روغن موتور جک S5 اتوماتیک و دستی (مشخصات و خرید)

روغن موتور جک S5 اتوماتیک و دستی را از چه روغنی و با چه مشخصاتی بریزیم؟ حجم روغن موتور جک S5 اتوماتیک و دستی چقدر است؟ قیمت خرید روغن جک S5 چقدر است؟ قیمت فیلتر روغن موتور جک S5 چقدر است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و همچنین کسب اطلاعات کاربردی درباره روغن موتور جک S5 اتوماتیک و دستی، با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

روغن موتور مناسب جک اس 5 اتوماتیک و دستی

آشنایی با روغن موتور جک اس 5

خودروی جک اس 5 یا JAC S5 محبوب‌ترین خودروی خانواده‌ی جک محسوب می‌شود. پیش از این شما را مشخصات روغن موتور و فیلتر روغن سایر خودروهای خانواده‌ی جک آشنا کردیم. برای مطالعه‌ی این موارد، می‌توانید به مطالب لی‌لی‌مگ با عنوان روغن موتور جک توجوی J3، خرید روغن موتور جک J4، فیلتر روغن جک J5 و فیلتر روغن جک S3 مراجعه کنید. در این مطلب نیز ابتدا توضیح مختصری درباره‌ی مشخصات فنی موتور خودروی جک اس 5 خواهیم داد و بعد شما را با مشخصات روغن موتور مناسب جک اس 5 آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه شوید:

مشخصات فنی خودرو جک اس 5

جک S5، خودروی شاسی بلند چینی است که از سال 1394 توسط کرمان موتور به بازار عرضه می‌شود. جک S5 به دلیل شباهت‌های زیاد از جلو به توسان نسل 2 و محصولات آئودی از عقب و همچنین قدرت بالای موتور، توانست فروش خوبی در بازار داشته باشد. این خودرو با یک موتور 2.0 لیتری 4 سیلندر توربوشارژر و دو جعبه دنده دستی و اتوماتیک عرضه می‌شود. استفاده از یک موتور 4 سیلندر 2 لیتری که با توربوشارژر تقویت می‌شود، باعث شده است که خودروی جک S5 امکان تولید کردن قدرتی معادل 174 اسب بخار و گشتاوری برابر با 265 نیوتن متر داشته باشد. این قدرت با کمک جعبه دنده 6 سرعته دستی یا اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موتور خودرو جک S5 به جدول زیر مراجعه کنید:

تیپ موتور HFC4GA3.3D
نوع موتور 4 سیلندر توربوشارژ با 16 سوپاپ
قطر دهانه سیلندر (mm) 85
کورس پیستون (mm) 88
حجم موتور (ml) 1997
حداکثر قدرت موتور (اسب بخار) 174
دور موتور برای حداکثر قدرت (r/min) 5200
حداکثر گشتاور موتور (N.m) 265
دور موتور برای حداکثر گشتاور (r/min) 2000-4000
حداکثر سرعت (km/h) 180
مصرف سوخت ترکیبی (L/100km) 7.7

برای آشنایی بیشتر با خودروی جک S5، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

روغن موتور مناسب جک اس 5 چیست؟

روغن موتور مناسب جک اس 5، با توجه به دفترچه راهنمای این خودرو و همچنین بسته به دمای هوا و فصول مختلف، در جدول زیر ارایه شده است:

شاخص روغن موتور جک اس5 اتومات و دنده‌ای
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SN و API SM
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE هوای گرم و تابستان: SAE 10W-40
هوای خیلی سرد: SAE 5W-30
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک یا سنتتیک
حجم روغن موتور 5.5 لیتر (با تعویض فیلتر روغن)
زمان تعویض روغن موتور هر 5000 کیلومتر یا هر 3 ماه

در نظر داشته باشید که گرانروی روغن در دمای پایین بسیار زیاد شده و استارت خوردن موتور را با مشکل مواجه می‌کند. به همین دلیل لطفا برای رانندگی در فصل زمستان از روغن‌های مخصوص هوای سرد برای جک S5 استفاده کنید.

توجه: در نظر داشته باشید که مقدار روغن موتور جک اس 5 با تعویض فیلتر روغن برابر با 5.5 لیتر است. در ضمن شما باید همزمان با تعویض روغن موتور، فیلتر روغن جک اس 5 را هم تعویض کنید.

حجم روغن موتور جک S5 چقدر است؟

بهترین روغن موتور برای جک S5 را از کدام برند بخریم؟

با توجه به قسمت‌های قبل، سطح کیفی روغن موتور جک S5 باید 10W-40 یا 5W-30 با کیفیت SM یا SN باشد. در ضمن حجم روغن جک S5 نیز 5.5 لیتر است. بر این اساس پیشنهاد می‌کنیم از محصولات زیر برای روغن موتور خودروی خود استفاده کنید:

خرید روغن موتور مناسب جک S5

روغن موتور لیکومولی Super Leichtlauf 5w-30
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 5W-30
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Leichtlauf 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لوبریفنت مدل SN 5W30
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 5W-30
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور کانادا لوبریفنت مدل SM 10W-40
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لوبریفنت مدلSM 10 W 40
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور ادینول مدل Premium 0530 C3-DX
برند تولیدکننده: ادینول
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 5W-30
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور ادینول سمی سنت
برند تولیدکننده: ادینول
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور فول سنتتیک فوکس مدل SN 5W30
برند تولیدکننده: فوکس
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 5W-30
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور فوکس مدل SM 10W40
برند تولیدکننده: فوکس
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور الف مدل Evolution 700 ST 10W-40
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

خرید فیلتر روغن جک S5

فیلتر روغن جک S5 مدل 1010210GD052
برند: جک
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: جک S5 و جک J5

فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GS1155
برند: بهران فیلتر
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: جک S5

زمان مناسب تعویض روغن موتور جک S5 دستی و اتوماتیک

مطابق اعلام سازنده، فیلتر روغن و روغن موتور جک S5 را باید هر 5000 کیلومتر یا هر 3 ماه تعویض کنید. البته در خودروی جک S5 صفر کیلومتر روغن موتور و فیلتر روغن در سرویس اولیه که در کیلومتر 2500 یا 3000 انجام می‌گیرد، تعویض می‌شود. همچنین در نظر داشته باشید که مصرف روغن موتور جک S5 به شدت بار وارد آمده بر موتور و دور موتور وابسته است. استفاده از روغن سبک می‌تواند مصرف روغن را کاهش دهد. همچنین در دوره‌ی آب‌بندی میزان مصرف روغن موتور بالاتر از حد استاندارد است. اما هنگامی که دوره نگهداری اولیه تمام می‌شود، مصرف روغن باید به حد نرمال برسد.

در کنار توصیه‌های فوق، توجه به چراغ هشدار فشار روغن هم می‌تواند برای تشخیص نیاز خودروی جک S5 به روغن موتور راهگشا باشد. هنگامی که فشار روغن به اندازه کافی نیست یا مشکلی در سیستم روانکاری موتور جک S5 وجود دارد، چراغ هشدار فشار روغن موتور روشن می‌شود. البته در شرایط عادی و با قرار گرفتن سوییچ خودرو در وضعیت ON، چراغ نشانگر روشن شده و با به کار افتادن موتور، چراغ خاموش می‌شود. اما اگر با به کار افتادن موتور، چراغ همچنان روشن بماند یا در هنگام رانندگی همچنان روشن باشد، به این معناست که میزان روغن به اندازه کافی نیست و یا نقص دیگری در موتور خودرو جک S5 وجود دارد. در چنین شرایطی برای اطمینان، خودرو را در کناری متوقف کرده، موتور را خاموش و چند دقیقه صبر کنید. سپس مقدار روغن موتور جک S5 را بررسی کنید. اگر کافی نبود، به میزان لازم روغن اضافه کرده و موتور را روشن کنید (برای آشنایی با روش کنترل و اضافه کردن روغن موتور جک S5، قسمت بعدی را مطالعه کنید). اگر چراغ بعد از 10 ثانیه خاموش نشد، موتور را خاموش کرده و با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

توجه: روشن نگه داشتن موتور خودرو جک S5 در وضعیتی که چراغ هشدار روغن روشن است، می‌تواند به سرعت به موتور آسیب بزند.

توجه: اگر خودروی در حال حرکت با چراغ قرمز مواجه شده و دور موتور به شدت کند گردد، چراغ نشانگر فشار روغن موتور ممکن است لحظه‌ای روشن و به سرعت خاموش شود که نشان دهنده‌ی مشکلی نیست. همچنین چراغ نشانگر گاه به گاه به علت ترمز ناگهانی روشن و خاموش می‌شود که این امر طبیعی است.

زمان تعویض فیلتر روغن جک S5

کنترل مقدار روغن موتور جک S5 اتوماتیک و دستی

مصرف شدن روغن موتور امری طبیعی است. طبق استاندارد بین‌المللی، نسبت مصرف روغن به مصرف سوخت باید 0.3 درصد باشد. بنابراین به طور مرتب سطح روغن موتور جک S5 را کنترل کنید. بهترین وقت برای این کار، در هر نوبت سوختگیری یا پیش از سفرهای طولانی می‌باشد. برای اندازه‌گیری دقیق سطح روغن موتور جک S5، باید خورو را روشن کرده تا موتور به دمای کاری برسد. سپس موتور را خاموش کرده و تا خنک شدن موتور صبر کنید. همچنین برای اندازه‌گیری سطح روغن موتور جک S5، باید خودرو را روی سطحی صاف متوقف کنید. بعد سوییچ را در وضعیت خاموش قرار داده و 5 دقیقه صبر کنید تا روغن به مخزن خود بازگردد. سپس گیج اندازه‌گیری روغن موتور را برداشته، با یک دستمال تمیز آن را پاک کرده و دوباره به مخزن روغن وارد کنید. سپس میله را مجددا بیرون آورده و سطح روغن را بررسی کنید. سطح روغن موتور باید بین MAX و MIN قرار داشته باشد.

اگر سطح روغن پایین‌تر از MIN بود، به میزان لازم روغن اضافه کنید. البته در نظر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی سطح روغن موتور نباید از MAX بالاتر رود. در غیر این صورت روغن از طریق دریچه‌های هوا به مخزن میل‌لنگ مکیده شده، از سیستم اگزوز عبور کرده و وارد هوا می‌شود. به علاوه ممکن است روغن درون تمیزکننده‌ی کاتالیستی سوخته و به آن آسیب بزند. بعد از افزودن روغن، درپوش مخزن را بسته و سفت کنید و گیج اندازه‌گیری را در جای خود قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است با حرکت خودرو، روغن از مخزن خود به بیرون پاشیده و موجب آتشسوزی شود.

توجه: اگر دست‌هایتان تصادفا به روغن موتور آغشته شد، آنها را با دقت بشویید.

راهنمای بررسی و تعویض روغن جک S5

سخن پایانی درباره روغن موتور جک اس 5

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره روغن موتور مناسب برای جک اس۵ و قیمت روغن موتور جک اس 5 به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره روغن موتور جک اس 5 را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که شما برای خودروی جک اس 5 خود از کدام برند روغن موتور استفاده می‌کنید؟

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *