اطلاعات دارویی

دارو (Drug) یک ماده‌ی شیمیایی با ساختاری مشخص است که وقتی بر روی یک ارگانسیم زنده اعمال می‌شود، یک تاثیر بیولوژیکال روی آن می‌گذارد. در حوزه‌ی پزشکی و سلامت، دارو ماده‌ای شیمیایی است که برای درمان، تسکین، جلوگیری یا تشخیص یک بیماری خاص و یا برای بهتر کردن شرایط سلامتی و زندگی فرد استفاده می‌شود.

به طور سنتی، داروها از گیاهان طبیعی استخراج و تولید می‌شدند، اما اخیرا استفاده از سنتز آلی هم به روش قبل اضافه شده و دنیای داروها گسترش یافته است. نکته‌ی مهم دیگر این است که داروها ممکن است برای مدت زمان محدود یا به طور منظم برای اختلالات مزمن استفاده شوند. همچنین داروها اشکال مختلفی دارند که نوع مصرف آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. داروهای استنشاقی، تزریقی، قرص‌ها، کپسول‌ها، شربت و الگزیر، پماد، اسپری و قطره از انواع مختلف آن هستند.

روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای طبقه‌بندی داروها وجود دارد. تقسیم بندی داروها ممکن است براساس ساختار شیمیایی، مکانیزم اثر، نوع بیماری مورد نظر و … انجام گیرد. در این بین استفاده از طبقه‌بندی شیمیایی درمانی آناتومیک یا به اختصار ATC (Anatomical Therapeutic Chemical Classification System) یکی از روش‌های رایج و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. در این طبقه‌بندی به هر گروه دارویی یک حرف انگلیسی تعلق می‌گیرد که نشان دهنده‌ی ارگان یا سیستمی است که دارو روی آن اثر می‌گذارد. این حرف همچنین نشان دهنده‌ی خواص درمانی، دارویی و شیمیایی دارو هم می‌باشد.

در این طبقه بندی داروها در 5 سطح متفاوت تقسیم بندی می‌شوند. سطح اول گروه اصلی دارو را مشخص می‌کند. در این سطح 14 گروه اصلی شامل داروهای سیستم گوارش و متابولیسم (Alimentary tract and metabolism) با حرف اختصاری A، داروهای خون و ارگان‌های خون‌ساز (Blood and blood forming organs) با حرف اختصاری B، داروهای سیستم قلبی عروقی (Cardiovascular system) با حرف اختصاری C، داروهای مرتبط با پوست (Dermatologicals) با حرف اختصاری D، داروهای سیستم تناسلی-ادراری و هورمون‌های جنسی (Genito-urinary system and sex hormones) با حرف اختصاری G، داروهای مرتبط با فراورده‌های هورمونی به‌غیر از هورمون‌های جنسی و انسولین (Systemic hormonal preparations) با حرف اختصاری H، داروهای ضدعفونت (Antiinfectives) با حرف اختصاری J، داروهای ضدسرطان و سرکوب کننده‌ی ایمنی (Antineoplastic and immunomodulating agents) با حرف اختصاری L، داروهای سیستم اسکلتی-عضلانی (Musculo-skeletal system) با حرف اختصاری M، داروهای سیستم عصبی (Nervous system) با حرف اختصاری N، محصولات ضد انگلی، حشره کش‌ها و مواد دفع کننده (Antiparasitic products, insecticides and repellents) با حرف اختصاری P، داروهای سیستم تنفسی (Respiratory system) با حرف اختصاری R، داروهای ارگان‌های حسی (Sensory organs)  با حرف اختصاری S و داروهای متفرقه (Various) با حرف اختصاری V قرار دارند.

تمامی داروهای موجود در بازار در یکی از این گروه‌های اصلی قرار می‌گیرند. برای این که با داروهای پرکاربرد و رایج در هر گروه آشنا شوید، صفحه اطلاعات دارویی از مجله اینترنتی لی‌لی‌مگ را دنبال کنید. ما شما را با پرمصرف‌ترین داروهای ایران، نحوه و دوز مصرف هرکدام، موارد مصرف آنها، عوارض جانبی، تداخل دارویی، مصرف در بارداری و شیردهی و مصرف در کودکان و نوزادان آشنا کرده و به تمامی پرسش‌های شما درباره‌ی داروهای مختلف پاسخ خواهیم داد.