روغن موتور مناسب ال 90، تندر 90 پلاس و پارس تندر

روغن موتور مناسب ال 90 باید از گرید 10W-40 با شاخص کیفی SL یا بالاتر باشد. در این بین روغن موتور ELF بهترین انتخاب برای موتور ال 90 خواهد بود. برای آشنایی با جزئیات بیشتر درباره قیمت روغن ELF برای ال 90، بهترین روغن موتور ال90 از برندهای دیگر و راهنمای بازرسی و تعویض روغن ال90 با این مقاله از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ همراه شوید.

بهترین روغن موتور برای ال 90 چیست؟

معرفی بهترین روغن موتور برای ال 90 (تندر 90)

رنو تندر90 (Renault Tondar 90) یا ال 90 (L90) محصول ایران‌خودرو و پارس‌خودرو است. در مقالات قبلی لی‌لی‌مگ با عنوان روغن موتور مناسب سمند ، روغن موتور مناسب رانا ، بهترین روغن موتور برای دنا و بهترین روغن موتور برای H30 Cross ، شما را با مشخصات روغن مناسب برای سایر خودروهای ایران‌خودرو آشنا کردیم. در این مطلب نیز قصد داریم شما را با روغن موتور مناسب برای خودرو ال ۹۰، تندر 90 پلاس و پارس تندر آشنا کنیم. اما پیش از آن لازم است نگاهی به مشخصات فنی این خودروها و نوع موتور آنها بیندازیم:

مشخصات فنی ال 90

تندر 90 یا ال 90 را هم ایران‌خودرو و هم پارس‌خودرو تولید می‌کنند. خودروهای این دو کمپانی از لحاظ فنی تفاوت چندانی باهم ندارند و تنها شرایط فروش متفاوت ممکن است موجب اندکی تفاوت قیمت شود. پیش از هر چیز لازم است بدانید که تمامی مدل‌های تندر90 یا ال 90، پارس تندر و تندر پلاس از یک مدل موتور بهره‌مند هستند و تنها شکل ظاهری و بعضی امکانات رفاهی آنها تفاوت دارد. بنابراین اگر با مشخصات فنی هر کدام آشنا شوید، از اطلاعات بقیه مدل‌ها نیز مطلع شده‌اید.

تولید ال 90 از سال 1386 آغاز شد. سری اول این خودرو با تیپ E0 چندان مورد استقبال قرار نگرفت و تولید آن در سال 1389 متوقف شد. تیپ دوم ال 90 یا همان تیپ E1 نیز با وجود بهبود امکانات باز هم مورد استقبال قرار نگرفت و تولید آن نیز پس از پنج سال در سال 1391 متوقف شد. اما تیپ سوم ال 90 به نام E2 نسبت به دو مدل قبل خودروی بهتری از آب در آمد. ال 90 تیپ E2 مجهز به یک گیربکس 5 دنده دستی بود و تولید آن تا سال 1398 ادامه داشت. از تابستان سال 1396 نیز تولید فیس‌لیفت تندر 90 به نام تندر 90 پلاس آغاز شد. این خودرو در دو تیپ اتوماتیک و دنده‌ای به بازار عرضه شد. پارس تندر دیگر مدل ال 90 موجود در بازار است. این خودرو در واقع نسخه ایرانیزه شده‌ی ال 90 است که تولید آن از سال 1391 آغاز شد. پارس تندر از نظر ویژگی‌های فنی کاملا مشابه ال 90 تیپ E2 است و فقط تفاوت‌های اندکی از نظر ظاهری دارد. همانطور که گفته شد، تمامی مدل های تندر90 یا ال 90 در ایران از یک پیشرانه‌ی 4 سیلندر به نام K4M با حجم 1.6 لیتر، 16 سوپاپ و استاندارد آلایندگی یورو 4 بهره می‌برند (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موتور به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع موتور K4M
حجم موتور (ml) 1598
تعداد سیلندر 4
تعداد سوپاپ 16
قطر سیلندر (mm) قطر سیلندر (mm)
کورس پیستون (mm) 80.5
نسبت تراکم 9.8:1
حداکثر قدرت موتور (kw) 76
دور موتور برای حداکثر قدرت (r/min) 5750
حداکثر گشتاور موتور (N.m) 140
دور موتور برای حداکثر گشتاور (r/min) 3750

برای آشنایی بیشتر با خودروی ال 90، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور مناسب ال 90، تندر 90 پلاس و پارس تندر

استاندارد روغن موتور L90، تندر 90 پلاس و پارس تندر کاملا یکسان است. این مشخصات با توجه به پیشنهاد دفترچه راهنمای خودرو در جدول زیر آورده شده است:

شاخص روغن موتور تندر90، تندر پلاس و پارس تندر
سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور API SM یا API SN
ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE SAE 10W-40
پایه تولید روغن موتور نیمه سنتتیک
حجم روغن موتور 4.8 لیتر (با تعویض فیلتر روغن)
زمان تعویض روغن موتور هر 7 هزار کیلومتر

توجه: مطابق اعلام دفترچه راهنمای خودرو، روغن موتور 10W-40 با شاخص کیفی SL بهترین روغن موتور برای ال نود است. با این حال توصیه می‌کنیم از روغن‌های با سطح کیفی SM یا SN در موتور خودروی ال نود استفاده کنید. این کار به بهبود عملکرد موتور کمک می‌کند.

توجه: روغن موتور نیمه سنتتیک به عنوان روغن موتور مناسب ال نود و ال نود پلاس در دفترچه راهنمای خودرو پیشنهاد شده است. با این وجود شما می‌توانید از روغن‌های سنتتیک برای خودروی خود استفاده کنید.

توجه: روغن 10W-40 انتخابی ایده‌آل برای موتور ال نود در بیشتر مناطق آب و هوایی ایران است. با این حال بنابر تجربه و همچنین توصیه‌ی کارشناسان، بهتر است در مناطق خیلی سرد و کوهستانی از روغن موتور 5W-40 برای خودروی ال نود، ال نود پلاس و پارس تندر استفاده نمایید.

حجم روغن موتور تندر 90

حجم روغن موتور ال 90 بدون فیلتر برابر با 4.3 لیتر است. البته ضروری است که همزمان با تعویض روغن موتور ال 90، فیلتر روغن آن را هم عوض کنید. در این شرایط مقدار روغن موتور ال 90 با فیلتر روغن 4.8 لیتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان در کنار روغن موتور از افزودنی‌ها و مکمل‌های روغن برای موتور ال 90 استفاده نکنید.

حجم روغن موتور L90 چقدر است؟

راهنمای خرید و قیمت روغن موتور ال 90

همانطور که گفته شد، روغن موتور مناسب برای L90 و دیگر انواع آن باید از گرید 10W-40 و حداقل سطح کیفی SL باشد. بر همین اساس در دفترچه راهنمای خودرو پیشنهاد شده است که از روغن موتور ELF مخصوص L90 درون موتور خودرو استفاده شود. البته برندهای دیگری نظیر بهران و بهتام روانکار نیز در بازار روغن موتور وجود دارند که شما می‌توانید از محصولات آنها به عنوان روغن موتور جایگزین الف برای L90 استفاده نمایید. در ادامه لیستی از بهترین برندهای روغن موتور برای ال 90 به شما ارایه می‌شود. برای آگاهی از قیمت محصولات و خرید آنها گزینه خرید اینترنتی را انتخاب نمایید.

خرید روغن موتور خودرو ال 90

در ادامه با بهترین گزینه‌های خرید روغن موتور مناسب خودرو L90 همراه شوید:

روغن موتور الف برای ال 90
برند تولیدکننده: الف
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور توتال QUARTZ 7000 برای ال 90
برند تولیدکننده: توتال
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لیکومولی سوپر تورینگ هایتک
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور لیکومولی سوپر لایش لایف
برند تولیدکننده: لیکومولی
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پروفی کار برای ال 90
برند تولیدکننده: پروفی کار
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور کانادا لوبریفنت برای رنو ال 90
برند تولیدکننده: کانادا لوبریفنت
سطح کیفیت: API SM
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: تمام سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور پارس سوپر پایا برای ال 90
برند تولیدکننده: نفت پارس
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور بهران پیشتاز برای ال 90
برند تولیدکننده: بهران
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور اسپیدی سوپر پاور برای ال 90
برند تولیدکننده: اسپیدی
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 4 لیتر

روغن موتور ایرانول رونیا برای ال 90
برند تولیدکننده: ایرانول
سطح کیفیت: API SN
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: نیمه سنتتیک
حجم: 5 لیتر

روغن موتور بهتام روانکار برای ال 90
برند تولیدکننده: بهتام روانکار
سطح کیفیت: API SL
گرانروی: 10W-40
روش ساخت: سنتتیک
حجم: 5 لیتر

در نظر داشته باشید که حتما باید روغن موتور 5 لیتری برای انواع مختلف خودروی ال 90، ال 90 پلاس و پارس تندر خریداری کنید. بنابراین اگر محصولی از بین روغن موتورهای 4 لیتری خریداری می‌کنید، حتما در کنارش یک روغن موتور یک لیتری از همان برند و با همین شاخص کیفی و ویسکوزیته هم خریداری کنید.

خرید بهترین فیلتر روغن ال 90

همانطور که گفتیم، لازم است که همزمان با تعویض روغن موتور تندر 90 فیلتر روغن آن را هم عوض کنید. در ادامه لیستی از بهترین محصولات موجود در بازار ارایه شده است. برای آگاهی از قیمت فیلتر روغن تندر 90 گزینه خرید اینترنتی را انتخاب کنید:

فیلتر روغن سرکان برای ال 90 مدل SF 7798
برند: سرکان
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: رنو L90 و رنو مگان

فیلتر روغن ایساکو مناسب برای تندر 90
برند: ایساکو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: انواع تندر 90 و پارس تندر

فیلتر روغن آرو کد 50798 مناسب برای تندر 90
برند: آرو
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: انواع ال90

فیلتر روغن لوکومبیل مدل LO 666/11 برای ال 90
برند: لوکومبیل
مدل: معمولی
شکل: استوانه‌ای شکل
مناسب برای: رنو L90 و پارس تندر

بهترین زمان تعویض روغن موتور ال 90

شما باید روغن موتور پارس تندر، تندر 90 و تندر 90 پلاس را حداکثر هر 7 هزار کیلومتر تعویض کنید. البته این کیلومتر برای زمانی است که از خودرو در شرایط عادی و کاملا ایده‌آل استفاده می‌کنید. برای رانندگی در شهرهای شلوغ مثل تهران، مناطق خیلی گرم و شهرهای آلوده باید روغن موتور خودرو را هر 5000 کیلومتر تعویض نمایید.

علاوه بر تعویض روغن موتور ال نود به صورت دوره‌ای، شما باید میزان روغن ال نود را به صورت منظم (چند مرتبه در ماه) و به خصوص قبل از هر سفر طولانی بررسی کنید. برای یادگیری نحوه بررسی سطح روغن انواع مختف ال نود، قسمت بعدی را مطالعه بفرمایید.

راهنمای انتخاب و خرید روغن موتور مناسب برای ال 90

نحوه بازرسی روغن موتور L90

پیشنهاد می‌کنیم برای مراقبت بهتر از موتور خودرو ال 90، حتما سطح روغن را در فواصل بین تعویض روغن کنترل کرده و در صورت نیاز به مقدار مناسب روغن موتور سرریز نمایید. برای بررسی سطح روغن موتور ال 90 ابتدا باید خودروی خود را روشن کرده و آن را در سطحی صاف متوقف کنید. سپس موتور خودرو را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا دمای روغن موتور کمی پایین بیاید. سپس کاپوت خودرو را بالا زده و میله‌ی اندازه‌گیری روغن را پیدا کنید. این میله روی محفظه‌ی موتور قرار دارد و حلقه‌ی بالای آن با رنگی متفاوت از سایر قسمت‌های موتور مشخص است. به این میله در اصطلاح گیج روغن ال 90 می‌گویند. گیج روغن را بیرون کشیده و آن را به کمک یک پارچه به خوبی تمیز کنید. بعد آن را در جایش برگردانید و تا انتها فشار دهید. دقت کنید که میله حتما تا انتها برود. در غیر این صورت سطح روغن به درستی اندازه گیری نخواهد شد. پس از اینکه گیج را تا انتها در جایش قرار دادید، آن را دوباره بیرون کشیده و سطح روغن موتور ال 90 را بخوانید. برای این کار فقط کافیست به بخش انتهایی میله و دو شاخص حداقل (علامت MIN نزدیک به انتهای میله) و حداکثر (علامت MAX بالاتر از علامت حداقل) روی آن توجه کنید. در صورتی که سطح روغن کمتر از حداقل یا نزدیک به آن بود، مقداری روغن به موتور اضافه کرده و سطح روغن ال 90 را به شاخص حداکثر برسانید (برای جزئیات بیشتر به فایل pdf انتهای همین مقاله مراجعه کنید).

توجه: به هيچ وجه میزان روغن موتور ال نود نبايد از شاخص حداکثر بیشتر باشد. زیاد بودن روغن موتور ال 90 باعث جوش آوردن و حتى سوختن موتور خودرو می‌شود.

توجه: اگر بعد از دوره‌ی آب بندى، كم شدن روغن ال نود بيشتر از 0.5 لیتر در هر 1000 كيلومتر باشد، فورا به نمايندگى مجاز مراجعه نماييد.

راهنمای بازرسی روغن موتور تندر 90

نحوه تعویض روغن موتور ال90

برای تعویض روغن موتور ال 90 مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا خودروی ال 90 را روی سطحی صاف پارک کرده و موتور را خاموش کنید. پس از چند دقیقه که موتور خنک شد، کاپوت را بالا زده و درپوش مخزن روغن موتور را باز کنید. این درپوش روی محفظه‌ی موتور قرار گرفته و روی آن علامتی به شکل روغن‌دان وجود دارد.
 2. خودرو را به کمک جک کمی بالا برده تا به قسمت زیر آن دسترسی داشته باشید.
 3. به کمک یک آچار بکس جغجغه سایز ۱۰ سینی زیر ماشین را باز کنید. سپس پیچ تخلیه‌ی روغن را که در زیر محفظه‌ی موتور قرار دارد، باز کنید تا روغن قدیمی و مصرف شده خارج شود. حتما پیش از این کار یک تشت یا لگن زیر این محله تخیله قرار دهید تا روغن سوخته روی زمین نریزد.
 4. زمانی که روغن قدیمی کاملا تخلیه شد، فیلتر قدیمی را به کمک آچار زنجیری (آچار مخصوص فیلتر روغن) باز کرده و از جایش خارج کنید.
 5. فیلتر روغن جدید را برداشته و مقداری روغن روی نوار پلاستیکی دور فیلتر بکشید. سپس فیلتر را به جای فیلتر قدیمی قرار داده و به کمک آچار سفت کنید.
 6. پیچ تخلیه روغن را بسته و سپس روغن موتور جدید را به کمک یک قیف داخل مخزن روغن بریزید. اکنون پیچ‌های سینی زیر ماشین را بسته و درپوش روغن موتور را هم ببندید.
 7. پس از چند دقیقه سطح روغن موتور ال 90 را به کمک گیج روغن اندازه‌گیری کرده و در صورت نیاز روغن اضافه کنید. مراقب باشید که سطح روغن فراتر از شاخص حداکثر نرود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض روغن تندر 90، پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی زیر را مشاهده بفرمایید:

راهنمای تعویض روغن مخصوص ال نود

سخن پایانی درباره روغن موتور مناسب ال 90

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره روغن موتور مناسب تندر 90 به شما ارایه دهیم. در پایان از شما خواهش می‌کنیم تا تجربیات ارزشمند خود درباره روغن موتور مناسب برای تندر 90 را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و به این پرسش پاسخ دهید که از نظر شما بهترین روغن موتور برای تندر 90 از کدام برند است؟

4 دیدگاه دربارهٔ «روغن موتور مناسب ال 90، تندر 90 پلاس و پارس تندر»

 1. زمان تعویض روغن چند ماهه
  آیا حتما باید ۷۰۰۰ کیلمتر کار کند
  اگر این کارکرد در مدت زمان ۹ ماه به طول انجامید زمان تعویض روعن است یا به کارکرد ۷۰۰۰ برسه .؟

  1. سلام دوست عزیز
   زمان و کیلومتر هر دو مهم هستند. به این معنا که هر کدام زودتر رسید، معیار زمان تعویض روغن است. بنابراین اگر در شهرهای پرترافیک رانندگی می کنید، بهتر است روغن ال90 را هر 5000 کیلومتر یا هر 6 ماه (هر کدام زودتر رسید) تعویض کنید. اما اگر در شرایط عادی از خودرو استفاده می کنید، تعویض در کیلومتر 7000 و یا پس از 9 ماه (هر کدام زودتر رسید) مناسب است.

 2. سلام دوست عزيز،من قبلا روغن الف داخل ال نودم ميريختم ولي ازوقتي كه توليد بهتام شد ديگه نريختم وبجاش از اسپيدي پلاتينيوم استفاده ميكنم كه smهست وتمام سنتتيك،بنظرشما روغن تمام سنتتيك در بلندمدت اسيب به خودرو نميزنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   جای نگرانی نیست. روغن sm تمام سنتتیک هم برای موتور ال90 مناسب است و آسیبی به موتور نمی زند.

پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید؟
لازم است قسمتی از این مطلب را بیشتر توضیح دهیم؟
دوست دارید با مطرح کردن پیشنهادتان این مقاله را کامل کنید؟
پس سوال و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید، به سرعت پاسخ شما را خواهیم داد...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *