پیرسینگ بینی؛ همه چیز درباره سوراخ کردن بینی

پیرسینگ بینی یا سوراخ کردن بینی یکی از انواع عمل‌­های زیبایی است که در آن سوراخ­‌هایی در نواحی مختلف بینی مثل پره، بخش گوشتی نوک بینی و دیواره میانی بینی ایجاد شده و جواهرات زینتی به آن آویزان می­‌شود. وابسته به محل سوراخ دوران نقاهت بعد از آن نیز متفاوت است. در این دوره لازم است تا مراقبت­‌های بهداشتی مطابق دستور متخصص صورت گیرد تا از بروز عوارضی مثل عفونت، آبسه و سایر مشکلات جلوگیری شود. در ادامه با ما در مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه باشید تا شما را با همه چیز درباره اقدامات لازم قبل و بعد از پیرسینگ بینی آشنا کنیم.

پیرسینگ بینی یا سوراخ کردن بینی به چه منظور انجام می شود

پیرسینگ بینی چیست؟

پیرسینگ بینی یا Nose Piercing یکی از انواع پیرسینگ بدن و به معنای سوراخ کردن بافت بینی با هدف آویزان کردن حلقه، نگین یا زیورآلات است. در پیرسینگ بینی ممکن است سوراخ روی بافت نرم پره بینی یا بافت نرم تیغه میانی بینی ایجاد شود. این نوع از پیرسینگ بعد از پیرسینگ گوش، محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع سوراخ‌کاری بدن است که به تازگی در بین خانم‌ها و حتی آقایان مد شده است.

پیرسینگ بینی نشانه چیست؟

مطابق مطالعات صورت گرفته، تاریخچه پیرسینگ بینی به 44 هزار سال قبل از میلاد مسیح در استرالیا باز می‌گردد. دوره‌ای که مردم بومی اشیایی زینتی را به کمک استخوان درست کرده و پس از سوراخ کردن سپتوم بینی، این اشیا را آویزان می‌کردند. البته مطالعات دیگری نشان می‌دهد که استفاده از پیرسینگ بینی به شکل مدرن امروزی، ریشه در 4000 سال پیش و در خاورمیانه دارد. تمامی این مشاهدات بیان می‌کنند که استفاده از پیرسینگ بینی ریشه در فرهنک و آداب و رسوم ملل مختلف داشته است. اما در قرن 20 میلادی، استفاده از پیرسینگ بینی به عنوان جواهرات و توسط گروه‌هایی نظیر هیپی‌ها و پانک‌ها رواج یافته و رفته رفته جوانان کشورهای مختلف به این موضوع روی آوردند. اما به راستی پیرسینگ بینی نشانه چیست؟ برای این پرسش پاسخ‌های مختلفی وجود دارد که همگی ریشه در فرهنگ اقوام مختلف دارند:

 • به باوری برخی از افراد، استفاده از پیرسینگ بینی نشانه‌ی ثروت و موقعیت اجتماعی زیاد است. این باور ریشه در فرهنگ مردمان بربر در آفریقای شمالی دارد. در بین این قوم، افراد ثروتمندتر و افرادی که در طبقه‌ی اجتماعی بالاتری قرار دارند، از حلقه‌ی بینی بزرگتری استفاده می‌کنند! این فرهنگ در حال حاضر نیز در بین مردمان آن منطقه وجود داشته و حتی رسم است که در مراسم ازدواج، داماد یک حلقه‌ی بینی به نشانه‌ی ثروتش به عروس بدهد.
 • در هندوستان، استفاده از حلقه بینی نشانه‌ای برای سلامت جنسی، باروری و فرزندآوری است. مردم این منطقه باور دارند که استفاده از حلقه بینی روی پره‌ی چپ بینی، به کاهش درد در دوران قاعدگی کمک کرده و دردهای زمان زایمان را کاهش می‌دهد!
 • پیرسینگ بینی در برخی از مناطق جهان نشانه‌ای از متاهل بودن فرد است! (دقیقا مشابه حلقه ازدواج در فرهنگ ما) این موضوع ریشه در داستانی از کتاب مقدس مسیحیان دارد که در آن حضرت ابراهیم یک حلقه‌ی بینی طلایی به مناسب ازدواج دخترخوانده‌اش به او هدیه می‌دهد.

با وجود باورهای ذکر شده در بندهای قبل، پیرسینگ بینی در بسیاری از جوامع مدرن امروزی صرفا به عنوان یک اکسسوری و بخشی از دنیای مد تلقی شده و نشانه‌ای برای موضوع یا باور فرهنگی خاصی نیست. بنابراین خانم‌ها و آقایان صرفا برای افزایش زیبایی ظاهری از پیرسینگ بینی استفاده می‌کنند. البته همچنان اقلیت‌هایی با گرایش هیپی و پانک وجود دارد که حلقه‌ی بینی را جزیی از فرهنگ گروه خود می‌دانند! و در طرف مقابل همچنان افرادی وجود دارند که استفاده از پیرسینگ بینی را نوعی ناهنجاری فرهنگی تلقی کرده و حتی از استخدام افراد با پیرسینگ بینی خودداری می‌کنند!

معنی پیرسینگ بینی چیست؟

انواع پیرسینگ بینی

انواع پیرسینگ بینی با توجه به محل سوراخ دسته بندی می‌شوند. در نظر داشته باشید که پیرسینگ بینی به معنای سوراخ کردن بینی و آویزان کردن شی زینتی است. اما به دلیل خطرناک بودن این عمل، انواع دیگری از پیرسینگ بینی ایجاد شده است که نیازی به سوراخ کاری بدن ندارند. در ادامه انواع پیرسینگ بینی معرفی می‌شود.

پیرسینگ بینی دائمی چیست؟

در این روش پیرسینگ کار یا پزشک به کمک یک سوزن قسمتی از بافت نرم بینی را سوراخ می‌کند. با توجه به محل سوراخ پیرسینگ بینی دائمی به انواع مختلفی نظیر پیرسینگ سپتوم، پیرسینگ پره بینی، پیرسینگ پل و پیرسینگ ناسالانگ تقسیم می‌شود. البته در مواردی سوراخ کردن بینی با دستگاه انجام می‌گیرد که بسیار خطرناک است و اصلا توصیه نمی‌شود.

پیرسینگ بینی میکرودرمال چیست؟

پیرسینگ میکرودرمال شباهت زیادی با روش قبل دارد. با این تفاوت که در این روش بافت بینی فقط از یک طرف سوراخ شده و آویز زینتی در زیر پوست قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان این طور بیان کرد که در این روش نگین زینتی روی پوست کاشته می‌شود. به همین دلیل به آن میکرودرمال یا نگین کاری گفته می‌شود.

پیرسینگ بینی بدون سوراخ چیست؟

در این روش از نوعی حلقه خاص به نام پیرسینگ فیک بینی (مدل‌ها) استفاده می‌شود که یک فضای باز و کوچک دارد. به همین جهت این حلقه بدون نیاز به سوراخ روی بینی قرار می‌گیرد و نمی‌افتد.
این مدل را می توانید در ویدیوی زیر تماشا کنید:

https://lilimag.net/wp-content/uploads/2021/02/nose-piercing-what-you-should-know-video.mp4

همچنین در برخی از مدل‌ها از آهنربا برای نگهداشتن نگین روی بینی استفاده می‌شود که به آنها پیرسینگ بینی مگنتی می‌گویند. البته نوع دیگری از پیرسینگ بدون سوراخ هم وجود دارد که به پیرسینگ بینی چسبی معروف است. در این روش نگین زینتی به کمک چسب مخصوص و بدون سوراخ کاری روی پوست نصب می‌شود. اگر دوست دارید با مدل‌های پیرسینگ بینی بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله لی‌لی‌مگ در مورد مدل پیرسینگ بینی را مطالعه بفرمایید.

پیرسینگ بینی چطور انجام میشود

پیرسینگ بینی چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، بهترین روش برای سوراخ کردن بینی استفاده از سوزن استریل و گیره مخصوص پیرسینگ است. در این روش بافت بینی به کمک گیره ثابت شده و یک سوزن توخالی با قطر مناسب از یک سمت وارد بافت بینی شده و بینی را سوراخ می‌کند. بعد حلقه یا جواهر مورد نظر در فضای داخلی سوزن قرار گرفته و با خروج سوزن از سمت دیگر، جواهر پیرسینگ وارد سوراخ می‌شود. البته می‌توان پیرسینگ بینی با انژیوکت هم انجام داد. برای اطلاع بیشتر از نحوه پیرسینگ بینی به ویدیوهای زیر توجه کنید:

آموزش پرسینگ بینی (پیرسینگ پره بینی)

سوراخ کردن پره بینی متدوال‌تر از سایر مدل‌های پیرسینگ بینی است. در این روش سوراخ روی بافت نرم پره‌ی بینی در سمت راست یا سمت چپ ایجاد شده و یک حلقه‌ی ظریف یا یک میله نگین‌دار درون سوراخ آن قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با روش انجام و لوازم پیرسینگ بینی در این مدل، شما را به دیدن ویدیوی زیر دعوت می‌کنیم:

آموزش پیرسینگ سپتوم بینی

پیرسینگ سپتوم بینی در بافت نرم تیغه‌ی بینی انجام می‌گیرد. این مدل نسبت به سوراخ کردن پره بینی بسیار حساس‌تر است و به دقت و مهارت بیشتری نیاز دارد. زیرا سوراخ دقیقا باید در بافت نرم تیغه‌ی بینی و نه بخش غضروفی آن ایجاد شود. اگر به دلیل عدم تجربه‌ی کافی بافت غضروفی بینی سوراخ شود، احتمال آسیب به آن و تخریب ساختار بینی وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با نحوه پیرسینگ سپتوم بینی، شما را به دیدن ویدیوی زیر دعوت می‌کنیم:

عوارض پیرسینگ سپتوم بینی چیست

عوارض پیرسینگ بینی چیست؟

پیرسینگ بینی نسبت به پیرسینگ گوش عملی خطرناک‌تر است و احتمال بروز عوارض پس از آن بیشتر است. در این روش به جای استفاده از تفنگ سوراخ کن، از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود. به همین جهت سوراخ کردن بینی به تخصص و مهارت بیشتری نیاز دارد و کوچکترین اشتباه باعث بروز مشکل و عوارض می‌شود. در مجموع می‌توان عوارض پیرسینگ بینی را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کاهش حس بویایی
 • عفونت ویروسی یا باکتریایی
 • عفونت غضروف بینی
 • حساسیت یا آلرژی به حلقه یا گل میخ زینتی
 • هماتوم سپتوم همراه با مشکلات تنفسی
 • پس زدن حلقه یا شی خارجی
 • خونریزی و آسیب به بافت بینی
 • ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • نکروز یا سیاه شدن پوست بینی پس از پیرسینگ
 • سرطان پوست در موارد نادر
ایا پیرسینگ بینی عوارض دارد

دلایل عفونت پیرسینگ بینی چیست؟

عفونت پیرسینگ بینی یکی از شایع‌ترین عوارض این عمل است. عفونت به دلیل فعالیت باکتری، ویروس یا قارچ‌ها اتفاق می‌افتد. معمولا استفاده از وسایل آلوده و یا عدم رعایت اصول بهداشتی پس از پیرسینگ بینی، مهمترین علل نفوذ عوامل عفونی به بدن هستند. به طور کلی می‌توان دلایل عفونت پیرسینگ بینی را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از سوزن و وسایل غیراستریل برای سوراخ کردن بینی
 • تماس دست یا جسم آلوده به محل زخم پیرسینگ
 • شنا کردن در استخرهای عمومی پس از پیرسینگ
 • استفاده از حلقه یا جواهرات نامناسب
 • زخم شدن محل پیرسینگ در اثر کشیده شدن حلقه

علایم عفونت پیرسینگ بینی چیست؟

یکسری از علائم مثل قرمزی، تورم، درد، سوزش و خونریزی ممکن است تا چند روز بعد از سوراخ کردن بینی وجود داشته‌­باشد. این علائم طبیعی است و نشانه‌­ی عفونت نیست. اما در صورت تداوم این علائم تا چند هفته بعد از عمل، حتما باید به پزشک مراجعه شود. به طور کلی علائم عفونت پیرسینگ بینی به شرح زیر است:

 • قرمز شدن، تورم، سوزش و خارش: بروز این علائم چند هفته بعد از سوراخ کردن می‌­تواند نشانه­‌ی عفونت بینی باشد. البته این علائم ممکن است در اثر واکنش آلرژیک به جسم خارجی نیز ایجاد شود. تشخیص این موضوع توسط پزشک و با انجام تست­‌های مختلف صورت می­‌گیرد.
 • ترشحات سبز و زرد: ترشحات پس از عمل پیرسینگ بینی در هفته اول طبیعی است. اما اگر ترشحات بعد از یک هفته همچنان ادامه داشت، احتمال عفونت زیاد است.
 • درد: پیرسینگ بینی عفونی دردناک است و در صورت دست زدن به آن، این درد افزایش می‌­یابد.
 • خونریزی: تدوام خونریزی باعث دیر­تر خوب شدن زخم شده و احتمال عفونت را افزایش می‌­شود.
 • آبسه و برجستگی: در اثر جمع شدن عفونت و خون در زیر پوست، آبسه ایجاد می­‌شود.
 • تب و حالت تهوع: در موارد شدید­تر عفونت پیرسینگ بینی، علائمی مثل تب و لرز و تهوع ایجاد می­‌شود. در این شرایط ممکن است عفونت وارد جریان خون شود که بسیار خطرناک است. بهتر است در صورت بروز این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • طولانی شدن روند بهبودی: عوامل مختلفی می‌­تواند روند بهبودی سوراخ بینی را مختل کند که یکی از آنها عفونت است.
برای عفونت پیرسینگ بینی چه کنیم

گوشت اضافه پیرسینگ بینی چیست؟

پیرسینگ بینی عوارض مختلفی دارد. در این بین کلوئید یا گوشت اضافه یکی از مهمترین و بدترین آنهاست. البته ایجاد گوشت اضافه از عوارض شایع نیست و بیشتر در افرادی اتفاق می‌افتد که زمینه‌ی این مشکل را از قبل داشته باشند. معمولا توصیه می‌شود که برای درمان این عارضه به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و از درمان‌های خانگی پرهیز کنید. اما علایم گوشت اضافه پیرسینگ بینی چیست؟

گوشت اضافه در اطراف سوراخ بینی شکل گرفته و به شکل یک برآمدگی کروی است که رنگ آن نسبت به پوست اطراف تیره‌تر می‌باشد. به علاوه ممکن است این عارضه با درد، خارش و حساسیت همراه بوده و با دست زدن به آن احساس سفتی کنید. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است موارد بهداشتی را که پیرسینگ‌کار به شما گفته است، با دقت رعایت کنید. شستشوی منظم بینی با محلول آب و نمک، خارج نکردن پیرسینگ اولیه بینی تا زمان بهبودی کامل سوراخ، پرهیز از چرخاندن، تکان دادن و به طور کلی دست زدن به جواهر پیرسینگ، نرفتن به استخر پیش از بهبودی کامل پیرسینگ و استفاده نکردن از لوازم آرایشی نظیر انواع کرم و لوسیون‌ها روی پیرسینگ بینی از مواردی هستند که رعایت آنها برای جلوگیری از ایجاد گوشت اضافه ضروری است.

درمان گوشت اضافه پیرسینگ بینی

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مهمترین نکات قبل از اقدام به پیرسینگ بینی آشنا کنیم. همچنین مهمترین موارد و سوالات شما درباره مراقبت از پیرسینگ بینی بعد از عمل را پاسخ خواهیم داد.

نکاتی که باید قبل از سوراخ کردن بینی بدانید

جه کسانی نمی‌توانند پیرسینگ بینی انجام دهند؟

 • مبتلایان به دیابت
 • مبتلایان به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی
 • افرادی که سابقه کلوئید یا گوشت اضافه دارند
 • مبتلایان به حساسیت تماسی

آیا پیرسینگ بینی درد دارد؟

در پیرسینگ بینی بافت بینی به کمک یک سوزن توخالی سوراخ می‌شود. در صورتی که این عمل توسط افراد متخصص و با مهارت کامل انجام گیرد، درد بسیار کمی را احساس خواهید کرد. به علاوه فرآیند سوراخ کردن بینی در عرض چند ثانیه انجام می‌گیرد و به همین دلیل درد پیرسینگ بسیار کوتاه و لحظه‌ای است. همچنین اگر اصول بهداشتی در این کار رعایت شود، پس از پیرسینگ نیز هیچ گونه دردی وجود نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که نوع پیرسینگ بینی در میزان درد موثر است. سوراخ‌هایی که در نواحی بالای بینی انجام می‌گیرد، معمولا دردناک‌تر هستند و دوره درمان طولانی‌تری دارند.

بهترین مرکز پیرسینگ بینی کجاست؟

پیرسینگ بینی در بسیاری از کلینیک‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها انجام می‌گیرد. برای انتخاب بهترین مرکز پیرسینگ بینی به نکات زیر توجه کنید:

 • سوزن‌ها و وسایل کاملا استریل و یکبار مصرف باشد.
 • متخصص پیرسینگ دست‌ها را ضدعفونی کند.
 • متخصص پیرسینگ از دستکش استفاده کند.
 • از تفنگ سوراخ کن استفاده نشود.

قیمت پیرسینگ بینی چقدر است؟

قیمت پیرسینگ بینی بسته به نوع آن بین 50 تا 80 هزار تومان است. البته برخی از مراکز قیمت حلقه را نیز به این مبلغ اضافه می‌کنند. در صورتی که حلقه را خودتان تهیه کنید، از این مبلغ کسر می‌شود.

هزینه پیرسینگ بینی

مراقب حساسیت به پیرسینگ بینی باشید!

برای پیرسینگ نقاط مختلف بینی می‌توانید از نگین یا حلقه استفاده کنید. نکته مهم در این بین انتخاب جنس مناسب برای جواهر پیرسینگ است. بهترین جنس‌ها برای پیرسینگ بینی عبارتند از:

 • طلای 14 یا 18 عیار
 • استیل فاقد نیکل
 • آلیاژ پلاتین فاقد نیکل
 • تیتانیوم
 • نیوبیوم

لازم به ذکر است که آلرژی به فلزات یکی از آلرژی‌های رایج بعد از پیرسینگ است. به همین جهت اگر قصد خرید بدلیجات از جنس استیل را دارید، مراقب باشید که از آلیاژ مناسب و فاقد نیکل استفاده کنید. در بین فلزات مختلف، طلا کمترین حساسیت را با بدن دارد. به علاوه اگر به تمام فلزات آلرژی دارید، می‌توانید از زیوآلات غیرفلزی استفاده کنید.

آیا در صورت پشیمانی می توانم پرسینگ بینی را خارج کنم؟

پشیمانی از پیرسینگ بینی یکی از موارد رایج پس از این عمل زیبایی است. به خاطر داشته باشید که اگر پس از پیرسینگ بینی پشیمان شوید، می‌توانید آن را در بیاورید. البته در صورتی که هنوز پیرسینگ بینی به طور کامل درمان نشده‌است، باید به متخصص مراجعه کرده تا او حلقه پیرسینگ را خارج کند. معمولا سوراخ پیرسینگ بعد از مدتی ترمیم می‌شود و تقریبا اثری از آن باقی نمی‌ماند. هر چند این موضوع در مورد تمام انواع سوراخ کردن بینی صدق نمی‌کند!

حکم شرعی سوراخ ‌کردن بینی برای زن و مرد چیست؟

از نظر بسیاری از فقها سوراخ کردن بینی برای زنان اگر ضرری نداشته باشد، بدون مشکل است. اما باید زیورآلات و جواهرات پیرسینگ بینی از نامحرم پوشانده شود. در طرف مقابل برخی از فقها مثل آیه الله مکارم شیرازی معتقدند که سوراخ کردن بینی در مناطق نامتعارف اشکال دارد. در مورد مردان نیز اگر سوراخ کردن بینی مصداق شبیه شدن مرد به زن باشد و یا ترویج فرهنگ غربی به حساب آید، اشکال دارد. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به رساله مراجع تقلید مراجعه کنید.

آیا پیرسینگ بینی تاثیری بر جراحی بینی دارد؟

خیر؛ سوراخ کردن بینی مانعی برای جراحی بینی نیست و شما همچنان بدون مشکل می‌توانید انواع جراحی باز یا بسته بینی را داشته باشید. البته ممکن است جراح زیبایی تغییراتی را در محل سوراخ پیرسینگ ایجاد کرده و برای موفقیت عمل بینی آن را جابجا کند. در نظر داشته باشید که جواهر پیرسینگ باید قبل از جراحی از محلش خارج شود.

به علاوه برخی از افراد تصمیم دارند تا پس از جراحی بینی یا رینوپلاستی عمل پیرسینگ را انجام دهند. بهتر است این افراد حتما با پزشک متخصص مشورت کرده و بعد اقدام به سوراخ کردن بینی کنند. معمولا در این شرایط توصیه می‌شود تا بین رینوپلاستی و پیرسینگ بینی 6 ماه فاصله باشد.

تاثیر پیرسینگ در جراحی زیبایی بینی

نکاتی که باید بعد از سوراخ کردن بینی بدانید

برای جلوگیری از عفونت پیرسینگ بینی چه کار کنیم؟

عفونت پیرسینگ می­‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. برای جلوگیری از بروز این عارضه، رعایت نکات بهداشتی الزامی است. پس از انجام پیرسینگ و ایجاد سوراخ، یک حلقه­‌ی اولیه تا زمان بهبودی کامل درون آن قرار می‌­گیرد که تا انتهای این مدت هرگز نباید از محل خود خارج شود. در دوره‌­ی بهبود پیرسینگ که با توجه به موقعیت آن بین چند هفته تا چند ماه است، زخم در برابر عوامل محیطی، باکتری‌­ها، قارچ و میکرو­ارگانیسم­‌ها بسیار حساس است و امکان عفونت آن وجود دارد. در نتیجه رعایت نکات دوره­‌ی بهبود پیرسینگ بینی الزامی است:

 • با مواد آرایشی و کرم­‌های ضد آفتاب روی پیرسینگ را نپوشانید.
 • حداقل تا 24 ساعت پس از پیرسینگ بینی حمام نکنید.
 • هرگز پیرسینگ بینی را درون آب فرو نبرید. بهتر است از رفتن به استخر، جکوزی و وان اجتناب کنید زیرا این محیط­‌ها باکتریایی هستند و احتمال عفونت زخم را افزایش می­‌دهند.
 • از انجام ورزش‌­های سنگین اجتناب کنید. با این کار ممکن است پیرسینگ شما آسیب دیده و بهبود آن به تاخیر بیفتد.
 • برای شستشوی زخم‌­ها از مواد ضدعفونی کننده‌­ی قوی مثل الکل، آب اکسیژنه، بسی­تراسین استفاده نکنید. زیرا این باعث بروز حساسیت و آسیب به پوست می­‌شوند.
 • روبالشتی خود را مرتبا تعویض کنید. روبالشتی آلوده می­‌تواند منبعی برای باکتری­‌ها و عامل ایجاد عفونت باشد.
 • حتما قبل از دست زدن به پیرسینگ بینی دست‌­های خود را شسته و ضد­عفونی کنید.
 • استفاده از حلقه و جواهرات نامناسب می‌­تواند باعث بروز واکنش­‌های آلرژیک، آسیب به سوراخ و در نتیجه کاهش سرعت بهبودی شود. معمولا افراد نسبت به فلز نیکل حساسیت دارند؛ پس بهتر است جواهری انتخاب کنید که نیکل در آن وجود نداشته‌­باشد.
 • استفاده از وسایل غیر استریل و عدم رعایت اصول بهداشتی در سوراخ کردن، می‌­تواند باعث بروز عفونت شود.
مراقبت های بعد از پیرسینگ بینی

چگونه پیرسینگ بینی را تمیز کنیم؟

شستشو و نظافت پیرسینگ می­تواند از بروز عفونت جلوگیری کند. همچنین این کار در مراحل اولیه‌­ی عفونت می‌­تواند تاثیر درمانی داشته‌­باشد. بهتر است سوراخ‌­های ایجاد شده در بینی دو مرتبه در روز (صبح و بعد از ظهر) تا زمان بهبودی کامل نظافت شود. البته اگر نظافت پیرسینگ بیش از حد انجام شود، می­‌تواند باعث حساسیت و کند شدن روند بهبودی شود. مراحل نظافت پیرسینگ بینی به شرح زیر است:

 1. در شروع کار و قبل از تماس با سوراخ­‌های بینی یا محل پیرسینگ بینی، دست خود را به کمک صابون‌­های آنتی‌­باکتریال شسته و ضد عفونی کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 2. یک‌­چهارم قاشق چای­خوری نمک بدون ید را در یک فنجان آب گرم حل کنید تا یک محلول آب و نمک بدست بیاید. می­‌توانید محلول آب و نمک استریل را از داروخانه هم تهیه کنید.
 3. یک تکه پنبه یا گاز استریل را به محلول آغشته کنید و آن را به آرامی روی محل پیرسینگ قرار داده و به مدت 3 تا 4 دقیقه آن را تمیز کنید. برای جدا کردن پوسته­‌ها و بافت­‌های اطراف سوراخ، بهتر است با آرامش و حوصله ابتدا آنها را با محلول کاملا مرطوب کرده و سپس به آرامی آنها را جدا کنید. اگر دقت و صبر کافی را در این کار نداشته‌­باشید، ممکن است محل پیرسینگ دچار خونریزی شود. همچنین باید زیر شی خارجی که در محل سوراخ قرار گرفته‌­است را نظافت کنید. برای این کار از یک گوش پاک‌­کن استفاده کرده و با ظرافت و دقت کافی، زیر پیرسینگ را با محلول آب و نمک نظافت کنید.
 4. پس از شستشوی کامل داخل و خارج پیرسینگ، بینی خود را با استفاده از آب گرم شستشو دهید. زیرا در صورت باقی ماندن نمک در محل پیرسینگ، سوزش و ناراحتی‌های زیادی ایجاد می‌­شود.
 5. در انتها بینی خود را با استفاده از یک دستمال کاغذی یا یک تکه پنبه‌­ی استریل خشک کنید. توصیه می­‌شود برای این کار از حوله استفاده نکنید. زیرا حوله محل رشد باکتری­‌های مختلف و در نتیجه عامل عفونت در محل پیرسینگ است. همچنین پرز­های حوله با گیر کردن به پیرسینگ بینی می­تواند باعث بروز خونریزی و آسیب شود.
 6. پس از خشک کردن می‌­توانید محل سوراخ را با روغن اسطوخودوس یا هر پماد دیگری که متخصص برای شما تجویز کرده‌­است، چرب کنید. روغن اسطوخودوس حساسیت را کاهش داده و حرکت حلقه یا شی خارجی موجود در سوراخ را روان می‌­کند. پس از چرب کردن محل سوراخ، حلقه یا شی خارجی را بچرخانید تا روغن وارد سوراخ شود و سپس روغن اضافی را تمیز کنید. می‌­توانید روغن اسطوخودوس دارویی را از داروخانه‌­ها خریداری کنید.
مصرف پماد برای عفونت پیرسینگ بینی بدون نسخه پزشک ممنوع

زمان لازم برای خوب شدن پیرسینگ بینی چقدر است؟

دوره درمان انواع پیرسینگ بینی متفاوت است. معمولا این دوره برای پیرسینگ پره بینی بین 4 تا 6 ماه، برای پیرسینگ سپتوم یا قسمت میانی بینی بین 2 تا 3 ماه و برای پیرسینگ قسمت‌های بالای سوراخ بینی بین 6 ماه تا یک سال است. در طول این مدت باید مطابق دستور متخصص از پیرسینگ بینی مراقبت کرده و آن را نظافت کنید. در صورتی که موارد بهداشتی را به درستی رعایت نکنید، ممکن است دوره درمان طولانی‌تر شود (منبع). اگر دوره درمان بیش از مقدار پیش‌بینی شده طول کشید، حتما به متخصص مراجعه کنید.

علایم بهبود پیرسینگ بینی چیست؟

پس از اتمام دوره بهبود پیرسینگ، نباید هیچ نشانه‌ای از تورم، برآمدگی، قرمزی، ترشح یا پوسته پوسته شدن در محل پیرسینگ وجود داشته باشد. در این شرایط می‌توان گفت که پیرسینگ بینی به طور کامل بهبود یافته است. با این وجود حتی اگر زودتر از زمان مشخص شده علایم بهبودی را مشاهده کردید، بهتر است تا انتهای دوره درمان از پیرسینگ بینی به خوبی مراقب کرده و حلقه اولیه را خارج نکنید.

تعویض پیرسینگ بینی اولیه را چه زمانی انجام دهیم؟

هرگز حلقه­‌ی اولیه را تا پایان دوره­‌ی بهبودی خارج نکنید. در صورت خارج کردن حلقه در دوره­‌ی بهبودی، ممکن است سوراخ بسته شده و وارد کردن دوباره‌­ی حلقه به آن باعث آسیب، تورم و عفونت شود. پس از پایان این دوره به متخصص مراجعه کرده و از او بخواهید تا حلقه جدید را جایگزین حلقه­‌ی اولیه کنید.

پیرسینگ بینی سمت چپ یا راست؟!

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پیرسینگ بینی، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

سخن پایانی درباره سوراخ کردن بینی

پیرسینگ بینی یکی از عمل‌های زیبایی است که به تازگی مد شده است و بر خلاف انواع مدل پیرسینگ گوش تا حدودی با فرهنگ جامعه ما همخوانی ندارد. به همین جهت اگر به سوراخ کردن بینی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از این کار به طور کامل در مورد آن تحقیق کرده و تمام جوانب موضوع را در نظر بگیرید. در پایان منتظر نظرها و سوال‌های شما درباره پیرسینگ بینی هستیم.

101 دیدگاه دربارهٔ «پیرسینگ بینی؛ همه چیز درباره سوراخ کردن بینی»

 1. سلام وقت بخير
  من چهل روزه ك پيرسينگ بيني پره چپ انجام دادم و الان ي برامدگي مث جوش چركي كنار سوراخ پيرسينگم در اومده بايد چيكار كنم؟من تقريبا هر روز با سرم شستشو ضدعفوني ميكنم ي مدت هم از پماد جنتكس استفاده كردم نيازه ك دوباره استفاده كنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر علائمی مثل قرمزی، تورم، درد، سوزش و خروج چرک وجود ندارد، ممکن است عفونت نباشد و مشکل فقط حساسیت به پیرسینگ باشد. توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را تحت نظر ایشان دنبال کنید. برای ادامه مصرف پماد آنتی بیوتیک هم فقط به تجویز پزشک عمل کنید.

 2. نزدیک ۲ ماهه پرسینگ بینی انجام دادم الان که میخوام نگینمو عوض کنم در نمیاد،یکبار عوض کرده بودم و به راحتی در اومد ولی الان بیرون نمیاد

  1. سلام دوست عزیز
   از روغن بدن یا کرم برای چرب کردن اطراف پیرسینگ و خارج کردن آن استفاده کنید. فقط مراقب باشید که بیش از حد به آن فشار نیاورید. اگر با این روش مشکل حل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا ایشان پیرسینگ بینی را خارج کند.

 3. سلام و عرض ادب
  يك ماه كه پرسينگ انجام دادم متاسفانه ديشب احساس درد در طيقه بينى و حساس شدن ناحيه پرسينگ شده رو داشتم پس از مراجعه به پزشك و استفاده داروى آنتى بيوتيك امروز پرسينگ بينيمو در آوردم
  آيا در آوردن پرسينگ كمكى به بهبود عفونت ميكنه ؟
  و اينكه با استفاده از دارو هچنان حساس شدن بينى و و ورم زير چشم بسيار كم دارم آيا اين موارد خطرناك هستن؟

  1. سلام دوست عزیز
   در زمان عفونت پیرسینگ معمولا توصیه می‌شود که جواهر را خارج نکنید. زیرا ممکن است سوراخ بسته شده و عفونت داخل زخم بماند. بنابراین اگر پزشک توصیه‌ای مبنی بر خارج کردن جواهر نداشته، بهتر است جواهر داخل سوراخ باقی بماند.
   در مورد ورم زیر چشم و مشکل بینی، بهتر است داروها را مطابق تجویز پزشک ادامه داده و اگر مشکل کاهش نیافت، با پزشک خود مشورت کنید.

 4. سلام خسته نباشید
  من ۳روزه پیرسینگ روی پره چپم انجام دادم
  اما به محض اینکه دستم بهش میخوره درمیاد.
  شبا چسب بینی(که بعد عمل هم استفاده میشه) روش میزنم که توی خواب درنیاد
  پیرسینگ کارم گفت تا ۱ماه ممکنه اینجوری باشه شبا چسب بزن روزا هم مواظب باش
  سوالِ من اینه که چه روندی طی این مدت رخ میده که پیرسینگ بعد از چندوقت کیپ میشه و دیگه درنمیاد؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام دوست عزیز
   بدن در این بازه زمانی بافت سوراخ شده پره بینی را ترمیم می کند. فرآیند ترمیم زخم باعث می شود که سوراخ پیرسینگ کمی تنگ شده و حلقه یا جواهر درون آن تثبیت شود. بنابراین در این بازه باید به دقت از پیرسینگ بینی مراقبت کنید تا آسیبی نبیند و عفونت نکند. پیشنهاد می کنیم با دقت به توصیه های بهداشتی پیرسینگ کارتان عمل کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا حداقل ۲۴ ساعت بعد از پیرسینگ بینی نباید حمام کنید. برای جلوگیری از عفونت بهتر است از تماس دست یا سایر اجسام با پیرسینگ جلوگیری کنید. شستشوی روزانه با آب نمک هم توصیه می‌شود. در مورد سایر مراقبت‌ها هم به دستور پزشک یا پیرسینگ‌کار خود توجه کنید.

 5. سلام
  من امروز پيرسينگ بيني انجام دادم سمت چپ بعد بهم گفتن ك از الكل يا پد الكلي استفاده كنم براي تميز كردنش
  ب نظر شما مشكلي پيش نمياد بخوام از الكل استفاده كنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اولویت عمل کردن به نظر پزشک است. با این وجود استفاده از الکل فرآیند ترمیم زخم را کند می‌کند و به همین دلیل معمولا توصیه نمی‌شود. بهتر است از محلول آب نمک برای نظافت اطراف سوراخ بینی استفاده کنید.

   1. ممنون از پاسخگوييتون
    من از روز اول از سرم نمكي استريل براي شستوشو استفاده كردم و الان تقريبا چهارمين روزه ولي دور پيرسينگم يكم قرمزه از پماد جنتكس ميتونم براي التهابش استفاده كنم؟؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک فقط باید با تجویز پزشک باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از مصرف این داروها حتما با پزشک مشورت کنید.

 6. سلام خسته نباشید من حدود یک هفته هست که پیرسینگ پره بینی انجام دادم ولی دیشب از جاش دراومده بود و من صبح جا زدم ولی از داخل بینی پیرسینگ بیرون نمیزنه و حالت برجستگی داخل بینیم به وجود اومده ایا سوراخ بسته شده؟ و اینکه نگین بینیم از جای خود خارج میشه بدون اینکه تماسی داشته باشم باهاش

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال بسته شدن سوراخ وجود دارد. برای تشخیص قطعی باید توسط پزشک یا پیرسینگ‌کار معاینه شود.

 7. زیبایی که خداوند به انسان داده هیچ پیرسینگی نمیتواند جای ان را بگیرد و دیگر تاینکه وقتی یه چیزی برای بدن مضر است چرا باید انجام بدید

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون برای نظر شما
   بله؛ توصیه ما هم این است که به جای سوراخ کردن بافت بدن و آسیب احتمالی به آن، از جواهرات فیک و بدون نیاز به سوراخ کردن استفاده شود.

 8. سلام آیا این استریل آب نمک چشمی برای شستن محل پرسینگ که کمی کروی برآمده شده خوبه یا نه ؟ من دوماهه قبل خودم تو خونه با دستگاه یه با مصرف پرسینگ بینی انجام دادم خوب بود اما چند روزه که زیره نگین سفت شدن و دوروزه که کروی خیلی کوچیک برآمده شده ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مشکلی ندارد. البته در نظر داشته باشید شستشو با آب نمک در موارد خفیف موثر است. اگر پس از چند روز استفاده از این روش مشکل برطرف نشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

 9. سلام من 9 ماه میشه پیرسینگ بینی انجام دادم ولی درش ک میارم ب یه ساعت نرسیده بسته میشه ب زورمیره داخل بایدچیکارکنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در بعضی افراد به دلیل آناتومی خاص بدن، سرعت بسته شدن بیشتر است به همین دلیل برای جلوگیری از بسته شدن سوراخ، تا حد امکان نباید پیرسینگ بینی را خارج کنید. اگر هم جواهر را برای چند ساعت خارج کردید، قبل از قرار دادن اطراف سوراخ را با روغن بدن یا کرم چرب کنید که جواهر راحت تر داخل سوراخ قرار بگیرد و به بافت بینی آسیب نزند.

 10. سلام وقتتون بخیر
  من ۳ هفته هست که پیرسینگ پره ی بینی انجام دادم هفته ی دوم یه مقدار تورم و قرمزی بدون هیچ درد و سوزش و خارشی داشتم
  به توصیه ی پیرسینگ کارم از الکل استفاده کردم تا مشکلم برطرف بشه اما ۲ روزه که کنار سوراخ بینیم یه برآمدگی سفید رنگ مثل جوش چرکی به وجود اومده
  الان هم تورم و قرمزی دارم هم جوش چرکی
  چیکار باید بکنم تا خوب بشه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از الکل روند بهبود زخم پیرسینگ را کند می کند و به همین دلیل معمولا توصیه نمی شود. پیشنهاد می کنیم سوراخ بینی را یک یا دو مرتبه در روز با محلول آب نمک (مطابق دستور ذکر شده در مقاله) شستشو دهید. اگر پس از چند روز علایم برطرف نشد، حتما با یک پزشک مشورت کرده و با نظر ایشان از دارو استفاده کنید.

 11. سلام من پره بینی سمت چپمو سوراخ کردم چند ماه پیش و الان درش اوردم جای سوراخش بسته شده ولی رد سوراخ آنژیوکت مونده چه راهی پیشنهاد میکنید برای اینکه از بین ببرمش چطوری میتونم اون رد سوراخ ریزشو محو کنم ایا پمادی هست برای این کار ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده از ژل‌های سیلیکونی برای از بین بردن جای زخم پیرسینگ موثر است. اما پیش از هر گونه اقدام، توصیا می‌کنیم به یک متخصص پوست مراجعه کرده و با ایشان مشورت کنید.

 12. سلام خسته نباشید من الان دو هفتس که پرسینگ بینی زدم و نگین بوده دیروز دراوردم و حلقه کردم امروز دوباره میخام نگین بزارم نگینم نمیره جا فکر یعنی سوراخش بسته شده؟ باید چیکار کنم خیلی درد میکنه ولی جا نمیره تروخدا کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز
   نباید نگین اولیه بینی را تا زمان بهبودی کامل زخم از سوراخ خارج می‌کردید. احتمالا سوراخ بینی کمی تنگ شده و به همین دلیل نگین جدید در آن وارد نمی‌شود. بهتر است اجازه دهید همان حلقه داخل سوراخ بماند تا زخم کاملا بهبود پیدا کند. پس از بهبودی کامل زخم، می‌توانید با مشورت پیرسینگ‌کار، از حلقه یا نگین جدید استفاده کنید.

 13. سلام وقت بخیر حدود ۲ ماه پیش پیرسینگ نگین زدم پیرسینگم خوب بود یبار خارجش کردم و به سختی وارد کردم امروز صب دیدم یه برامدگی ایجاد شده بود و اطرافش عفونت زرد این آبسه اس درسته؟چون بدنم مستعد کلوییده نگرانم که کلوئید باشه توروخدا بگین چیکار کنم که تبدیل به کلوئید نشه

  1. سلام دوست عزیز
   برای تشخیص قطعی حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا ایشان وضعیت را از نزدیک بررسی نمایید. بنابراین توصیه می کنیم ابتدا از محلول آب نمک استاندارد برای شستشوی اطراف زخم استفاده کنید. سپس در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص قطعی داده شود.

 14. سلام من بینیمو سوراخ کردم الان گوشت اضافه آورده باید چکار کنم پماد تتراسیکلینم استفاده میکنم ک پزشک معرفی کردن

  1. سلام دوست عزیز
   گوشت اضافه موارد خفیف تا شدید دارد. اگر خفیف باشد، معمولا به صورت طبیعی از بین می‌رود. در سایر موارد ممکن است از تزریق دارو، استفاده از لیزر یا سایر روش‌ها استفاده شود. توصیه می‌کنیم از فشار دادن یا هرگونه تحریک گوشت اضافه پرهیز کرده و برای انتخاب روش درمان مناسب به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 15. سلام ببخشید من الان دوروزه ک پرسینگ انجام دادم با دستگاه مثل گوش سوراخ کردن بود ک برام انجام دادن هیچ دردی ندارم خداروشکر ولی میترسم یه کم میخواستم بدونم برای اینکه هیچ مشکلی پیش نیاد چه مراقبت هایی رو انجام بدم بهتره !؟!و اینکه وازلین زدن به پرسینگ بده !؟

  1. سلام دوست عزیز
   به تمام نکاتی که پزشک یا پیرسینگ‌کار به شما گفته است، با دقت عمل کنید.
   شستشوی روزانه پیرسینگ با آب نمک تاثیر زیادی در پیشگیری از عفونت دارد. بهتر است از الکل استفاده نکنید. درباره وازلین هم اگر برایتان تجویز شده، استفاده کنید در غیر اینصورت خودسرانه مصرف نکنید. اگر پماد آنتی بیوتیک هم برای شما تجویز شده، حتما سر وقت استفاده کنید.در غیر اینصورت از مصرف خودسرانه آن هم پرهیز کنید.
   همچنین از تماس دست، لباس یا سایر اجسام به پیرسینگ جلوگیری کنید.
   در نهایت اجازه دهید جواهر تا زمان بهبودی کامل درون سوراخ بماند.

 16. سلام خسته نباشید، وقتی پیرسینگ رو زدم میتونم هر موقه خواستم از بینیم خارجش کنم دوباره خودم بزارم؟ چون مواقعی که مرد نامحرم هست نمیخوام پیرسینگ داشته باشم ، میتونم توی اون موقعیت در بیارم یا اصن نباید در اورد؟

  1. سلام دوست عزیز
   جواهر باید تا زمان بهبودی پیرسینگ درون سوراخ باقی بماند. این زمان بسته به موقعیت سوراخ بین چند هفته تا چند ماه است.
   بعد از آن می‌توانید جواهر را خارج کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر سوراخ گوش برای مدت طولانی خالی بماند، ممکن است بسته شود.

    1. بهتر است خارج کردن جواهر اولیه پیرسینگ توسط پزشک یا پیرسینگ‌کار حرفه‌ای صورت گیرد تا احتمال عفونت به حداقل برسد.

 17. سلام من ١ هفته است كه بيني مو سوراخ كردم نه قرمزي داره نه درد.فقط قسمت نوك بينيم نزديك به چپ كه پيرسينگ كردم بيحسه.احساس ميكنم حالت بي حسي داره.يا شايدم از ورمه نميدونم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا تاثیر داروی بی‌حسی است که در زمان سوراخ کردن بینی استفاده شده است. این موضوع تا حدودی طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌شود. پس جای نگرانی نیست.

 18. من پرسينگ بينيم امروز در اومد بعدش هركاري ميكنم تا نيمه ميره داخل بيني ولي سوزنش از داخل بيني بيرون نمياد،سوراخ داخلي بيني كيپ شده چطوري بايد دوباره سوراخ پرسينگ رو بازكنم تا راحت داخل بيني بره

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنیم برای باز کردن مجدد سوراخ بینی به پیرسینگ‌کارتان مراجعه کنید. زیرا هر گونه اقدام خانگی و غیراصولی ممکن است باعث آسیب به بافت بینی و بروز عوارض جانبی شود.
   در نظر داشته باشید که ممکن است سوراخ بینی خیلی سریع بسته شود. به همین دلیل بهتر است هر چه زودتر به پیرسینگ‌کار مراجعه کنید.

 19. سلام ببخشید نباید حلقه رو در طول روند درمان تکون بدیم یا جابه جاش کنیم و دور حلقه نبنده یا پوست پوست نشه
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است در چند روز اول تا جای ممکن به حلقه دست نزنید و آن را نچرخانید. این کار روند ترمیم بافت را کند کرده و احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. ترجیحا اطراف سوراخ را با آب نمک و گوش پاک کن به آرامی نظافت کنید تا کبره‌ها برطرف شود.
   در نهایت توصیه می‌کنیم در مورد نگهداری از پیرسینگ حتما به نظر و تجویز پیرسینگ‌کار خودتان توجه کرده و از روش‌ها و درمان‌های متفرقه پرهیز کنید.

 20. سلام.من دو روزه پیرسینگ بینی سمت راست انجام دادم با دستگاه برام سوراخ کردن.پیش دکتر هم رفتم و انجام دادم..اما الان نگین پیرسینگ که میزارم بنظرم سوراخش بزرگه و نگینای پیرسینگ براش کوچیکه‌الان چیزی نذاشتم.بنظرتون درس میشه.یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید نگین را داخل سوراخ بینی قرار دهید. اگر جواهر کوچک است، پس از مشورت با پیرسینگ کار از جواهر با قطر میله بزرگتر استفاده کنید.
   در نظر داشته باشید که اگر جواهر داخل سوراخ بینی نباشد، احتمال دارد سوراخ خیلی سریع بسته شده و دیگر نتوانید جواهر دیگری داخل آن قرار دهید. همچنین استفاده از جواهر روند بهبود زخم را سرعت می بخشد و احتمال عفونت را کاهش می دهد.

 21. سلام من حدود یکماه ونیم پیش بینیمو پیرسینگ کردم اما الان دوروز شده که بینیم کنارش قرمز شده و متورم شده احساس میکنم کلویید باشه اما نمیدونم امروز یکم دست زدم بهش باگوش پاکن فشار دادم ازش فقط خون میاد وقتی فشار میدم ممکنه کلویید باشه؟چیکار باید انجام بدم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال کلویید یا عفونت وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم از دست زدن یا فشار دادن آن پرهیز کنید. از مصرف الکل یا پماد هم پرهیز کنید. بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کرده تا ایشان شما را معاینه کند و درمان مناسب را تجویز کند.

  2. سلام من پرسینگ بینی سه هفته هست انجام دادم ، تبدیل شده به گوشت اضافه چیکار باید کنم چه دکتری بهم پیشنهاد میدید ، لطفا کمکم کنید

   1. سلام دوست عزیز
    شما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. برای درمان گوشت اضافه ممکن است از تزریق دارو یا درمان با لیزر استفاده شود. البته در مواردی هم گوشت اضافه به صورت خودبخودی از بین می‌رود.

     1. سلام دوست عزیز
      برای انتخاب پزشک خوب پیشنهاد می‌کنیم از سایت‌های مشاوره آنلاین با پزشکان، شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها کمک بگیرید.

 22. سلام
  من حدود سه ماه هست که پره بینیم رو پیرسینگ انجام دادم منتها با دستگاه تفنگی سوراخ کردم و بهم هم گفته شد فقط الکل بزن عفونت نمیکنه اما الان کنارش ی چیز کروی ( ک فک میکنم کلویید باشه) در اومده درد میکنه و سفته و عفونتش هم خارج نمیشه
  چیکار باید بکنم
  حلقه هم از اول نزاشتم از نگین های پایه ای استفاده کردم و خیلی نگین ها افتاد و گمشد و من شده ک چندساعت پیرسینگ نداشتم و بعد دوباره ب زور پیرسینگ زدم
  ب نظر شما برای رفع برامدگی من باید چیکار کنم حتی تتراسایکلین هم زدم و فایده نداشت

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه پیرسینگ کار شما تجربه و مهارت لازم برای پیرسینگ بینی را نداشته است زیرا سوراخ کردن بینی با دستگاه بسیار خطرناک است و استفاده از الکل هم روند بهبودی زخم را به تاخیر می اندازد.
   در شرایط فعلی توصیه می کنیم هرچه سریعتر به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرده تا ایشان شما را معاینه و درمان مناسب را تجویز کند.

 23. سلام خسته نباشید من امروز با ارایش پره ی دماغم رو سوراخ کردم. چجوری صورتم رو بشورم که به پیرسینگ اسیبی نرسه؟

  1. سلام دوست عزیز
   می‌توانید صورت را به شکل معمول بشویید. فقط مراقب باشید صابون یا سایر مواد شوینده به پیرسینگ بینی و اطراف آن نرسد. این نواحی را فقط با آب و با احتیاط بشویید.
   در ضمن برای خشک کردن صورت هم از حوله، پنبه یا هر چیز دیگری که به پیرسینگ بینی گیر کند، استفاده نکنید.

 24. سلام من ۳ هفته اس پرسینگ بینی روی پره سمت راست انجام دادم و از همون لحظه اول بادستگاه مثل گوش سوراخ کن انجام داد ب نظرم و همون لحظه نگین رو در اورد و یک نگین نقره گفت گزاشته واسم.اما مدام نگین خارج میشد از بینیم و گم شد.مجدد مراجعه کردم و نگین گزاشت و باز هم تورم و قرمزی مثل جوش چرکی در محل ایجاد شد مراجعه کردم و گفتن حلقه بزار باز عوض کردم و حلقه گزاشتم و باز بدتر شد .دوباره نگین خیلی خیلی ریز واسم گزاشتن و باز خودش در اومد و گم شد و قرمز شد و خون میده و مثل جوش سیاه شده.الان چه کار کنم ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه پیرسینگ کار شما تجربه و مهارت لازم را نداشته است. همین که پیرسینگ بینی را با پانچ انجام داده، بهترین دلیل برای این موضوع است.
   اما برای رفع مشکل، با توجه به اینکه عارضه حاد شده است، توصیه می‌کنیم از هرگونه اقدام خانگی پرهیز کرده و در اولین فرصت به متخصص پوست و زیبایی مراجعه نمایید.

 25. سلام من ۱۰ ماه از پیرسینگ بینی گذشته اما گوشت انداخته. دکتر رفته م الکل دادن بهم اما اصلا خوب نشده چیکارکنم گوشت اضافه ش بره؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان گوشت اضافه بینی با توجه به نوع آن از تزریق دارو، لیزر، جراحی یا سایر روش‌ها استفاده می‌شود. اما برای انتخاب روش مناسب درمان حتما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 26. سلام من الان دو روزه که بینیمو پیرسینگ بینی کردم سمت چپ.از بینیم یه سری ترشحات میاد و یه زخم و خون ابه دور بینیم جمع شد پیرسینگو کشیدم بیرون یه کوچولد دیدم زیرش یه چیزای سفیدی هست این چند روز دماغمو الکل ۷۰٪ زدم به توصیه پزشکم الان‌ میترسم عفونت کرده یعنی؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرمزی و تورم در اطراف سوراخ و خروج ترشحات چرکی از علایم عفونت پیرسینگ بینی است. البته جای نگرانی نیست زیرا می توان آن را به راحتی کنترل و درمان کرد. توصیه می کنیم با محلول آب نمک و به کمک یک گوش پاک کن اطراف پیرسینگ را تمیز کنید. در ضمن از دستکاری کردن جواهر پیرسینگ پرهیز کرده و آن را از جایش بیرون نیاورید. اگر پس از چند روز مشکل برطرف نشد، باید با “تجویز پزشک” از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید.

 27. سلام من امروز پیرسینگ کردم پره ی سمت چپ دماغم و و بسیار خون اومد ، طبیعی هست خون ریزی زیاد موقع عمل ؟؟ واینکه وقتی تمیز میکنم جاش و باز دوباره یکم خون پس میده ، کار درستی می کنم که با گوش پاکن و سرم تمیز می کنم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   شستشو با سرم نمکی و گوش پاک کن مناسب است. فقط از تحریک کردن پیرسینگ، دست زدن به آن و یا خارج کردن پیرسینگ پرهیز کنید تا زخم به سرعت درمان شود.

 28. سلام دوست عزیز من پرسینگ رو زدم ۲ ساعته و فقط گفتن ۳ ساعت بعد با یه پرسینگ نقره عوض کنم و هیچی نزنم حتی بتادین و تتراساکلین گفتن هر چی نزنم بهتره اما یکم‌نگرانم میشه کمکم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است به توصیه پیرسینگ کار توجه کنید. البته باید موارد بهداشتی را به دقت رعایت کرده و مراقب باشید که پیرسینگ بینی عفونت نکند. در این مورد می توانید پس از مشورت با پیرسینگ کار، از شستشوی آب نمک استفاده کنید.

 29. سلام
  من امروز پیرسینگ بینی روی پره راست بینی انجام دادم
  و نگین هستش ولی میله نگین از داخل بینی اصلا بیرون نیومده یعنی کاملا داخل گوشت بینی قرار داره
  طبیعی هستش یا مورد داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   برخی از انواع پیرسینگ هستند که به عنوان پیرسینگ کاشتنی یا میکرودرمال شناخته می شوند. در این مدل ها بافت بدن فقط از یک طرف سوراخ شده و نگین روی پوست کاشته می شود. بنابراین اگر پیرسینگ میکرودرمال انجام دادید، موضوعی که می فرمایید کاملا طبیعی است. ولی اگر پیرسینگ معمولی انجام دادید، باید بافت پره بینی از هر دو سمت سوراخ شده و میله از آن خارج شود.

 30. سلام وقتتون بخیر ، من حدود دوماه پیش خودم تو خونه پیرسینگ بینی رو پره بینیم انجام دادم و خوب هم شده بود و مشکلی نداشت تا اینکه چند روز پیش تو خواب دستم خورده و جواهر پیرسینگ از سوراخش دراومده همون موقع با زحمت ضدعفونی کردم و سرجاش گذاشتم ولی الان چند روزه که کنار سوراخش یه برآمدگی مثل جوش زده که داره بزرگتر میشه، سوزش و خارش نداره ، ممکنه خودش به مرور خوب شه؟ چیکار باید کنم، ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   اطراف سوراخ را روزانه با آب نمک نظافت کنید. و از تماس دست یا جسم خارجی به پیرسینگ جلوگیری کنید.
   احتمالا مشکل پس از چند روز برطرف می شود و جای نگرانی نیست.

  1. سلام دوست عزیز
   درد و ورم در چند روز اول بعد از پیرسینگ بینی طبیعی است. موارد بهداشتی و نظافت پیرسینگ را با دقت و حوصله دنبال نمایید تا مشکلی ایجاد نشود.

 31. سلام
  من میخواهم پرسینگ بینی بزنم روی غضروف میانی بینیم بعد اگ بینی خارج پیدا کرد چجوری بخارونیمش

  1. سلام دوست عزیز
   اصلا توصیه نمی کنیم
   سوراخ کردن غضروف میانی بینی بسیار خطرناک است و عوارض بدی دارد.
   اگر خیلی به پیرسینگ بینی علاقه دارید، توصیه می کنیم از مدل های بدون سوراخ استفاده کنید. مثلا حلقه های فنری که بدون سوراخ کردن بینی روی آن نصب شده و به همان اندازه زیبا هستند. هر وقت هم که پشیمان شدید، می توانید بدون هیچ عوارضی آن را بردارید.

 32. سلام من 5 ماهی هست پیرسینگ بینی روی پره راست زدم میخوام عوض کنم در بیارم درد داشتم باید یهو میکشیدم بیرون
  با این که با انژیوکت صورتی زدن ولی اینجوری شدش
  امروز رفتم برای سیتی اسکن سر
  باید در می‌آوردم
  در آوردم و برای 2 ساعت نبود توی بینیم
  اومدم بندازم نمیره داخل
  تا نصفه میره
  دلیلش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است سوراخ بینی بسته شده باشد. یا اینکه اندازه پیرسینگ جدید نسبت به پیرسینگ قبلی بزرگتر باشد. بهتر است موضوع را با پیرسینگ کار متخصص مطرح کرده و از ایشان مشورت بخواهید.

 33. سلام خسته نباشین اگه اطراف گونه و پرسینگ بینی باد کرده باشه نشونه چیه؟من حدودون ۸ یا ۹ روز پرسینگ زدم چکار باید کرد از انتی بیوتیک استفاده کنم درست میشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا باید علت تورم مشخص شود. اگر تورم ناشی از عفونت باشد، در آن صورت باید با نظر پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید. بنابراین پیشنهاد می کنیم از اقدامات درمانی خودسرانه پرهیز کرده و برای تشخیص مشکل و درمان، به پزشک مراجعه کنید.

 34. سلام اگه با تفنگی ک گوش سوراخ میکنن سوراخ بشه میشه از پرسینگ حلقه ای بعدش استفاده کرد بعد مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان این کار را توصیه نمی کنیم. سوراخ کردن بینی با تفنگ گوش سوراخ کن کاری بسیاری خطرناک است و عوارض بدی به همراه دارد. بهتر است به جای این کار از سورن های استریل با قطر مناسب استفاده شود تا کمترین آسیب به بافت بینی وارد شده و از عوارض بعدی پیشگیری شود. در این شرایط شما می توانید از هر نوع جواهری (حلقه یا گل میخ یا …) با خیال راحت استفاده کنید.

   1. ببخشید اگ انجام داد باشم چی چه عوارضی داره نمیشه رو همون سوراخ با انژیوکت باز سوراخ کرد؟

    1. عوارض همان مواردی است که در متن مقاله ذکر شد. فقط احتمال بروز عوارض پیرسینگ بینی نظیر عفونت سوراخ بینی و سایر مشکلات بیشتر است.
     اینکه روی سوراخ قبلی دوباره با انژیوکت سوراخ ایجاد کنید هم توصیه نمی شود. البته در این مورد توصیه می کنیم با یک متخصص پوست یا پیرسینگ کار حرفه ای مشورت کنید.

 35. سلام وقت بخیر من 9 روزه که پیرسینگ زدم و الان کاملا به بینیم فیکس شده و درنمیاد، بعد از اون دوره ی 2ماهه که گفتید به راحتی خارج میشه یا باید کار خاصی انجام بدم!؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر به درستی از پیرسینگ خود مراقبت کرده باشید، مشکلی ایجاد نخواهد شد. فقط در نظر داشته باشید که برای تعویض جواهر اولیه پیرسینگ اصلا عجله نکرده و اجازه دهید پیرسینگ کاملا بهبود یابد. در ضمن برای عوض کردن جواهر اولیه هم بهتر است به متخصص مراجعه نمایید.

 36. سلام من بینیمو سوراخ کردم باسوزن والکل ک زده بودم الان سه هفتس ک همون جای سوراخش برامده وورم کرده واطراف سوراخ سیاه شده ولی هیچ اب وماده ایی ازش بیرون نمیاد ایا این طبعیه یا چکارکنم اطراف سیاهش ازببن برن

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت معمولا با تورم، قرمزی و درد همراه است. پس اگر این علایم وجود ندارد، مشکل عفونت نیست. با توجه به سیاه شدن سوراخ، احتمال نکروز پیرسینگ بینی وجود دارد. برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه نمایید.

 37. سلام
  وقتتون بخیر
  بعد از انجام پرسینگ بینی،پرسینگ باید کاملا به بینی چسبیده باشه و اصلا تکون نخوره؟
  یا اینکه کمی از بینی خارج باشه اشکالی نداره؟
  پایه پرسینگ بینی من خیلی کم از بینی خارجه،عادیه؟
  ۱۰روزه که پرسینگ زدم

  1. سلام دوست عزیز
   در روزهای اول بعد از سوراخ کردن بینی بهتر است جواهر پیرسینگ درون سوراخ جابجا نشده و نچرخد. زیرا ثابت بودن جواهر فرآیند بهبود زخم را سرعت می بخشد. بنابراین اگر جواهر بینی شما خیلی جابجا می شود یا آویزان شده است، احتمالا مشکلی وجود دارد. ممکن است قطر جواهر برای سوراخ بینی شما خیلی کوچک باشد یا اینکه جواهر شما نگین سنگینی داشته و باعث گشاد شدن سوراخ بینی شده است. اگر این دو مورد وجود دارد، بهتر است به پیرسینگ کار خود مراجعه کرده و پس از معاینه ایشان، جواهر پیرسینگ را عوض کنید.

 38. سلام ،من حدود یک هفته هست ک پرسینگ بینی انجام دادم،الان یک روزه که هرچندساعت یک بار پرسینگ خیلی خارج میشه از بینی،بدون اینکه دست بزنم بهش،علتش چیه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خارج شدن پیرسینگ بینی چندین دلیل دارد.
   احتمال دارد قطر جواهری که شما استفاده کردید خیلی کم باشد و به همین دلیل جواهر حرکت می کند. ممکن است نگین سر جواهر شما بیش از حد سنگین باشد و پیرسینگ را به سمت پایین بکشد. و یا اینکه سوراخ پیرسینگ بینی بیش از حد کشیده و گشاد شده است و به همین دلیل جواهر در آن حرکت می کند. برای رفع این مشکل باید به فرد متخصص مراجعه کرده و با نظر ایشان جواهر پیرسینگ بینی خود را عوض کنید.

 39. سلام.من تازه بالای سوراخ یا پره ی بینیمو پیرسینگ زدم و اون فلزی که تو سوراخش گذاشتم بعد از دست نزدن بهش بمدت طولانی یکم به بینیم چسبید.هر یک ساعت یکبار میچسبه هردفعه ک میچرخونمش تا آزاد شه.این طبیعیه ک بچسبه؟من باید همینطور بچرخونمش تا آزادشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   سوراخ بینی مشابه هر زخم دیگری نیاز به ترمیم دارد و در روزهای اول بسیار مستعد عفونت است. چسبندگی سوراخ هم بخشی از فرآیند ترمیم بافت است.
   به همین دلیل نباید به آن دست بزنید یا آن را بچرخانید. این کار باعث آلوده شدن زخم خواهد شد. بهتر است روزانه دو مرتبه پیرسینگ را با محلول آب نمک (یا هر روشی که به شما گفته شده) نظافت کنید. برای این کار یک چهارم قاشق چایخوری نمک دریا را در یک لیوان آب گرم حل کنید. سپس دست ها را با صابون شسته و ضدعفونی کنید. بعد یک تکه پنبه را در محلول خیسانده و سپس برای ۳ تا ۴ دقیقه روی پیرسینگ بینی قرار دهید. در نهایت پنبه را به آرامی برداشته و مراقب باشید که به جواهر گیر نکند. بعد بینی را به آرامی با آب شسته و با یک پارچه تمیز و استریل خشک کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا باید علت تورم بینی مشخص شود. اگر تورم به دلیل عفونت پیرسینگ بینی باشد، با چند روز مراقبت و شستشو با آب و نمک از بین می رود.
   اما اگر برآمدگی پیرسینگ بینی ناشی از کلویید یا گوشت اضافه باشد، بهبودی آن زمانبر خواهد بود و لازم است به پزشک مراجعه کنید.

 40. میشه رد ازین ک پرسینگ بینیمون بطور کامل خوب شد درش بیاریم بزاریم سوراخش بسته شه اگه پشیمون شدیم؟؟؟جاش نمیمونه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   هم بله و هم خیر!
   این موضوع بستگی به محل سوراخ و البته میزان بافت تخریب شده از بینی شما دارد. در بسیاری از موارد با خارج کردن حلقه از بینی پس از مدتی سوراخ هم بسته می شود اما در برخی از موارد ممکن است حتی با خارج کردن زیروآلات جای پیرسینگ باقی بماند.
   پیشنهاد: اگر هنوز بینی خود را سوراخ نکردید و در مرحله تصمیم گیری قرار دارید، توصیه می کنیم از پیرسینگ های بدون سوراخ یا در اصطلاح پیرسینگ فیک بینی استفاده کنید. این مدل از پیرسینگ انواع مختلفی دارد که به کمک آهنربا، چسب یا سایر روش ها روی پوست قرار می گیرند و هیچ نیازی به سوراخ کردن بینی نیست. توصیه می کنیم برای مدتی از این مدل پیرسینگ ها استفاده کنید و بعد درباره سوراخ کردن بینی تصمیم بگیرید (البته ما توصیه می کنیم که کلا بینی را سوراخ نکنید زیرا به مشکلاتش نمی ارزد!).

   1. اخه من بینیمو سوراخ کردم و چون سال اینده میخوام مشغول کاری شم ک با پرسینگ بینی مشکل دارن سال بد کلا باید با پرسینگی که کنار بینیم زدم خدافظی کنم از هرکیم این سوالو پرسیدم جوابی نداشتن!!و اینم بگم ک بینی من با نازک ترین انژیو از سمت چپ رویه پره ی بینیم پرسینگ شده☹??‍♀️

    1. اگر به تازگی بینی خود را سوراخ کردید، به احتمال زیاد (باز هم قطعی نیست!) با خارج کردن حلقه یا جواهر سوراخ پس از مدتی بسته می شود. اما اگر چند ماه از سوراخ کردن بینی می گذرد، به احتمال بیشتر با خارج کردن حلقه هم سوراخ پیرسینگ بسته نشود.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *