عفونت پیرسینگ گوش؛ درمان قطعی عفونت گوش سوراخ شده

عفونت پیرسینگ گوش یکی از مشکلات اصلی این عمل زیبایی است. سوراخ کردن گوش یا پیرسینگ گوش یکی از عمل‌­های زیبایی پرطرفدار است که البته در مواردی عوارض خطرناکی دارد. با توجه به گسترده بودن این عمل، استاندارد­های مختلفی برای آن تعریف شده‌­است تا خطرات و عوارض ناشی از سوراخ کردن گوش‌­ها را به حداقل برساند. در این مطلب از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ قصد داریم شما را با عوارض پیرسینگ گوش و به طور ویژه عفونت پیرسینگ گوش و درمان آن آشنا کنیم.

چگونه عفونت سوراخ گوش را درمان کنیم

شایع ترین عوارض سوراخ کردن گوش

در حالی که پیرسینگ گوش و پیرسینگ غضروف گوش از متداول‌ترین انواع پیرسینگ است، خطراتی جدی نیز به همراه دارد که در برخی موارد ظاهر می‌شوند. به طور کلی موارد زیر شایع‌­ترین خطرات سوراخ کردن گوش است:

 • آبسه کردن
 • واکنش‌­های آلرژیک
 • پری کندریت یا التهاب بخش خارجی گوش
 • عفونت
 • عفونت غضروف گوش
 • اسکار کلوئید یا گوشت اضافی در محل زخم
 • پاره شدن گوش در محل ایجاد سوراخ
 • آسیب­‌های ناشی از قرار دادن گوشواره یا حلقه مثل گیر کردن
 • انتقال بیماری‌­های خطرناک مثل ایدز و هپاتیت
 • سرطان پوست
 • قطع شدن عصب
آشنایی با روش‌های درمان عفونت گوش بعد از پیرسینگ

عفونت گوش سوراخ شده بعد از پیرسینگ

عفونت پیرسینگ گوش به دلیل تماس دست یا جسم خارجی آلوده ایجاد می‌شود. عامل عفونی ممکن است در زمان سوراخ کردن گوش و توسط سوزن یا ابزار غیراستریل منتقل شود یا ناشی از عدم رعایت اصول بهداشتی در دوره بهبود زخم باشد. همچنین استفاده از آویزهای سنگین هم می‌تواند روند التیام زخم را متوقف کرده و باعث عفونت شود. برای پیشگیری از عفونت گوش بهتر است قبل از این که گوشواره خود را عوض کنید یا به محل پیرسینگ دست بزنید، حتما دست­‌های خود را بشویید.

علائم عفونت پیرسینگ گوش

نشانه­‌های عفونت شامل قرمزی، درد و سوزش در محل پیرسینگ، ترشح مایع یا چرک (همراه با بوی بد)، تب کردن و کاهش فشار خون در موارد شدید است. اگر عفونت به صورت موضعی و در گوش باشد، به آن عفونت پری کندریت (Perichondritis) یا عفونت گوش خارجی گفته می‌­شود. البته در موارد شدید­تر عفونت وارد جریان خون می­‌شود که در این حالت منجر به عفونت خون یا سِپسیس (Sepsis) می‌­شود. اگرچه سِپسیس معمولا خطر زیادی ندارد اما در صورت گسترش یافتن و درمان نشدن می­‌تواند باعث شوک عفونی (شوک سِپتیک) و در نهایت مرگ شود.

عفونت سوراخ غضروف گوش چیست؟

عفونت غضروف گوش بسیار خطرناک‌تر از عفونت نرمه گوش است. این عفونت در اثر سوراخ کردن غضروف گوش ایجاد می‌شود. از آنجایی که غضروف عروق خونی کمتری دارد، امکان مقابله‌­ی گلبول­‌های سفید با سلول­‌های عفونی در آن کمتر است و در نتیجه عفونت در این ناحیه می‌­تواند خطرناک­تر باشد. به علاوه دوره درمان عفونت غضروف گوش طولانی‌تر است و بیشتر از 3 ماه طول می‌کشد. عفونت غضروف گوش می‌تواند به سرعت به داخل غضروف سرایت کرده و مشکلات جدی‌تری ایجاد کند. به همین جهت توصیه می‌شود که هرگز به سراغ سوراخ کردن گوش در بخش‌های غضروفی نروید.

علایم و روش درمان عفونت سوراخ گوشواره

درمان عفونت سوراخ گوش بعد از پیرسینگ

عفونت سوراخ گوش یکی از شایع‌ترین عوارض پیرسینگ است. در صورتی که این عفونت خفیف باشد، به راحتی می‌توان آن را در منزل درمان کرد. لازم به ذکر است که در زمان عفونت پیرسینگ نباید حلقه را از محل سوراخ خارج کنید. این کار باعث بسته شدن سوراخ و باقی ماندن عفونت می‌شود که بسیار خطرناک است. با در نظر داشتن این نکته به روش‌های زیر برای درمان عفونت سوراخ گوش توجه کنید.

درمان عفونت گوش سوراخ شده با پماد آنتی بیوتیک

استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی (کپسول و قرص) برای درمان آبسه و عفونت ناشی از سوراخ کردن گوش موثر است. همچنین می‌توان از پماد جنتامایسین یا پماد تتراسایکلین برای عفونت سوراخ گوش استفاده کرد. با این وجود نباید به صورت خودسرانه پماد آنتی بیوتیک مصرف کنید. در بسیاری از موارد متخصصان توصیه می‌کنند که برای درمان عفونت از محلول آب و نمک به جای پمادهای آنتی بیوتیک استفاده شود (منبع).

در ادامه شما را با چندین پماد برای عفونت سوراخ گوش و نحوه‌ی مصرف آنها آشنا می‌کنیم:

 

معرفی بهترین پماد برای عفونت گوش سوراخ شده

نحوه مصرف پماد جنتامایسین برای سوراخ گوش

جنتامایسین (Gentamicin) یک داروی آنتی بیوتیکی است که برای از بین بردن عوامل باکتریایی تجویز می‌شود. پماد موضعی جنتامایسین یکی از اشکال این دارو است که برای درمان عفونت‌های پوستی تجویز می‌شود. به علاوه بسیاری از پزشکان این دارو را به عنوان پماد برای گوش سوراخ شده و پیشگیری و درمان عفونت ناشی از سوراخ کردن گوش تجویز می‌کنند.

معمولا توصیه می‌شود که برای درمان عفونت گوش سوراخ شده روزانه 3 یا 4 مرتبه (با نظر پزشک) از پماد جنتامایسین استفاده شود. روش مصرف دارو به این ترتیب است که ابتدا باید دست‌ها را بشویید. سپس گوش عفونت کرده را به کمک محلول آب و نمک و دستور ذکر شده در قسمت بعدی شستشو دهید و کبره‌ها و آلودگی‌های اطراف زخم را به آرامی پاک کنید. سپس گوش را به کمک یک گاز استریل به آرامی خشک کنید. بعد مقدار کمی از پماد را اطراف سوراخ گوش بمالید. در نهایت دست‌ها را ضد عفونی کنید.

در نظر داشته باشید که مصرف خودسرانه‌ی پماد جنتامایسین برای درمان عفونت گوش بعد از سوراخ کردن اصلا توصیه نمی‌شود. بهتر از پیش از مصرف این دارو به پزشک مراجعه کرده و با توجه به شدت عفونت و با تجویز ایشان از دوز مشخصی از دارو استفاده نمایید. در ضمن توجه داشته باشید که مصرف این دارو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود. به علاوه مصرف این دارو در افرادی که به داروی جنتامایسین حساسیت دارند، ممنوع است.

چه پمادی برای گوش سوراخ شده خوبه؟

نحوه مصرف پماد تتراسایکلین برای سوراخ گوش

استفاده از پماد تتراسایکلین (Tetracycline) یکی از گزینه‌های درمانی مناسب است که برای سوراخ كردن گوش و عفونت احتمالی پس از آن تجویز می‌شود. این دارو علاوه بر درمان عفونت، برای پیشگیری از عفونت سوراخ گوش و همچنین درمان برخی دیگر از ضایعات پوستی نظیر جوش، آکنه و زخم‌های پوستی موثر است.

برای درمان عفونت پیرسینگ گوش باید از پماد تتراسایکلین 3 درصد استفاده کنید. طریقه‌ی مصرف دارو به این شکل است که ابتدا باید گوش عفونی را با محلول آب و نمک شستشو داده و چرک‌ها و آلودگی‌های اطراف سوراخ گوش را پاک کنید. سپس گوش را با یک پارچه یا گاز استریل خشک کنید. بعد به اندازه‌ی سر انگشت از پماد را روی سوراخ گوش بمالید. این کار روزانه یک تا 3 مرتبه (با نظر پزشک) تکرار کنید تا عفونت به سرعت برطرف شود.

توصیه می‌کنیم که فقط با دستور پزشک از پماد تتراسایکلین برای درمان عفونت گوش بعد از پیرسینگ استفاده کرده و از مصرف خودسرانه‌ی آن اکیدا پرهیز نمایید.

نحوه مصرف پماد تتراسایکلین برای عفونت سوراخ گوش

درمان خانگی عفونت سوراخ گوش با آب و نمک

 1. دست‌ها را به کمک آب و صابون آنتی باکتریال برای حداقل 20 ثانیه شسته و کاملا ضدعفونی کنید.
 2. یک چهاره قاشق چایخوری نمک بدون ید را در یک فنجان آب گرم حل کنید. می‌توانید محلول آب و نمک استریل را از داروخانه تهیه کرده و از آن استفاده کنید.
 3. یک فنجان کوچک را با محلول پر کرده و نرمه گوش عفونی را برای 3 تا 5 دقیقه در آن قرار دهید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، یک تکه پنبه یا یک گوش پاک کن را به محلول آغشته کرده و به آرامی محل سوراخ را تمیز کنید تا کبره‌ها و ترشحات خشک شده پاک شود.
 4. گوش را با آب تمیز و گرم شستشو دهید تا هیچ گونه نمکی روی زخم باقی نماند. سپس آن را با یک دستمال کاغذی یا گاز استریل خشک کنید. استفاده از حوله برای خشک کردن گوش ممنوع است!
 5. این روش را مطابق تجویز متخصص به صورت روزانه تکرار کنید.

چه زمان برای درمان عفونت سوراخ گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا عفونت گوش ناشی از پیرسینگ به سرعت از بین می‌رود. ولی در صورت بروز علایم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درمان نشدن عفونت بعد از چند روز
 • عفونت همراه تب
 • گسترش عفونت
 • گیر کردن گوشواره در پوست

در این موارد پزشک با تجویز قرص یا پماد آنتی‌بیوتیک عفونت گوش را کنترل و درمان می‌کند.

درمان سریع عفونت سوراخ گوش

درمان عفونت سوراخ غضروف گوش بعد از پیرسینگ

معمولا دوره‌ی بهبودی پیرسینگ غضروف گوش طولانی‌تر از پیرسینگ نرمه‌ی گوش است. به علاوه همانطور که اشاره شد، عفونت سوراخ غضروف بسیار خطرناک‌تر است و درمان آن مشکل‌تر می‌باشد. به علاوه سوراخ غضروف بسیار مستعد عفونت است و احتمال عفونت آن در مقایسه با سوراخ کردن بافت‌های نرم گوش بسیار بیشتر است. حتی اگر شما دستورالعمل‌های بهداشتی را هم به خوبی رعایت کنید، باز هم بروز عفونت غضروف گوش بعد از سوراخ کردن بسیار محتمل است. اما برای درمان این مشکل باید چه کار کنیم؟

برای درمان عفونت غضروف گوش در موارد خفیف به توصیه‌های زیر توجه کنید:

 • روزانه سه مرتبه محل سوراخ را با محلول آب و نمک (مطابق دستور قسمت قبل) شستشو دهید. حتما پس از شستن گوش، دو طرف آن را با یک پارچه‌ی استریل خشک کنید.
 • از مصرف خودسرانه‌ی الکل، هیدروژن پراکسید، پمادهای آنتی بیوتیک و سایر داروها پرهیز کنید. این داروها اگر به درستی و با دوز مناسب استفاده نشوند، دوره‌ی بهبودی زخم شما را طولانی می‌کنند.
 • به هیچ عنوان گوشواره را از سوراخ غضروف خارج نکنید. ترجیحا از گوشواره‌ی طلا استفاده کنید تا فرآیند بهبود تسریع یابد.

در صورتی که با رعایت موارد فوق و پس از چند روز علایم عفونت برطرف نشد یا افزایش یافت، حتما به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

درمان عفونت غضروف گوش بعد از پیرسینگ

چگونه از عفونت پیرسینگ گوش پیشگیری کنیم؟

در عمل پیرسینگ گوش یک سوراخ در بافت گوش ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان پیرسینگ را نوعی زخم در نظر گرفت که برای درمان به زمان و مراقبت نیاز دارد. البته ممکن است گوش سوراخ شده حتی سال‌ها بعد از درمان نیز دچار عفونت شود. برای پیشگیری از عفونت پیرسینگ گوش نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای سوراخ کردن گوش به مراکز معتبر و بهداشتی مراجعه کرده و از سوراخ کردن گوش در خانه پرهیز کنید.
 • پس از سوراخ کردن گوش، مطابق آموزش متخصص محل سوراخ را دو مرتبه در روز با محلول آب و نمک شستشو دهید.
 • حداقل تا 24 ساعت پس از پیرسینگ از حمام رفتن اجتناب کنید.
 • تا چند هفته از رفتن به استخر و سایر ورزش‌های آبی پرهیز کنید.
 • از دست زدن و دستکاری کردن گوشواره یا خاراندن سوراخ گوش به جز برای شستشوی محل پیرسینگ پرهیز کنید. قبل از دست زدن حتما دست‌ها را با آب و صابون شسته و ضدعفونی کنید.
 • از تماس گوشی تلفن یا هر جسم خارجی دیگر به محل سوراخ تا زمان بهبودی کامل جلوگیری کنید.
 • از خوابیدن روی پیرسینگ گوش اجتناب کنید.
 • در زمان تعویض لباس مراقب باشید تا گوشواره کشیده نشود.
 • روبالشی را به صورت هفتگی تعویض کنید.
 • پیرسینگ گوش با تفنگ‌های سوراخ کن خطرناک است و احتمال عفونت و سایر عوارض را افزایش می‌دهد. به همین جهت بهتر است از سوزن استریل برای سوراخ کردن گوش استفاده شود.
روش‌های پیشگیری و درمان عفونت پیرسینگ گوش

درمان سایر عوارض پیرسینگ گوش

برای درمان سایر عوارض پیرسینگ گوش می‌توانید از روش‌های درمانی زیر استفاده کنید. البته بهتر است که شرایط خود را با یک پزشک مطرح کنید و از توصیه­‌های او پیروی کنید.

درمان حساسیت به فلز بعد از سوراخ کردن گوش

واکنش­‌های آلرژیک معمولا در اثر حساسیت به فلزات ایجاد می­‌شود. در بیشتر موارد حساسیت به نیکل عامل اصلی آلرژی است. در این موارد بهتر است مورد آلرژی را شناسایی کرده و از آن دوری کنید. همچنین استفاده از دارو­های استروئیدی موضعی برای بهبود سریع‌­تر واکنش‌­های آلرژیک توصیه می­‌شود. البته این داروها را فقط باید با تجویز پزشک مصرف کنید.

درمان کلوئید یا گوشت اضافه بعد از پیرسینگ گوش

برای درمان اسکار کلوئید یا گوشت اضافه، از جراحی، تزریق کورتیکواستروئید، پرتو­درمانی یا لیزر­درمانی استفاده می‌­شود. معمولا این روش‌ها موثر خواهد بود و این عارضه از بین می‌رود.

پارگی گوش و گیر کردن گوشواره بعد از سوراخ کردن گوش

پاره شدن گوش معمولا با بخیه زدن (برای پارگی­‌های ساده) درمان می­شود؛ البته در موارد شدید­تر به جراحی گسترده­‌تری نیاز است. همچنین گیر کردن گوشواره در گوش معمولا به دلیل استفاده از دستگاه‌­های گوش سوراخ کن فنری ایجاد می­‌شود. عموما استفاده از عمل جراحی برای خارج کردن گوشواره ضروری است که با بی­‌حسی موضعی و ایجاد یک برش کوچک انجام می­‌شود.

جلوگیری از بسته شدن سوراخ گوش بعد از پیرسینگ

زمانی که نیاز است تا گوشواره به هر دلیلی (مثلا برای درمان هر یک از موارد فوق) از محل خودش خارج شود، معمولا یک حلقه‌­ی تفلونی در جای آن قرار می­‌گیرد تا سوراخ ایجاد شده گشاد باقی بماند. اگر سوراخ بسته شود، باید سه ماه صبر کرد و بعد از آن در محل دیگری که بافت اسکار (جای زخم) وجود ندارد، سوراخ جدیدی ایجاد شود.

خطرات سوراخ کردن گوش

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان عفونت گوش سوراخ شده، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره عفونت گوش سوراخ شده 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با عوارض مختلف پیرسینگ گوش و روش‌های مقابله با آنها آشنا کنیم. همانطور که مطالعه کردید، در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و مراقبتی در انواع مدل گوشواره پیرسینگ ، احتمال بروز عفونت و سایر مشکلات وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت انجام این عمل، به دقت توصیه‌های بهداشتی را رعایت کرده تا خطری شما را تهدید نکند. در پایان منتظر نظرها و سوال‌های شما درباره عوارض پیرسینگ گوش هستیم.

90 دیدگاه دربارهٔ «عفونت پیرسینگ گوش؛ درمان قطعی عفونت گوش سوراخ شده»

 1. سلام من 3 هفتست که گوشم و سوراخ کردم گوش سمت راستم در اطراف ان جوش های ریز زده و از ان خون خارج میشود میشه راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   به نظر می رسد سوراخ گوش شما به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در زمان سوراخ کردن و همچنین بعد از عمل، دچار عفونت شده است.
   برای رفع این مشکل، در گام اول قبل از هر گونه تماس با سوراخ گوش دست ها را با آب و صابون ضد عفونی کنید. همچنین از تماس سایر اجسام خارجی مثل گوشی موبایل با سوراخ گوش بپرهیزید.
   در گام دوم می توانید سوراخ گوش را به کمک محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید.
   اگر با رعایت این موارد و پس از چند روز مشکل رفع نشد، باید از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. برای این منظور بهتر است به پزشک عمومی یا داروخانه مراجعه کنید.

 2. سلام من گوشم و 4 ماه هست سوراخ کردم الان خیلی ورم کرده و ازش خون میاد وقتی دست به گوشم میزنم انگار یه چیزی داخلشه گوشواره رو دراوردم الان نمیدونم چکار کنم که گوشم خوب شه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، بهتر است از هرگونه درمان خانگی و دستکاری کردن سوراخ گوش اجتناب کرده و در اولین فرصت نزد پزشک بروید تا گوش شما را معاینه کرده و داروی لازم را تجویز کند. البته نیازی نیست نزد پزشک متخصص بروید، مراجعه به یک پزشک عمومی هم کفایت می کند.

 3. سلام وقتتون بخیر
  من ۳هفته س گوشمو سوراخ کردم .هرگوشم دوتا سوراخ.سوراخ های بالایی از یک هفته پیش عفونت کردن و اطراف سوراخ ها خیلی قرمز شده و خیلی عفونت خارج میشه .قسمت های قرمز هم فرورفته شدن .اگه فقط از پماد تتراسایکلین استفاده کنم خوب میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پماد تتراسایکلین برای سوراخ گوش و همچنین استفاده از پماد جنتامایسین برای سوراخ گوش مفید است و به درمان مشکل شما کمک می کند. البته ما توصیه می کنیم که از محلول آب و نمک و مطابق توضیحات ذکر شده در همین مطلب، برای شستشوی سوراخ گوش و درمان عفونت استفاده کنید. در صورتی که با چند روز استفاده از این روش، عفونت گوش برطرف نشد، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از پماد برای عفونت گوش سوراخ شده استفاده کنید.

 4. سلام تقریبا یک ماه پیش گوشمو سوراخ کردم الان یکی از سوراخ ها هنوز ترشحات چرکی داره و کمی ورم تتراسایکلین استفاده میکنم ترشحات میریزه بیرون این خوبه؟ پشت هر دوتا گوشم جوشای ریز زده این میتونه بخاطر سوراخ کردن گوشم باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از پماد تتراسایکلین برای عفونت گوش روشی موثر است. البته ما توصیه می کنیم از روش شستشو با محلول آب و نمک (مطابق دستور همین مطلب) برای درمان خانگی عفونت سوراخ گوش استفاده کرده و اگر از این روش جواب نگرفتید، پس از مشورت با پزشک و تجویز ایشان، از پمادهای آنتی بیوتیک نظیر تتراسیکلین یا جنتامایسین استفاده نمایید. در مورد سوال دوم هم باید گفت که جوش زدن پشت گوش پس از پیرسینگ ممکن است به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی در زمان سوراخ کردن و یا واکنش آلرژیک به گوشواره و یا سوزن ایجاد شود. در مورد شما و با توجه به بروز عفونت، به نظر می رسد که جوش ها هم به دلیل تماس با جسم آلوده ایجاد شده باشد. البته جای نگرانی نیست و با رعایت اصول بهداشتی و همچنین استفاده از روش های درمانی ذکر شده برای عفونت گوش، مشکل جوش ها هم برطرف خواهد شد.

 5. سلام. من ۴ روزه غضروف گوشمو سوراخ کردم.گوشم خیلی خوب بود تا اینکه به تازگی قرمز شده، درد میکنه و ورم کرده طوری که مجبور شدم قفل پشت گوشواره رو باز کنم که به گوشم فشار وارد نشه. عفونت کرده یا طبیعیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   علایمی که شما بیان می کنید، به هیچ عنوان طبیعی نیست و احتمال عفونت غضروف گوش وجود دارد. پیشنهاد می کنیم در گام اول محل تورم و قرمزی را با محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در مقاله شستشو نمایید. توجه داشته باشید که قبل از این کار حتما دست ها را شسته و ضدعفونی نمایید. اگر با انجام این روش و پس از چند روز مشکل برطرف نشد، حتما برای درمان عفونت غضروف گوش با یک پزشک مشورت کنید.

 6. سلام خسته نباشید من یک هفته پیش غضروف بالای گوشم و سوراخ کردم
  بعد الان 2 روزه ورم کرده و ضربان داره اولش اصلا ورم نداشت الان ورم کرده
  عفونته؟

  1. سلام دوست عزیز
   تورم یکی از نشانه های عفونت است. توصیه می کنیم از تماس دست یا جسم آلوده با گوش جلوگیری کرده و برای درمان عفونت سوراخ غضروف گوش از شستشو با محلول آب و نمک (مطابق دستور همین مقاله) استفاده کنید. اگر پس از چند روز عفونت گوش شدیدتر شده و از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط احتمالا پمادهای آنتی بیوتیک نظیر تتراسیکلین و جنتامایسین برای شما تجویز می شود.

 7. سلام…
  من‌ حدودا ۴ ماه پیش لاله ی گوشم رو‌سوراخ‌کردم…
  دو تا سمت چپ و دو تا هم سمت راست…
  جایی که گوشم رو سوراخ کردم جای معتبری بود و خیلی حرفه ای بودن…
  و اینکه من هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه هفته ی پیش متوجه شدم سوراخ های گوشم از پشت یه جورایی گوشت اضافه اوردن…
  ترسیدم و سریع گوشواره هام رو در اوردم چون فکر می کردم اینجوری شده به خاطر اینکه ۴ ماه گوشوار تو گوشم بوده و‌بهش فشار اومده…
  اما این بهم کمکی نکرد و‌دیدم گوشم‌داره بسته می شه…
  دوباره گوشواره هارو کردم تو گوشم، با یکم فشار اوردن البته قبلش باید بگم گوشام‌رو‌با اب گرم ۱۰ دقیقه ماساژ دادم، بعد دوباره راه گوشم رو‌باز کردم…
  اما الان هر ۴ تا پیرسینگ‌ام یکم عفونت کرده و‌مشکلم دو تا شده…
  می شه‌لطفا راهنمایی کنین که باید چیکار کنم..؟
  و‌در ضمن باید بگم که من تو ایران زندگی نمی کنم به خاطر همین نمی تونم به راحتی پماد بخرم…
  ممنون می شم‌ اگر راهنمایی کنید…
  مرسی…

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما احتمالا کلویید یا گوشت اضافی می باشد. قبل از هر چیز توصیه می کنیم از خاراندن یا تحریک این ضایعه پرهیز کنید. به علاوه با توجه به بروز علایم عفونت، بهتر است از تماس دست آلوده یا هر جسم دیگری به گوش ها جلوگیری کنید. در گام دوم باید برای درمان آن اقدام کنید. روش های مختلفی برای درمان گوشت اضافه سوراخ گوش وجود دارد که از جمله آن می توان به پمادهای ضد کلویید، تزریق داروهای استروئیدی و یا جراحی اشاره کرد. اما این که کدام روش درمان برای شما مناسب است، باید توسط پزشک مشخص شود. بنابراین توصیه می کنیم از اقدامات خودسرانه و درمان های خانگی پرهیز کرده و فورا به یک پزشک مراجعه کنید.

 8. سلام من الان 4 ماه هست گوشم و سوراخ کردم اما دور سوراخ گوشم یکم ورم کرده درد نمیکنه اما دور سوراخ گوشم یخورده ورم کرده نمیدونم گوشت اضافه هست یا یه چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید. میترسم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، احتمالا مشکل شما کلویید یا گوشت اضافه است. گوشت اضافه پیرسینگ گوش ضایعه ای است که معمولا چند ماه تا یک سال پس از سوراخ کردن گوش ایجاد می شود. این ضایعه در واقع یک برآمدی است که در اطراف زخم رشد کرده و در اغلب موارد با احساس سوزش و خارش همراه است. کلویید ممکن است به دلایل ارثی یا استفاده از گوشواره های بدلی ایجاد شده باشد. برای درمان این مشکل روش های مختلفی نظیر استفاده از پمادهای ضد کلویید، تزریق دارو، لیزر درمانی و حتی جراحی وجود دارد که البته در موارد خیلی حاد استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص و نظر ایشان از روش درمانی مناسب استفاده نمایید.

  1. سلام دوباره به شما همراه عزیز
   همانطور که در کامنت قبلی شما پاسخ دادیم، به احتمال زیاد مشکل شما همان گوشت اضافه یا کلویید است. البته برای این که مطمئن شوید، پیشنهاد می کنیم با یک پزشک متخصص مشورت کنید. البته با توجه به شیوع بیماری کرونا، توصیه می کنیم اگر برایتان مقدور است، تصویری از مشکل و ضایعه گوش خود تهیه کرده و برای یک پزشک بفرستید تا ایشان نظر قطعی را بدهند.

 9. سلام من ۴ روزه گوشامو سوراخ کردم بدجور ورم کرده و قرمز شده بود گوشواره هام اذیتم میکرد.در ضمن من به بدلیجات حساسیت دارم امروز مجبور شدم دربیارم طلا بندازم از بس ورم کرده نشد گوشواره طلا هم بندازم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم درد نداره فقط ورم و قرمزیش زیاده. پماد آ چشمی و الکلم زدم ولی الان ترشح زرد رنگ دارم. چکار باید کنم؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

  1. سلام دوست عزیز
   در گام اول پیشنهاد می کنیم محل سوراخ گوش را به کمک محلول آب و نمک و با توجه به دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. پیش از این کار حتما دست ها را ضدعفونی کنید. در ضمن بعد از شستشوی گوش نیز از یک گاز استریل برای خشک کردن گوش استفاده کرده و از خشک کردن گوش با حوله یا دستمال کاغذی پرهیز کنید.
   این کار را برای چند روز و هر روز چند مرتبه تکرار کنید. اگر بعد از چند روز مشکل برطرف نشد، حتما به داروخانه یا پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش استفاده کنید.

 10. سلام من الان حدود4روزه که غضروف بالای گوشم رو درخانه و با یک انژیوکت سوراخ کردم و یه پرسینگ میخی صاف انداختم و همون موقع بهش تتراسایکرین و الکل و…زدم
  همون وقت یکم درد میکرد ولی خب دردش زیاد نبود الان حدود 2یا سه روز گذشته و بخاطر اینکه سوراخ گوشم تنگ نشه تصمیم گرفتم یه گوشواره ضخیم تر بهش بندازم بخاطر همین پرسینگ رو دراوردم موقع انداختن گوشواره خیلی درد گرفت و گوشواره ب سختی رفت داخل سوراخ گوشم و از موقعی ک گوشواره ضخیم رو انداختم اصلا بهش دست نزدم چون خیلی درد میگیره یکم هم قرمز شده و ورم کرده ایا طبیعیه یا عفونت کرده؟چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا گوشواره دومی که استفاده کردید، بزرگتر از سوارخ غضروف گوش شما است. از طرفی سوراخ کردن غضروف گوش کاری بسیار حساس و خطرناک است و احتمال بروز عفونت در آن زیاد است؛ به ویژه اگر در منزل انجام شود. با توجه به علایمی که می فرمایید، احتمال عفونت هم وجود دارد. توصیه می کنیم اولا از تماس دست، گوشی موبایل یا سایر اجسام آلوده به گوش جلوگیری کنید. دوما گوش را به کمک محلول آب و نمک شستشو دهید. و سوما در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

 11. سلام. وقت بخیر من گوشم رو از بچگی سوراخ کردم . الان سوراخش خیلی کوچک هست. و گوشوار چه طلا چه بدل هم که میندازم سریع عفونت میکنه . مگر اینکه بتونم چندین روز گوشواره رو بیرون نیارم .تا گوشم خوب بشه ولی وقتی بیرون بیارم و بعد از مدتی بخوام دوباره گوشوار جدید بنداز دوباره عفونت میکنه . خودم فکر میکنم بجز حساسیت که مثل خیلی ها دارم (ولی در زمان طولانی خوب میشه )ممکنه بخاطر کوچکی سوراخش باشه . نظر شما چیه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت و حساسیت دو موضوع کاملا جدا از هم هستند که به دلیل علایم مشابه، ممکن است با هم اشتباه شوند. این دو عارضه دو تفاوت اصلی دارند. اول این که ایجاد عفونت نیازمند وجود زخم است. یعنی زخمی روی پوست یا سوراخ گوش شما ایجاد شده و با ورود میکروب و عوامل عفونت زا، سوراخ گوش عفونت می کند. اما در حساسیت به گوشواره تماس جسم با پوست کافی است و نیازی به زخم نمی باشد. تفاوت دوم این است که عفونت معمولا در محل سوراخ گوش با علایمی نظیر قرمزی، تورم و خروج چرک روی می دهد. در حالی که حساسیت ممکن است در هر نقطه ای از پوست و گوش که با گوشواره در تماس است، ایجاد شود.
   اما در مورد شما، اگر علایم فقط در محدوده سوراخ گوش ایجاد شده و پس از مدتی از بین می رود، به نظر مشکل عفونت است که به دلیل کوچک بودن سوراخ گوش و زخم شدن آن با ورود گوشواره ایجاد می شود.

 12. سلام ببخشید من حدود ۳ ماه هست که گوشم را سوراخ کردم و غضروف گوش پیرسینگ شدم کلفت تر از ان یکی گوشم هست و پشت و جلوی زخم سیاه شده بعد از مرس و جو گفتند پیرسینگ اکسید شده در گوشم و با سرم اب نمک شست و شو سه رو اینکار را انجام میدهم اگه امکانش هست میشه من را راهنمایی کنید که چیکار انجام بدم چه پمادی استفاده کنم ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   شستشو با آب و نمک برای موارد خفیف موثر است. اگر پس از چند روز استفاده از این روش مشکل شما برطرف نشده است، باید با یک پزشک مشورت کرده و فقط با تجویز ایشان از پماد یا سایر داروها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که سوراخ کردن غضروف گوش عملی نسبتا خطرناک است که به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد. بنابراین توصیه می کنیم از درمان های خانگی و غیراصولی پرهیز کرده و در اولین فرصت با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   ترجیحا از گوشواره طلا استفاده کنید تا هم زخم شما زودتر التیام یابد و احتمال ایجاد حساسیت کاهش یابد.
   روزانه سه مرتبه گوش را با محلول آب و نمک و مطابق دستور ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید. پس از شستن گوش را خشک کنید. برای خشک کردن از دستمال کاغذی یا حوله استفاده نکرده و به جای آن از پارچه اسریل شده یا گاز استریل استفاده کنید.
   از تماس دست، گوشی موبایل، لباس و سایر اجسام به گوش جلوگیری کنید. حتما قبل از تماس دست با گوش، دست ها را ضدعفونی کنید.
   اگر پس از چند روز رعایت موارد فوق مشکل برطرف نشد، با یک پزشک مشورت کرده و با تجویز ایشان از پماد یا داروی آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 13. سلام من چهارشنبه هفته پیش ی چیز کوچولویی توی گوش هست اونو سوراخ کردم خیلی خوب اما الان ورم کرده گوشواره در نمیاد خیلی درد دارم لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   هر چند به صورت قطعی نمی توان بیان کرد، اما احتمالا غضروف گوش شما دچار عفونت شده است. برای رفع مشکل بهتر است روزانه چند مرتبه گوش را با محلول آب و نمک (یک چهارم قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب) شستشو دهید. همچنین در اولین فرصت با یک پزشک مشورت کرده و با نظر ایشان از دوز مشخصی از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی مثل تتراسیکلین یا جنتامایسین استفاده کنید. در ضمن در آوردن گوشواره در این شرایط که گوش شما دچار عفونت شده است، لزوما راه حل مناسبی نیست. زیرا ممکن است با در آوردن گوشواره و بسته شدن زخم، عفونت به داخل پوست راه یابد. برای خارج کردن گوشواره هم باید با پزشک مشورت کرده و پس از معاینه ایشان و در صورت لزوم، گوشواره را از گوش خارج کنید.

 14. سلام خسته نباشیدمن یک ماه گوشم رو سوراخ کردم ولی خوب نشدن پماد هم استفاده کردم هیچ اثری نداشت وعفونت کردن پماد هم فایده نداشت انگار داخل گوشم یه چیزیه باید چکار کنم تا خوب بشه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   درمان عفونت سوراخ گوش نیاز به صبر و حوصله و البته رعایت دقیق موارد بهداشتی دارد. دست زدن به گوش، تماس اجسام خارجی مثل لباس، شال، روسری، گوشی موبایل، هندفزی، روبالشی آلوده و … می تواند باعث تشدید عفونت و طولانی شدن دوره درمان شود. اگر با وجود رعایت این موارد و شستشوی منظم گوش با محلول آب و نمک، مشکل عفونت شما برطرف نشده است، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کرده و با نظر ایشان از پماد آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده کنید.

 15. سلام ببخشید من دوهفته هستش که گوشم رو سوراخ کردم قرمز نشده،زیاد دردهم نمیکنه ولی الان توی گوشم یه چیز سفتی هستش میشه لطفا راهنماییم کنید،چیکارش کنم از بین بره

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل شما نیاز به معاینه توسط پزشک دارد. ولی با توجه به شرایط امروز و شیوع ویروس کرونا، توصیه می کنیم که اگر این عارضه با درد، قرمزی، ترشحات چرکی و سایر علایم عفونت همراه نیست، خیلی نسبت به آن حساس نشوید. همچنین توصیه می کنیم اصول بهداشتی و مراقبت های بعد از سوراخ کردن گوش را با دقت و توجه رعایت کنید و از دست زدن، فشار دادن و تحریک ناحیه سفتی گوش پرهیز کنید.

 16. سلام وقت بخیر من ۲ روز هست که گوشمو با دستگاه تفنگی سوراخ کردم هم قسمت نرمه و هم غضروف گوشم رو، الان شب سومه که گوشم مثل شب اول درد میکنه و از پریشب با الکل سفید ضدعفونی کردم فقط، دردش عادیه؟ و اینکه یه راهنمایی کلی میکنید ممنونم ازتون

  1. سلام دوست عزیز
   حتما روزانه دو تا سه مرتبه گوش سوراخ شده را با محلول آب و نمک شستشو دهید. بعد از شستن هم گوش ها را با گاز یا پارچه استریل خشک کنید. از دست زدن به گوش سوراخ شده و برخورد سایر اجسام مثل موبایل و … به گوش جلوگیری کنید زیرا این اجسام ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند. روبالشی را به صورت روزانه تعویض کنید تا از انتقال عفونت پیشگیری شود. اگر پزشک پماد یا دارویی تجویز کرده، حتما به موقع و مطابق دستور مصرف کنید. از مصرف خودسرانه الکل یا سایر داروها پرهیز کنی . ترجیحا از گوشواره طلا استفاده کنید و آن را تا زمان بهبودی کامل خارج نکنید. در نظر داشته باشید که سوراخ غضروف بسیار حساس و مستعد عفونت است و نیاز به مراقبت دقیق دارد.

 17. مهدیه گراوند

  سلام من دوماه گوش مو سوارخ کردم یکی از سوراخ های گوشم عفونت کرده و ازش عفونت خارج میشه و یه دایره عفونت روشه میشه بگین چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است گوشواره را از سوراخ گوش خارج نکرده و روزانه چند مرتبه گوش را با محلول آب و نمک شستشو دهید. اگر پس از چند روز عفونت برطرف نشد، لازم است از آنتی بیوتیک استفاده کنید. برای این کار حتما با یک پزشک مشورت کرده و به تجویز ایشان عمل کنید.

 18. سلام خسته نباشید
  گوشم رو سوراخ کرده بودم اما پشتش گوشت اضافه در اورد
  ولی با نخ بستم گوشت اضافش افتاد.اما حالا از داخل گوله شده و داره بزرگ میشه.چطوری باید برای درمانش اقدام کنم.تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   روش های مختلفی برای درمان گوشت اضافه وجود دارد که از جمله آن میتوان به تزریق داروهای استروییدی، پانسمان، کرایوتراپی، لیزر درمانی و … اشاره کرد که همگی باید تحت نظر پزشک و پس از بررسی وضعیت عارضه توسط ایشان انجام بگیرد. البته در برخی از موارد گوشت اضافه به صورت طبیعی کوچک میشود.

 19. سلام وقت بخیر من چهار روز هست که غضروف گوشمو سوراخ کردم و به دستو پزشک پماد تتراساکلین و چرک خشک کن مصرف میکنم اما گوشم همچنان قرمز هست و ورم داره و درد میکنه چیکار کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   دوره بهبودی سوراخ غضروف و همچنین درمان عفونت ناشی از آن طولانی تر از سوراخ نرمه گوش است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد.
   توصیه می کنیم داروهای تجویزی پزشک را به موقع مصرف کنید. از تماس دست یا سایر اجسام به گوش جلوگیری کنید و روبالشی را به صورت روزانه تعویض کنید.
   در صورت تشدید علایم عفونت بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

 20. سلام
  من گوشمو ی ماهی هس سوراخ کردم از وقتی که سوراخ کردم به هرچی گردنم بود یا انگشتر دستم هم حتی حساسیت نشون داده بدنم گوشمم چرک کرده
  زیر انگشترم دونه های ریز و ی چیزایی مث ابله زده ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به علایمی که می فرمایید، مشکل شما حساسیت به گوشواره پیرسینگ است که معمولا به دلیل استفاده از گوشواره بدلی یا با جنسی غیری از طلا اتفاق می افتد. پیشنهاد می کنیم به یک پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از پمادهای موضعی استفاده کنید.

 21. سلام وقتتون بخیر
  من سه ماهه گوشمو سوراخ کردم بالای یکی از سوراخا حالت چرک مانند باد کرده و مدام خودش میترکه و دوباره تشکیل میشه امروز متوجه شدم این یکی گوشم هم داره اینطوری میشه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر این علایم در اطراف سوراخ گوش ایجاد شده است، احتمال عفونت وجود دارد. بهتر است چند مرتبه در روز گوش را با محلول آب و نمک با نسبت ذکر شده در همین مطلب شستشو دهید. در صورتی که پس از چند روز مشکل برطرف نشد، باید با تجویز پزشک از قرص یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 22. سلام من نزدیک یک ساله گوشمو سوراخ کردم اما الان چند ماهه که یه برآمدگی پشت گوشم در اومده و چرک میکنه اما درد ندارم دو روزه گوشواره رو در اووردم طلا انداختم میخواستم راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   علایم عفونت و حساسیت به گوشواره خیلی به هم شبیه اند. عفونت معمولا با درد و سوزش همراه است. با توجه به این که درد ندارید، احتمالا مشکل شما حساسیت است. بهتر است به استفاده از گوشواره طلا ادامه داده و در صورتی که پس از چند روز مشکل برطرف نشد، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 23. سلام من گوشام رو چهار روزه سوراخ کردم یک سوراخ در قسمت نرمی و یک سوراخ در قسمت قضروفی من گوشام رو یک شخص در خانه برام سوراخ کرد با نخ و سوزن و الان تویه گوشم نخ هستش من گوشم خیلی ورم کرده و قرمزه و درد داره جوری که شبا نمیتونم سرمو بزارم روی بالشت و انقدر گوشم درد داره نمیتونم نخشو تکون بدم و از پماد تتراساکلین استفاده کردم باز درد داره به نظرتون چیکار کنم؟لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود از حلقه طلا برای سوراخ ها استفاده می کردید تا روند بهبودی سریع تر باشد.
   البته درد و قرمزی در چند روز ابتدایی پس از سوراخ کردن گوش کاملا طبیعی است، ولی بازهم باید مراقب باشید که گوش عفونت نکند. توصیه می کنیم تا جای ممکن روی گوش سوراخ شده نخوابید. در ضمن از تماس دست یا سایر اجسام آلوده به گوش جلوگیری کنید. بهتر است سوراخ گوش را حداقل دو مرتبه در روز با دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. در مورد استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک هم خودسرانه عمل نکنید. مصرف این پمادها فقط باید با نظر پزشک باشد. پس اگر با وجود شستشوی زخم ها و رعایت نکات بهداشتی، مشکل برطرف نشد یا تشدید یافت، به پزشک مراجعه کرده و با تجویز ایشان از دارو استفاده کنید.

 24. با سلام من نزدیک 4ماه گوشم را سوراخ کردم و اوایل خوب بود بعد غفونت کرد و خیلی درد میکنه و انگار داخل‌ گوشم یه چیزی هست ممنون میشم راهنمایم کنید چکار کنم

  1. پاسخ کامنت:
   سلام دوست عزیز
   اولا توصیه می کنیم از دست زدن، فشار دادن و تحریک کردن سوراخ گوش پرهیز کنید. در گام دوم از دستور ذکر شده در این مقاله برای نظافت سوراخ گوش استفاده نمایید. در صورتی که علایم عفونت سوراخ گوش پس از چند روز استفاده از درمان خانگی برطرف نشد، به یک پزشک مراجعه نمایید و با تجویز ایشان از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 25. سلام من حدودا یکسالیه گوشم سوراخ کردم یکیش خوبه ولی گوش سمت چپم دست که میزنم انگار یه چیزی توی سوراخ گوشم مثل یه غده چیکار کنن

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا مشکل شما عفونت سوراخ گوش نیست. زیرا عفونت با قرمزی، سوزش و درد در محل سوراخ همراه است. در نظر داشته باشید که غده های زیر پوست در برخی موارد به صورت طبیعی و در برخی موارد به دلیل کلوئید یا گوشت اضافی ناشی از سوراخ کردن گوش پدید می آیند. به همین دلیل توصیه می کنیم از فشار دادن و تحریک غده زیر پوست پرهیز کرده و برای تشخیص قطعی مشکل و درمان آن، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 26. سلام خسته نباشید
  ممنون از راهنمایی هاتون
  من غضروف گوشمو ۵ روزه سوراخ کردم ولی پشتش یه چیز سفت مثل غده هستش وقتی دست میزنم خوب احساس می کنم عفونت هم میاد می خواستم ببینم خوب میشه و اون عفونته میاد تموم میشه یا همین طوری میمونه با محلول آب نمک هم میشورمش

  1. لی‌لی‌مگ

   سلام دوست عزیز
   1. به هیچ عنوان به سوراخ غضروف گوش دست نزنید!
   2. از مصرف الکل و داروها بدون تجویز پزشک اجتناب کنید.
   3. شستشو با آب و نمک را به صورت روزانه انجام دهید. در صورتی که پس از چند روز شستشو با آب و نمک، عفونت گوش برطرف نشد، با نظر پزشک از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

 27. سلام وقت بخیر
  من بخش غضروفی گوش خود را حدید ۶ماه پیش سوراخ کردم و بعد از یک ماه تورم همراه بادرد در اطراف سوراخ گوشم مشاهده شد چون من به بدل حساسیت دارم و علت ایجاد عفونت هم همین بود و من بعد از چند ماه به پزشک مراجعه کردم و برایم پماد تتراسیکلین تجویز کردند.بعد از چند روز استفاده مداوم از ان پماد حتی بهبود کوچکی هم در گوش من ایجاد نشد!بعد از ان من به پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشان گوشواره رو از گوش من خارج و عفونت گوش من رو به وسیله دست و سرنگ خارج کردند برای من پماد تتراسیکلین و انتی بیوتیک تجویز کردند و الان بعد از دوروز هیچ بهبودی حاصل نشده است و گوشواره من که طلا بود هم خارج شده و سوراخ گوشم هم بسته شده است؟!
  میشه بپرسم الان باید چکار کنم؟

  1. لی‌لی‌مگ

   سلام دوست عزیز
   درمان عفونت غضروف گوش نیاز به صبر و البته توجه به دستورهای پزشک دارد. بهتر است توصیه هایی که توسط پزشک به شما شده است را با دقت انجام دهید. از پمادهای تجویز شده به موقع استفاده کنید. گوش را با آب و نمک (در صورت تجویز پزشک) شستشو دهید. از دست زدن به گوش یا تماس سایر اجسام به گوش پرهیز کنید. روبالشی را به صورت مرتب تعویض کنید و به طور کلی موارد بهداشتی را با سختگیری بیشتری رعایت کنید تا عفونت گوش هر چه زودتر برطرف شود.
   اما اگر با رعایت این موارد و پس از چند روز هیچ گونه بهبودی حاصل نشد، بهتر است با یک پزشک متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید.

 28. من حدود دو هفته میشه که که گوشمو سوراخ کردم حدود یک هفته ی پیش گوشوارم رو عوض کردم و یه جفت گوشواره ی میخی رو جایگزین گوشواره های اولیه کردم و احساس میکنم یه مایع ای از گوشم خارج میشه که فقط اگه گوشواره رو دربیارم میتونم ببینم بوی خاصی هم نداره ممکنه عفونت باشه؟التهاب و قرمزی هم نداره

  1. لی‌لی‌مگ

   سلام دوست عزیز
   عفونت با التهاب، قرمزی و درد همراه است. اگر این علایم وجود ندارد، پس احتمالا پیرسینگ گوش شما عفونت نکرده است. البته بهتر بود برای تعویض گوشواره کمی صبر می کردید و اجازه می دادید که زخم گوش کاملا التیام پیدا کند. زیرا زود خارج کردن گوشواره اولیه امکان بروز عفونت را افزایش می دهد. توصیه می کنیم در مراقبت و نظافت پیرسینگ گوش خود جدی و دقیق باشید تا از عفونت پیشگیری شود.

 29. سلام من ۲ روزه که غضروف وسط گوشمو سوراخ کردم درد میکنه پرسینگمم راحت تکون میخوره و خون پشتش جم شده ولی خون تازه نیست .
  مشگل چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد که پیرسینگ شما کمی برای سوراخ گوشتان کوچک باشد. در این مورد باید به متخصص مراجعه کنید.
   درباره درد و خون پشت پیرسینگ، این موارد در روزهای اول طبیعی است. بهتر است پیرسینگ گوش را به کمک محلول آب نمک نظافت کرده و موارد بهداشتی را با دقت و توجه رعایت کنید. در صورتی که پس از چند روز درد برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 30. سلام وقت بخیر‌ببخشید من ۴روزه غضروف گوشم رو سوراخ کردم امروز متوجه شدم کمی باد کرده و قرمزه پماد هم بهش میزنم ایا این طبیعیه یا باید ب پزشک مراجعه کنم؟!و یا میشه کار دیگه ای خودم انحام بدم ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرمز شدن و کمی تورم تا چند روز بعد از سوراخ کردن غضروف طبیعی است. ولی اگر مشکل ادامه دار شد و با درد همراه بود، احتمالا نشانه عفونت است. توصیه می کنیم سوراخ گوش را به صورت روزانه با آب نمک شستشو دهید. از دست زدن و تماس اجسام آلوده به گوش پرهیز کرده و به طور کلی موارد بهداشتی را با دقت رعایت کنید. و در نهایت، اگر مشکل ادامه یافت و یا تشدید شد، حتما به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 31. سلام من دو روزه گوشم رو سوراخ کردم تو خونه ولییی الان هنوز خیلی درد میکنه جوری ک ب زور دست بهش میزنم میشه ببگین ک چی کار کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   گوش را روزانه با آب نمک شستشو داده و از تماس دست آلوده به آن پرهیز کنید. اگر درد بعد از یکی دو روز کاهش نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

 32. سلام من سه روزه قسمت نرمه گوشم سوراخ کردم و دیروز گوشواره مخصوص را عوض کرده و گوشواره طلا انداختم الان دیدم سمت راستم متورم شده اندازه یک نخود ممکنه عفونت باشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   تورم فقط علامت عفونت نیست. اگر تورم با درد، سوزش و قرمزی همراه است، سوراخ گوش عفونت کرده است. پیشنهاد می کنیم اصول بهداشتی و نظافت پیرسینگ گوش را با دقت دنبال کرده و اگر مشکل حل نشد، به پزشک مراجعه کنید.

 33. محیا موسوی

  سلام
  من غضروف گوشمو ب روش خانگی و بهداشتی سوراخ کردم
  الان دو ماه و نیم گذشته و پشت گوشم مثل سنگ شده و سیاه شده
  چکار باید بکنم؟
  خیلی خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   پیرسینگ غضروف گوش بسیار حساس است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. درباره مشکل شما، پیشنهاد می کنیم فورا به پزشک مراجعه کرده و از هر گونه درمان خانگی پرهیز کنید.

 34. سلام خسته نباشید
  من 6 روزه گوشمو سوراخ کردم دستم که میخوره یا شال چیزی خیلی درد میکنه شباهم موقع خواب. گوشواره هم تکون میدم درد داره
  چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   مقداری درد بعد از سوراخ کردن گوش طبیعی است. توصیه می کنیم سوراخ گوش را با آب و نمک شستشو دهید. از دست زدن به گوش یا تکان دادن گوشواره پرهیز کرده و روبالشی را مرتب عوض کنید. در صورتی که پس از چند روز درد کاهش نیافت یا تشدید شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 35. سلام من ۱ سال پیش غضروف گوشمو سوراخ کردم هر وقت گوشواره میندازم درد میکنه هر وقتم در بیارم عفونت میکنه چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   شاید به گوشواره حساسیت داشته باشید. در این صورت با استفاده از گوشواره ضدحساسیت و یا گوشواره طلایی مشکل حل می شود.

 36. سلام خسته نباشید من یکساله گوشم رو سوراخ کردم یک بار عفونت کرد گوشواره طلا انداختم تا الان ولی الان یه کم درد گرفته یه کم هم چرک میکنه پشت گوشم هم برآمده اس کلا اینجوریه که یه چند وقت خوبه بعد یه مدت چرک میکنه درد میگیره بعد دوباره خوب میشه بعد چند وقت باز درد میگیره میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است اندازه گوشواره برای سوراخ گوش بزرگ باشد. یا اینکه شما به طلا حساسیت داشته باشید. پیشنهاد می کنیم گوشواره خود را عوض کنید. به علاوه برخی از افراد بیشتر از سایرین مستعد عفونت هستند. در این شرایط بهتر است موارد بهداشتی را با دقت بیشتری دنبال کنید.

 37. وقت بخیر من نزدیک بهر3 هفته هست زبانه گوشم رو پرسینگ کردم و چند روز میشه داره عفونت میکنه و احساس میکنم کنار پرسینگ داره گوشت اضافه در میاره مثل جوش

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان عفونت پیرسینگ گوش بهتر است روزانه گوش را با محلول آب نمک و دستور ذکر شده در مقاله شستشو دهید. اگر مشکل بعد از چند روز حل نشد، به پزشک مراجعه کرده و با نظر ایشان آنتی بیوتیک مصرف کنید.
   در مورد گوشت اضافه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا اولا مشکل به صورت قطعی تشخیص داده شده و بعد مراحل درمان آغاز شود.

 38. سلام من چهار روزه هم نرمه گوشامو سوراخ کردم هم بالاترین قسمت گوشامو. به توصیه پزشک از همون اول روزی دو سه بار ویتامین ‌A میزدم ولی امروز هم گوشم قرمز شده هم پشت هردوتا گوشم یه برآمدگی غده مانند اندازه نخود دراومده. مقداری درد و سوزش هم دارم. عفونته؟ باید چی کار کنم؟ برم دکتر؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   شما علایم عفونت سوراخ گوش را دارید ولی برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید تا گوش شما معاینه شود. البته در موارد خفیف عفونت می توان به کمک شستشو با آب نمک (مطابق دستور همین مطلب) عفونت را در خانه درمان کرد. در صورتی که پس از چند روز استفاده از آب نمک علایم کاهش نیافت، می توانید به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 39. خیلی ممنون از راهنماییتون. فقط این که روزی یه بار از محلول آب نمک استفاده کنم کافیه؟ و اگه نمک یددار باشه عیبی داره؟ 🙁 آخه نمک بدون ید پیدا نمیکنم.

  1. سلام دوباره
   می توانید روزی دو مرتبه گوش را با آب نمک شستشو دهید. بهتر است از نمک بدون ید برای این کار استفاده کنید. اگر دسترسی ندارید، می توانید محلول های سالین آماده را از داروخانه تهیه کرده و از آن برای شستشوی گوش استفاده کنید.

 40. و ببخشید من زیاد سوال میپرسم ولی گوشوارم واقعا اذیتم میکنه مخصوصا موقع خواب. میشه درش بیارم جاش نخی چیزی بندازم؟ یا بهتره دست نزنم؟ 🙁

  1. سلام دوباره
   وظیفه ما پاسخگویی به شماست
   اما درباره سوال؛ بهتر است تا زمان بهبودی کامل، گوشواره پیرسینگ را خارج نکنید. زیرا خارج کردن گوشواره قبل از سپری شدن دوره بهبودی، احتمال عفونت را افزایش می دهد. توصیه می کنیم به گونه ای بخوابید که گوش سوراخ شده روی بالش نباشد. در ضمن بهتر است روبالشی را زود به زود عوض کنید تا از عفونت پیشگیری شود.

 41. سلام من گوشمو چهارماهه سوراخ کردم بد الان خیلییی ترشح میده اصن خیسه خیس میشه ترشح جامدم میده خیلی زیاد بد رگای زیر گوشامم سفت شده اندازه ی گردی برامده شده دست ک میزنی قشنگ برامدس و درد میکنه خیلی میترسم میشه لطفا راهنمایی کنین الان من گوشواره هارو دربیارم؟پماد موپیروسینم میزنم ولی فایده نداره از طرفیم دوست ندارم ببندمشون چیکار کنم الان باید ببندمش؟

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که سوراخ گوش عفونت می کند، بهتر است گوشواره را خارج نکنید. زیرا احتمال بسته شدن زخم و باقی ماندن عفونت وجود دارد. اما برای درمان؛ با توجه به اینکه عفونت طولانی شده است، توصیه می کنیم از هر گونه اقدام خانگی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید. در این موارد پزشک با تجویز داروی خوراکی یا پماد آنتی بیوتیک مشکل را برطرف می کند.

 42. سلام خسته نباشید
  من یک هفتس که گوشمو پیرسینگ زدم
  ولی الان دیدم که گوشم بالاش روی غضروف ورم کرده و قرمز شده
  اشکالی نداره گوشمو بجز اینکه با سرم شستشو میشورم باالکل هم ضدعفونی کنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟
  بعد یه سوال دیگه؟
  همزمان در روز میشه دو مرتبه از پماد تترا و ویتامین آ استفاده کرد؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از الکل را توصیه نمی کنیم. زیرا روند بهبود و التیام زخم را کند می کند. درباره استفاده همزمان از پماد آنتی بیوتیک و ویتامین آ فقط طبق نظر پزشک عمل کنید. استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک را هم توصیه نمی کنیم.

 43. من حدود ۱هفته است گوشم وسوراخ کردم الان خیلی متورم شده پمادمافناید استفاده میکنم اصلا تاثیری نکده در ضمن خیلی چرک داره نمتونم سرم و رو بالش بزام ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. سلام دوست عزیز
   اول توصیه میکنیم از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک نظیر پماد مفناید بدون تجویز پزشک پرهیز کنید. دوم توصیه میکنیم از آب نمک برای شستشوی روزانه پیرسینگ گوش استفاده کنید. در صورتی که عفونت بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *