پیرسینگ لب چیست؟ (پاسخ به همه سوالات + خرید)

پیرسینگ لب یکی از انواع محبوب سوراخ کردن بدن است. در این روش یک سوراخ در لب بالا یا پایین ایجاد شده و یک حلقه یا گل میخ تزیینی در آن قرار داده می‌شود. البته پیرسینگ لب مدل‌های فیک یا بدون سوراخ هم دارد که در آن جواهر پیرسینگ بدون نیاز به سوراخ کردن روی لب قرار می‌گیرد. هر چقدر هم که مدل‌های جواهرات لب جذاب باشند، باز هم لازم است قبل از سوراخ کردن لب‌ها نکاتی را درباره‌ی این عمل زیبایی بدانید. به همین جهت با این مطلب از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه شوید تا شما را با تمام نکات مهم درباره‌ی این عمل زیبایی آشنا کرده و عوارض و مشکلات آن را به شما معرفی کنیم. همچنین چندین مدل زیبا برای خرید پیرسینگ لب برای شما آماده کرده‌ایم.

همه چیز در مورد پیرسینگ لب و عوارض آن

پیرسینگ لب چیست و چه انواعی دارد؟

پیرسینگ لب (Lip Piercing) یکی از جذاب‌ترین و البته دردناک‌ترین انواع پیرسینگ بدن است که در بافت نرم لب بالایی یا لب پایینی انجام می‌گیرد. سوراخ کردن لب‌ها از این جهت در فرهنگ غربی محبوب است که انتخاب‌های متنوعی دارد و به کمک آن می‌توان استایل‌های متفاوتی برای چهره ساخت. اما انواع پیرسینگ لب چیست؟

به طور کلی چندین مدل معروف برای سوراخ لب وجود دارد. مورد اول پیرسینگ لبرت (Labret) است که در لب پایینی کار می‌شود. البته این مدل معمولا در مرکز لب پایینی ایجاد می‌شود. در صورتی که سوراخ این پیرسینگ با فاصله از مرکز و در دو سمت لب پایینی ایجاد شود، به آن پیرسینگ لبرت ورتیکال یا عمودی (Vertical Labret) می‌گویند. در این دو مدل می‌توان از حلقه، گل میخ یا جواهرات میله‌ای استفاده کرد. پیرسینگ فیلتروم (Philtrum Piercing) یا پیرسینگ مدوسا (Medusa Piercing) دیگر نوع محبوب پیرسینگ لب است. در این مدل سوراخ در فرورفتگی بالای لب و زیر تیغه‌ی بینی ایجاد شده و معمولا یک گل میخ ظریف درون آن قرار می‌گیرد. البته می‌توان سوراخ را در اطراف لب بالایی هم ایجاد کرد که در این شرایط به آن پیرسینگ لب جانبی (Side Labret Piercing) می‌گویند. جالب است بدانید که اگر سوراخ در سمت چپ لب بالایی ایجاد شود به آن پیرسینگ مونرو (Monroe Piercing) و اگر در سمت راست لب بالایی ایجاد شود به آن پیرسینگ مدونا (Madonna Piercing) می‌گویند. در این دو مدل نیز می‌توان از حلقه، گل میخ یا میله‌های منحنی شکل استفاده کرد (منبع). دیگر مدل‌های پیرسینگ لب را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

آشنایی با انواع مدلهای پیرسینگ لب

پیرسینگ لب نشانه چیست؟

برای این که با معنی پیرسینگ لب آشنا شویم، بهتر است کمی درباره‌ی تاریخچه‌ی آن بدانیم. سوراخ کردن لب‌ها یکی از انواع سنتی و قدیمی سوراخ‌کاری بدن است که از دیرباز در بین برخی فرهنگ‌های آمریکایی و آفریقایی رواج داشته است. این کار در حال حاضر نیز جزیی از فرهنگ مردم پاپوا گینه نو در آمریکا و مردمان برخی مناطق سودان، مالی و اتیوپی در آفریقا محسوب می‌شود. البته مردم این مناطق با هدف خاصی از پیرسینگ لب استفاده می‌کنند. به طور مثال سوراخ کردن لب در برخی از قبایل کشور مالی نمادی از خلقت جهان توسط روح اجدادی آنهاست. سوراخ کردن لب در سایر اقوام نیز به نوعی بخشی از آیین و تشریفات آنها محسوب می‌شود. مثلا زنان قبیله ماکولو در آفریقای جنوبی رسمی بسیار عجیب دارند. در این قبیله رسم است که داماد احتمالی شش ماه قبل از مراسم ازدواج یک بشقاب در سوراخ لب عروس قرار می‌دهد! این بشقاب نمادی از خواستگاری پسر از دختر است. جالب است بدانید که هرچه این بشقاب بزرگتر باشد، مهریه دختر خانم نیز بیشتر است!

اما شاید بپرسید که پیرسینگ لب در جوامع بزرگ امروزی نشانه‌ی چیست؟ پاسخ بسیار ساده است. حلقه یا جواهر لب در جامعه‌ی امروزی هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارد. استفاده از پیرسینگ لب در جوامع مدرن و شهری فقط جنبه‌ی زیبایی شناختی داشته و سمبل یا نماد موضوع خاصی نیست. در واقع جواهرات لب بخشی از اکسسوری خانم‌ها یا آقایان هستند و جزئی از دنیای وسیع مد و فشن محسوب می‌شوند.

همچنین بخوانید: پیرسینگ ابرو نشانه چیست

آشنایی با تاریخچه پیرسینگ لب

آیا پیرسینگ لب پسرانه هم داریم؟

همانطور که گفتیم، سوراخ کردن لب در برخی از مناطق جهان نوعی رسم محسوب شده و بخشی از آداب و فرهنگ مردان و زنان آن جامعه است. اما پیرسینگ لب‌ها در کشورهای پیشرفته و جوامع غربی بیشتر در بین خانم‌ها رایج است و آقایان با درصد کمتری به سراغ این عمل زیبایی صورت می‌روند.

در جامعه‌ی ایران نیز سوراخ کردن لب به طور کلی چندان رایج نیست؛ حتی در بین خانم‌ها. در ضمن بسیاری از افراد پیرسینگ لب را به ویژه در آقایان نوعی ناهنجاری می‌دانند و اصلا از آن استقبال نمی‌کنند! با این حال نمی‌توان این عمل زیبایی را به خانم‌ها یا آقایان محدود کرد.

عکس پیرسینگ لب ساده برای آقایان

خرید پیرسینگ لب

پیش از آنکه به سراغ پیشنهادهای جذاب برای خرید پیرسینگ لب برویم، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که اصولا بهترین جواهرات برای پیرسینگ لب چیست؟ در پاسخ به این سوال، ما دو گزینه به شما معرفی می‌کنیم:

 • گل میخ: گل میخ‌ها جواهراتی میله‌ای شکل هستند که در یک سمت آنها یک نگین زینتی قرار دارد. در این مدل‌ها ابتدا میله‌ی جواهر از سوراخ لب عبور کرده و سپس نگین سر آن در انتهای میله پیچ می‌شود.
 • حلقه: انتخاب دوم شما جواهرات حلقه‌ای خواهد بود. در نظر داشته باشید که برای استفاده از حلقه لازم است بافت بیشتری از لب سوراخ شود که این موضوع احتمال تورم و عفونت بعد از پیرسینگ را افزایش می‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگری که باید بدانید این است که معمولا استفاده از پیرسینگ لب در کنار مدل‌های مختلف پیرسینگ بینی و یا گوش جذابیت بیشتری دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مطالب لی‌لی‌مگ در مورد خرید پیرسینگ بینی و خرید پیرسینگ گوش را هم مطالعه بفرمایید تا با انواع جواهرات بینی و گوش بیشتر آشنا شوید.

نمونه پیرسینگ لب عکس

خرید پیرسینگ لب زنانه

در ادامه چند مدل جذاب برای خرید جواهر پیرسینگ لب زنانه به شما معرفی می‌کنیم: (با انتخاب گزینه خرید اینترنتی می‌توانید از آخرین قیمت محصولات آگاه شده و در صورت تمایل آنها را خریداری کنید)

مدل پیرسینگ لب نگینی
مناسب برای: لب و بدن
جنس: استیل

مدل پیرسینگ لب طلایی رنگ
مناسب برای: لب و بدن
جنس: استیل

مدل پیرسینگ لب نقره ای رنگ
مناسب برای: بدن
جنس: استیل

مدل حلقه پیرسینگ لب
مناسب برای: گوش، لب و بدن
جنس: استیل

برای مشاهده و خرید دیگر مدل‌های پیرسینگ زنانه، از لینک زیر استفاده کنید:

خرید پیرسینگ لب مردانه

برای پیرسینگ مردانه می‌توانید از مدل حلقه‌ی زیر استفاده کنید. البته محدودیتی برای استفاده از مدل‌های بخش قبل نیز ندارید.

مدل پیرسینگ لب مردانه
مناسب برای: بدن
جنس: استیل

برای مشاهده و خرید دیگر مدل‌های پیرسینگ مردانه، به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید پیرسینگ لب فیک

پیرسینگ فیک لب یک انتخاب عالی برای کسانی است که می‌خواهند بدون سوراخ کردن لب‌ها از جواهرات تزئینی روی لب استفاده کنند. این نوع از پیرسینگ بدون نیاز به سوراخ روی بافت لب قرار گرفته و شما را از سوراخ کردن لب و عوارض آن نجات می‌دهد. مدل‌های مختلفی برای پیرسینگ فیک لب وجود دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به پیرسینگ فنری، چسبی یا مگنتی اشاره کرد. می‌توانید این مدل‌ها را در ادامه خریداری نمایید:

مدل پیرسینگ لب فیک حلقه ای
مناسب برای: لب
جنس: استیل ضد حساسیت

مدل پیرسینگ لب موقت حلقه ای
مناسب برای: لب
جنس: استیل ضد حساسیت

مدل پیرسینگ لب بدون سوراخ حلقه ای
مناسب برای: لب، گوش، بینی
جنس: استیل

مدل پیرسینگ لب فنری فیک
مناسب برای: بدن
جنس: استیل

مدل پیرسینگ فنری لب
مناسب برای: بدن
جنس: استیل

مدل پیرسینگ مگنتی لب
مناسب برای: لب، بینی و بدن
جنس: استیل

مدل پیرسینگ لب چسبی
مناسب برای: لب، بینی و بدن
جنس: پلاستیک

چگونه پیرسینگ لب فیک درست کنیم؟

مزیت استفاده از پیرسینگ فیک این است که شما می‌توانید به راحتی آن را در منزل بسازید. برای ساخت پیرسینگ لب فیک و بدون سوراخ می‌توانید از نگین‌ها یا سنگ‌های زینتی کوچک استفاده کرده و آنها را به کمک چسب مخصوص روی پوست بالا یا زیر لب بچسبانید. به این ترتیب شما بدون نیاز به سوراخ کردن لب، یک پیرسینگ لب جذاب خواهید داشت. به علاوه هر زمان که بخواهید می‌توانید نگین زینتی را در آورده یا از نگین دیگری استفاده کنید.

یک مدل پیرسینگ لب فیک را در ویدیوی زیر تماشا کنید:

https://lilimag.net/wp-content/uploads/2021/03/lip-piercing-what-you-should-know-video.m4v

البته ایده‌های دیگری هم برای ساخت پیرسینگ فیک لب وجود دارد که یک نمونه از آن را می‌توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

چگونه پیرسینگ لب درست کنیم

نحوه انجام پیرسینگ لب چگونه است؟

پیرسینگ لب عملی سریع و راحت است. البته توصیه می‌کنیم از انجام این عمل در خانه پرهیز کرده و حتما به کلینیک‌های معتبر و افراد متخصص مراجعه کنید. اما سوراخ کردن لب چگونه انجام می‌شود؟

برای این کار ابتدا لب را به کمک آب و محلول ضدعفونی کننده بشویید. بعد دهان را به کمک یک دهانشویه‌ی آنتی باکتریال شستشو دهید. این کار از بروز عفونت پس از سوراخ کردن لب پیشگیری می‌کند. در گام بعدی سوزن مخصوص پیرسینگ را ضدعفونی کنید. در نظر داشته باشید سوزن مخصوص پیرسینگ لب یک سوزن توخالی با قطری بین یک تا 1.2 میلیمتر است. البته می‌توان به جای این سوزن از انژیوکت هم استفاده کرده و پیرسینگ لب با انژیوکت انجام داد.

اکنون دستکش استریل بدست کرده و لب را به کمک سوزن سوراخ کنید. برای این کار لب را کشیده و نگه دارید. سپس سوزن را از سمت داخل لب وارد کرده و بافت را تا نصف سوراخ کنید. در این مرحله به جای اینکه سوزن را فشار داده و لب را تا انتها سوراخ کنید، انگشت دست دیگر را روی لب و در محلی که قرار است سوراخ شود، قرار داده و لب را به سمت سوزن فشار دهید. با این کار لب با درد کمتری سوراخ می‌شود. حال حلقه یا گل میخ پیرسینگ را درون حفره‌ی سوزن قرار داده و با عبور دادن سوزن از درون سوراخ، جواهر پیرسینگ را داخل سوراخ قرار دهید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه پیرسینگ لب، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

قیمت انجام پیرسینگ لب چقدر است؟

هزینه پیرسینگ لب بسته به موقعیت سوراخ بین 100 تا 150 هزار تومن خواهد بود (قیمت سال 99). توصیه می‌کنیم برای انجام این عمل به کلینیک‌های مجاز و معتبر مراجعه کرده و از سوراخ کردن لب در خانه یا آرایشگاه‌ها پرهیز کنید.

قیمت پیرسینگ لب چقدر است؟

دوره بهبود پیرسینگ لب چقدر است؟

دوره بهبودی کامل پیرسینگ لب، بسته به نقطه‌ای از لب که سوراخ می‌شود و همچنین بدن فرد، بین 3 تا 6 ماه خواهد بود که دوره‌ای نسبتا طولانی است. زیرا لب بخشی از دهان است و شما در طول روز با دهان غذا می‌خورید، می‌نوشید و صحبت می‌کنید، بنابراین این عضو در تمام روز در حال فعالیت است و به این ترتیب ترمیم زخم آن زمانبر خواهد بود. در نظر داشته باشید که پیرسینگ لب در واقع یک سوراخ با قطر کوچک در بافت لب است. در این شرایط بدن ابتدا یک غشای خارجی روی این زخم تشکیل داده و به مرور زمان بافت داخلی لب را ترمیم می‌کند. با توجه به نوع سوراخ و بافت آسیب دیده، ترمیم سوراخ لب نسبتا طولانی خواهد بود. به علاوه رعایت موارد بهداشتی و مراقبت‌های بعد از پیرسینگ، تاثیر زیادی در کوتاه شدن این دوره داشته و برای جلوگیری از عوارض ضروری است. در ادامه شما را با عوارض پیرسینگ لب و مراقبت‌های لازم بعد از سوراخ کردن لب آشنا خواهیم کرد.

سوراخ کردن لب چه عوارضی دارد؟

عوارض پیرسینگ لب چیست؟

مشابه انواع دیگر پیرسینگ بدن مثل پیرسینگ گوش یا بینی، سوراخ کردن لب نیز با عوارضی همراه است. برخی از این عوارض در اثر بی دقتی در زمان سوراخ کردن لب ایجاد شده و برخی نیز به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی پس از سوراخ کردن لب پدید می‌آید. در ادامه شما را با عوارض پیرسینگ لب آشنا می‌کنیم:

عفونت پیرسینگ لب

لب یکی از اجزای اصلی دهان است که در زمان خوردن غذا درگیر می‌شود. به علاوه امکان تماس دست، لیوان، لوازم آرایشی، لباس و … به لب‌ها بسیار زیاد است. بنابراین احتمال تجمع باکتری‌ها و عوامل عفونت‌زا روی این عضو از صورت بسیار زیاد است. به همین دلیل پیرسینگ لب بسیار مستعد عفونت خواهد بود. اما علائم عفونت پیرسینگ لب چیست؟

عفونت سوراخ لب معمولا با علایمی مثل قرمزی و تورم در ناحیه‌ی اطراف پیرسینگ همراه است. گرم شدن این ناحیه به صورت غیرطبیعی، درد نسبتا شدید، خونریزی شدید و غیرطبیعی، چرک کردن اطراف سوراخ و همچنین بروز یک برامدگی در سوراخ دو طرف سوراخ لب از دیگر علایم عفونت است. در موارد شدید عفونت منجر به تب نیز خواهد شد. در نظر داشته باشید که علایمی مثل قرمز شدن، تورم خفیف، برامدگی مختصر و ترشحات سفید و شفاف در دو هفته‌ی اول بعد از سوراخ کردن لب طبیعی و متدوال است. اما اگر این موارد بعد از دو هفته تشدید یافت، احتمالا پیرسینگ شما عفونت کرده است.

علائم عفونت پیرسینگ لب چیست؟

تورم و التهاب از شایع‌ترین عوارض پیرسینگ لب

تورم و التهاب تا چند روز بعد از سوراخ کردن بافت لب کاملا طبیعی و محتمل است. نکته‌ی مهم کنترل کردن آن است. به همین دلیل لازم است نکات و موارد بهداشتی را به دقت رعایت کنید تا این التهاب کنترل شده و به سرعت از بین برود. یکی از مهمترین نکات بهداشتی برای درمان سریع‌تر التهاب پیرسینگ لب، پرهیز از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل است.

در صورتی که التهاب و تورم لب برای چند هفته ادامه داشته و با علایمی نظیر خونریزی، درد شدید و ترشحات غیرطبیعی همراه شد، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

پس زدن جواهر از مهمترین عوارض پیرسینگ لب

پس زدن جواهر زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما جواهر لب را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی کرده و تلاش می‌کند آن را از پوست بدن جدا کند. در این شرایط بدن زخم پیرسینگ را پاره کرده و جواهر را پس می‌زند. این موضوع باعث ایجاد یک اسکار یا زخم بزرگ روی لب می‌شود که اصلا خوشایند نیست. به علاوه این زخم بسیار مستعد عفونت است. البته بروز این عارضه در پیرسینگ لب چندان شایع نیست ولی باز هم امکان وقوع آن وجود دارد.

پیرسینگ لب ها چه عوارضی دارد؟

آسیب به لثه و دندان از عوارض پیرسینگ لب

به طور کلی برخورد جواهرات پیرسینگ با لثه و دندان می‌تواند باعث آسیب به بافت لثه و همچنین تخریب مینای دندان شود. ولی این تنها آسیب پیرسینگ لب به لثه و دندان نیست! زیرا مطالعات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه اوهایو نشان می‌دهد افرادی که لب خود را پیرسینگ می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض بیماری عقب رفتگی لثه‌ها قرار دارند (منبع). آنها در تحقیق خود وضعیت لثه‌ی 29 جوان با پیرسینگ لب را با وضعیت لثه‌ی 29 جوان بدون پیرسینگ مقایسه کردند (تمام افراد جامعه‌ی آماری حدود 22 سال سن داشته و نیمی مرد و نیمی زن بودند). نتایج بررسی بین این دو گروه نشان می‌دهد که 41 درصد از افراد با پیرسینگ لب دچار عقب رفتگی لثه‌ها هستند. در حالی که این رقم برای گروه دوم تنها 7 درصد است. به علاوه میزان عقب رفتگی لثه در افراد با پیرسینگ تقریبا دو برابر افراد بدون پیرسینگ است! همچنین نتایج تحقیق نشان می‌دهد که آسیب پیرسینگ به لثه‌ها هیچ ارتباطی با سن، جنسیت یا سایر فاکتورها ندارد و فقط وابسته به زمان است. به این معنا که هرچه مدت زمان سوراخ کردن لب و استفاده از جواهرات پیرسینگ طولانی‌تر باشد، میزان آسیب به لثه‌ها بیشتر خواهد بود.

آیا پیرسینگ لب می تواند باعث از بین رفتن لثه ها شود؟

مراقبت های بعد از پیرسینگ لب برای پیشگیری از عفونت

مشابه دیگر انواع پیرسینگ، رعایت برخی نکات در پیرسینگ لب نیز ضروری است تا زخم تمیز مانده و از عفونت جلوگیری شود. برای نظافت پیرسینگ لب لازم است آن را با محلول آب نمک شستشو دهید (می‌توانید محلول آب نمک را از داروخانه تهیه کنید). برای این کار یک تکه پارچه یا دستمال حوله‌ای لطیف را به این محلول آغشته کرده و برای 5 دقیقه روی قسمت خارجی سوراخ لب قرار دهید. بهتر است روزانه یک مرتبه این کار را تکرار نمایید.

علاوه بر نظافت روزانه، توجه به نکات زیر برای پیشگیری از عفونت ضروری است:

 • برای پیشگیری از عفونت بعد از هر وعده‌ی غذایی مسواک بزنید.
 • دهان را بعد از هر وعده غذایی، قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن از خواب با دهان‌شویه‌های بدون الکل شستشو دهید.
 • به هیچ عنوان از الکل برای ضدعفونی کردن پیرسینگ استفاده نکنید.
 • برای پیشگیری از عفونت سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. تغذیه مناسب، نوشیدن آب به اندازه لازم و دوری از استرس سه توصیه‌ی اصلی در این مورد است.
 • تا چند هفته بعد از سوراخ کردن لب از کشیدن سیگار و خوردن نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.
 • تا چند هفته بعد از سوراخ کردن لب از خوردن غذاهای داغ، غذاهای شور، تند و اسیدی پرهیز کنید.
 • جویدن آدامس تا چند هفته بعد از پیرسینگ ممنوع است.
 • در چند هفته اول بعد از پیرسینگ از شنا کردن پرهیز کنید.
 • از تماس دست یا سایر اجسام به لب و صورت جلوگیری کنید. قبل از تماس دست‌ها با پیرسینگ، حتما آن را با صابون آنتی باکتریال ضدعفونی کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که پس از مدتی یک غشای خارجی روی زخم و سوراخ لب شکل می‌گیرد. در این شرایط به نظر می‌رسد که زخم بهبود یافته است اما در واقع این گونه نیست. متاسفانه بسیاری از افرادی که پیرسینگ لب انجام می‌دهند، در این مرحله فکر می‌کنند که زخم لب کاملا بهبود یافته و به همین دلیل مراقبت‌ها و نکات بهداشتی را با دقت و توجه کمتری دنبال می‌کنند. همین مساله باعث بروز عفونت یا سایر عوارض خواهد شد. بنابراین برای مراقبت از پیرسینگ لب کاملا صبور باشید و دستورالعمل‌های ذکر شده را حداقل تا پایان ماه سوم پس از سوراخ کردن ادامه دهید.

برای عفونت پیرسینگ لب چه باید کرد؟

درمان عفونت پیرسینگ لب

در مواردی که عفونت خفیف است، می‌توان آن را در خانه درمان کرد. برای این کار لازم است پیرسینگ لب را دو تا سه مرتبه در روز با روش زیر شستشو دهید:

 1. یک قاشق چایخوری نمک دریا را در یک لیوان (250 میلی‌لیتر) آب گرم حل کنید.
 2. یک تکه پارچه یا یک دستمال حوله‌ای ضخیم را در محلول آب نمک بخیسانید.
 3. به کمک پارچه دو سمت سوراخ لب را به آرامی پاک کنید. از کشیدن پارچه روی جواهر یا سوراخ پرهیز کنید.
 4. پارچه را دوباره در آب نمک خیسانده و شستشوی زخم را انقدر ادامه دهید تا هیچ گونه کبره‌ای در اطراف سوراخ یا جواهر پیرسینگ باقی نماند.

علاوه بر شستشوی روزانه، می‌توانید از کمپرس گرم روی بخش خارجی سوراخ لب که بیرون از دهان قرار دارد، استفاده کنید تا تورم و درد آن کاهش یابد. برای این کار یک تکه پارچه‌ی مرطوب را برای 30 ثانیه داخل ماکروفر قرار دهید تا گرم شود. سپس آن را به آرامی روی قسمت خارجی لب قرار دهید. کمپرس گرم باید 20 دقیقه روی لب باقی بماند. اگر در این فاصله پارچه سرد شد، دوباره آن را مرطوب کرده و داخل ماکروفر بگذارید تا گرم شود. استفاده از این روش یک یا دو مرتبه در روز موثر خواهد بود.

توجه داشته باشید که اگر عفونت شما با درد شدید و تب همراه است، از درمان‌های خانگی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید.

درمان عفونت پیرسینگ لب در خانه

پاسخ به پرسش‌های متدوال درباره سوراخ کردن لب

در این بخش به پرسش‌های رایج درباره سوراخ کردن لب پاسخ خواهیم داد:

آیا پیرسینگ لب دارد؟

میزان درد پیرسینگ لب به نحوه سوراخ کردن بافت لب و همچنین تحمل فرد بستگی دارد. مثلا بسیاری از افراد هیچ گونه دردی در زمان سوراخ کردن لب احساس نخواهند کرد. به طور متوسط می‌توان گفت که مقدار درد این پیرسینگ در مقیاس یک تا 10 برابر با 4 خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که میزان درد سوراخ کردن لب بیشتر از پیرسینگ بینی، گوش یا سایر انواع پیرسینگ است. زیرا بافت اطراف لب بسیار حساس است و تراکم پایانه‌های عصبی در آن زیاد می‌باشد (منبع).

آیا پیرسینگ لب دائمی است؟

جواب قطعی و مشخصی برای این پرسش وجود ندارد. زیرا دائمی یا غیردائمی بودن سوراخ لب در هر فردی متفاوت است و به شرایط بدنش بستگی دارد. بعد از بهبودی کامل سوراخ لب، در برخی از افراد حتی با وجود خارج کردن جواهر برای چند روز یا چند هفته، پیرسینگ لب بسته نمی‌شود. اما در برخی از افراد این گونه نیست و مدتی کوتاهی بعد از خارج کردن جواهر، سوراخ لب بسته می‌شود.

مدت زمانی که از سوراخ کردن لب گذشته است، دیگر پارامتر مهم در این مورد است. یعنی هرچه سوراخ لب قدیمی‌تر باشد، احتمال بسته شدن آن پس از خارج کردن جواهر پیرسینگ کمتر است. مثلا اگر 5 سال است که لب‌ها را سوراخ کرده‌اید، شانس زیادی برای بسته شدن سوراخ پس از خارج کردن جواهر وجود ندارد!

آیا سوراخ لب دائمی است؟

چه زمانی می‌توان جواهر اولیه پیرسینگ لب را تعویض کرد؟

نمی‌توان پاسخی دقیق برای زمان تعویض جواهر اولیه داد. زیرا این موضوع در افراد مختلف متفاوت است و به مدت زمان لازم برای بهبودی زخم بستگی دارد. اما اگر اشتیاق زیادی برای تعویض جواهر اولیه‌ی پیرسینگ لب دارید، باید به شما بگوییم که برای این کار حداقل به 6 هفته زمان نیاز است. البته برخی از متخصصان عنوان می‌کنند که برای تعویض جواهر اولیه‌ی لب باید بین 8 تا 10 هفته صبر کرد. در غیر این صورت احتمال بروز عفونت، پس زدن جواهر و همچنین طولانی شدن دوره‌ی بهبودی کامل پیرسینگ وجود دارد.

بهترین جنس جواهر برای خرید پیرسینگ لب چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید که اگر ضخامت میله‌ی گل میخ یا حلقه‌ی لب بین یک یک تا 1.3 میلیمتر باشد، فرآیند بهبودی پیرسینگ در سریع‌ترین زمان ممکن طی می‌شود. پس توصیه می‌کنیم از جواهرات کوچکتر یا بزرگتر از این سایز استفاده نکنید. مورد دوم انتخاب جنس جواهر است. در این مورد می‌توانید از جواهرات با جنس زیر استفاده کنید:

 • فولاد ضد زنگ: جواهرات با جنس استیل ضد زنگ در واقع بهترین گزینه برای پیرسینگ لب هستند زیرا بدن به راحتی با آنها سازگار شده و احتمال بروز عفونت به حداقل می‌رسد.
 • طلای 14 عیار یا پلاتین: این دو فلز گرانبها نیز انتخابی مناسب برای پیرسینگ لب هستند زیرا احتمال بروز حساسیت به جواهرات پیرسینگ را به حداقل می‌رسانند.

در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد به فلزات مختلف به ویژه فلز نیکل حساسیت دارند. بنابراین پیش از انتخاب و خرید جواهر مورد نظر خود، وضعیت حساسیت پوستی خود به جنس جواهر را بررسی کنید.

عکس پیرسینگ لب و بینی

سخن پایانی درباره پرسینگ لب

به عنوان توصیه‌ی آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای سوراخ کردن لب‌ها، از انواع مختلف پیرسینگ فیک و بدون سوراخ استفاده کنید. با این کار هم می‌توانید از  زیبایی‌های جواهرات لب بهره مند شده و هم از دردسرها و عوارض بعدی پیرسینگ خلاص شوید. به علاوه هر زمانی که از گذاشتن پیرسینگ لب پشیمان شدید، می‌توانید آن را با خیال راحت برداشته و هیچ گونه نگرانی در مورد باقی ماندن سوراخ یا جای زخم روی لب نخواهید داشت. در پایان منتظر سوال‌ها و نظرهای شما درباره پیرسینگ لب هستیم.

4 دیدگاه دربارهٔ «پیرسینگ لب چیست؟ (پاسخ به همه سوالات + خرید)»

   1. ی سوال داشتم لطفا هر چی زود تر جواب بدین من لبمو پرسینگ کردم بیش از حد ورم کرده و درد میکنه

    1. سلام دوست عزیز
     درد و تورم در روزهای اول تا حدودی طبیعی است ولی اگر ادامه دار باشد، احتمالا نشانه بروز عفونت پیرسینگ لب است.
     توصیه می کنیم مراقبت های بهداشتی را به دقت رعایت کرده و پیرسینگ لب را روزانه نظافت کنید. اگر مشکل پس از چند روز بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *