح جامدم میده خیلی زیاد بد رگای زیر گوشامم سفت شده اندازه ی گردی برامده شده دست ک میزنی قشنگ برامدس و درد میکنه خیلی میترسم میشه لطفا راهنمایی کنین الان من گوشواره هارو دربیارم؟پماد موپیروسینم میزنم ولی فایده نداره از طرفیم دوست ندارم ببندمشون چیکار کنم الان باید ببندمش؟

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که سوراخ گوش عفونت می کند، بهتر است گوشواره را خارج نکنید. زیرا احتمال بسته شدن زخم و باقی ماندن عفونت وجود دارد. اما برای درمان؛ با توجه به اینکه عفونت طولانی شده است، توصیه می کنیم از هر گونه اقدام خانگی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید. در این موارد پزشک با تجویز داروی خوراکی یا پماد آنتی بیوتیک مشکل را برطرف می کند.

 115. و ببخشید من زیاد سوال میپرسم ولی گوشوارم واقعا اذیتم میکنه مخصوصا موقع خواب. میشه درش بیارم جاش نخی چیزی بندازم؟ یا بهتره دست نزنم؟ 🙁

  1. سلام دوباره
   وظیفه ما پاسخگویی به شماست
   اما درباره سوال؛ بهتر است تا زمان بهبودی کامل، گوشواره پیرسینگ را خارج نکنید. زیرا خارج کردن گوشواره قبل از سپری شدن دوره بهبودی، احتمال عفونت را افزایش می دهد. توصیه می کنیم به گونه ای بخوابید که گوش سوراخ شده روی بالش نباشد. در ضمن بهتر است روبالشی را زود به زود عوض کنید تا از عفونت پیشگیری شود.

 116. خیلی ممنون از راهنماییتون. فقط این که روزی یه بار از محلول آب نمک استفاده کنم کافیه؟ و اگه نمک یددار باشه عیبی داره؟ 🙁 آخه نمک بدون ید پیدا نمیکنم.

  1. سلام دوباره
   می توانید روزی دو مرتبه گوش را با آب نمک شستشو دهید. بهتر است از نمک بدون ید برای این کار استفاده کنید. اگر دسترسی ندارید، می توانید محلول های سالین آماده را از داروخانه تهیه کرده و از آن برای شستشوی گوش استفاده کنید.

 117. سلام من چهار روزه هم نرمه گوشامو سوراخ کردم هم بالاترین قسمت گوشامو. به توصیه پزشک از همون اول روزی دو سه بار ویتامین ‌A میزدم ولی امروز هم گوشم قرمز شده هم پشت هردوتا گوشم یه برآمدگی غده مانند اندازه نخود دراومده. مقداری درد و سوزش هم دارم. عفونته؟ باید چی کار کنم؟ برم دکتر؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   شما علایم عفونت سوراخ گوش را دارید ولی برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید تا گوش شما معاینه شود. البته در موارد خفیف عفونت می توان به کمک شستشو با آب نمک (مطابق دستور همین مطلب) عفونت را در خانه درمان کرد. در صورتی که پس از چند روز استفاده از آب نمک علایم کاهش نیافت، می توانید به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 118. وقت بخیر من نزدیک بهر3 هفته هست زبانه گوشم رو پرسینگ کردم و چند روز میشه داره عفونت میکنه و احساس میکنم کنار پرسینگ داره گوشت اضافه در میاره مثل جوش

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان عفونت پیرسینگ گوش بهتر است روزانه گوش را با محلول آب نمک و دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. اگر مشکل بعد از چند روز حل نشد، به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان آنتی بیوتیک مصرف کنید.
   در مورد گوشت اضافه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا اولا مشکل به صورت قطعی تشخیص داده شده و بعد مراحل درمان آغاز شود.

 119. سلام خسته نباشید من یکساله گوشم رو سوراخ کردم یک بار عفونت کرد گوشواره طلا انداختم تا الان ولی الان یه کم درد گرفته یه کم هم چرک میکنه پشت گوشم هم برآمده اس کلا اینجوریه که یه چند وقت خوبه بعد یه مدت چرک میکنه درد میگیره بعد دوباره خوب میشه بعد چند وقت باز درد میگیره میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است اندازه گوشواره برای سوراخ گوش بزرگ باشد. یا اینکه شما به طلا حساسیت داشته باشید. پیشنهاد می کنیم گوشواره خود را عوض کنید. به علاوه برخی از افراد بیشتر از سایرین مستعد عفونت هستند. در این شرایط بهتر است موارد بهداشتی را با دقت بیشتری دنبال کنید.

 120. سلام من ۱ سال پیش غضروف گوشمو سوراخ کردم هر وقت گوشواره میندازم درد میکنه هر وقتم در بیارم عفونت میکنه چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   شاید به گوشواره حساسیت داشته باشید. در این صورت با استفاده از گوشواره ضدحساسیت و یا گوشواره طلایی مشکل حل می شود.

 121. سلام خسته نباشید
  من 6 روزه گوشمو سوراخ کردم دستم که میخوره یا شال چیزی خیلی درد میکنه شباهم موقع خواب. گوشواره هم تکون میدم درد داره
  چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   مقداری درد بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است. توصیه می کنیم سوراخ گوش را با آب و نمک شستشو دهید. از دست زدن به گوش یا تکان دادن گوشواره پرهیز کرده و روبالشی را مرتب عوض کنید. در صورتی که پس از چند روز درد کاهش نیافت یا تشدید شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 122. سلام
  من غضروف گوشمو ب روش خانگی و بهداشتی سوراخ کردم
  الان دو ماه و نیم گذشته و پشت گوشم مثل سنگ شده و سیاه شده
  چکار باید بکنم؟
  خیلی خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   پیرسینگ غضروف گوش بسیار حساس است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. درباره مشکل شما، پیشنهاد می کنیم فورا به پزشک مراجعه کرده و از هر گونه درمان خانگی پرهیز کنید.

 123. سلام من سه روزه قسمت نرمه گوشم سوراخ کردم و دیروز گوشواره مخصوص را عوض کرده و گوشواره طلا انداختم الان دیدم سمت راستم متورم شده اندازه یک نخود ممکنه عفونت باشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   تورم فقط علامت عفونت نیست. اگر تورم با درد، سوزش و قرمزی همراه است، سوراخ گوش عفونت کرده است. پیشنهاد می کنیم اصول بهداشتی و نظافت پیرسینگ گوش را با دقت دنبال کرده و اگر مشکل حل نشد، به پزشک مراجعه کنید.

 124. سلام من دو روزه گوشم رو سوراخ کردم تو خونه ولییی الان هنوز خیلی درد میکنه جوری ک ب زور دست بهش میزنم میشه ببگین ک چی کار کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   گوش را روزانه با آب نمک شستشو داده و از تماس دست آلوده به آن پرهیز کنید. اگر درد بعد از یکی دو روز کاهش نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

 125. سلام وقت بخیر‌ببخشید من ۴روزه غضروف گوشم رو سوراخ کردم امروز متوجه شدم کمی باد کرده و قرمزه پماد هم بهش میزنم ایا این طبیعیه یا باید ب پزشک مراجعه کنم؟!و یا میشه کار دیگه ای خودم انحام بدم ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرمز شدن و کمی تورم تا چند روز بعد از سوراخ کردن غضروف طبیعی است. ولی اگر مشکل ادامه دار شد و با درد همراه بود، احتمالا نشانه عفونت است. توصیه می کنیم سوراخ گوش را به صورت روزانه با آب نمک شستشو دهید. از دست زدن و تماس اجسام آلوده به گوش پرهیز کرده و به طور کلی موارد بهداشتی را با دقت رعایت کنید. و در نهایت، اگر مشکل ادامه یافت و یا تشدید شد، حتما به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 126. سلام من ۲ روزه که غضروف وسط گوشمو سوراخ کردم درد میکنه پرسینگمم راحت تکون میخوره و خون پشتش جم شده ولی خون تازه نیست .
  مشگل چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد که پیرسینگ شما کمی برای سوراخ گوشتان کوچک باشد. در این مورد باید به متخصص مراجعه کنید.
   درباره درد و خون پشت پیرسینگ، این موارد در روزهای اول طبیعی است. بهتر است پیرسینگ گوش را به کمک محلول آب نمک نظافت کرده و موارد بهداشتی را با دقت و توجه رعایت کنید. در صورتی که پس از چند روز درد برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 127. من حدود دو هفته میشه که که گوشمو سوراخ کردم حدود یک هفته ی پیش گوشوارم رو عوض کردم و یه جفت گوشواره ی میخی رو جایگزین گوشواره های اولیه کردم و احساس میکنم یه مایع ای از گوشم خارج میشه که فقط اگه گوشواره رو دربیارم میتونم ببینم بوی خاصی هم نداره ممکنه عفونت باشه؟التهاب و قرمزی هم نداره

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت با التهاب، قرمزی و درد همراه است. اگر این علایم وجود ندارد، پس احتمالا پیرسینگ گوش شما عفونت نکرده است. البته بهتر بود برای تعویض گوشواره کمی صبر می کردید و اجازه می دادید که زخم گوش کاملا التیام پیدا کند. زیرا زود خارج کردن گوشواره اولیه امکان بروز عفونت را افزایش می دهد. توصیه می کنیم در مراقبت و نظافت پیرسینگ گوش خود جدی و دقیق باشید تا از عفونت پیشگیری شود.

 128. سلام وقت بخیر
  من بخش غضروفی گوش خود را حدید ۶ماه پیش سوراخ کردم و بعد از یک ماه تورم همراه بادرد در اطراف سوراخ گوشم مشاهده شد چون من به بدل حساسیت دارم و علت ایجاد عفونت هم همین بود و من بعد از چند ماه به پزشک مراجعه کردم و برایم پماد تتراسیکلین تجویز کردند.بعد از چند روز استفاده مداوم از ان پماد حتی بهبود کوچکی هم در گوش من ایجاد نشد!بعد از ان من به پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشان گوشواره رو از گوش من خارج و عفونت گوش من رو به وسیله دست و سرنگ خارج کردند برای من پماد تتراسیکلین و انتی بیوتیک تجویز کردند و الان بعد از دوروز هیچ بهبودی حاصل نشده است و گوشواره من که طلا بود هم خارج شده و سوراخ گوشم هم بسته شده است؟!
  میشه بپرسم الان باید چکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   درمان عفونت غضروف گوش نیاز به صبر و البته توجه به دستورهای پزشک دارد. بهتر است توصیه هایی که توسط پزشک به شما شده است را با دقت انجام دهید. از پمادهای تجویز شده به موقع استفاده کنید. گوش را با آب و نمک (در صورت تجویز پزشک) شستشو دهید. از دست زدن به گوش یا تماس سایر اجسام به گوش پرهیز کنید. روبالشی را به صورت مرتب تعویض کنید و به طور کلی موارد بهداشتی را با سختگیری بیشتری رعایت کنید تا عفونت گوش هر چه زودتر برطرف شود.
   اما اگر با رعایت این موارد و پس از چند روز هیچ گونه بهبودی حاصل نشد، بهتر است با یک پزشک متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید.

 129. سلام خسته نباشید
  ممنون از راهنمایی هاتون
  من غضروف گوشمو ۵ روزه سوراخ کردم ولی پشتش یه چیز سفت مثل غده هستش وقتی دست میزنم خوب احساس می کنم عفونت هم میاد می خواستم ببینم خوب میشه و اون عفونته میاد تموم میشه یا همین طوری میمونه با محلول آب نمک هم میشورمش

  1. سلام دوست عزیز
   1. به هیچ عنوان به سوراخ غضروف گوش دست نزنید!
   2. از مصرف الکل و داروها بدون تجویز پزشک اجتناب کنید.
   3. شستشو با آب و نمک را به صورت روزانه انجام دهید. در صورتی که پس از چند روز شستشو با آب و نمک، عفونت گوش برطرف نشد، با نظر پزشک از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

 130. سلام من حدودا یکسالیه گوشم سوراخ کردم یکیش خوبه ولی گوش سمت چپم دست که میزنم انگار یه چیزی توی سوراخ گوشم مثل یه غده چیکار کنن

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا مشکل شما عفونت سوراخ گوش نیست. زیرا عفونت با قرمزی، سوزش و درد در محل سوراخ همراه است. در نظر داشته باشید که غده های زیر پوست در برخی موارد به صورت طبیعی و در برخی موارد به دلیل کلوئید یا گوشت اضافی ناشی از سوراخ کردن گوش پدید می آیند. به همین دلیل توصیه می کنیم از فشار دادن و تحریک غده زیر پوست پرهیز کرده و برای تشخیص قطعی مشکل و درمان آن، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 131. با سلام من نزدیک 4ماه گوشم را سوراخ کردم و اوایل خوب بود بعد غفونت کرد و خیلی درد میکنه و انگار داخل‌ گوشم یه چیزی هست ممنون میشم راهنمایم کنید چکار کنم

  1. پاسخ کامنت:
   سلام دوست عزیز
   اولا توصیه می کنیم از دست زدن، فشار دادن و تحریک کردن سوراخ گوش پرهیز کنید. در گام دوم از دستور ذکر شده در این مقاله برای نظافت سوراخ گوش استفاده نمایید. در صورتی که علایم عفونت سوراخ گوش پس از چند روز استفاده از درمان خانگی برطرف نشد، به یک پزشک مراجعه نمایید و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 132. سلام من گوشام رو چهار روزه سوراخ کردم یک سوراخ در قسمت نرمی و یک سوراخ در قسمت قضروفی من گوشام رو یک شخص در خانه برام سوراخ کرد با نخ و سوزن و الان تویه گوشم نخ هستش من گوشم خیلی ورم کرده و قرمزه و درد داره جوری که شبا نمیتونم سرمو بزارم روی بالشت و انقدر گوشم درد داره نمیتونم نخشو تکون بدم و از پماد تتراساکلین استفاده کردم باز درد داره به نظرتون چیکار کنم؟لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود از حلقه طلا برای سوراخ ها استفاده می کردید تا روند بهبودی سریع تر باشد.
   البته درد و قرمزی در چند روز ابتدایی پس از سوراخ کردن گوش کاملا طبیعی است، ولی بازهم باید مراقب باشید که گوش عفونت نکند. توصیه می کنیم تا جای ممکن روی گوش سوراخ شده نخوابید. در ضمن از تماس دست یا سایر اجسام آلوده به گوش جلوگیری کنید. بهتر است سوراخ گوش را حداقل دو مرتبه در روز با دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. در مورد استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک هم خودسرانه عمل نکنید. مصرف این پمادها فقط باید با نظر پزشک باشد. پس اگر با وجود شستشوی زخم ها و رعایت نکات بهداشتی، مشکل برطرف نشد یا تشدید یافت، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از دارو استفاده کنید.

 133. سلام من نزدیک یک ساله گوشمو سوراخ کردم اما الان چند ماهه که یه برآمدگی پشت گوشم در اومده و چرک میکنه اما درد ندارم دو روزه گوشواره رو در اووردم طلا انداختم میخواستم راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   علایم عفونت و حساسیت به گوشواره خیلی به هم شبیه اند. عفونت معمولا با درد و سوزش همراه است. با توجه به این که درد ندارید، احتمالا مشکل شما حساسیت است. بهتر است به استفاده از گوشواره طلا ادامه داده و در صورتی که پس از چند روز مشکل برطرف نشد، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 134. سلام وقتتون بخیر
  من سه ماهه گوشمو سوراخ کردم بالای یکی از سوراخا حالت چرک مانند باد کرده و مدام خودش میترکه و دوباره تشکیل میشه امروز متوجه شدم این یکی گوشم هم داره اینطوری میشه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر این علایم در اطراف سوراخ گوش ایجاد شده است، احتمال عفونت وجود دارد. بهتر است چند مرتبه در روز گوش را با محلول آب و نمک با نسبت ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید. در صورتی که پس از چند روز مشکل برطرف نشد، باید با تجویز پزشک از قرص یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 135. سلام
  من گوشمو ی ماهی هس سوراخ کردم از وقتی که سوراخ کردم به هرچی گردنم بود یا انگشتر دستم هم حتی حساسیت نشون داده بدنم گوشمم چرک کرده
  زیر انگشترم دونه های ریز و ی چیزایی مث ابله زده ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، مشکل شما حساسیت به گوشواره پیرسینگ است که معمولا به دلیل استفاده از گوشواره بدلی یا با جنسی غیری از طلا اتفاق می افتد. پیشنهاد می کنیم به یک پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای موضعی استفاده کنید.

 136. سلام وقت بخیر من چهار روز هست که غضروف گوشمو سوراخ کردم و به دستو پزشک پماد تتراساکلین و چرک خشک کن مصرف میکنم اما گوشم همچنان قرمز هست و ورم داره و درد میکنه چیکار کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   دوره بهبودی سوراخ غضروف و همچنین درمان عفونت ناشی از آن طولانی تر از سوراخ نرمه گوش است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد.
   توصیه می کنیم داروهای تجویزی پزشک را به موقع مصرف کنید. از تماس دست یا سایر اجسام به گوش جلوگیری کنید و روبالشی را به صورت روزانه تعویض کنید.
   در صورت تشدید علایم عفونت بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

 137. سلام خسته نباشید
  گوشم رو سوراخ کرده بودم اما پشتش گوشت اضافه در اورد
  ولی با نخ بستم گوشت اضافش افتاد.اما حالا از داخل گوله شده و داره بزرگ میشه.چطوری باید برای درمانش اقدام کنم.تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   روش های مختلفی برای درمان گوشت اضافه وجود دارد که از جمله آن میتوان به تزریق داروهای استروییدی، پانسمان، کرایوتراپی، لیزر درمانی و … اشاره کرد که همگی باید تحت نظر پزشک و پس از بررسی وضعیت عارضه توسط ایشان انجام بگیرد. البته در برخی از موارد گوشت اضافه به صورت طبیعی کوچک میشود.

 138. مهدیه گراوند

  سلام من دوماه گوش مو سوارخ کردم یکی از سوراخ های گوشم عفونت کرده و ازش عفونت خارج میشه و یه دایره عفونت روشه میشه بگین چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است گوشواره را از سوراخ گوش خارج نکرده و روزانه چند مرتبه گوش را با محلول آب و نمک شستشو دهید. اگر پس از چند روز عفونت برطرف نشد، لازم است از آنتی بیوتیک استفاده کنید. برای این کار حتما با یک پزشک مشورت کرده و به تجویز ایشان عمل کنید.

 139. سلام وقت بخیر من ۲ روز هست که گوشمو با دستگاه تفنگی سوراخ کردم هم قسمت نرمه و هم غضروف گوشم رو، الان شب سومه که گوشم مثل شب اول درد میکنه و از پریشب با الکل سفید ضدعفونی کردم فقط، دردش عادیه؟ و اینکه یه راهنمایی کلی میکنید ممنونم ازتون

  1. سلام دوست عزیز
   حتما روزانه دو تا سه مرتبه گوش سوراخ شده را با محلول آب و نمک شستشو دهید. بعد از شستن هم گوش ها را با گاز یا پارچه استریل خشک کنید. از دست زدن به گوش سوراخ شده و برخورد سایر اجسام مثل موبایل و … به گوش جلوگیری کنید زیرا این اجسام ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند. روبالشی را به صورت روزانه تعویض کنید تا از انتقال عفونت پیشگیری شود. اگر پزشک پماد یا دارویی تجویز کرده، حتما به موقع و مطابق دستور مصرف کنید. از مصرف خودسرانه الکل یا سایر داروها پرهیز کنی . ترجیحا از گوشواره طلا استفاده کنید و آن را تا زمان بهبودی کامل خارج نکنید. در نظر داشته باشید که سوراخ غضروف بسیار حساس و مستعد عفونت است و نیاز به مراقبت دقیق دارد.

 140. سلام ببخشید من دوهفته هستش که گوشم رو سوراخ کردم قرمز نشده،زیاد دردهم نمیکنه ولی الان توی گوشم یه چیز سفتی هستش میشه لطفا راهنماییم کنید،چیکارش کنم از بین بره

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما نیاز به معاینه توسط پزشک دارد. ولی با توجه به شرایط امروز و شیوع ویروس کرونا، توصیه می کنیم که اگر این عارضه با درد، قرمزی، ترشحات چرکی و سایر علایم عفونت همراه نیست، خیلی نسبت به آن حساس نشوید. همچنین توصیه می کنیم اصول بهداشتی و مراقبت های بعد از سوراخ کردن گوش را با دقت و توجه رعایت کنید و از دست زدن، فشار دادن و تحریک ناحیه سفتی گوش پرهیز کنید.

 141. سلام خسته نباشیدمن یک ماه گوشم رو سوراخ کردم ولی خوب نشدن پماد هم استفاده کردم هیچ اثری نداشت وعفونت کردن پماد هم فایده نداشت انگار داخل گوشم یه چیزیه باید چکار کنم تا خوب بشه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   درمان عفونت سوراخ گوش نیاز به صبر و حوصله و البته رعایت دقیق موارد بهداشتی دارد. دست زدن به گوش، تماس اجسام خارجی مثل لباس، شال، روسری، گوشی موبایل، هندفزی، روبالشی آلوده و … می تواند باعث تشدید عفونت و طولانی شدن دوره درمان شود. اگر با وجود رعایت این موارد و شستشوی منظم گوش با محلول آب و نمک، مشکل عفونت شما برطرف نشده است، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کرده و با نظر ایشان از پماد آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده کنید.

 142. سلام من چهارشنبه هفته پیش ی چیز کوچولویی توی گوش هست اونو سوراخ کردم خیلی خوب اما الان ورم کرده گوشواره در نمیاد خیلی درد دارم لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   هر چند به صورت قطعی نمی توان بیان کرد، اما احتمالا غضروف گوش شما دچار عفونت شده است. برای رفع مشکل بهتر است روزانه چند مرتبه گوش را با محلول آب و نمک (یک چهارم قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب) شستشو دهید. همچنین در اولین فرصت با یک پزشک مشورت کرده و با نظر ایشان از دوز مشخصی از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی مثل تتراسیکلین یا جنتامایسین استفاده کنید. در ضمن در آوردن گوشواره در این شرایط که گوش شما دچار عفونت شده است، لزوما راه حل مناسبی نیست. زیرا ممکن است با در آوردن گوشواره و بسته شدن زخم، عفونت به داخل پوست راه یابد. برای خارج کردن گوشواره هم باید با پزشک مشورت کرده و پس از معاینه ایشان و در صورت لزوم، گوشواره را از گوش خارج کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   ترجیحا از گوشواره طلا استفاده کنید تا هم زخم شما زودتر التیام یابد و احتمال ایجاد حساسیت کاهش یابد.
   روزانه سه مرتبه گوش را با محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید. پس از شستن گوش را خشک کنید. برای خشک کردن از دستمال کاغذی یا حوله استفاده نکرده و به جای آن از پارچه اسریل شده یا گاز استریل استفاده کنید.
   از تماس دست، گوشی موبایل، لباس و سایر اجسام به گوش جلوگیری کنید. حتما قبل از تماس دست با گوش، دست ها را ضدعفونی کنید.
   اگر پس از چند روز رعایت موارد فوق مشکل برطرف نشد، با یک پزشک مشورت کرده و با تجویز ایشان از پماد یا داروی آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 143. سلام ببخشید من حدود ۳ ماه هست که گوشم را سوراخ کردم و غضروف گوش پیرسینگ شدم کلفت تر از ان یکی گوشم هست و پشت و جلوی زخم سیاه شده بعد از مرس و جو گفتند پیرسینگ اکسید شده در گوشم و با سرم اب نمک شست و شو سه رو اینکار را انجام میدهم اگه امکانش هست میشه من را راهنمایی کنید که چیکار انجام بدم چه پمادی استفاده کنم ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   شستشو با آب و نمک برای موارد خفیف موثر است. اگر پس از چند روز استفاده از این روش مشکل شما برطرف نشده است، باید با یک پزشک مشورت کرده و فقط با تجویز ایشان از پماد یا سایر داروها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که سوراخ کردن غضروف گوش عملی نسبتا خطرناک است که به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد. بنابراین توصیه می کنیم از درمان های خانگی و غیراصولی پرهیز کرده و در اولین فرصت با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 144. سلام. وقت بخیر من گوشم رو از بچگی سوراخ کردم . الان سوراخش خیلی کوچک هست. و گوشوار چه طلا چه بدل هم که میندازم سریع عفونت میکنه . مگر اینکه بتونم چندین روز گوشواره رو بیرون نیارم .تا گوشم خوب بشه ولی وقتی بیرون بیارم و بعد از مدتی بخوام دوباره گوشوار جدید بنداز دوباره عفونت میکنه . خودم فکر میکنم بجز حساسیت که مثل خیلی ها دارم (ولی در زمان طولانی خوب میشه )ممکنه بخاطر کوچکی سوراخش باشه . نظر شما چیه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت و حساسیت دو موضوع کاملا جدا از هم هستند که به دلیل علایم مشابه، ممکن است با هم اشتباه شوند. این دو عارضه دو تفاوت اصلی دارند. اول این که ایجاد عفونت نیازمند وجود زخم است. یعنی زخمی روی پوست یا سوراخ گوش شما ایجاد شده و با ورود میکروب و عوامل عفونت زا، سوراخ گوش عفونت می کند. اما در حساسیت به گوشواره تماس جسم با پوست کافی است و نیازی به زخم نمی باشد. تفاوت دوم این است که عفونت معمولا در محل سوراخ گوش با علایمی نظیر قرمزی، تورم و خروج چرک روی می دهد. در حالی که حساسیت ممکن است در هر نقطه ای از پوست و گوش که با گوشواره در تماس است، ایجاد شود.
   اما در مورد شما، اگر علایم فقط در محدوده سوراخ گوش ایجاد شده و پس از مدتی از بین می رود، به نظر مشکل عفونت است که به دلیل کوچک بودن سوراخ گوش و زخم شدن آن با ورود گوشواره ایجاد می شود.

 145. سلام من الان حدود4روزه که غضروف بالای گوشم رو درخانه و با یک انژیوکت سوراخ کردم و یه پرسینگ میخی صاف انداختم و همون موقع بهش تتراسایکرین و الکل و…زدم
  همون وقت یکم درد میکرد ولی خب دردش زیاد نبود الان حدود 2یا سه روز گذشته و بخاطر اینکه سوراخ گوشم تنگ نشه تصمیم گرفتم یه گوشواره ضخیم تر بهش بندازم بخاطر همین پرسینگ رو دراوردم موقع انداختن گوشواره خیلی درد گرفت و گوشواره ب سختی رفت داخل سوراخ گوشم و از موقعی ک گوشواره ضخیم رو انداختم اصلا بهش دست نزدم چون خیلی درد میگیره یکم هم قرمز شده و ورم کرده ایا طبیعیه یا عفونت کرده؟چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا گوشواره دومی که استفاده کردید، بزرگتر از سوارخ غضروف گوش شما است. از طرفی سوراخ کردن غضروف گوش کاری بسیار حساس و خطرناک است و احتمال بروز عفونت در آن زیاد است؛ به ویژه اگر در منزل انجام شود. با توجه به علایمی که می فرمایید، احتمال عفونت هم وجود دارد. توصیه می کنیم اولا از تماس دست، گوشی موبایل یا سایر اجسام آلوده به گوش جلوگیری کنید. دوما گوش را به کمک محلول آب و نمک شستشو دهید. و سوما در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

 146. سلام من ۴ روزه گوشامو سوراخ کردم بدجور ورم کرده و قرمز شده بود گوشواره هام اذیتم میکرد.در ضمن من به بدلیجات حساسیت دارم امروز مجبور شدم دربیارم طلا بندازم از بس ورم کرده نشد گوشواره طلا هم بندازم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم درد نداره فقط ورم و قرمزیش زیاده. پماد آ چشمی و الکلم زدم ولی الان ترشح زرد رنگ دارم. چکار باید کنم؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

  1. سلام دوست عزیز
   در گام اول پیشنهاد می کنیم محل سوراخ گوش را به کمک محلول آب و نمک و با توجه به دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. پیش از این کار حتما دست ها را ضدعفونی کنید. در ضمن بعد از شستشوی گوش نیز از یک گاز استریل برای خشک کردن گوش استفاده کرده و از خشک کردن گوش با حوله یا دستمال کاغذی پرهیز کنید.
   این کار را برای چند روز و هر روز چند مرتبه تکرار کنید. اگر بعد از چند روز مشکل برطرف نشد، حتما به داروخانه یا پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش استفاده کنید.

  1. سلام دوباره به شما همراه عزیز
   همانطور که در کامنت قبلی شما پاسخ دادیم، به احتمال زیاد مشکل شما همان گوشت اضافه یا کلویید است. البته برای این که مطمئن شوید، پیشنهاد می کنیم با یک پزشک متخصص مشورت کنید. البته با توجه به شیوع بیماری کرونا، توصیه می کنیم اگر برایتان مقدور است، تصویری از مشکل و ضایعه گوش خود تهیه کرده و برای یک پزشک بفرستید تا ایشان نظر قطعی را بدهند.

 147. سلام من الان 4 ماه هست گوشم و سوراخ کردم اما دور سوراخ گوشم یکم ورم کرده درد نمیکنه اما دور سوراخ گوشم یخورده ورم کرده نمیدونم گوشت اضافه هست یا یه چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید. میترسم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، احتمالا مشکل شما کلویید یا گوشت اضافه است. گوشت اضافه پیرسینگ گوش ضایعه ای است که معمولا چند ماه تا یک سال پس از سوراخ کردن گوش ایجاد می شود. این ضایعه در واقع یک برآمدی است که در اطراف زخم رشد کرده و در اغلب موارد با احساس سوزش و خارش همراه است. کلویید ممکن است به دلایل ارثی یا استفاده از گوشواره های بدلی ایجاد شده باشد. برای درمان این مشکل روش های مختلفی نظیر استفاده از پمادهای ضد کلویید، تزریق دارو، لیزر درمانی و حتی جراحی وجود دارد که البته در موارد خیلی حاد استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص و نظر ایشان از روش درمانی مناسب استفاده نمایید.

 148. سلام…
  من‌ حدودا ۴ ماه پیش لاله ی گوشم رو‌سوراخ‌کردم…
  دو تا سمت چپ و دو تا هم سمت راست…
  جایی که گوشم رو سوراخ کردم جای معتبری بود و خیلی حرفه ای بودن…
  و اینکه من هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه هفته ی پیش متوجه شدم سوراخ های گوشم از پشت یه جورایی گوشت اضافه اوردن…
  ترسیدم و سریع گوشواره هام رو در اوردم چون فکر می کردم اینجوری شده به خاطر اینکه ۴ ماه گوشوار تو گوشم بوده و‌بهش فشار اومده…
  اما این بهم کمکی نکرد و‌دیدم گوشم‌داره بسته می شه…
  دوباره گوشواره هارو کردم تو گوشم، با یکم فشار اوردن البته قبلش باید بگم گوشام‌رو‌با اب گرم ۱۰ دقیقه ماساژ دادم، بعد دوباره راه گوشم رو‌باز کردم…
  اما الان هر ۴ تا پیرسینگ‌ام یکم عفونت کرده و‌مشکلم دو تا شده…
  می شه‌لطفا راهنمایی کنین که باید چیکار کنم..؟
  و‌در ضمن باید بگم که من تو ایران زندگی نمی کنم به خاطر همین نمی تونم به راحتی پماد بخرم…
  ممنون می شم‌ اگر راهنمایی کنید…
  مرسی…

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما احتمالا کلویید یا گوشت اضافی می باشد. قبل از هر چیز توصیه می کنیم از خاراندن یا تحریک این ضایعه پرهیز کنید. به علاوه با توجه به بروز علایم عفونت، بهتر است از تماس دست آلوده یا هر جسم دیگری به گوش ها جلوگیری کنید. در گام دوم باید برای درمان آن اقدام کنید. روش های مختلفی برای درمان گوشت اضافه سوراخ گوش وجود دارد که از جمله آن می توان به پمادهای ضد کلویید، تزریق داروهای استروئیدی و یا جراحی اشاره کرد. اما این که کدام روش درمان برای شما مناسب است، باید توسط پزشک مشخص شود. بنابراین توصیه می کنیم از اقدامات خودسرانه و درمان های خانگی پرهیز کرده و فورا به یک پزشک مراجعه کنید.

 149. سلام خسته نباشید من یک هفته پیش غضروف بالای گوشم و سوراخ کردم
  بعد الان 2 روزه ورم کرده و ضربان داره اولش اصلا ورم نداشت الان ورم کرده
  عفونته؟

  1. سلام دوست عزیز
   تورم یکی از نشانه های عفونت است. توصیه می کنیم از تماس دست یا جسم آلوده با گوش جلوگیری کرده و برای درمان عفونت سوراخ غضروف گوش از شستشو با محلول آب و نمک (مطابق دستور همین مقاله) استفاده کنید. اگر پس از چند روز عفونت گوش شدیدتر شده و از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط احتمالا پمادهای آنتی بیوتیک نظیر تتراسیکلین و جنتامایسین برای شما تجویز می شود.

 150. سلام. من ۴ روزه غضروف گوشمو سوراخ کردم.گوشم خیلی خوب بود تا اینکه به تازگی قرمز شده، درد میکنه و ورم کرده طوری که مجبور شدم قفل پشت گوشواره رو باز کنم که به گوشم فشار وارد نشه. عفونت کرده یا طبیعیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   علایمی که شما بیان می کنید، به هیچ عنوان طبیعی نیست و احتمال عفونت غضروف گوش وجود دارد. پیشنهاد می کنیم در گام اول محل تورم و قرمزی را با محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در مقاله شستشو نمایید. توجه داشته باشید که قبل از این کار حتما دست ها را شسته و ضدعفونی نمایید. اگر با انجام این روش و پس از چند روز مشکل برطرف نشد، حتما برای درمان عفونت غضروف گوش با یک پزشک مشورت کنید.

 151. سلام تقریبا یک ماه پیش گوشمو سوراخ کردم الان یکی از سوراخ ها هنوز ترشحات چرکی داره و کمی ورم تتراسایکلین استفاده میکنم ترشحات میریزه بیرون این خوبه؟ پشت هر دوتا گوشم جوشای ریز زده این میتونه بخاطر سوراخ کردن گوشم باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پماد تتراسایکلین برای عفونت گوش روشی موثر است. البته ما توصیه می کنیم از روش شستشو با محلول آب و نمک (مطابق دستور همین مطلب) برای درمان خانگی عفونت سوراخ گوش استفاده کرده و اگر از این روش جواب نگرفتید، پس از مشورت با پزشک و تجویز ایشان، از پمادهای آنتی بیوتیک نظیر تتراسیکلین یا جنتامایسین استفاده نمایید. در مورد سوال دوم هم باید گفت که جوش زدن پشت گوش پس از پیرسینگ ممکن است به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی در زمان سوراخ کردن و یا واکنش آلرژیک به گوشواره و یا سوزن ایجاد شود. در مورد شما و با توجه به بروز عفونت، به نظر می رسد که جوش ها هم به دلیل تماس با جسم آلوده ایجاد شده باشد. البته جای نگرانی نیست و با رعایت اصول بهداشتی و همچنین استفاده از روش های درمانی ذکر شده برای عفونت گوش، مشکل جوش ها هم برطرف خواهد شد.

 152. سلام وقتتون بخیر
  من ۳هفته س گوشمو سوراخ کردم .هرگوشم دوتا سوراخ.سوراخ های بالایی از یک هفته پیش عفونت کردن و اطراف سوراخ ها خیلی قرمز شده و خیلی عفونت خارج میشه .قسمت های قرمز هم فرورفته شدن .اگه فقط از پماد تتراسایکلین استفاده کنم خوب میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پماد تتراسایکلین برای سوراخ گوش و همچنین استفاده از پماد جنتامایسین برای سوراخ گوش مفید است و به درمان مشکل شما کمک می کند. البته ما توصیه می کنیم که از محلول آب و نمک و مطابق توضیحات ذکر شده در همین مطلب، برای شستشوی سوراخ گوش و درمان عفونت استفاده کنید. در صورتی که با چند روز استفاده از این روش، عفونت گوش برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پماد برای عفونت گوش سوراخ شده استفاده کنید.

 153. سلام من گوشم و 4 ماه هست سوراخ کردم الان خیلی ورم کرده و ازش خون میاد وقتی دست به گوشم میزنم انگار یه چیزی داخلشه گوشواره رو دراوردم الان نمیدونم چکار کنم که گوشم خوب شه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، بهتر است از هرگونه درمان خانگی و دستکاری کردن سوراخ گوش اجتناب کرده و در اولین فرصت نزد پزشک بروید تا گوش شما را معاینه کرده و داروی لازم را تجویز کند. البته نیازی نیست نزد پزشک متخصص بروید، مراجعه به یک پزشک عمومی هم کفایت می کند.

 154. سلام من 3 هفتست که گوشم و سوراخ کردم گوش سمت راستم در اطراف ان جوش های ریز زده و از ان خون خارج میشود میشه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   به نظر می رسد سوراخ گوش شما به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در زمان سوراخ کردن و همچنین بعد از عمل، دچار عفونت شده است.
   برای رفع این مشکل، در گام اول قبل از هر گونه تماس با سوراخ گوش دست ها را با آب و صابون ضد عفونی کنید. همچنین از تماس سایر اجسام خارجی مثل گوشی موبایل با سوراخ گوش بپرهیزید.
   در گام دوم می توانید سوراخ گوش را به کمک محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید.
   اگر با رعایت این موارد و پس از چند روز مشکل رفع نشد، باید از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. برای این منظور بهتر است به پزشک عمومی یا داروخانه مراجعه کنید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *