روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 (مشخات و خرید)

روغن موتور مناسب تیبا کدام است؟ بهترین روغن موتور برای تیبا 2 کدام است؟ بهترین مارک روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 چیست؟ ظرفیت روغن موتور تیبا و تیبا 2 چقدر است؟ بهترین زمان تعویض روغن تیبا و تیبا 2 چه وقتی است؟ نحوه تعویض روغن تیبا 2 چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و همچنین کسب اطلاعات کاربردی درباره روغن موتور مناسب تیبا و تعویض آن، با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

راهنمای خرید بهترین روغن موتور برای تیبا

آشنایی با بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2

ویسکوزیته و شاخص کیفیت بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 مشابه روغن موتور مناسب پراید ، روغن موتور مناسب ساینا ، روغن موتور مناسب زانتیا ، روغن موتور مناسب برلیانس و بهترین روغن موتور برای نیسان وانت به مشخصات فنی موتور خودرو وابسته است. به همین دلیل پیش از معرفی مشخصات روغن موتور مخصوص تیبا، ابتدا باید با مشخصات فنی خودرو آشنا شوید:

مشخصات فنی تیبا و تیبا 2

تیبا یکی از محصولات گروه خودروسازی سایپا است که در ابتدا با نام مینیاتور و در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ رونمایی شد. این خودرو در حقیقت نتیجه‌ی پروژه‌ی سایپا برای ارتقای پلتفرم پراید بود. تیبا در ابتدای تولید انبوهش در سال 1388، در چهار تیپ تیبا SL بدون ایربگ، تیبا LX با ایربگ راننده، تیبا SX با دو ایربگ و تیبا EX با آپشن‌های بیشتر نظیر رینگ آلومینیومی، شیشه برقی، آینه برقی و ریموت کنترل عرضه شد. این 4 نوع از خودروی تیبا از نظر مشخصات فنی تفاوتی نداشته و فقط آپشن‌ها و قیمت متفاوتی داشتند. لازم به ذکر است که تولید تیبا SL از سال 1392 و تیبا EX و تیبا LX از سال 1395 متوقف شده و در حال حاضر فقط تیبا SX بنزینی توسط سایپا تولید و عرضه می‌شود. در تمام 4 مدل تیبا از پیشرانه‌ی M15 با 4 سیلندر خطی و 8 سوپاپ استفاده می‌شود که حجم 1.5 لیتری دارد. این موتور دقیقا همان موتوری از است که در خودروهای مختلف ساینا استفاده شده است.

گروه سایپا از سال 1392 اقدام به تولید و عرضه‌ی خودرو تیبا هاچ بک یا تیبا 2 کرد. این خودرو از ابتدا در دو تیپ تیبا هاچ بک SX و تیبا هاچ بک EX تولید شد که البته تولید تیپ SX آن از سال 1396 متوقف شد. همچنین سایپا از سال 1399 تولید تیبا هاچ بک پلاس را آغاز کرد که آپشن‌های بیشتری نسبت به تیپ EX داشته و ظاهر آن هم تفاوت‌هایی دارد. لازم به ذکر است که در تمام مدل‌های تیبا 2 هم از موتور 4 سیلندر و 1.5 لیتری M15 استفاده شده است (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مشخصات فنی این موتور به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع خودرو تیبا و تیبا 2
نوع موتور M15
تعداد سیلندر 4
ترتیب احتراق سیلندرها 1-3-4-2
نوع سوپاپ 8 سوپاپ SOHC
قطر سیلندر (mm) 75.6
کورس پیستون (mm) 83.7
حجم موتور (ml) 1503
نسبت تراکم 9.7:1
حداکثر قدرت (hp) 87
دور موتور برای حداکثر قدرت (rpm) 5300
حداکثر گشتاور (N.m) 126
دور موتور برای حداکثر گشتاور (rpm) 3600
دور آرام (rpm) 850

برای آشنایی بیشتر با خودروهای تیبا و مقایسه‌ی بین تیبا و تیبا 2 شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2

مشخصات بهترین روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 مطابق اعلام سایپا در دفترچه راهنمای خودرو، به شرح زیر است:

شاخص روغن موتور تیبا و تیبا 2
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SL، API SM و API SN
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE SAE 10W-40
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک
حجم روغن موتور 3.75 لیتر با تعویض فیلتر روغن
زمان تعویض روغن موتور هر 10000 کیلومتر یا سالانه

با توجه به اعلام گروه سایپا، بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 روغن موتور با پایه­ی نیمه سینتتیک با حداقل کیفیت API SL و ویسکوزیته SAE 10W-40 است. البته شما می‌توانید در مناطق بسیار گرم یا در فصل تابستان، از روغن موتور 20W-50 هم برای تیبا استفاده کنید. همچنین استفاده از روغن موتور تمام سنتتیک برای بهبود عملکرد موتور و افزایش عمر مفید قطعات توصیه می‌شود.

حجم روغن موتور تیبا و تیبا 2

حجم روغن تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک (تیبا 2) بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 3.5 لیتر است. همچنین حجم روغن موتور تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک با تعویض فیلتر روغن برابر با 3.75 لیتر است. ذکر این نکته ضروری است که شما باید در هر مرتبه تعویض روغن موتور تیبا، فیلتر روغن آن را هم تعویض کنید.

مشخصات و قیمت روغن موتور تیبا یورو 4

خرید روغن موتور تیبا و تیبا 2

در ادامه لیستی از بهترین برند روغن موتور برای تیبا ارایه می‌شود. این لیست با توجه به نظر کاربران در مورد روغن موتور تیبا و با توجه به مشخصات ذکر شده در قسمت قبلی جمع آوری شده است. در ضمن شما می‌توانید با انتخاب گزینه خرید، از آخرین قیمت خرید روغن تیبا هم مطلع شوید. همچنین اگر پیشنهاد دیگری برای خرید روغن موتور تیبا دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

بهترین روغن موتور برای تیبا از برندهای مختلف

روغن ایرانول برای تیبا مدل Racing
برند تولیدکننده: ایرانول
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کاسپین مدل 10W40
برند تولیدکننده: کاسپین
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور سینولکس آریاس 10W-40 SL
برند تولیدکننده: سینولکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور اسپیدی برای تیبا مدل Platinum 10W-40
برند تولیدکننده: اسپیدی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور بهران پیشتاز برای تیبا مدل 10W-40
برند تولیدکننده: بهران
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور فلومکس مدل HIGH TECH 10W40
برند تولیدکننده: فلومکس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور پروفی کار ULTRA PERFORMANCE 10W-40
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن به توتال مدل Quartz 7000
برند تولیدکننده: به توتال
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور elf برای تیبا مدل Evolution 700ST
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور کانادا لوبریفنت SL 10W-40 25000
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

خرید فیلتر روغن تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن خودروی سرکان مدل SF 7735
برند: سرکان
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GS 1121
برند: بهران فیلتر
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

فیلتر روغن نوآوران مدل P2101 همراه فیلتر کابین و هوا
برند: نوآوران
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: تیبا و تیبا 2

بهترین زمان تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2

براساس دفترچه راهنما تیبا، شما باید روغن موتور و فیلتر روغن تیبا و تیبا هاچ بک را هر 10000 کیلومتر یا به صورت سالانه تعویض کنید. البته ذکر دو نکته در این مورد ضروری است. مورد اول اینکه سرویس اولیه‌ی خودرو تیبا و تیبا 2 صفر کیلومتر پس از 3 ماه از تحویل خودرو و مسافت طی شده‌ی حداقل 1000 کیلومتر انجام می‌شود. سرویس ثانویه نیز پس از 6 ماه و مسافت طی شده‌ی 4500 تا 5500 (هر کدام زودتر فرا رسید) انجام می‌گیرد. بنابراین زمان تعویض روغن موتور تیبا صفر در این دو سرویس و با توجه به مسافت پیموده شده می‌باشد. نکته‌ی دوم این است که تعویض روغن موتور تیبا به صورت سالانه یا پس از هر 10000 کیلومتر، مربوط به شرایط عادی کارکرد خودرو است. اگر از خودرو در شرایط سخت مثل رانندگی در ترافیک همراه با درجا کار کردن مداوم موتور، رانندگی مداوم در هوای گرم و رانندگی در جاده‌های ناهموار و خاکی استفاده می‌کنید، لازم است روغن موتور تیبا را هر 6 ماه یا پس از پیمایش 5000 کیلومتر (هر کدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض کنید. در ادامه شما را با نحوه بررسی و تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2 آشنا می‌کنیم.

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور تیبا 2

نحوه کنترل روغن موتور تیبا و تیبا 2

ضروری است که شما سطح روغن موتور تیبا و تیبا 2 را در فواصل بین تعویض روغن و به صورت ماهیانه کنترل کنید و در صورت نیاز مخزن روغن را با روغن موتور مناسب پر نمایید. برای کنترل سطح روغن موتور تیبا و تیبا 2 روش زیر را دنبال کنید:

 1. خودرو تیبا را در سطحی صاف قرار دهید.
 2. موتور خودرو را روشن نموده و بگذارید تا به دمای معمول کاری خود برسد.
 3. موتور خودرو را خاموش کرده و چند دقیقه صبر کنید تا روغن به کارتل برگردد.
 4. میله نشانگر سطح روغن تیبا را از جایش بیرون کشیده، تمیز نمایید و دوباره آن را کاملا در محل خودش قرار دهید.
 5. میله نشانگر سطح روغن را دوباره بیرون بکشید و این بار به محلی که روغن به آن رسیده است (سطح روغن)، توجه کنید. سطح روغن باید مطابق شکل زیر بین دو علامت F و L باشد. اگر سطح روغن نزدیک یا روی L بود، مقداری روغن موتور با مشخصات ذکر شده در قسمت قبل بیافزایید تا سطح روغن به F برسد. توجه کنید که نباید بیش از علامت F روغن اضافه کنید.

در نظر داشته باشید که علت کم شدن روغن موتور تیبا ممکن است ناشی از کار کردن موتور در دور بالا، افزایش بیش از اندازه‌ی دمای موتور، اشکالات فنی و روغن سوزی، تبخیر طبیعی روغن درون موتور و عدم انتخاب روغن موتور با ویسکوزیته مناسب باشد.

گیج روغن تیبا برای اندازه‌گیری سطح روغن موتور تیبا

نحوه تعویض روغن موتور تیبا و تیبا 2

به طور کلی تعویض روغن خودرو به مهارت نیاز دارد. اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید به کمک دستورالعمل زیر و بدون نیاز به پرداخت هزینه تعویض روغن موتور تیبا، خودتان آن را تعویض نمایید:

 1. ابتدا موتور تیبا را روشن کرده و چند دقیقه صبر کنید تا موتور به دمای کاری برسد. بعد موتور را خاموش کنید.
 2. درب محفظه‌ی روغن تیبا را باز کرده و پیچ تخلیه‌ی روغن را باز کنید. پیش از آن حتما یک ظرف زیر محفظه تخلیه قرار دهید تا روغن سوخته و مصرف شده درون آن بریزد. پس از اینکه روغن سوخته کاملا خالی شد، پیچ تخلیه‌ی محفظه‌ی روغن را ببندید.
 3. برای تعویض فیلتر روغن تیبا، آن را به کمک آچار مخصوص باز کرده و اورینگ فیلتر روغن قدیمی را هم از جایش خارج کنید. بعد با یک پارچه‌ی تمیز، محل نصب فیلتر روغن را کاملا از آلودگی و روغن سوخته پاک کنید.
 4. اورینگ فیلتر روغن جدید را با کمی روغن چرب کرده و در جای خودش قرار دهید. سپس فیلتر روغن جدید را به کمک آچار مخصوص در محل مورد نظر نصب کنید. مراقب باشید که حتما از فیلتر روغن مناسب تیبا یا تیبا 2 استفاده نمایید.
 5. حال مقداری روغن موتور جدید با مشخصات ذکر شده در قسمت قبل را درون محفظه‌ی روغن تیبا بریزید تا سطح روغن موتور به شاخص F روی گیج روغن موتور برسد. به هیچ عنوان موتور را با روغن بیشتر از سطح F پر نکنید.
 6. درپوش محفظه روغن موتور را بسته و موتور تیبا را دوباره روشن کنید. در این مرحله اطراف فیلتر روغن را کنترل کرده و مطمئن شوید که اطراف اورینگ فیلتر روغن نشت نکند.
 7. پس از چند دقیقه موتور را خاموش کرده و دوباره چند دقیقه صبر کنید. سپس سطح روغن موتور را با بیرون کشیدن میله‌ی اندازه‌گیری کنترل کنید. اگر سطح روغن کمتر از سطح F بود، مقداری روغن موتور اضافه کنید تا سطح روغن به این علامت برسد.

توجه: فیلترهای روغن از نظر ظاهری تقریبا یکسان هستند اما طراحی داخلی آنها می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل توجه کنید که برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور خودرو، تنها از فیلتر روغن مناسب تیبا یا تیبا 2 استفاده کنید. در ضمن نحوه تعویض فیلتر روغن به مهارت و دقت نیاز دارد. به همین دلیل دستور العمل فوق را به دقت رعایت کنید زیرا نصب نادرست فیلتر روغن می‌تواند باعث نشتی روغن و آسیب رسیدن به موتور تیبا شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض فیلتر روغن تیبا و تیبا 2، می‌توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

همه چیز درباره روغن موتور مناسب تیبا 2

سخن پایانی درباره روغن موتور مناسب تیبا

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره روغن موتور مخصوص تیبا به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره بهترین روغن موتور تیبا را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که بهترین روغن موتور ایرانی برای تیبا کدام است و شما از چه برندی استفاده می‌کنید؟

30 دیدگاه دربارهٔ «روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 (مشخات و خرید)»

  1. سلام دوست عزیز
   درباره مقدار طبیعی کم شدن روغن موتور تیبا و ساینا در دفترچه راهنمای این خودروها اشاره ای نشده است. اما بنابر تجربه، میزان کم کردن طبیعی روغن برای موتور این دو خودرو حدودا 0.3 لیتر در هر 1000 کیلومتر است. البته در تابستان ممکن است این عدد بیشتر باشد و تا 0.5 لیتر در هر 1000 کیلومتر هم برسد. در نظر داشته باشید که کم شدن بیش از اندازه روغن یکی از ضعف های موتور M15 به کار رفته در این خودرو است. البته کاهش کیفیت روغن موتورهای موجود در بازار هم یکی از عوامل تشدید این مشکل است.

    1. سلام دوست عزیز
     این مقدار از کم کردن روغن، حداکثر مقدار مجاز کم کردن روغن در موتور خودروی شماست. به طور کلی یکی از مشکلات اصلی موتور تیبا (و ساینا) این است که به دلیل داغ شدن زیاد موتور، میزان تبخیر روغن در آنها بالاست. کاهش 1 لیتر در 5000 کیلومتر اصلا ایده آل نیست ولی بسیاری از دارندگان خودروی تیبا با این مشکل روبرو هستند. پیشنهاد می کنیم برند روغن موتور خود را تغییر داده و از یکی از روغن های ذکر شده در این مطلب استفاده کنید.

    2. سلام، از روغن لیکو مولی یا ریسینگ استفاده کن ، منم قبلا این مشکل رو با روغن بهران پیشتاز داشتم ولی الان لیکومولی میریزم روغن کم نمیکنه

     1. سلام دوست عزیز
      خیلی ممنونیم که تجربیات ارزشمند خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک می گذارید.

  2. من چهارسال تیبا دو دارم از همون اول رو پنج هزارتا گیج و میکشیدم نصفه بود هرجام بردم گفتن موتورش کم میکنه همه نوع روغن موتوری امتحان کردم باز کم کرد دیگه الان برام طبیعی شده تیبا موتورش خیلی گرم میشه روغن بخار میشه..چا زمستون تابستون امپرش وسط ..اصلن حساس نباش فقط سر پنج هزار برو عوضش کن بزار کم کنه

 1. مهدی مهربان

  سلام
  من چهارسالی هست ک تیبا ۲ سوار میشم و ماشین کلا ۴۲ تا کار کرده و روغن سر ۵۰۰۰تا عوض میشده و همیشه از روغن سوپرپیشتاز ۴۰-۱۰استفاده میکردم اما این سری از روغن ایرانول۴۰-۱۰استفاده کردم و توی درب موتور بخار اب دیدم ک ب تعویض روغنی نشون دادم گفت ک این عادیه و واسه همه تیباها این مشکل پیش میاد رنگ بخار اب صبح قبل روشن کردن زده و بعد از ی دوساعت کار کردن سفید میشه
  این طبیعیه؟؟ایا ماشین واشر زده؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا مشکل از تعویض برند روغن باشد. پیشنهاد می کنیم از همان روغن بهران استفاده کنید.

 2. سلام تیبا مدل ۹۵ دارم هر ۱۰۰۰ تا ۰/۵ لیتر کم می‌کنه هر روغنی هم میریزم فرق نمیکنه مکانیکم میگه ایراد خاصی نداره نه روغن ریزی نه روغن سوزی الان موندم چی کار کنم ؟!

  1. سلام دوست عزیز
   کم کردن روغن تیبا مشکلی است که تقریبا تمام دارندگان این خودرو با آن روبرو هستند. این مشکل به دلیل داغ شدن بیش از اندازه موتور خودروی تیبا است که باعث کاهش بیش از اندازه روغن می شود. بنابراین شما خودرو را نزد هر مکانیکی برده یا هر روغن دیگری هم داخل آن بریزید، مشکل حل نخواهد شد. به بیان ساده کاهش بیش از اندازه روغن در موتور تیبا موضوعی طبیعی است!

 3. سلام وقت بخیر
  اطلاعات خوب و مفیدتون جای سپاس و قدردانی دارد
  یه سوال از خدمت شما داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  چند وقت پیش تیبا صفر رو از نمایندگی تحویل گرفتم ، همون موقع گیج روغن موتورش بین F و L بود (وسط) ، با چند نفر مشورت کردم گفتن باید روی F باشه ، بعضی هم گفتن صبر کن تا به سه ماه اول یا 1000 کیلومتر برسه بعد برای سرویس اولیه ببری خودشون بررسی میکنن ، لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم تا سرویس اول خودرو (بعد از سه ماه یا ۱۰۰۰ کیلومتر) صبر کنید. در ضمن بهتر است سطح روغن را تا آن زمان به صورت منظم چک کرده و مراقب باشید که سطح روغن نزدیک L یا کمتر از آن نیاید (اگر این شرایط اتفاق افتاد، خودرو را به نمایندگی مجاز نشان دهید).

 4. سلام من تیبا مدل 93 دارم هر قدر روغن میریزم گیج حد پایین رو نشون میده وباورتون نمیشه توی هر 1000 کیلومتر 2 لیتر روغن کم میکنه نه دود میده و نه کمپرس داره واقعا راهی برای درست کردنش نیست

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل کم کردن روغن تیبا تقریبا در بین تمام مالکین خودرو وجود دارد. دلیل این موضوع افزایش بیش از اندازه دمای موتور است که باعث تبخیر روغن و کاهش غیرطبیعی آن می شود. با اینکه بعید است فایده ای داشته باشد، می توانید خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه های مجاز ببرید.

 5. سلام
  چه خوب شد این مطلب رو نوشتین
  من هم همین مشکل رو دارم
  تیبا ۲ مدل ۹۳
  ولی درب موتور رو که باز میکنم بخار داره
  بعضی میگن طبیعیه
  بعضی میگن رینگ ضعیف کرده
  نمی‌دونم چکار کنم
  راهنمایی میفرمایید ؟

  1. سلام دوست عزیز
   تبخیر بیش از اندازه روغن در موتور تیبا مشکل بسیاری از دارندگان این خودرو است.
   پیشنهاد می کنیم ابتدا میزان کم کردن روغن خودروی خود را مشخص کنید (به کمک میله اندازه گیری روغن). مثلا در هر 1000 کیلومتر چقدر از روغن کم می شود؟
   در صورتی که کاهش روغن حدود 0.5 لیتر در هر 1000 کیلومتر بود، طبیعی است و مشکلی ندارد. اما اگر کم کردن روغن خیلی بیشتر از این مقدار است، احتمالا مشکل دیگری هم وجود دارد.

  1. سلام دوست عزیز
   در فواصل بین تعویض روغن، می توانید روغن موتور سرریز نمایید.
   فقط مراقب باشید که دقیقا از همان برند روغن و با همین ویسکوزیته استفاده کنید. همچنین مراقب باشید که سطح روغن بیشتر از شاخص حداکثر نشود.

  1. سلام دوست عزیز
   موتور تیبا ممکن است در شرایط سخت رانندگی تا این مقدار هم روغن کم کند. بهتر است در فواصل بین تعویض، سطح روغن را مرتب اندازه گیری کرده و در صورت نیاز روغن با گرید مناسب سرریز نمایید.

 6. سلام.ساینامدل97خریدم اوردم روغن کرال 10w40ریختم . شمع و وایرعوض کردم سوزناشوشستم.خطاهم نداره.الان ماشین ریپ میزنه.میتونین کمکم کنین.

  1. سلام دوست عزیز
   اصلا توصیه نمی کنیم.
   بهتر است از روغن های 10w40 معرفی شده در همین مقاله مثل بهران، ایرانول ریسینگ، اسپیدی و کاسپین برای تیبا استفاده کنید.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *